PDA

Zobacz pełną wersję : koszty budowy śląsk



mała kasia
02-03-2018, 21:30
Witam!

Po kilku latach znowu witam się na forum. Myśl o budowie domu przyświecała nam od dawna, ale plany zweryfikowało samo życie. Dzisiaj znowu po kilku latach wracamy do pomysłu, zmieniło się wiele rzeczy a przede wszystkim rodzina się powiększyła i już raczej nie mamy wyjścia chcemy mieć więcej przestrzeni dla dzieci. Projekty przeglądane od lat. Priorytetami przy wyborze projektu są założenia: dom parterowy, z dachem dwuspadowym, 4 sypialnie plus salon i kuchnia, salon nie wielki w graniach 25 metrów no w wybranym projekcie ma 28. (nie chcemy więcej niż 30m2). Sypialnie raczej niewielkie rzędu 12-15m2. Dwa pokoje dla dzieci, nasza sypialnia i pokój biurowy. Setki projektów przejrzane ale trudno znaleźć ten ideał. Dom do ok.120m2. Wybór padł na Z 376 35 https://z500.pl/projekt/1212/Z376_35,wariant-z376-z-katem-nachylenia-dachu-35-stopni-4-sypialniami-do-110m2/dane-ogolne.html mamy też inny projekt na oku ale dalej wątpliwości. Po wstępnych rozmowach dokonanie zmian przy adaptacji albo stworzenie projektu indywidualnego. Co doradzacie? Projekt indywidualny to koszt po wstępnych orientacjach w kilku biurach projektowych na śląsku rzędu od 8,5 do 15 tys. (Przy naszych założeniach). W projekcie z studia Z 500 musielibyśmy dokonać następujących zmian, troszkę powiększyć dom tzn rozszerzyć by sypialnie były minimalnie większe metrażowo ( i tu nie wiadomo czy potrzebne będzie przeprojektowanie dachu), wydzielić drugą łazienkę zamiast ubikacji by zmieścił się tam prysznic i toaleta. Można powiększyć łazienkę kosztem tej drugiej, tylko raczej będzie bez okna, innej możliwości nie widze. Wymiana okien w sypialniach na zwykłe zamiast balkonowych. No i jeszcze jakieś kombinacje przy wyglądzie zewnętrznym budynku bo te wejście jakieś dla nas dziwne, wolimy raczej taki tradycyjne jak w projekcie Z 241 lub Z8. B, a nie nowoczesne. Projekt jeszcze nie zakupiony bo rozważania dalej trwają.
No i teraz najważniejsze wydawałoby się że przy takich założeniach koszty budowy nie będą strasznie wysokie. Wysyłaliśmy zapytanie do kilku firm budowlanych i proszę napiszcie czy te wyceny są w miarę ok na dzisiejsze standardy i ceny, ale na pewno różnią się od tych podanych w kosztorysie na stronie biura projektowego.
Założenia były takie że budujemy z silikatów 18 plus ocieplenie budynku 25 cm lub 30 cm, dach z prefabrykowanej więźby dachowej - wiązary, podobno wychodzi taniej i solidnej (u nas dachu jest sporo). Zastanawiamy się nad ciepłym montażem okien by dom był w miarę energooszczędny. Znajomi którzy się budują polecali likwidacje tarasów łączonych z budynkiem by nie było mostków cieplnych nie wiem czy dobrze pisze, jeśli nie to poprawcie. Wycenę dostaliśmy wstępną tego projektu na SS0 od 185 TYS NETTO DO 230 TYS. oraz SSZ powyżej 210 tys. netto i duże rozpiętości wzwyż nawet do 260 tys.. Jesteśmy jeszcze w trakcie rozmów z inną firmą. Firmy są duże, nie są to raczej małe lokalne ale działające na terenie całego śląska, cieszące się dobrymi opiniami i recenzjami. I teraz pytanie czy takie ceny są do przyjęcia? No i najważniejsze jeżeli to tylko SSZ to ile reszta. Zakładaliśmy przeznaczyć 350 tys. do stanu deweloperskiego a po takich wycenach sami zastanawiamy się czy to będzie realne? Dom ma być ogrzewany gazem, chcieliśmy raczej budować dom energooszczędny. Na początek chodzi o wstępną kalkulację kosztów by nie porywać się z motyką na księżyc. Ktoś nam powiedział że taki dom może wyjść nawet 500 tys. pod klucz. Skąd taka różnica kosztów ze strony biura projektowego a rzeczywistości. My liczyliśmy do 400 tys. 350 do stanu deweloperskiego wykonywane przez firmy a później działamy sami takie rzeczy jak podłogi, wykończenie łazienek itp. Napiszcie proszę co myślicie. Tych którzy budują na Śląsku i są na bieżąco z cenami proszę szczególnie. Nie chcieliśmy małych firm chociaż wiemy że w ogólnym rozliczeniu mogłoby to wyjść taniej by prace były wykonane solidnie, nie znamy się z mężem na budowlance na tyle by pilnować poszczególne etapy. Jedna dobra i sprawdzona firma która wykonałaby prace do SSZ pozwoliłaby nam spać spokojnie i zawsze jest jakaś gwarancja ceny z umowy i jakości wykonania. Proszę o cenne uwagi i wskazówki.

