PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna ZA/PRZECIW?



Mocarny
12-03-2018, 17:19
Witam.
Jestem przed wyborem sposobu wentylacji w domu. Skłaniam się ku wentylacji mechanicznej, lecz po przeczytaniu kilkudziesięciu wątków mam tylko mętlik w głowie.
Proszę o opinie TYLKO osób które MAJĄ i UŻYWAJĄ wentylację mechaniczną. Prosił bym o wypisywanie zalet oraz wad swoich instalacji. Myślę że taki zbiór opinii pomoże forumowiczom.
Pozdrawiam

surgi22
12-03-2018, 17:43
Przejrzyj forum- temat powielany po wielokroć . :yes:

gorbag
12-03-2018, 22:58
Za - komfort.
Przeciw - cena.

Realnie wybór jest prosty - ile jesteśmy w stanie zapłacić za ten komfort i czy jest wart swojej ceny. Gdyby WM miałaby mnie kosztować 20-30tys. zł jak w niektórych wycenach wrzucanych na forum, to uważam że ten komfort nie jest tyle wart.

Szukałeś konkretów? Jakie masz wyceny?

Mocarny
13-03-2018, 09:41
Tak temat powielany wielokrotnie ... tylko w tym chciałem żeby się wypowiadali tylko użytkownicy o SWOICH odczuciach co tyczy się ich instalacji! Proszę się nie osądzać nawzajem. Opinię chcę wyrobić sobie sam na podstawie informacji od innych użytkowników swoich instalacji. Dla jednego 20 tys. to nieakceptowalne dla drugiego już tak ... i to sam się tyczy innych rzeczy.
Także czekam na opinie :).

daamiann88
13-03-2018, 15:31
Nie wiem czy WM ma jakieś minusy poza cena. Reszta same plusy... ciągła wentylacja domu, odzysk ciepła (tu zależny od centrali), brak typowego zaduchu w sypialni po nocy... A jeśli masz troszkę zdolności manualnych, poskladasz sobie sam jak puzzle.

meczesiu
13-03-2018, 18:49
Montuj tylko z głową a o wszystkim dowiesz się tutaj na forum.

CityMatic
13-03-2018, 19:11
Za - wentylacja działa zawsze, niezależnie od pogody, kaprysów ciśnienia
-Brak insektów(much, komarów, innego robactwa które latem wleci przez uchylone/otwarte okno)
-możliwość częściowego filtrowania powietrza wwiewanego do pomieszczeń.
-Komfort przewietrzonego mieszkania/domu a co za tym idzie lepsze samopoczucie, spokojny sen.
-Pozbycie się części roztoczy, grzybów i bakterii ze środowiska domu (ciągły wymuszony ruch powietrza nie sprzyja tym organizmom zasiedlania pomieszczeń.) a ich nadmiar usuwany jest poza dom w sposób wydajniejszy i systematyczny.
-Kontrolowane usuwanie z powietrza domu produktów bytowych - wilgoci, dwutlenku węgla, chemii ze środków czystości i kosmetyków oraz wszelkiego rodzaju produktów spalania tłuszczu i niechcianych zapachów.
-Możliwość nawaniania pomieszczeń (jeśli ktoś oczywiście lubi) środkami zapachowymi w sposób ogólny i kontrolowany :)

Wada:
-Koszty początkowe(projekt, zakup niezbędnych urządzeń, wykonanie)
-Koszty eksploatacji (koszt energii, filtrów, serwisu , utrzymania w sprawności)
-Wymusza sposób aranżacji pomieszczeń (anemostaty mogą kłócić się z ogólnym wystrojem wnętrz)

mandelbrot
13-03-2018, 20:32
Za - wentylacja działa zawsze, niezależnie od pogody, kaprysów ciśnienia
-Brak insektów(much, komarów, innego robactwa które latem wleci przez uchylone/otwarte okno)
-możliwość częściowego filtrowania powietrza wwiewanego do pomieszczeń.
-Komfort przewietrzonego mieszkania/domu a co za tym idzie lepsze samopoczucie, spokojny sen.
-Pozbycie się części roztoczy, grzybów i bakterii ze środowiska domu (ciągły wymuszony ruch powietrza nie sprzyja tym organizmom zasiedlania pomieszczeń.) a ich nadmiar usuwany jest poza dom w sposób wydajniejszy i systematyczny.
-Kontrolowane usuwanie z powietrza domu produktów bytowych - wilgoci, dwutlenku węgla, chemii ze środków czystości i kosmetyków oraz wszelkiego rodzaju produktów spalania tłuszczu i niechcianych zapachów.
-Możliwość nawaniania pomieszczeń (jeśli ktoś oczywiście lubi) środkami zapachowymi w sposób ogólny i kontrolowany :)

