PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt indywidualny, koszty - jak zmniejszyć?



sotrab
12-03-2018, 10:14
Dzień dobry wszystkim,

Planujemy na ten rok budowę domu szkieletowego z podpiwniczeniem wg naszego projektu indywidualnego (https://drive.google.com/open?id=1fFi0hfVrgSP-A2lyQEFCOJpqSnsmQ1Vd)
Bardzo wstępna wycena naszego wykonawcy (sprzed kilku miesięcy) za stan deweloperski to 2100zł netto (2270zł brutto) za metr pow. użytkowej + ok. 40 tys. z rozszerzenie fundamentów do piwnicy (czyli ok. 275 tys.), a może nawet mniej bo mamy prostą bryłę budynku i prosty dach. Dziś ta wycena zgodnie z listą prac (https://drive.google.com/open?id=1r-0iR59aeDdEtzUW9Mk1zG-jrFAa-6oR) 327 tys. !
Stąd moja prośba o podpowiedź:
1. Wiem, że mamy w projekcie parę fajerwerków jak wiata, schody zewnętrzne itp. ale nadal mam wątpliwości czy ta wycena nie jest przesadzona. Co myslicie o tej wycenie?
2. Musimy nieco zmniejszyć te koszty, pytanie w jaki sposób możemy to osiągniąć? Już widzę, że można to zrobić poprzez:
- rezygnację (odłożenie w czasie) wiaty przed garażem,
- rezygnację z okien dachowych
- zmniejszenie okien, szczególnie balkonowych,
- rezygnacja z okna w kotłowni,
- zadaszenia przed drzwiami wejściowymi raczej nie możemy wyrzucić, bo nie spełnimy warunku szerokości elewacji frontowej, ale słupy można zamienić na drewniane i 3 zamiast 4 szt.
- czy podniesienie budynku (tzn. mniejsze osadzenie w gruncie) zmniejszy koszty?
- czy przesunięcie schodów zewnętrznych wgłąb zadaszenia zmniejszy koszty? na pewno nie trzeba będzie tyle piachu pod schody usypywac
- mamy dołożony drugi komin (wzdłuż kalenicy) który pełni funkcję wentylacyjną tylko dla pokoi, pytanie czy tą wentylację w pokojach warto robić? aktualnie w mieszkaniu w pokojach nie mamy i wszystko jest ok.

Jak jeszcze można zmniejszyć koszty? a może któryś mój pomysł nie zmniejszy kosztów lub jest wart skomentowania?
Działka ma wjazd od wschodu i spadek również w tym kierunku, aż prosi się o garaż w podpiwniczeniu.

Serdecznie prosimy o opinię na ten temat i pozdrawiamy,
Bartek i Aga

Dorzucam wizualizacje
Widok 1 (https://drive.google.com/open?id=19Cf5p3GS67u23G8PLZFxs-KAYkIoOSHo)
Widok 2 (https://drive.google.com/open?id=1Itqma0Q5lHwb_TLV3sizJmfuHlc7wpUk)
Widok 3 (https://drive.google.com/open?id=1jAHmyLCivk9xed-G2bYASTfP7-LP_-h5)
Widok 4 (https://drive.google.com/open?id=16qf4Yqa92MWuVoHrwPn5VZlVlJ7zWz9j)

Iscra
12-03-2018, 10:23
Wywal balkon, zrób portfenetry (dzięki temu doświetlenie pokoi dalej będzie dobre, a odpadnie koszt balkonu i mostek termiczny). Wywal okna dachowe.

Elfir
12-03-2018, 11:28
tylko te zmiany trzeba nanieść na projekt.

Sama technologia nie jest tania. Na dodatek dom jest wielki - ma aż trzy kondygnacje, więc rosną koszty schodów i stropów.

sotrab
12-03-2018, 12:22
tylko te zmiany trzeba nanieść na projekt.

Sama technologia nie jest tania. Na dodatek dom jest wielki - ma aż trzy kondygnacje, więc rosną koszty schodów i stropów.

Projekt jeszcze nie jest skończony, więc te zmiany da się nanieść. Wszędzie słyszałem/czytałem, że szkielet jest nieco tańszy od konstrukcji murowanej... ale to nie jest takie oczywiste. Z kondygnacjami to fakt, ale biorąc pod uwagę nachylenie działki, max. pow. zabudowy 128mkw i własne preferencje zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie. Na dniach musimy się zdecydować co do ostatecznej formy projektu.

Dziękuję za podpowiedzi, ale czekam na więcej opinii.

Iscra
12-03-2018, 13:36
No to dalej: na dach dobra blacha (lżejsza), co pozwoli odchudzić więźbę i znów trochę zaoszczędzić.