Arturo72
02-03-2018, 21:49
Witam!

Po kilku latach znowu witam się na forum. Myśl o budowie domu przyświecała nam od dawna, ale plany zweryfikowało samo życie. Dzisiaj znowu po kilku latach wracamy do pomysłu, zmieniło się wiele rzeczy a przede wszystkim rodzina się powiększyła i już raczej nie mamy wyjścia chcemy mieć więcej przestrzeni dla dzieci. Projekty przeglądane od lat. Priorytetami przy wyborze projektu są założenia: dom parterowy, z dachem dwuspadowym, 4 sypialnie plus salon i kuchnia, salon nie wielki w graniach 25 metrów no w wybranym projekcie ma 28. (nie chcemy więcej niż 30m2). Sypialnie raczej niewielkie rzędu 12-15m2. Dwa pokoje dla dzieci, nasza sypialnia i pokój biurowy. Setki projektów przejrzane ale trudno znaleźć ten ideał. Dom do ok.120m2. Wybór padł na Z 376 35 https://z500.pl/projekt/1212/Z376_35,wariant-z376-z-katem-nachylenia-dachu-35-stopni-4-sypialniami-do-110m2/dane-ogolne.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fz500.pl%2Fprojekt %2F1212%2FZ376_35%2Cwariant-z376-z-katem-nachylenia-dachu-35-stopni-4-sypialniami-do-110m2%2Fdane-ogolne.html) mamy też inny projekt na oku ale dalej wątpliwości. Po wstępnych rozmowach dokonanie zmian przy adaptacji albo stworzenie projektu indywidualnego. Co doradzacie? Projekt indywidualny to koszt po wstępnych orientacjach w kilku biurach projektowych na śląsku rzędu od 8,5 do 15 tys. (Przy naszych założeniach). W projekcie z studia Z 500 musielibyśmy dokonać następujących zmian, troszkę powiększyć dom tzn rozszerzyć by sypialnie były minimalnie większe metrażowo ( i tu nie wiadomo czy potrzebne będzie przeprojektowanie dachu), wydzielić drugą łazienkę zamiast ubikacji by zmieścił się tam prysznic i toaleta. Można powiększyć łazienkę kosztem tej drugiej, tylko raczej będzie bez okna, innej możliwości nie widze. Wymiana okien w sypialniach na zwykłe zamiast balkonowych. No i jeszcze jakieś kombinacje przy wyglądzie zewnętrznym budynku bo te wejście jakieś dla nas dziwne, wolimy raczej taki tradycyjne jak w projekcie Z 241 lub Z8. B, a nie nowoczesne. Projekt jeszcze nie zakupiony bo rozważania dalej trwają.
No i teraz najważniejsze wydawałoby się że przy takich założeniach koszty budowy nie będą strasznie wysokie. Wysyłaliśmy zapytanie do kilku firm budowlanych i proszę napiszcie czy te wyceny są w miarę ok na dzisiejsze standardy i ceny, ale na pewno różnią się od tych podanych w kosztorysie na stronie biura projektowego.
Założenia były takie że budujemy z silikatów 18 plus ocieplenie budynku 25 cm lub 30 cm, dach z prefabrykowanej więźby dachowej - wiązary, podobno wychodzi taniej i solidnej (u nas dachu jest sporo). Zastanawiamy się nad ciepłym montażem okien by dom był w miarę energooszczędny. Znajomi którzy się budują polecali likwidacje tarasów łączonych z budynkiem by nie było mostków cieplnych nie wiem czy dobrze pisze, jeśli nie to poprawcie. Wycenę dostaliśmy wstępną tego projektu na SS0 od 185 TYS NETTO DO 230 TYS. oraz SSZ powyżej 210 tys. netto i duże rozpiętości wzwyż nawet do 260 tys.. Jesteśmy jeszcze w trakcie rozmów z inną firmą. Firmy są duże, nie są to raczej małe lokalne ale działające na terenie całego śląska, cieszące się dobrymi opiniami i recenzjami. I teraz pytanie czy takie ceny są do przyjęcia? No i najważniejsze jeżeli to tylko SSZ to ile reszta. Zakładaliśmy przeznaczyć 350 tys. do stanu deweloperskiego a po takich wycenach sami zastanawiamy się czy to będzie realne? Dom ma być ogrzewany gazem, chcieliśmy raczej budować dom energooszczędny. Na początek chodzi o wstępną kalkulację kosztów by nie porywać się z motyką na księżyc. Ktoś nam powiedział że taki dom może wyjść nawet 500 tys. pod klucz. Skąd taka różnica kosztów ze strony biura projektowego a rzeczywistości. My liczyliśmy do 400 tys. 350 do stanu deweloperskiego wykonywane przez firmy a później działamy sami takie rzeczy jak podłogi, wykończenie łazienek itp. Napiszcie proszę co myślicie. Tych którzy budują na Śląsku i są na bieżąco z cenami proszę szczególnie. Nie chcieliśmy małych firm chociaż wiemy że w ogólnym rozliczeniu mogłoby to wyjść taniej by prace były wykonane solidnie, nie znamy się z mężem na budowlance na tyle by pilnować poszczególne etapy. Jedna dobra i sprawdzona firma która wykonałaby prace do SSZ pozwoliłaby nam spać spokojnie i zawsze jest jakaś gwarancja ceny z umowy i jakości wykonania. Proszę o cenne uwagi i wskazówki.
"Pokój biurowy",nie wiem co tam planujecie robić ale wg mnie to strata powierzchni bo z lapkiem można siedzieć gdziekolwiek a sądzę,że będzie te pomieszczenie uczęszczane niezbyt często.
Ciepły montaż okien odpuście,nie warto,za to warto poprawnie je zamontować,podobnie z tarasem,jak się pomyśli to będą nikłe straty energii ale nawet jak się nie pomyśli to taras nie stworzy zrujnowania portfela co do ogrzewania.
Wyceny SSO,kosmiczne,najniższa to już max przegięcie,w taki domu 150tys.zł BRUTTO i to z kłanianiem się wykonawców.
Może warto zaprząc męża do interesowania się budową to i 100tys.zł będzie mniej za dom ma samym "szukaniu" i punktowaniu wykonawców ?