Wada:
-Koszty początkowe(projekt, zakup niezbędnych urządzeń, wykonanie)
-Koszty eksploatacji (koszt energii, filtrów, serwisu , utrzymania w sprawności)
-Wymusza sposób aranżacji pomieszczeń (anemostaty mogą kłócić się z ogólnym wystrojem wnętrz)

Zgadzam się z wszystkimi za i dodałbym jeszcze:
- 10 minut po prysznicu brak pary w łazience
- można, a nawet wskazane jest suszenie prania w zimie w domu :-) i błyskawicznie schnie
- możliwość schładzania domu latem poprzez intensywniejszą wentylację nocą

Nie zgadzam się z wadami, które podałeś:
- jak zrobisz sam z pomocą forum, to zmieścisz się w kilkunastu tys. z Airpackiem
- koszty eksploatacji dla mnie pomijalnie małe - kupiłem tkaninę G4 i F7 na filtry płaskie za 50zł - starczy na kilka lat
Dodałbym jeszcze:
- suche powietrze w zimie-patrz w zaletach suszenie prania
- niestety przy filtrach G4 i niesprzyjających wiatrach zaciąga smród z kotłowni sąsiadów do domu, testuję czy G4+F7 poprawi sytuację.

Podsumowując - ja zdecydowanie jestem za went. mechaniczną - komfort i korzyści przewyższają wady.

Mocarny
15-03-2018, 08:30
Czyli największym problemem w WM jest znalezienie dobrej firmy.
Hmm coraz bardziej jestem za ...
Jeżeli ktoś coś jeszcze chce dodać to bardzo proszę.

BCS
17-03-2018, 22:19
Mam w domu req, ręcziki same schną bez drabinek, nie czuć zapachów.

Jeśli środki finansowe są głównym argumentem przeciw, zawsze można zrobić działającą wentylację mechaniczną, z tanim wymiennikiem, a po latach wymienić, Takie rozwiązanie pozwala osuszyć dom , odkuć się finansowo , sprzedać używkę i kupić właściwy rekuperator z odzyskiem koło 80% po jakimś czasie.

Konsultant marki Buderus
05-04-2018, 11:47
Witam,

System wentylacji mechanicznej z rekuperatorem posiada znacznie więcej zalet, niż wad. Jedną z największych jej zalet jest obniżenie strat ciepła, które w zależności od typu budynku mogą wynieść ok. 30-50% całkowitego zapotrzebowania na energię budynku. Kolejną ważną zaletą jest poprawa komfortu cieplnego oraz doprowadzanie czystego powietrza do budynku bez potrzeby otwierania okien. Poprzez zastosowanie filtrów w centrali wentylacyjnej do budynku nie będą dostawały się pyłki oraz owady. Do wad systemu można zaliczyć jedynie potrzebę rozprowadzenia przewodów po całym budynku, co może być kłopotliwe przy remoncie budynku wyposażonego wcześniej w wentylację grawitacyjną.
Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się wszystkie informacje techniczne dotyczące naszego rekuperatora z rodziny Logavent: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/rekuperacja/
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

brylekpl
05-04-2018, 13:05
jakies wielkie obnizenie kosztow ogrzewania to mrzonka, podobnie jak wychladzanie pomieszczen latem w nocy. Nie ma szans.

WM to jednak ogromna poprawa komfortu zycia i jest to bezdyskusyjny argument za WM.

Wentylacja grawitacyjna to przy budowie domu to obecnie pomyłka

kerad85
05-04-2018, 20:52
- jak zrobisz sam z pomocą forum, to zmieścisz się w kilkunastu tys. z Airpackiem

Mi tam robiła firma, niby na droższym reku i też był kilkanaście i to bliżej 10 k niż 20 k :)

Konsultant marki Buderus
26-04-2018, 15:02
Witam,

Dobór wraz z montażem wentylacji mechanicznej z rekuperatorem warto zlecić sprawdzonej firmie, która współpracuje z producentem urządzenia. Jeżeli są Państwo zainteresowani zastosowaniem wentylacji mechanicznej w swoim budynku, zachęcam do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów, którzy ulokowani są na terenie całego kraju. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) pod numerem telefonu 801 777 801 lub też poprzez formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html
W razie pytań chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

fotohobby
30-11-2018, 07:27
Dziene masz te minusy
Ad1 Dobrze zrobionej instalavjinjid słychać
Ad2 Niby z jakiego powodu.
Ad3 Jesli dzieki odzyskowi ciepła spale mniej m3 gazu, to chyba jestem bardziej eko ?
Ad4 Kazda wentylacja wysusza zimą powietrze, więc to żaden argument. A z uwagi, ze zatrzymuje sporą czesć pylkow, jako alrgik w okresie pylenia z uczulajacych mnie drzew, w domu w WM czuje sie lepiej, niz w domu z WG.

