PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kocioł na pellet?



trabyl
04-03-2018, 21:17
Poprzedni temat zamieściłem w złym dziale, poprawiam się :)


Witam, stoję przed wyborem kotła - prawdopodobnie kotła na pellet, jestem skierowany ku pelletowi w 99%. Na początek powiem, że zapraszam do wypowiadania się na każdy temat, rodzaju opału, mocy, czegokolwiek, chętnie wysłucham każdej opinii.

Może zacznę od tego dlaczego pellet, a no dlatego, że kotłownię mam na tym samym poziomie co część mieszkalną, więc zdecydowanie pierwszy argument to czystość, widziałem na własne oczy jak wygląda kotłownia od węgla i od pelletu. Kolejny argument to cena dobrego węgla / ekogroszku, wystrzeliła strasznie do góry i trochę się obawiam. Trzeci argument to to, że mam nadzieję, że mniej trzeba zajmować się takim piecem.

Teraz może przejdę do tego co ten piec ma grzać, bo to przecież chyba najważniejsze w tym.

Domek jednorodzinny, budowa 2017. 220 metrów w tym 35 metrów garaż, który zamierzam grzać tylko do temperatury powiedzmy 10-15 stopni. Parter + użytkowe poddasze. Dodam, że poddasze zaczyna się przy podłodze już od wysokości 25cm, więc te 110 metrów, które jest na górze ma stosunkowo mało metrów sześciennych do ogrzania. Ocieplenie domu: ściany zewnętrzne styropian 15cm, 0,0039, podłoga styropian XPS 12cm 0,0039, dach wełna mineralna 20cm 0,0039. Okna nowe, dwuszybowe plastik. Bojler 140L, mieszkać będzie 5 osób, ja z żoną oraz trójka małych dzieci. Ogrzewanie głównie podłogówką, 12 obiegów niecałe 1100 metrów rurek 16mm. Kaloryfery tylko trzy, jeden w garażu oraz dwa w łazienkach (ale w łazienkach również jest podłogówka)

Nie wiem czy jeszcze coś mógłbym dodać, a, może to, że kotłownia jest dość specyficzna, może nie jakaś mała, ale jest problem z niektórymi piecami z tego co patrzyłem w szczególności z tymi, które posiadają wolnostojące zasobniki na opał.

Jeżeli potrzeba jeszcze czegoś, co by ułatwiło doradzenie mi to chętnie napiszę.

Aktualnie takie typy, które wpadły mi w oko to:
- Tekla Draco Bio Compact 18KW
- Kostrzewa Minibio 20KW
- Defro delta ekopell 20kw
Nie ukrywam, że cena ma istotny wpływ na zakup, jestem na wykończeniu już tego domku i muszę przyznać, że portfel jest pusty jak studnie w Afryce :D aczkolwiek jeżeli ktoś ma jakiś bardzo solidny argument (konkretny, nie taki, że droższe = lepsze) to chętnie to przemyślę.

Puławiak
04-03-2018, 21:50
Poczytaj poszukaj ten temat na forum wałkowany ostatnio jest na okrągło.

trabyl
04-03-2018, 22:04
Poczytaj poszukaj ten temat na forum wałkowany ostatnio jest na okrągło.

Własnie czytam, czytam i co raz mniej wiem, chyba trzeba wziąć pierwsze lepsze z brzegu, bo mam wrażenie, że im więcej wiem, tym mniej wiem :lol2:

Arturo72
04-03-2018, 23:08
Własnie czytam, czytam i co raz mniej wiem, chyba trzeba wziąć pierwsze lepsze z brzegu, bo mam wrażenie, że im więcej wiem, tym mniej wiem :lol2:
Musi być drogie paliwo stałe ?