mała kasia
02-03-2018, 21:55
Dzięki bardzo za zainteresowanie tematem. Męża oczywiście zapędzę do zdobywania wiedzy w temacie. Mi się też wydawało że ceny wysokie, może po prostu zamiast dużych firm z Katowic weźmiemy pod uwagę lokalne firmy z Tarnowskich Gór gdzie będziemy budowali.
Pozdrawiam i dzięki za wskazówki

mała kasia
02-03-2018, 21:57
pokój biurowy raczej zostanie bo ma jeszcze służyć jako sypialnia dla gości, ale o jakimś małym metrażu tak od 10-12m2.

Arturo72
02-03-2018, 21:59
Dzięki bardzo za zainteresowanie tematem. Męża oczywiście zapędzę do zdobywania wiedzy w temacie. Mi się też wydawało że ceny wysokie, może po prostu zamiast dużych firm z Katowic weźmiemy pod uwagę lokalne firmy z Tarnowskich Gór gdzie będziemy budowali.
Pozdrawiam i dzięki za wskazówki
Ja jestem z Gliwic i dom do SSO budowała mi firma z...Radomia ;)
Niestety miejscowe firmy są bardzo drogie,rzucali za samą robociznę 60-80tys.zł a zapłaciłem 36tys.zł i polecam po 5 latach od zamieszkania :)

Kaizen
02-03-2018, 22:35
Setki projektów przejrzane ale trudno znaleźć ten ideał. Dom do ok.120m2. Wybór padł na Z 376 35

Też o nim ciepło myśleliśmy, ale finalnie bliższa ideału była przy identycznych założeniach Lena Eko. Mniej przeróbek.
Dach czterospadowy IMO lepszy. Do tego brak ściany kolankowej i wieńca to oszczędność i przy budowie, i przy ogrzewaniu.
Dla przykładu w naszym przypadku spory okap od południa (okno przy stole w jadalni) pozwala uniknąć wpuszczania tym oknem słońca latem, za to zimą zagląda głęboko w korytarz. Czyli latem chroni przed upałem, zimą daje trochę ciepełka i brakującego wtedy światła.


Projekt indywidualny to koszt po wstępnych orientacjach w kilku biurach projektowych na śląsku rzędu od 8,5 do 15 tys.


Jak ruszacie konstrukcję (a zwiększenie wymiarów to wymusza) to trzeba sporo pracy przy adaptacji przynajmniej dobrze zrobionej, i przy tak niskiej cenie jak te dolne Twoje widełki to pewnie nabierze sensu projekt indywidualny. Tylko dopytaj o zakres - czy dostajesz za to do ręki PnB.
My przy kosmetycznych zmianach (najpoważniejsza to przesunięcie komina) zapłaciliśmy za adaptacje i PnB do ręki 2,6K zł.