Pan Kejk
30-11-2018, 09:20
minusy:
- hałas, pomruk instalacji

Proszę przenieść rekuperator z salonu do garażu lub na strych.



- pogorszenie akustyki domu

Trzeba było zastosować kanały z materiału tłumiącego dźwięki. To nie jest niedostępna kosmiczna technologia.



- dalsze uzależnianie domu od prądu, mniej eko

Wentylatory pobierają od 0.5 do 1 kWh na dobę. Sądzę, że więcej marnuje się oglądając odmóżdżające seriale.



- drapanie w gardle od suchego powietrza i starej instalacji (u alergików może być gorzej)

Jeśli w gardle drapie to znaczy, że za mało pijecie wody. To ogólnopolski problem. Polacy mało piją wody, na co lekarze często zwracają uwagę - tylko po co ich słuchać, nie byłoby powodów do narzekań.

fotohobby
30-11-2018, 10:02
Re1. Zawsze słychać. to tylko zależny jaki masz poziom hałasu otaczającego i osobistej wrażliwości.
Czasami dojdzie do tego jakieś piszczące łożysko albo wibracje i nie zawsze masz możliwość naprawienia tego samemu (np gdy sprzęt jest na gwarancji lub gdy jest to budownictwo wielorodzinne i czekasz na serwisanta przez tydzień).

Re2a. dźwięki wewnętrzne: czasami z pokoju obok doskonale słychać co robicie i o czym rozmawiacie za zamkniętymi drzwiami.
Re2b. dźwięki zewnętrzne: gdy sąsiad chlapie drzwiami od samochodu w pobliżu wlotu mojej wentylacji to ja słyszę ten dźwięk z kuchni, która jest po drugiej stronie
Re2c. podmuchy wiatru

Re3a. Odzysk ciepła nie jest standardem przy wentylacji mechanicznej a opcją dodatkową. Ja nie miałem. Ekonomiczny sens stosowania jest dyskusyjny.
Uzależnienie od prądu jest czymś negatywnym z mojego punktu widzenia. Zakładam, że raz na rok może dojść do awarii i braku prądu przez 24h, a raz na 50 lat może dojść do kryzysu państwa, który wyłączy nam prąd na długo.

Re3b: Jak zaczynasz patrzeć całościowo to wlicz energie potrzebna na wyprodukowanie rur, ogrzewanie fabryki co te rury produkowała, spalanie samochodów którymi pracownicy dojeżdżali do tej fabryki, etc...

Re4 Chodzi mi raczej o alergeny z samej instalacji, kurz i mikroorganizmy, które zawsze się pojawią po pewnym czasie, a z którymi nie poradzisz sobie samemu
(ja zamawiam ozonowanie co 2 lata)

1 Dziwna rzecz, widocznie ani ja, moja rodzina i odwiedzający goscie (w tym szagier - skrzypek) mają niskhą "osobista wrażliwość".
Nic nie slychac. Jak zbudowana jest Twoja instalacja ?

2 Buduj dom z matetiału, który tłumi halas.
Bo nie chcesz mi chyba powiedzieć, ze dźwiek biegnie poprzez anemostat, kanał, skrzynke rozdzielczą, kanal i anemostat do drugiego pomieszczenia ? Jeszcze kanalem perforowanym, czy karbowanym ?
Jesli sluszysz coś za zamknieymi drzwiami, to zmien drzwi. No, chyba, ze masz kanaly z blachy - jeszcze to jestem w stanie sobie wyobrazic. Tylko po co kanaly z blachy ?
Dzwieki zewnetrzne do mnie nie docierają bardziej niz w innym domu o ścianach z podobnego materialu.. Nie mowie juz o podmuchach wiatru...
Budowales z BK, albo szkielet ?

3 No widzisz, a ja mam odzysk i kilkadziesiat m3 w roku zaoszczedzone.
Nawietrzniki, kratki, komin, ksztaltki dachowe tez ktos musial wyprodukowac, wiec Twoj argument jest, delikatnie mówiąc, nietrafny.

4 Mam instalacje 4 lata, kanaly antybakteryjne. Potrzeby ozonowania nie czuję, byc moze za kolejne 4-5 będę je przeprowadzał.

Pod
30-11-2018, 10:12
Dziene masz te minusy
Ad1 Dobrze zrobionej instalavjinjid słychać

Czytałem że takie są, ale nie spotkałem ani nie słyszałem tzn słyszałem :) Moją na pierwszym biegu słychać w nocy, na drugim słychac w dzień. Podobnie wszysktie innne domy z WM które mogłem gościć.
Ad2 Nie zauważylem wpływu WM na akustyke.
Ad3 Odzysk jest ale na pewno ale nie tkai jakim chwalą sie producenci i fani WN, myśle że oszczedzam okolo 5, max 7% rocznie na ogrzewaniu, na pewno nie więcej. Koszt rekuperatora na pewno nigdy sie nie zwroci, ale też nie to było powodem jego zakupu.
Ad4 Niby każda wysusza ale WM zdecydowanie najbardziej, może dlatego że jest skuteczna. Ale fakt jest faktem. Masz mniej syfu w domu ale masz też dużo bardziej suche powietrze (ja w zimę mam 30-35% i to jest taka norma z WM), które na pewno zdrowe nie jest.