Kaizen
12-03-2018, 13:59
Rozmawiaj z wykonawcą. On szybciej podpowie, jakie rzeczy zmniejszą znacząco wycenę. Może zostawienie poddasza w mocno niedokończonym stanie pozwoli wprowadzić się mniejszym kosztem? Zadaszenie nad wejściem tak wielkie IMO zbędne - daszek nad samym wejściem może dać sensowne oszczędności. Ozdobne wstawki na elewacji dodają sporo uroku, ale pewnie zdziwi Cię ile kosztów.
Taras zostaw na później - zupełnie nic nie rób. Zrobisz potem na gruncie drewniany, z płyt czy kostki wg uznania.

BTW. W dzisiejszych czasach robisz wentylację grawitacyjną? Czym chcesz grzać? Może zmiana źródła ciepła przyniesie oszczędności w budowie?

sotrab
12-03-2018, 20:56
Rozmawiaj z wykonawcą. On szybciej podpowie, jakie rzeczy zmniejszą znacząco wycenę. Może zostawienie poddasza w mocno niedokończonym stanie pozwoli wprowadzić się mniejszym kosztem? Zadaszenie nad wejściem tak wielkie IMO zbędne - daszek nad samym wejściem może dać sensowne oszczędności. Ozdobne wstawki na elewacji dodają sporo uroku, ale pewnie zdziwi Cię ile kosztów.
Taras zostaw na później - zupełnie nic nie rób. Zrobisz potem na gruncie drewniany, z płyt czy kostki wg uznania.

BTW. W dzisiejszych czasach robisz wentylację grawitacyjną? Czym chcesz grzać? Może zmiana źródła ciepła przyniesie oszczędności w budowie?

Właśnie czekam na szczegółową wycenę od wykonawcy, teraz mam tylko całościową kwote. Z zadaszeniem przed wejściem musiałbym pogadać z architektem - musimy mieć szerokość elewacji frontowej min. 11 m, ale pomysł cenny, podobnie jak pozostałe z elewacją i tarasem.

Chcemy grzać gazem, ale pieca gazowego nie było w wycenie. Ogrzewanie grzejnikowe w pokojach, podłogowe w pozostałych pomieszczeniach.

Co do wentylacji to taką nam zaproponował architekt, a ja się aż tak nie znam na tym. Zatem lepiej mechaniczną? z rekuperacją?

brencik
12-03-2018, 21:04
Co do wentylacji to taką nam zaproponował architekt

Proponuję go zmienić. I podać nazwisko oraz nazwę firmy ku przestrodze.

maaszak
13-03-2018, 13:20
Co do wentylacji to taką nam zaproponował architekt, a ja się aż tak nie znam na tym. Zatem lepiej mechaniczną? z rekuperacją?

Na pewno nie zaszkodzi mieć alternatywne wyliczenie. Rekuperator nie musi być najdroższy, zważywszy, że pozwala wywalić kominy - do gazu można tańszy stalowy wypuszczany przez ścianę (ale czy wizualnie będzie pasowało do projektu, to nie wiem).
Skoro podłogówka i tak będzie, może warto jednak pociagnąć ją dalej po całości i rezygnować z tradycyjnych grzejników, mieszaczy? Poprosić o wycenę i porównać koszty.

Elfir
13-03-2018, 13:58
kto ten dom projektował? Leśny dziadek z wykopalisk?

sotrab
16-03-2018, 14:11
Na pewno nie zaszkodzi mieć alternatywne wyliczenie. Rekuperator nie musi być najdroższy, zważywszy, że pozwala wywalić kominy - do gazu można tańszy stalowy wypuszczany przez ścianę (ale czy wizualnie będzie pasowało do projektu, to nie wiem).
Skoro podłogówka i tak będzie, może warto jednak pociagnąć ją dalej po całości i rezygnować z tradycyjnych grzejników, mieszaczy? Poprosić o wycenę i porównać koszty.

Dzięki, zapytam o koszty wentylacji z rekuperatorem. Podłogówka kosztuje bardzo podobnie jak tradycyjne grzejniki i tego akurat nie chcemy zmieniać.

Wszystko się sypie, mamy wykonawcę na czerwiec, projekt na ukończeniu, trzeba o pozwolenie wystąpić, ale nie możemy doprosić się o mapę do celów projektowych od geodety bo coś zrobił źle i wyjaśnia w urzędzie. Złożył ją w starostwie podobno jeszcze przed świętami BN a tu połowa marca i nie wiadomo kiedy dostaniemy mapę, a czas leci...