Wycenę dostaliśmy wstępną tego projektu na SS0 od 185 TYS NETTO DO 230 TYS. oraz SSZ powyżej 210 tys. netto i duże rozpiętości wzwyż nawet do 260 tys.. Jesteśmy jeszcze w trakcie rozmów z inną firmą. Firmy są duże, nie są to raczej małe lokalne ale działające na terenie całego śląska, cieszące się dobrymi opiniami i recenzjami. I teraz pytanie czy takie ceny są do przyjęcia?

Nas SSO systemem gospodarczym kosztował niespełna 162,5K zł. W tym uprządnięcie działki, geodeta itp. - wszystko razem.
Budujemy z BK, więc i materiał, i robocizna tańsza, ale za to strop monolityczny i więźba tradycyjna, więc powinno wyjść na to samo.
Ale my wystartowaliśmy ponad rok temu - więc powiedziałbym, że te tańsze wyceny są atrakcyjne.


Zakładaliśmy przeznaczyć 350 tys. do stanu deweloperskiego a po takich wycenach sami zastanawiamy się czy to będzie realne?

Już na SSO wydalibyście ze 40K zł więcej, niż my.
My zbliżamy się teraz do stanu deweloperskiego. Na kilku rzeczach sporo przyoszczędziliśmy (np. fixy zamiast okien otwieranych i kable grzewcze zamiast rur i kotła, używana koza, używany rekuperator bo sprzedawcy nowych straszyli utratą gwarancji jak odpalę w niewykończonym domu), kilka zaszaleliśmy (np. dachówka ceramiczna i ogrodzenie z podmurówką i kilkoma słupkami z klinkieru) i razem z ogrodzeniem frontowym mamy teraz 326,5K zł "na liczniku" (w tym ogrodzenie frontowe z bramą i automatyką, alarm i chiński monitoring). Do stanu deweloperskiego brakuje nam jakieś 25K zł. Więc my mamy jeszcze szanse zmieścić się w 350K zł. Marne. Wy musielibyście znacznie więcej przyoszczędzić na instalacjach - a tu się nie da. Rekuperację robię ponad 10K taniej, niż miałem wyceny (większość "dzięki" używanemu rekuperatorowi, ale też układam własnymi rękami). Na ogrzewaniu też kilkanaście albo i ponad 20K oszczędzam. Koza używana za 1K zł czeka na podłączenie. Taniej się IMO nie da, więc na 99,99% przekroczycie 400K zł robiąc wszystko "normalnie"


Nie chcieliśmy małych firm chociaż wiemy że w ogólnym rozliczeniu mogłoby to wyjść taniej by prace były wykonane solidnie, nie znamy się z mężem na budowlance na tyle by pilnować poszczególne etapy. Jedna dobra i sprawdzona firma która wykonałaby prace do SSZ pozwoliłaby nam spać spokojnie i zawsze jest jakaś gwarancja ceny z umowy i jakości wykonania. Proszę o cenne uwagi i wskazówki.

Jak jeszcze nie macie zaklepanej ekipy, to zaczniecie za rok najwcześniej. Rozmawiałem kilka dni temu ze swoim wykonawcą SSO - kilkunastu osobom już odmówił, bo ma zaklepaną robotę na ten rok i już dwóch klientów na 2019r. Nie chce umawiać ludzi na późniejsze terminy. A to oznacza, że weźmiecie kogoś, kto ma termin. I nie będziecie zadowoleni z jakości, zwłaszcza, jak nie będziecie pilnować. Nie liczcie na to, że duża firma to lepsza jakość. Wręcz przeciwnie To zatrudnianie na szybkości i brak dobrego nadzoru kierownictwa firmy. IMO najlepiej firmy małe, gdzie właściciel pilnuje cały czas swoich ludzi. Nawet doglądanie dwóch ekip to duża szansa, na niedopilnowanie - a jak jedna ekipa ma zastępcę szefa na tyle dobrego, że sam dba o jakość to zaraz idzie na swoje.

A do tego ceny galopują. Jak zaczniecie dzisiaj, to trudno przewidzieć, ile wydacie na podstawie dzisiejszych cen. A jak zaczniecie za rok, to już kompletnie wróżenie z fusów.

Arturo72
02-03-2018, 23:55
Dzięki bardzo za zainteresowanie tematem. Męża oczywiście zapędzę do zdobywania wiedzy w temacie.
I żebyś tego nie odebrała "seksistowsko" bo dla dziewczyn budujących mam wielki szacun,przykład nasza Elfir..a,która zagina niejednego faceta ale trzeba wiedzy przy budowie.