Pod
30-11-2018, 10:36
Moj pierszy bieg ma 120m3 i tyle potrzebuje. Znaczy że wszystkie instalacje są spaprane które widziałem i słyszałem. Wygląda na to że tylko na forum ludzie mają dobre :) i to ci wybrani.

Pod
30-11-2018, 11:30
Powierzchnia to jedno, ale chyba ważniejsza jest ilosc osob ?
Nie wiem czy spaprana, powiedzialbym jak każda inna i tak samo sie zachowuje. Dla mnie od 120m3 przy 4 osobach czuje sie komfortowo i nie wiem co do tego ma jak instalacja jest zrobiona.
70m3 to chyba jest dobre jak sie mieszka w jedną osobę. U mnie w instrukcji reku napisano że podczas wyjazdów i dłuższej nieobecności ustawiać na 50m3 - czyli jak nikt nie przebywa a ty masz niewiele wiecej ustawione jak mieszkasz...jeszcze w zimę.... interesujące...

brencik
30-11-2018, 11:58
Przy WM wilgotność można regulować zmieniając prędkość wentylacji,.
To tak jakby regulować prędkośc samochodu mając wcisnięty gaz do opory i tylko używać do tego hamulca.
Bez sensu.

fotohobby
30-11-2018, 12:21
Czytałem że takie są, ale nie spotkałem ani nie słyszałem tzn słyszałem :) Moją na pierwszym biegu słychać w nocy, na drugim słychac w dzień. Podobnie wszysktie innne domy z WM które mogłem gościć.
.

Zapraszam do siebie, masz blisko :)
I jeszcze zobaczysz, ze 45% przy obecnych temperaturach (srednia dobowa -4C) to nic nadzwyczajnego.

fotohobby
30-11-2018, 12:30
Moj pierszy bieg ma 120m3 i tyle potrzebuje. Znaczy że wszystkie instalacje są spaprane które widziałem i słyszałem. Wygląda na to że tylko na forum ludzie mają dobre :) i to ci wybrani.

U mnie pierwszy bieg to 90m3/h. Dla trzech osób na 106m2.

Na osobe liczy się 25-30m. Jesli moja matka nie czuja zapachu psa, to znaczy, ze wentylacja jest skuteczna ;)

ig0r-
30-11-2018, 12:38
U mnie na pierwszym biegu jest nie słyszalna (30% - 90m3), na drugim biegu (50%-150m3) w sypialni słychać jak pracuje, ale w ciągu dnia, podczas normalnego funkcjonowania, ciężko cokolwiek usłyszeć. Teraz sam przestawiłem centralę na pierwszy bieg całodobowo (wcześniej chodziła na pierwszym biegu od 22 do 6 rano, reszta dnia 2 bieg), ale wilgotność spadła poniżej 30%. Chodząc na pierwszym biegi wilgotność wynosi od 35 do 38%, więc dramatu nie ma.
Mieszkałem rok bez założonego reku i zaraz minie 2 miesiąc jak mam WM i powiem szczerze, że jestem zszokowany tym jak komfortowo teraz jest w domu.

Pod
30-11-2018, 12:46
Wiesz co, u mnie przy 70 tez była cisza tylko co to za wentylacja, przy 90m3 pewnie też nie byloby słychac w wiekszosci pomieszczeń ale 90 to dla mnie zbyt mało, testowałem. 120 jest optymalnie i to juz slychac w nocy. Ja juz czytalem i widzialem wiele w internecie i na forach. Rzeczywiste spotkanie z rzeczywistością nauczyło mnie dystansu do tego co ludzie wypisują. Ja "pare" domów obszedłem z WM, każda była słyszalna.

fotohobby
30-11-2018, 13:02
Niech szwagier spędzi kilka bezsennych nocy w Waszym domu. Wtedy go zapytaj.


Mówię tylko o dźwiękach, które dochodzą z kanałów wentylacyjnych.
Instalację wentylacyjną mam profesjonalnie zrobioną z kanałów prostokątnych o zmiennym przekroju, max. 25x50cm. Do instalacji jest z podłączona klimatyzacja z funkcją grzania (pompa ciepła powietrze/powietrze).


Czyli jakieś 50zł rocznie, a sam rekuperator to ok. 5000zł. Koszt zakupu zwróci się po 100 latach.