Puławiak
05-03-2018, 06:11
Jesli ma być to kocioł przystępny cenowo to Edilkamin Termika. Z droższych wybór masz wiekszy.

eliks
05-03-2018, 06:13
@Arturo - Przy jego domu wyjdzie mu taniej niż prąd i gaz, w dodatku nie zmarznie i nie będzie musiał montować sobie kominka w salonie jak u Ciebie.

trabyl
05-03-2018, 10:59
To jak panowie? Może ktoś jest w stanie coś konkretnego powiedzieć o tekla draco bio compact 18kw, bo w internecie ciężko coś znaleźć. Czy moc wystarczająca? Czy zbiornik na paliwo nie jest zbyt mały? Podoba mi się, bo pasowałby rozmiarami do kotłowni, mam dosyć słabo umieszczony komin, bardzo niepraktycznie

Puławiak
05-03-2018, 11:20
Poszukaj na konkurencyjnym forum tam znajdziesz dużo opinii i informacji.

trabyl
05-03-2018, 11:23
Poszukaj na konkurencyjnym forum tam znajdziesz dużo opinii i informacji.
A jakie forum jest konkurencyjne? Poproszę o jakieś słowo klucz

Puławiak
05-03-2018, 11:26
Na priva

Arturo72
07-03-2018, 20:15
@Arturo - Przy jego domu wyjdzie mu taniej niż prąd i gaz, w dodatku nie zmarznie i nie będzie musiał montować sobie kominka w salonie jak u Ciebie.
Jesteś tego pewien ? Bo ja nie...
Chętnie kolega poczyta Twoje wyliczenie i porównanie ;)

Slawko123
07-03-2018, 21:51
pomyśl jeszcze nad piecem pellux 200touch lub pellux 100 touch 20kW oba

ufbufkruf
08-03-2018, 07:18
Ostatnim czasem zacząłem zastanawiać się mocno nad kotłem na pellet do domu. Według OZC zapotrzebowanie na ciepło wynosi u mnie 5kW + CWU daje to jakieś 7kW. Co możecie polecić w zbliżonym przedziale mocy?

Arturo72
08-03-2018, 07:44
Ostatnim czasem zacząłem zastanawiać się mocno nad kotłem na pellet do domu. Według OZC zapotrzebowanie na ciepło wynosi u mnie 5kW + CWU daje to jakieś 7kW. Co możecie polecić w zbliżonym przedziale mocy?
Oczywiście zdajesz sobie sprawę,że przy temp. -10-0st.C dom będzie potrzebował 2-3kW i co się z tym wiąże ? ;)

kulibob
08-03-2018, 07:53
A co się ma wiązać?? U mnie od 1 X do teraz średnia moc 1,7kW i żyje.

ufbufkruf
08-03-2018, 08:40
Zdaje sobie z tego sprawę ale i tak znaleźć tak mały kocioł jest trudno.

Arturo72
08-03-2018, 08:46
Zdaje sobie z tego sprawę ale i tak znaleźć tak mały kocioł jest trudno.
Czyli można z tego wysunąć wniosek,że paliwa stałe nie są przystosowane do funkcjonowania w nowych domach o niskich stratach energii ?

ufbufkruf
08-03-2018, 09:49
Coś w tym może być ale na chwilę obecną nie stać mnie na PC, a gazu jeszcze nie mam dostępnego.

Puławiak
08-03-2018, 09:49
Ostatnim czasem zacząłem zastanawiać się mocno nad kotłem na pellet do domu. Według OZC zapotrzebowanie na ciepło wynosi u mnie 5kW + CWU daje to jakieś 7kW. Co możecie polecić w zbliżonym przedziale mocy?
No w sumie mało mogę Ci zproponować kocioł w przedziale 3,1- 11,4 kW. sprawność 92,1-92%
A ozc uwzględniło błedy wykonawcze jakieś mostki termiczne itp rzeczy ?

Arturo72
08-03-2018, 09:53
Coś w tym może być ale na chwilę obecną nie stać mnie na PC, a gazu jeszcze nie mam dostępnego.
A ile liczysz system grzewczy na pellet ? Całościowo ?

ufbufkruf
08-03-2018, 09:53
Całościowo? Na kocił liczę, że 8-10 tys. pójdzie. Do tego 3 pompy (obieg podłogówki dół, obieg góra i CWU) ale to i tak było by potrzebne. No ewentualnie myślę o dwóch serownikach pokojowych.

OZC robił forumowy kolega Asolt. Myślę, że do sprawy podszedł dość dobrze.

Arturo72
08-03-2018, 10:23
Całościowo? Na kocił liczę, że 8-10 tys. pójdzie. Do tego 3 pompy (obieg podłogówki dół, obieg góra i CWU) ale to i tak było by potrzebne. No ewentualnie myślę o dwóch serownikach pokojowych.