Doli.
03-03-2018, 12:24
Moje przemyślenia:
pokoje dziecięce są bardzo małe - tak jak piszesz przydało by się je powiększyć.
Nie wiem jak macie usytuowaną działkę, ale sypialnia rodziców zaraz przy sypialni dzieci i to z oknem na taras, to nie najlepszy pomysł. If you kno what I mean ;) Ten pokój obok łazienki się lepiej nadaje.
Dwie łazienki to dobry pomysł i warto je wykonać.
Przy parterówce, dla mnie osobiście ważne byłoby aby wyraźnie oddzielić część rekreacyjna od części sypialnej / osobistej. W jednej z nich umieścić łazienkę również z przeznaczeniem dla gości, a w drugiej łazienkę osobistą.

Zmian będzie sporo, a projekt indywidualny to zawsze projekt szyty na miarę. My jesteśmy zadowoleni :)
Ja bym nie robiła tarasu łączonego z domem również ze względu na koszty. Postawienie tarasu drewnianego na słupach / podporach lub na gruncie wydaje się być lepszym rozwiązaniem.

Wyceny będą zależne głównie od tego w jakiej formie chcecie budować dom. Jeśli chcecie to zlecić jednej firmie, to będzie drogo. Najtaniej jest wyszukać sobie ekip do poszczególnych etapów i samemu zamawiać materiały w jednej wybranej hurtowni, która ma dobre ceny i z którą można jeszcze negocjować.
To się wydaje straszne tylko na początku - a potem to już tylko telefon do Pana XYZ i "panie XYZ potrzeba jeszcze dwie palety bloczków... tak, na dzisiaj... cena ta sama?... a taniej się nie da? (;) )... czyli da się? ... ok ;)"

I przede wszystkim: NIE SPIESZYĆ SIĘ o ile się da. Myśmy potrzebowali dobrej ekipy na "już" i za to musieliśmy zapłacić. Gdybyśmy mieli czekać na dobrą ekipę to co najmniej rok. Teraz się zastanawiam czy ten pośpiech był faktycznie taki konieczny. Niby decydując się na ekipę widziałam, że przepłacamy jakieś 20-30tys, ale podliczyłam okres wynajmu mieszkania za 12 miesięcy (20 tys zł) plus podwyżki cen materiałów i usług plus rosnąca inflacja i wyszło mi, że nie warto czekać.

Jeśli chcecie mieć solidnie to żadna firma nie da Wam takiej gwarancji. Wystarczy poczytać forum i widać, że solidnie mają Ci, którzy sprawdzają osobiście, czytają na temat budownictwa lub robią samemu.

Zresztą czy nie słyszeliście o problemach lokatorów, którzy kupują mieszkania od deweloperów? A przecież budują je duże firmy. Powinno być dobrze. A usterek nie brakuje. Tu krzywo, tu nie ma kątów, tu podcieka, tu grzyb.

Trochę Was rozumiem, bo na początku miałam z mężem dokładnie takie samo podejście, ale teraz widzę, że tak się nie da. Jest tyle momentów kiedy wykonawca może coś zepsuć, a bez kontroli nawet się o tym nie dowiecie przed rozliczeniem budowy. Powiedzą Wam o nich następni wykonawcy. Albo własne doświadczenia jak już zamieszkacie.

My zatrudniliśmy nawet inwestora zastępczego, żeby tego całego bajzlu pilnował za nas. I co? Został zwolniony zanim powstał fundament :)

Fakt, wielu rzeczy się uczymy, że wiedzieć i rozmawiać z wykonawcami na jakim takim poziomie, ale dzięki temu oni wiedzą od razu, że fuszerki nie przejdą, a my wiemy ile coś powinno kosztować i nie dajemy się naciągać. Najprostszy przykład to rekuperacja. Średnio wyceny chodziły po 22tys. za kompletną instalacje z wymiennikiem. Uparliśmy się, że tyle nie zapłacimy i bylibyśmy rozkładali instalacje samodzielnie gdyby w końcu nie trafiła się nam ekipa (skądinąd z polecenia forumowego @Kriss7), której cenę uznaliśmy za satysfakcjonującą.

Jeśli będziecie w temacie budowy własnego domu ignorantami, to wykonawcy będą was traktować jak ignorantów gotowych do oskubania. Zresztą nikomu nie będzie zależało aby wasz dom był porządnie zbudowany bardziej niż wam. A przynajmniej nie powinno ;)

mała kasia
03-03-2018, 18:22
Dzięki za własne przemyślenia. Otóż z tym doglądaniem ekip to oczywiście racja, działkę mamy sąsiadującą z obecnym miejscem zamieszkania. Nie pali nam się na czasie, bo nie wynajmujemy mieszkania. Mamy nawet w rodzinie osobę związaną z branżą budowlaną która w razie czego może sprawdzić, skontrolować, podpowiedzieć czy doradzić. Tylko cały czas zdobywamy wiedzę w temacie, pytamy i rozmawiamy. Niestety każdy ma swój punkt widzenia i swoje racje a często trzeba będzie podejmować decyzje nie do końca będąc pewnym czy taki wybór będzie najlepszy. Napisze później jak potoczyły się sprawy dalej. Martwi nas że wszyscy straszą, że w przyszłym roku będzie jeszcze drożej, że ceny materiałów budowlanych będą rosły oraz fachowców również.

jaromkv
03-03-2018, 19:06
Martwi nas że wszyscy straszą, że w przyszłym roku będzie jeszcze drożej, że ceny materiałów budowlanych będą rosły oraz fachowców również.