TAK.
W cywilizowanym świecie bilans energetyczny domu robi się z uwzględnieniem kosztów środowiskowych wytworzenia materiałów (zużycie energii pierwotnej)
Np w Niemczech używa się wskaźnika PEI lub PENRE (skrót od Primärenergieinhalt).

W ocenie energetycznej domu należy również wziąć pod uwagę zawartość energii pierwotnej, np. biorąc pod uwagę całkowite zapotrzebowanie na energię domu: zawartość energii pierwotnej plus utrata ciepła w szacowanym okresie użytkowania.

To wejdzie także do polskich norm, za jakiś czas.

1. Spedzil dwie. Nie wiem, czy bezsenne, raczej nie mamy z tym problemu..

2. Wentylacja polaczona z klimatyzacją ? Oj, to nie dziwie sie, ze trzeba ozonowac co dwa lata, a mimo tego drapie w gardle...
Nie wiem, czy to takie profesjonalne... te kanaly to metal ?
Ja mam karbowane, 63mm. Zbiorcze 200mm. Jak Ty masz max 500x250mm to ja sie nie dziwie...
3. Rekuperator to 4000zl oszczednosc 100-120zl, ale on nie był kupiony dla oszczednisci, tylko komfortu - zeby zimnym nie wialo.
4. Glownie przez to po 2023 bedzie ciezko postaeic dom bez odzysku ciepla. Nie sadzisz chyba, ze w DE zaczna rezygnowac z WM z odzyskiem ;)

marcin225
30-11-2018, 13:03
Ale co słyszysz Pod ruch powietrza w kanałach czy rekuperator? U mojego kuzyna wieczorami słychać WM ale on ma instalacje na rurach SPIRO robioną z 10 lat temu.

fotohobby
30-11-2018, 13:09
Wiesz co, u mnie przy 70 tez była cisza tylko co to za wentylacja, przy 90m3 pewnie też nie byloby słychac w wiekszosci pomieszczeń ale 90 to dla mnie zbyt mało, testowałem. 120 jest optymalnie i to juz slychac w nocy. Ja juz czytalem i widzialem wiele w internecie i na forach. Rzeczywiste spotkanie z rzeczywistością nauczyło mnie dystansu do tego co ludzie wypisują. Ja "pare" domów obszedłem z WM, każda była słyszalna.

Widzisz, u mnie 120m3/h slychac tylko w dwoch pomieszczeniach, z czego jedno to pomieszczenie techniczne.
120m3 uzywam tylko przez 45 min od 23.15 do 24 i nie jestem w stanie stwierdzic, kiedy sie wlaczylo.
O tej godzinie dom jest cichy, tylko ja nie spie, czytam, badz pracuję przy komputerze.

brencik
30-11-2018, 13:19
W cywilizowanym świecie bilans energetyczny domu robi się z uwzględnieniem kosztów środowiskowych wytworzenia materiałów (zużycie energii pierwotnej)
Np w Niemczech używa się wskaźnika PEI lub PENRE (skrót od Primärenergieinhalt).

W ocenie energetycznej domu należy również wziąć pod uwagę zawartość energii pierwotnej, np. biorąc pod uwagę całkowite zapotrzebowanie na energię domu: zawartość energii pierwotnej plus utrata ciepła w szacowanym okresie użytkowania.

Szkoda że helmuty nie wzięły pod uwagę paneli PV których wyprodukowanie zżera więcej energii niż sa w stanie wyprodukować przez czas swojego żywota...

fotohobby
30-11-2018, 13:24
Ja uwazam, ze 90m3 u mnie, to i tak zbytek, na sezon zimowy skrecam o kilka %.
Moja matka jest przeczulona na "psie zapachy" i kiedys sama zauwazyla, ze wchodzac do naszego domu jacka russela nie czuje - a czuje go, kiedy np na tydzien zostawiamy go rodzicom w wakacje.
Biorac pod uwage fakt, jak trudno doprowadzić do zaparowania lustra w lazience podczas brania prysznica, czy jak szybko ulatniają sie łazienkowe zapachy po skorzystaniu z toalety, sadze, ze 70-90m3/h dla 3 sób i psa w takim domu, jak mój jest wystarczające

Pod
30-11-2018, 13:36
Co, przy 90m3, było "niekomfortowe" że podniosłeś do 120m3?

Samopoczucie i odczucie swiezosci.

Pan Kejk
30-11-2018, 14:09
Szkoda że helmuty nie wzięły pod uwagę paneli PV których wyprodukowanie zżera więcej energii niż sa w stanie wyprodukować przez czas swojego żywota...