OZC robił forumowy kolega Asolt. Myślę, że do sprawy podszedł dość dobrze.
Żeby nie powielać,asolt raczej dobrze wyliczył a widać,że nie jesteś za bardzo świadomy to najlepszy "kocioł" w Twoim wypadku,tylko komina żal :D :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?345028-Gaz-ziemny-vs-powietrzna-pompa-ciepła&p=7626860&viewfull=1#post7626860

ufbufkruf
08-03-2018, 11:08
Wracając do kotła. Co polecacie?

Puławiak
08-03-2018, 11:21
Edilkamin Laguna P 12 np Możesz zobaczyć Red Compact

ufbufkruf
08-03-2018, 11:48
Czy ta laguna występuje z wylotem od góry? Co myślisz o kotłach Defro czy Kostrzewa?

Puławiak
08-03-2018, 11:55
nie nie wystepuje z wylotem do góry. Defro Kostrzewa Myślę że sterowanie tymi kotłami do prostych nie należy wystarczy poszukać na forach no i konstrukcyjnie to raczej peleciaków nie przypomina w wiekszości

ufbufkruf
08-03-2018, 14:16
Pytam o kostrzewę bo akurat mają promocję na kocioł 10kW
Mini Bio B NE lub Mini Bio NE

Puławiak
08-03-2018, 16:09
Spoko to porównaj sobie te Kotły z Laguną

ufbufkruf
09-03-2018, 00:03
Na co zwracać uwagę podczas porównywania?

Puławiak
09-03-2018, 06:12
na codzienna obsługę
- czyszczenie kotła
-dostęp do paleniska
- wygodę zasypywania zasobnika, żebyś nie musiał skakać po drabinkach czy też podnosić worki z pelletem nad głowę
- ilość ustawień kotła do poprawnej pracy tak żebyś nie musiał dni spędzać w kotłowni
- konstrukcję wymiennika - do pelletu wymiennik pionowy rurowy.
Ogólnie to kocioł ma być dla Ciebie a nie Ty dla kotła.
No i kolejny aspekt to poprawnie wykonane podłączenie kotła - powinieniś zastoswać wszystko czego kocioł potrzebuje a czesto jest tak że instalatorzy montują niekompletne instalacje - montując np zawór 4d a nie instalując do tego siłownika - taki zawór bez siłownika jest kompletnie bezsensowny, termostaty pokojowe które czesto są potrzebne a nie są instalowane itd.

ufbufkruf
09-03-2018, 07:13
Ten dodatkowy osprzęt o którym mówisz mam już wkalkulowany. chciałbym w tym kotle mieć możliwość raz na jakiś czas przepalenia drewnem, a tu widzę że te laguny chyba nie mają rusztu wymiennego.

eliks
09-03-2018, 10:11
Laguna to kocioł spełniający normę Ecodesign, nie może mieć rusztu awaryjnego/dodatkowego, podobnie jak piece klasy 5. Zobacz jedną rzecz, w tej śmiesznej cenie masz włoski kocioł, do którego tak na prawdę zaglądasz raz w roku, oczywiście dosypywać paliwo musisz. Komfort porównywalny do grzania gazem. Zobacz sobie taki kocioł Defro Alpha, zobaczysz dużo wspólnych mianowników z tą Laguną, a potem spójrz na jego cenę.

radik81
09-03-2018, 10:57
Czy Laguna może pracować w układzie otwartym czy tylko układ zamknięty? Jak z serwisem ( mazowieckie )?

Puławiak
09-03-2018, 11:25
Zamknięty lepiej zmknięcie układu to żaden problem. A co Ci sie zepsuło ? Chętnie pomogę

radik81
09-03-2018, 12:46
Planuje wymianę swojego miałowca na kocioł 5-ej klasy. Zastanawiam się czy zostać przy węglu czy może jednak pellet. Przy węglu przeróbek w instalacji dużo by nie było. Przy pellecie napewno trochę więcej , no i układ zamknięty tak jak piszesz. Instalację mam 9-letnią w miedzi, układ otwarty. Instalacja prosta tylko grzejniki, jedna pompa i termostatyczny 3D.
Jak Laguna radzi sobie z gorszym pelletem ? Jakie temperatury spalin?
Montujecie w mazowieckim, 200km od Sanit System

Puławiak
09-03-2018, 12:56
A co to gorszy pellet ?
Tak montujemy 200 km to pestka.

ufbufkruf
09-03-2018, 14:40
Rozważam nadal to. Powiedz mi jakiego okablowania wymaga termostat pokojowy do tego kotła? Czy sterownik da radę obsłuzyć CWU, obieg podłogówki (zawór mieszający) na parterze i obieg podłogówki na poddaszu?