Znajomy niecały rok temu płacił za pustak ceramiczny 3.30 zł brutto, ja dzwoniąc do tego samego sprzedawcy dwa dni temu usłyszałem cenę 4.35 brutto. Więc ceny idą w górę. Ja też w tym roku wystartowałem...niestety na śląsku ceny robocizny małe nie są. Tak jak koleżanka wyżej pisała, pewnie znalazł bym tańszą ekipę, ale wynajem mieszkania też kosztuje.

Doli.
03-03-2018, 19:13
Będą rosły bo ruszyła inflacja w odpowiedzi na cudowne rozdawnictwo obecnego rządu. Ale inflacja to kilka procent. U nas największym kosztem jest wynajmowane mieszkanie. Jak macie działkę blisko to jeszcze lepiej - łatwiej podjechać coś ustalić, odebrać materiał. Ja mam pracę zdalną, mąż za chwilę też tak będzie pracował, więc też jest czas na wyskoczenie na budowę, coś załatwić, odebrać, ustalić. Ale bez tego też byśmy musieli dać radę.

Forum to jest bardzo dobre miejsce do konfrontowania swoich opinii. My po kolei, cierpliwie przebijalismy się przez wątki tematyczne w poszukiwaniu informacvji. To co jest fajne, to nowoczesne technologie, które tu na forum są normą. Też mam znajomego, "budowlańca", ale bardziej takiego od koordynowania ekip. Na początku go podpytywałam o technologię budowy domu i gdybyśmy skorzystali z jego rad to mielibyśmy: dom z ceramiki zamiast BK (bo ceramika najlepsza), wentylacje grawitacyjną zamiast mechanicznej (bo mechaniczna to bez sensu), fundamenty na ławach zamiast płyty (bo płyta bez sensu), kocioł na ekogroszek - bo tanio i pewnie jeszcze parę rzeczy się znajdzie.

Ważne jest też znaleźć kierownika budowy, który rozumie wasze wybory. My rozważaliśmy kilku i zdecydowaliśmy się na tego, który na hasło "płyta fundamentowa" powiedział "super! też tak mam".

Marcin34_Śl
03-03-2018, 22:01
Cześć,

co do projektu - Wasz wybór, wg Mnie 120 m2 trochę mało (z doświadczenia wiem), salon 25 m2 bardzo mały ( a to przecież serce domu). Jeśli rodzina 2+2 to dwie łazienki koniecznie. Budując dom fajnie jakby było przynajmniej z 5 m garderoby, bo to super rozwiązanie i gorąco polecam. Okna balkonowe dodają uroku temu domowi i ja bym ich nie likwidował. 25-30 ocieplenia na ściany to przesada, warto dobrze ocieplić sufit + wentylacja mechaniczna.

Ekipa - u Mnie budowali górale, cena robocizny 47 000 PLN, budują średnio 5 domów rocznie i na 2019 mają już full.

Mnie koszt SSZ wyniósł 165 000 (1100 za m2). Rozpoczęcie budowu 07.2016 - wprowadzenie się 09.2017. Koszt materiałów na SSO to w Twoim domu max 100 000 PLN. Wykończenie domu licz 800-1000 za m2, bardzo drogie jest otoczenie działki: kostka, płot, brama, ogród itp

Ceny - nie pójdą na dół, bo niby czemu? Może będą lata kiedy będą w miejscu ale nie spadną. U Nas śr. wynagrodzenie 4500 PLN, w Niemczech 3500 EUR - będziemy się zbliżać do zarobków europejskich, wolniej lub szybciej ale się zbliżać... Boom w latach 2007-2008 to był efekt napompowanej akcji kredytowej, teraz mamy solidne fundamenty, wzrost gospodarczy, wzrost wynagrodzeń, najmniejsze bezrobocie i mnóstwo gotówki. Większość nowych mieszkań ludzie kupują za gotówkę...

Powodzenia.

