PDA

Zobacz pełną wersję : Wilgoć na elewacji przy tarasie oraz grzyb w okolicy drzwi balkonowych



Brysiaaa
10-03-2018, 12:00
Witam

W pokoju dziennym, na dole ściany, w okolicy drzwi balkonowych pojawiła się najpierw wilgotna plama, a później grzyb. Wydaje mi się, że wentylacja pokoju jest dobra; pokój jest stale ogrzewany w czasie zimy. Problem może być związany z wilgotną plamą jaka znajduje się po zewnętrznej stronie ściany, nad tarasem. Elewacja w tym miejscu jest często wilgotna (pomimo południowej ekspozycji). Grzyb nie pojawia się w innych częściach domu.

Chciałam na stałe pozbyć się wilgoci i grzyba na ścianie oraz pomalować pokój. Byłabym wdzięczna za sugestie jak to skutecznie zrobić i co jest przyczyną problemu.

408952
408954
408955

Kaizen
10-03-2018, 12:08
Mokro się robi jak mrozy odpuszczają? Jak deszcz pada? Cały czas czy sezonowo?

Jak wygląda budowa ściany i dachu powyżej?

Jaka jest hydroizolacja od dołu? Masz zdjęcia z montażu drzwi tarasowych?

Brysiaaa
10-03-2018, 12:52
Mokro jest gdy mrozy puszczają i po deszczach też długo utrzymuje się mokry ślad nad całym tarasem.

Taras znajduje się na wysokości ok. 60-120 cm nad gruntem. Wszystkie ściany zewnętrzne są z Siporexu 500 + styropian 10 cm warstwa. Grubość ściany 24 cm. Pokój jest na parterze, nad elewacją parteru, z tej strony domu znajduje się dach z okapem (dł. 75cm).
Hydroizolację od dołu stanowi pozioma izolacja fundamentów papą lub folią i masą bitumiczną. Dom jest otoczony sączkiem i woda odprowadzana jest do rowu.

Niestety, nie mam zdjęć z montażu drzwi.

Jak widać na zdjęciach problem dotyczy ściany przy drzwiach, z obu stron.

408958
408959

Nervil18
10-03-2018, 16:32
Może to być spowodowane podciąganiem kapilarnym, możliwe że akurat w tym miejscu została źle wykonana izolacja pozioma.

Kaizen
10-03-2018, 19:59
Przyczyn może być wiele. Od wilgoci skraplającej się i zamarzającej od wewnątrz na membranie dachowej - i spływającej pod styropianem, przez brak albo odwrotny spadek płyty tarasu po podciąganie kapilarne. I wiele innych. Spec musi obadać sprawę na miejscu.

CityMatic
10-03-2018, 22:33
Wygląda to źle, a z każdym zawilgoceniem będzie tylko gorzej. Trzeba mimo wszystko podjąć kroki aby to naprawić. Bez zastanowienia usunął bym ten cokół na tarasie i dostał się do ściany budynku. Wtedy wszystko będzie jasne, i będzie można podjąć działanie.

,

Brysiaaa
11-03-2018, 08:26
Dziękuje bardzo za wszystkie sugestie. Faktycznie będzie musiał to zobaczyć specjalista i naprawić.

Przy okazji sprawdziłam czy jest spadek i okazało się, że nie ma. Także jedna przyczyna już jest, możliwe, że będzie więcej.

Serdecznie pozdrawiam!