Puławiak
09-03-2018, 14:44
Termostat to najlpeiej bezprzewodowy. To w całym domu masz podłogówkę czy parter podlogówka poddasze grzejniki ? Mieszacza nie obsłuży bo nie ma takiej potrzeby wystarczy zastosować zawór termostatyczny do podłogówki. Cwu obsłuży bez problemu. A obsługę mogę ci zrobić nawet na 10 kondygnacji to zależy co i jak chcemy zrobić

ufbufkruf
09-03-2018, 15:19
Chce mieć niezależnie sterowane ogrzewanie parteru i poddasza. Na obydwu kondygnacjach mam podłogówkę, oddzielne rozdzielacze.

Puławiak
09-03-2018, 15:20
spoko nie widze problemu

radik81
09-03-2018, 18:25
A co to gorszy pellet ?
Tak montujemy 200 km to pestka.
Gorszy w sensie nie Lava czy Olimp a jakiś pellet od lokalnego producenta.
Jaka jest różnica między Termiką a Laguną oczywiście oprócz ceny?

Puławiak
09-03-2018, 18:38
A taki to spoko takim pali większość byle nie był zapiaszczony za bardzo. Termika to prosty kocioł z ręcznym czyszczeniem wymiennika (trzeba pociągnąc za uchwyt) a Laguna to taka wersja na full wypas z kompresją popiołu, automatycznym czyszczeniem wymiennika, mechanicznym czyszczeniem paleniska, no i taki system optymalizacji procesu spalania Leonardo.

radik81
09-03-2018, 19:52
Jeszcze pytanie odnośnie komina.
Niestety komin murowany (cegła) i przekrój dość spory.Czy kocioł będzie pracować poprawnie?Wkład będzie ale myślę że nie wcześniej jak za
2 lata (kasa)
@eliks zamontowałeś już Lagunę ?

Puławiak
09-03-2018, 19:56
wkład obowiazkowo przed montażem kotła - inaczej problemy, za dwa lata to może być juz po kominie

ufbufkruf
09-03-2018, 20:12
Mógłbyś napisać co powinna zawierać taka instalacja. jakiego okablowania wymaga termostat do takiego zastosowania?

radik81
09-03-2018, 20:16
Jakiś konkretny przekrój komina dedykowany do kotła? Komin około 8m wysokości.

eliks
09-03-2018, 20:18
@eliks zamontowałeś już Lagunę ?
Czekam jeszcze na kocioł a montaż i tak dopiero po sezonie. Mam również ceglany komin, ocieplony będzie dodatkowo w miejscu gdzie przechodzi na razie przez nieuzytkowy strych. Znam przypadek że taki patent działa, znowu u innego znajomego czarne na ścianie wylazlo już po 2 miesiącach. Za 9m wkładu z robocizna zapłacił dobre 2 tyś złotych więc chyba tragedii nie ma.

Puławiak
09-03-2018, 20:29
Mógłbyś napisać co powinna zawierać taka instalacja. jakiego okablowania wymaga termostat do takiego zastosowania?

No sporo różnych elementów taka instalacja zawiera i zależy też od tego z jakim kotłem dużo pisania a mało informacji o instalacji i budynku. wystarczy 2x0,5 może tż być skrętka.