TeDy1989
04-03-2018, 09:36
Mieszkam w Katowicach, chce startować z budową w maju/czerwcu. Miesiąc temu dowiedzieliśmy się, że ekipa która miała budować tego nie zrobi. I wbrew temu co piszą inni na prawdę można znaleźć dobrą, sprawdzoną i chętną ekipe (od samych znajomych mieliśmy 4 firmy sprawdzone i chętne aby rozpocząć budowę. Co do ceny: patrząć na ten projekt to trochę wysoka. Nam za projekt https://projekty.muratordom.pl/projekt_niebywaly-wariant-i,2595,0%2C0.htm śpiewali cenę w tych okolicach (230 tys do SSO z dachem). Wyobraź sobie ten salon 5x5 m Wasza czwróka + czwórka znajomych. Ciasno, na prawdę ciasno... Co do ogrzewania gazem - skontaktujcie się z firmami które robią ogrzewanie zarówno gazowe jak i pompy ciepła, lub kotłownie węglowe aby z nimi przedyskutować rodzaj ogrzewania. Do tej wyceny dodajcie jeszcze potrzebny do gazu projekt jego instalacji, wykonania, corocznych przeglądów i komina. Wyjdzie Wam nie wiele mniej niż pompa ciepła. Do tego koniecznie dowiedzcie się jak najwcześniej w Urzędzie miasta o możliwość dofinansowania do ekologicznego ogrzewania, ale to trzeba załatwiać rok wcześniej (tzn złożyć wniosek). Powiększenie domu to już zmiany konstrukcyjne. My chcieliśmy tylko powiększyć garaż, to biuro policzyło 5000 zł za adaptacje + 2500 za projekt który już kupiliśmy daje w sumie 7500 zł. a 8.200 zł można było zamówić projekt indywidualny, teraz byśmy pewnie tak zrobili. A, zaczyna się okres targów budowlanych. Na prawdę polecam CI się na nie przejechać i pytać, pytać i jeszcze raz pytać. Naprawdę świetna okzazja aby od czegoś zacząć..

mała kasia
04-03-2018, 18:57
Byliśmy już w tym roku na Gliwickich targach budowlanych tam oczywiście maż pytał i pytał, więc jakąś wiedzę podstawową mamy. Teraz zaczęły się rozważania finansowe ile tak naprawdę taka inwestycja wyniesie by móc ruszyć dalej. Dzięki wszystkim za wskazówki, na pewno z części skorzystamy.

biesmag
06-03-2018, 10:19
Byliśmy już w tym roku na Gliwickich targach budowlanych tam oczywiście maż pytał i pytał, więc jakąś wiedzę podstawową mamy. Teraz zaczęły się rozważania finansowe ile tak naprawdę taka inwestycja wyniesie by móc ruszyć dalej. Dzięki wszystkim za wskazówki, na pewno z części skorzystamy.
Fajny temat - też szukam: mój projekt możesz pooglądać w tym temacie http://forum.muratordom.pl/showthread.php?344934-Prośba-o-porady-i-odp-na-pytania-dotyczące-projektu generalnie pomysły mamy bardzo podobne i dylematy też :)
Co do wycen na razie na szybko dostałem brutto SSZ 240 i pod 200 i widać, że pod 400 będzie ciężko skończyć. Terminy są w okolicach jesieni. Dylemat szybciej to drożej w świetle galopujących cen to ciekawe zagadnienie - ja przeszedłem w tryb: bez pośpiechu :)

TeDy1989
10-03-2018, 06:29
I jak Wasze wyceny? Macie już jakieś konkrety?

mała kasia
10-03-2018, 22:01
mamy już jakiś wstępny zarys sytuacji, wyceny naprawdę bardzo różne, jeszcze w środę jesteśmy umówieni z jedną firmą, więc dam znać później jak się sprawa toczy :)

lori1990
13-03-2018, 17:11
A mogę prosić o namiary na firmy, które pieniędzy nie zdzierają? Bo jak piszecie niktore ceny to z kosmsu. Chodzi głownie o jakiegos murarza, lub niedużą firmę ( może byc nawet Radom, jak kolega wyzej pisał) . Byle jakiś konkretny. Chodzi o wymurowanie parteru i piętra. Jeśli by ta firma robila niedrogo dach to też super. Bo ostatnio usłyszałam cene 250tys stan surowy zamkniety za dom 150m2uż. Masakra.. A mam osoby do pomocy, więc dużej firmy nie potrzebuje. Dzieki

lori1990
13-03-2018, 17:50
A mogę prosić o namiary na firmy, które pieniędzy nie zdzierają? Bo jak piszecie niktore ceny to z kosmsu. Chodzi głownie o jakiegos murarza, lub niedużą firmę ( może byc nawet Radom, jak kolega wyzej pisał) . Byle jakiś konkretny. Chodzi o wymurowanie parteru i piętra. Jeśli by ta firma robila niedrogo dach to też super. Bo ostatnio usłyszałam cene 250tys stan surowy zamkniety za dom 150m2uż. Masakra.. A mam osoby do pomocy, więc dużej firmy nie potrzebuje. Dzieki