Poprosimy o źródło tych sensacyjnych informacji.

kroles
01-12-2018, 09:37
Szkoda że helmuty nie wzięły pod uwagę paneli PV których wyprodukowanie zżera więcej energii niż sa w stanie wyprodukować przez czas swojego żywota...

To nie jest prawda, to jest szkodliwa bzdura. Już po roku - dwóch latach pracy bilans netto energii i emitowanego CO2 wychodzi pozytywny, nawet przy założeniu, że panele są produkowane w Chinach z wykorzystaniem energii z elektrowni węglowych.
A jeszcze jakby fabrykę paneli zasilić z odnawialnego źródła energii...
Problemy z innymi chemikaliami używanymi przy produkcji Chińczycy też ogarnęli przepisami w 2011.

Przykładowe opracowanie:
https://www.researchgate.net/publication/259609641_Energy_payback_time_and_carbon_footprint _of_commercial_photovoltaic_systems

JanWerbinski
01-12-2018, 10:06
Moj pierszy bieg ma 120m3 i tyle potrzebuje. Znaczy że wszystkie instalacje są spaprane które widziałem i słyszałem. Wygląda na to że tylko na forum ludzie mają dobre :) i to ci wybrani.
Masz źle zrobioną i zaprojektowaną instalację.
Mój pierwszy bieg mogę sobie ustawić np. na 20m3/h lub dowolną inną wartość powyżej 15m3/h.
Zwykle mamy 100-150m3/h i w tym zakresie wentylacja jest niesłyszalna w pokojach z nawiewami. Słychać niewielki szum wywiewu przebywając w łazience, bo jest on zrobiony starym kanałem wentylacyjnym z cegieł.

Arturo72
01-12-2018, 20:27
Wygląda na to że tylko na forum ludzie mają dobre :) i to ci wybrani.
Podobnie zapraszam do siebie,też masz blisko :) Włączę Ci na maxa i jak coś usłyszysz to stawiam dobrego łiskacza ;)
Nie wiem jak nadmuch 80m3/h (taki mam max.w sypialni) można usłyszeć,toż to nawet ręką ciężko wyczuć,że dmucha a co dopiero słuchem.
Reku mam w garażu.

Tom1000k
01-12-2018, 20:47
Re1. Zawsze słychać. to tylko zależny jaki masz poziom hałasu otaczającego i osobistej wrażliwości.
Czasami dojdzie do tego jakieś piszczące łożysko albo wibracje i nie zawsze masz możliwość naprawienia tego samemu (np gdy sprzęt jest na gwarancji lub gdy jest to budownictwo wielorodzinne i czekasz na serwisanta przez tydzień).

Re2a. dźwięki wewnętrzne: czasami z pokoju obok doskonale słychać co robicie i o czym rozmawiacie za zamkniętymi drzwiami.
Re2b. dźwięki zewnętrzne: gdy sąsiad chlapie drzwiami od samochodu w pobliżu wlotu mojej wentylacji to ja słyszę ten dźwięk z kuchni, która jest po drugiej stronie
Re2c. podmuchy wiatru

Wszystko to świadczy o tym, że masz źle zrobioną instalację.

Piszczące łożysko lub wibracje - kiepskiej jakości wentylatory.
Re2a Re2b - Prawdopodobnie wina gładkich kanałów, powinny być kanały typu flex
Re2c - Prawdopodobnie źle dobrany, źle umieszczony/skierowany anemostat/wlot powietrza.



Re4 Chodzi mi raczej o alergeny z samej instalacji, kurz i mikroorganizmy, które zawsze się pojawią po pewnym czasie, a z którymi nie poradzisz sobie samemu
(ja zamawiam ozonowanie co 2 lata)

To o czym piszesz jest niedopuszczalne. Powietrze, które wchodzi do domu jest filtrowane, skąd ten kurz i alergeny mają się brać?

Tutaj masz wnętrze kanału wylotowego, czyli bardziej narażonego na brud po 2 latach eksploatacji.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=421188&d=1541276104



Instalację wentylacyjną mam profesjonalnie zrobioną z kanałów prostokątnych o zmiennym przekroju, max. 25x50cm.

Chyba koncertowo spapraną. Już wiadomo skąd ten hałas.


Do instalacji jest z podłączona klimatyzacja z funkcją grzania (pompa ciepła powietrze/powietrze).

A teraz wiadomo skąd drapanie w gardle i potrzeba ozonowania.
To nie wina rekuperacji, tylko tego, że połączono ją z klimatyzacją.


Czyli jakieś 50zł rocznie, a sam rekuperator to ok. 5000zł. Koszt zakupu zwróci się po 100 latach.