Puławiak
09-03-2018, 20:31
Zgodnie z obowiązującymi normami dla paliw stałych. A jaki Ci się zmieści ?

radik81
10-03-2018, 11:47
Zgodnie z obowiązującymi normami dla paliw stałych. A jaki Ci się zmieści ?
Myślę, że 110x190 na pewno, może nawet 120x200. Wystarczy 110x190 komin około 8m wysokości? Do czego służy
"wbudowany zestaw pompowy (pompa elektroniczna wilo) z zaworem bezpieczeństwa, zaworem napełniającym i naczyniem przeponowym" czy to zabezpieczenie powrótu kotła czy pompa obiegowa na instalację CO ?

eliks
10-03-2018, 13:25
Pompa obiegowa energooszczedna w zestawie. Do zabezpieczenia kotła kupujesz zawór termiczny 3 drozny 55 stopni za ok. 260zl.

bialymiro
11-03-2018, 11:44
fajny ten. laguna ale strasznie mały zbiornik zasypowy raz na tydzien chcialbym zasypać i mieć spokój..

Puławiak
11-03-2018, 11:54
Płyta OSB wkrętarka wkręty i robisz tak wielki jaki chcesz do tego kupujesz podajnik ślimakowy i sterownik ( koszt sterownika około 250 zl) i możesz zasypać raz na miesiąc albo jak masz miejsce to raz do roku. A możesz też zainwestować w system pneumatyczny do uzupełniania paliwa w zasobniku. Duży zbiornik zabiera miejsce w kotłowni a jeśli pójdziemy w górę to znowu utrudnia zasypywanie nie każdy moze i chce podnosić worek z pelletem nad głowę. A kocioł ma być zgrabny kompaktowy i wygodny w obsłudze. A wsypanie worka pelletu nawet raz dziennie nie stanowi wielkiego problemu i wiele czasu nie zajmuje

karol02
20-03-2018, 01:31
Puławiak mam kilka pytań do Ciebie, jeśli nie było by problemu to poproszę Twój nr na priv

tatamarek
30-03-2018, 21:36
MPM DS 12-14kw+palnik KIPI.

Puławiak
19-04-2018, 08:56
W temacie chyba jest określone że to ma być kocioł na pellet ? A ten który proponujesz to eko - groszek.

eliks
19-04-2018, 13:42
On ma chyba 5 postów i wszystkie to linki z reklamą.

poszukiwaczpiecapell
30-08-2019, 09:25
Dzień dobry,

Przeglądam różne fora i mam poczucie braku wystarczających informacji. Postanowiłem, że zapytam tutaj z nadzieją na uporządkowanie mojej wiedzy.
Poszukuję pieca na pellet, który będzie automatycznie wykonywał czyszczenie rusztu i ewentualnie czyszczenie wymiennika ciepła.
Zastanawiam się nad rodzajem palnika. Chciałbym, żeby był z automatycznym zapłonem, bez problemu z nagarem, samoczyszczący i dobrze współpracował ze sterownikiem.
Elementy, na które zwracam uwagę (na podstawie doświadczeń znajomych i komentarzy na forach) to:

1. Palnik
Czytam o co najmniej dwóch opcjach:
- palnik obrotowy
- palnik z rusztem ruchomym
Cześć firm pisze wprost o używaniu palnika KIPI a inne np. Rakoczy ma palnik zrzutowy, Pellux pisze o "palniku opatentowanym w Szwecji z wysuwaną szufladą", Kostrzewa, Defro nie informują o rodzaju palnika.
Rozumiem, że każdy z nich ma plusy i minusy.

2. Sterownik
Wiem, że tutaj ważne jest dobre zgranie sterownika z palnikiem.
Plum razem z Kipi a Tech np. z palnikiem instalowanym w piecach Rakoczy.

3. Wymiennik
Czytam o pionowych, poziomych, płomienicach.
Wnioski są takie, że pionowy mniej zarasta pyłem i dłużej zachowuje sprawność.

4. Zabezpieczenie przed zapłonem
Czytam o takich zabezpieczeniach jak:
- czujnik temperatury palnika
- rura spiro
- śluza
- strażak
- własny system czujników jak np. w Kostrzewie
Domyślam się, że wiele zależy od budowy pieca. Zauważyłem, że piece z palnikiem KIPI mają najczęściej rurę jako zabezpieczenie. Czy warto się tym przejmować?

5. Zapalarka
Czy ma znaczenie czy jest stalowa lub ceramiczna?

5. Sterownik pokojowy
Zależy mi, żebym miał możliwość sterowania z pomieszczeń z opcją Wifi.

I ostatnia rzecz to uzależnienie od prądu. Co zrobić w sytuacji gdy w sezonie grzewczym zabraknie na dłuższy czas prądu?