Pyjter83
13-03-2018, 20:55
Cześć,
Chętnie podepnę się pod temat. Wprawdzie jestem na etapie projektu indywidualnego ale już chciałbym zbierać kontaktu i namiary na firmy. Chciałbym ruszyć na jesień 2019 tzn zrobić płytę fundamentową i może pociągnąć muru z dachem przed zimą. Na razie to tylko plany, a życie zweryfikuje :)

DaniG
13-03-2018, 21:42
cześć mała kasia,
pozwól, że podepnę się do Twojego wątku.

również w tym roku planuję rozpocząc budowę domu w woj. śląskim. Jednak jestem zdecydowany na technologię szkieletową drewnianą.
Czy ktoś mógłby polecić firmy budujące w tej technologii ?

dzięki

pandzik
15-03-2018, 15:17
"Pokój biurowy",nie wiem co tam planujecie robić ale wg mnie to strata powierzchni bo z lapkiem można siedzieć gdziekolwiek a sądzę,że będzie te pomieszczenie uczęszczane niezbyt często.
Ciepły montaż okien odpuście,nie warto,za to warto poprawnie je zamontować,podobnie z tarasem,jak się pomyśli to będą nikłe straty energii ale nawet jak się nie pomyśli to taras nie stworzy zrujnowania portfela co do ogrzewania.
Wyceny SSO,kosmiczne,najniższa to już max przegięcie,w taki domu 150tys.zł BRUTTO i to z kłanianiem się wykonawców.
Może warto zaprząc męża do interesowania się budową to i 100tys.zł będzie mniej za dom ma samym "szukaniu" i punktowaniu wykonawców ?

Prosze Cie. 150 tys brutto do SSZ systemem zleconym jednej firmie za ten domek... NIE MA SZANS. Budowałeś kilka lat temu. W tej chwili cena materiałów zmienia się z dnia na dzień. Nie ma silki (jakiejkolwiek), nie ma wełny twardej na elewacje. Nie ma w tej chwili nawet porothermu. Takiego bumu inwestycyjnego nie pamiętają nawet najstarsi górale. Sama więźba prefabrykowana na ten dach z montażem to z 25 tys netto. Drugie tyle za dachówkę , rynny z montażem.

Można obniżyć te kwotę nawet o 25-30% ale nie systemem zleconym. Bierzesz mała kasiu gościa do murowania i to wszystko. Zapewniasz mu materiały od każdej śrubki ... Zastanów się nad domem piętrowym w podobny metrażu. Mniejsza płyta, połowa dachu... Mniejsze koszty ogrzewania. Wyjdzie taniej.

pandzik
15-03-2018, 15:18
cześć mała kasia,
pozwól, że podepnę się do Twojego wątku.

również w tym roku planuję rozpocząc budowę domu w woj. śląskim. Jednak jestem zdecydowany na technologię szkieletową drewnianą.
Czy ktoś mógłby polecić firmy budujące w tej technologii ?

dzięki

Zapomnij o tym systemie. Niewiele plusów sporo minusów a firmy dalej kaleczą ten temat.

pandzik
15-03-2018, 15:23
Bo ostatnio usłyszałam cene 250tys stan surowy zamkniety za dom 150m2uż. Masakra.. A mam osoby do pomocy, więc dużej firmy nie potrzebuje. Dzieki

To jest normalna cena za system zlecony. Na moją kostkę najtansza oferta to było 220 tys do SSO a i tak była szalenie niedowartościowana bo nie założono połowę materiałów o które prosiłem. Jedynie system gospodarczy - lzecony małymi etapami i swoja praca w zamawianie materiałów itd No ale nie każdy ma to czas.

T-omek
19-03-2018, 09:27
W tym roku też zamierzam ruszyć z budową. Domek trochę mniejszym od domku malej kasi ale z poddaszem użytkowym. Zamierzam go wybudować systemem gospodarczym a cały dach zlecić firmie. Wg mnie w systemie gospodarczym kluczowy jest kierbud, ale taki co w każdej chwili mogę do niego zadzwonić, zapytać się, poradzić i taki co jest co najmniej kilka razy w tygodniu na budowie. Wole na niego dać więcej kasy a mieć wszystko pod jego kontrolą. Nie wiem jak wy ale ja jestem uprzedzony do wszelkiego rodzaju fachowców. Nawet jak firma jest sprawdzona to na bank ma tyle zleceń, że korzysta z podwykonawców a ci z kolejnych pod wykonawców czyli flachowców z łapanki z pod monopolowego. Dobry kierbud to podstawa !!!

merbart
19-03-2018, 12:24
U mnie koszty prawie SSZ - bo okna zapłacone i czekam na montaż wyniosły 110tys. Dom w całości na płycie, piwnica, parter i poddasze. W tym materiał na ścianki działowe które właśnie stawiam. Była u mnie firma do zbrojenia stropów i schodów reszta we własnym zakresie. Dom na szkodach górniczych, wym. 8,2 x 10,5m.
Pozdrawiam