To się nie ma zwrócić tylko ma podnieść komfort i jakość życia w domu.
To tak samo jak kupujesz nowsze auto pomimo, że stare jeszcze było na chodzie. Też się nigdy nie zwróci.
To nie ma zarabiać, to ma służyć.

toommm
02-12-2018, 12:04
Witam , dziś rano miałem fajny przykład za i przeciw WM , otóż pije sobie rano kawe i patrze .. u sąsiada (dom powiedzmy 15 - 20 letni ) kobieta jeździ po oknie tym karcherem do mycia, wołam żonę żeby zobaczyła że w niedziele też można :) a ona mówi że tak codziennie rano , a więc już wiem.... po nocy skroplone okna .. a u mnie susza.. Ja mam WM i świeże powietrze , a sąsiad ma karchera do okien :D

kulibob
02-12-2018, 16:56
Mam samoróbkę na ustawieniach zimowych wentylacja niesłyszalna na letnich już tak. No ale zimą walimy 80-100m3/h a latem 350-450m3/h.
Okna suche i pozamakane. Powietrze przefiltrowane każdy filtr czarny/grafitowy f3+f7+f9 ciekawe ile ołówków można by z tego zrobić :)

Szklara
02-12-2018, 19:13
Ktoś już ozonował kanały wentylacyjne, rekuperator? Jak to wygląda technicznie? Czas, ceny. Pytanie do praktyków.
Teksty typu "Po co?" darujcie sobie, no chyba że nabijacie posty:)

JanWerbinski
03-12-2018, 06:04
Ktoś już ozonował kanały wentylacyjne, rekuperator? Jak to wygląda technicznie? Czas, ceny. Pytanie do praktyków.
Teksty typu "Po co?" darujcie sobie, no chyba że nabijacie posty:)

Po co?
Na razie wymiana filtrów zapobiega osadzaniu kurzu, a same kanały są antybakteryjne. Ozonowanie nie miałoby żadnego sensu. To nie zapleśniała klimatyzacja w samochodzie.

toommm
03-12-2018, 06:29
Po co?
Na razie wymiana filtrów zapobiega osadzaniu kurzu, a same kanały są antybakteryjne. Ozonowanie nie miałoby żadnego sensu. To nie zapleśniała klimatyzacja w samochodzie.

A co powiesz jak ktoś ma podłączony okap kuchenny - też tam ma sam kurz ? Obiektywnie odpowiadaj

fotohobby
03-12-2018, 07:32
Ale gdzie ma podłączony ten okap ?

toommm
03-12-2018, 09:45
Ale gdzie ma podłączony ten okap ?

Czytałem tu na FM nie jeden post w którym ludkowie opisywali podłączenie okapu do wywieu

fotohobby
03-12-2018, 09:59
A w jakim celu chcesz ozonowac kanały wywiewne ?

Szklara
03-12-2018, 10:20
Zastanawiam się, bo na skutek odparowania wody z syfonu odwodnienia rekuperatora (moim zdaniem stanowczo za płytki syfon), wentylacja przez jakiś czas mogła zaciągać syf z rury odwodnienia.
Wymiennik umyty, zastanawiam się nad ozonowaniem rur, bo mogły zostać tam wdmuchane bakterie z rura kanalizacyjnych i pomimo ich antybakteryjności coś mogło się osadzić. .
Sprawę wysuszonego syfonu namierzyłem dopiero wtedy jak było czuć szambo w rogu domu na którym jest wywiew z wentylacji mech. Po namierzeniu źródła "zapachu" na zewnątrz budynku okazało się, że syfon rekuperatora jest suchutki i rekuperator na wysokich obrotach (przewietrzanie) zaciągał tędy powietrze z rury odwadniającej. Nie wiem, czy odwodnienie rekuperatora ma bezpośrednie połączenie z kanałami nawiewnymi reku, czy tylko z wywiewem.
Stąd moje obawy i rozważanie ozonowania instalacji kanałów nawiewnych i samego reku.
Jednocześnie przestroga dla użytkowników o częste sprawdzanie syfonów pod reku, choć moim zdaniem powinny być całkowicie bezobsługowe.

Ozonował więc ktoś? Można to zrobić samemu? Do skrzynek rozdzielczych nie mam dostępu (na stropie poddasza pod 50 cm wełny.

Wymiennik i reku umyte w ciepłej wodzie, filtry zmienione, syfon założony większy. Tylko co w tych kanałach zostało...

fotohobby
03-12-2018, 10:28
Co do syfonu, widzialem rozwiązanie, w którym byl on polaczony z wylewką z pralki, co zapewnialo staly poziom wody.
Myślę, ze woda z ostatniego plukania jest na tyle czysta, ze takie rozwiazanie jest ok.

Jeslinja kiedyś chcialbym ozonowac, to wypozyczylbym nieduży ozonator wlozyl go do kanalu zarax za czerpnią, wlaczyl i na godzine, dwie opuscił dom..
Po zakończeniu procesu wietrzenie domu i dopiero potem wejscie do niego.