Nie za bardzo wiem czym miałbym się kierować, ale na pewno nie chcę płacić za piec z całym osprzętem więcej niż 14tys złotych.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

mati99
16-03-2020, 17:40
Zastanawiam się nad kupnem piec c.o na pellet jakiego producenta polecacie

LuuKee
16-03-2020, 17:50
Witam, korzystając z tego tematu chciałbym się dowiedzieć co myślicie o heitztechnik one 11kw. Jest to dobra konstrukcja? Mam zamiar go zamontować niedługo u siebie. Na domek 150pow.uzytkowej. wszystko w podłogowe. A drabinki w łazienkach na prąd .

Alessandro
16-03-2020, 22:39
Polecam kocioł dwupaliwowy Technix10 BIO , 8190 brutto

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/31246-pomoc-w-doborze-kot%C5%82a-na-pellet-dom-128m2/page/3/?tab=comments#comment-510465

441895

cuuube
17-03-2020, 18:19
mati99
Zarejestrowany
Mar 2020
Skąd
Dobrzyca
Kod pocztowy
63-330
Posty
1
Zastanawiam się nad kupnem piec...




Spokojny12
Zarejestrowany
Mar 2020
Skąd
Dobrzyca
Kod pocztowy
63-330
Posty
1
Ja mam....



jaja sobie robisz :rolleyes: i sam sobie odpowiadasz :bash:

Piotr Sza
01-05-2020, 22:11
.

mtdeusz
02-05-2020, 07:02
A w czym ci te spieki żużlowe przeszkadzają?

karoka65
02-05-2020, 12:06
Piotrze Sza to że teraz zostało Ci 6 stówek bo szukałeś tanio nie znaczy że to tanio będzie zawsze. Gwarancja szybko się kończy, miałeś człowieka który jest blisko, serwisuje, pewnie ma jakieś części zamienne na miejscu. Ten z południa może mieć tylko ładną stronkę i trochę niższą cenę i na tym koniec. Ten co jest blisko odbije sobie szybko na Tobie tą taniość.
Postaw się w jego sytuacji? Sprzedajesz, montujesz, serwisujesz a ktoś Cię olewa bo znalazł trochę taniej ale jak coś się zesra zimą w piątkowy wieczór to idzie do Ciebie po pomoc? co byś zrobił wtedy? idź sobie tam gdzie było taniej bo mnie olałeś albo skroi Cię tak że Ci taniość bokiem wyjdzie. Tak to wygląda Piotrze, wiem jak to wygląda z doświadczenia, ludzie sami rozumu uczą.
Ja wstydziłbym się osobiście po takim czymś po cokolwiek zwrócić się do takiego człowieka choć niektórzy wstydu chyba nie mają.
Powodzenia życzę.

Piotr Sza
02-05-2020, 13:33
.

mtdeusz
02-05-2020, 13:42
Kup se słonecznikowy on jest tani.

mtdeusz
02-05-2020, 13:43
Piotrze Sza to że teraz zostało Ci 6 stówek bo szukałeś tanio nie znaczy że to tanio będzie zawsze. Gwarancja szybko się kończy, miałeś człowieka który jest blisko, serwisuje, pewnie ma jakieś części zamienne na miejscu. Ten z południa może mieć tylko ładną stronkę i trochę niższą cenę i na tym koniec. Ten co jest blisko odbije sobie szybko na Tobie tą taniość.
Postaw się w jego sytuacji? Sprzedajesz, montujesz, serwisujesz a ktoś Cię olewa bo znalazł trochę taniej ale jak coś się zesra zimą w piątkowy wieczór to idzie do Ciebie po pomoc? co byś zrobił wtedy? idź sobie tam gdzie było taniej bo mnie olałeś albo skroi Cię tak że Ci taniość bokiem wyjdzie. Tak to wygląda Piotrze, wiem jak to wygląda z doświadczenia, ludzie sami rozumu uczą.
Ja wstydziłbym się osobiście po takim czymś po cokolwiek zwrócić się do takiego człowieka choć niektórzy wstydu chyba nie mają.
Powodzenia życzę.

Dochód spada???