JanWerbinski
03-12-2018, 10:43
A co powiesz jak ktoś ma podłączony okap kuchenny - też tam ma sam kurz ? Obiektywnie odpowiadaj

Obiektywnie to nie wiem.
Okap kuchenny u mnie wywiewa powietrze na zewnątrz więc nie unosi kurzu bardziej niż WG czy rekuperacja.

JanWerbinski
03-12-2018, 10:44
Czytałem tu na FM nie jeden post w którym ludkowie opisywali podłączenie okapu do wywieu

W takiej sytuacji kurz to ich najmniejsze zmartwienie, bo muszą wymieniać rekuperator co trzy lata na nowy.

JanWerbinski
03-12-2018, 10:46
Zastanawiam się, bo na skutek odparowania wody z syfonu odwodnienia rekuperatora (moim zdaniem stanowczo za płytki syfon), wentylacja przez jakiś czas mogła zaciągać syf z rury odwodnienia.
Wymiennik umyty, zastanawiam się nad ozonowaniem rur, bo mogły zostać tam wdmuchane bakterie z rura kanalizacyjnych i pomimo ich antybakteryjności coś mogło się osadzić. .
Sprawę wysuszonego syfonu namierzyłem dopiero wtedy jak było czuć szambo w rogu domu na którym jest wywiew z wentylacji mech. Po namierzeniu źródła "zapachu" na zewnątrz budynku okazało się, że syfon rekuperatora jest suchutki i rekuperator na wysokich obrotach (przewietrzanie) zaciągał tędy powietrze z rury odwadniającej. Nie wiem, czy odwodnienie rekuperatora ma bezpośrednie połączenie z kanałami nawiewnymi reku, czy tylko z wywiewem.
Stąd moje obawy i rozważanie ozonowania instalacji kanałów nawiewnych i samego reku.
Jednocześnie przestroga dla użytkowników o częste sprawdzanie syfonów pod reku, choć moim zdaniem powinny być całkowicie bezobsługowe.

Ozonował więc ktoś? Można to zrobić samemu? Do skrzynek rozdzielczych nie mam dostępu (na stropie poddasza pod 50 cm wełny.

Wymiennik i reku umyte w ciepłej wodzie, filtry zmienione, syfon założony większy. Tylko co w tych kanałach zostało...
Rekuperator wydmuchuje powietrze przez syfon więc nie mógł zassać. Tam jest nadciśnienie.
Co innego okap... Ten wygra z rekuperatorem.

W dalszym ciągu z Twojej wypowiedzi nie widzę najmniejszego uzasadnienia ozonowania. Może lepiej kadzidłem okadzić albo tańce odprawić?

_John
03-12-2018, 14:20
Rekuperator wydmuchuje powietrze przez syfon więc nie mógł zassać. Tam jest nadciśnienie.
Zapomniałeś dodać "MÓJ REKUPERATOR, NAJLEPSZY, NAJPIĘKNIEJSZY, NAJWSPANIALSZY"

Użytkownikom innych konstrukcji zalecam zakupić syfon kulowy, któremu nie straszne wysychanie.
Np. HL138

marcinbbb
03-12-2018, 19:14
Zapomniałeś dodać "MÓJ REKUPERATOR, NAJLEPSZY, NAJPIĘKNIEJSZY, NAJWSPANIALSZY"

Co Ty próbujesz podważać słowa miszcza... wiadomo że ma najlepszy, najpiękniejszy i prądu to on nie bierze tylko dodatkowo oddaje. Sprawność ma w okolicach 195% z domu przez wyrzutnie wylatuje 0*C a czerpnią wpada 40*C. Nie wiesz dlaczego jego klima w lato bierze 20kWh miesięcznie na osuszanie/chłodzenie. Zamilcz i wstydu oszczędź! Inne konstrukcje są ZŁE, przestarzałe, i nie mają błogosławieństwa miszcza.
Drugi TB nam się tu robi kuźwa... kiedyś był osobą obeznaną, pomagającą teraz wchodzi w szeregi TB od czasu kiedy wspólnie swoje 50m2 ogrzewają klimą... kuźwa a ja biedny mam 180m2 do ogrzania i 1 klima 3,5kW nie ogarnie.

toommm
03-12-2018, 20:46
Właśnie coś mi zalatywał cwaniactwem jak napisał na jakąś tam centrale , że złom bo najlepsza jest ta i ta ..... szkoda gadać.. :popcorn:

JanWerbinski
04-12-2018, 03:56
Zapomniałeś dodać "MÓJ REKUPERATOR, NAJLEPSZY, NAJPIĘKNIEJSZY, NAJWSPANIALSZY"

Użytkownikom innych konstrukcji zalecam zakupić syfon kulowy, któremu nie straszne wysychanie.
Np. HL138
Nie trolluj.
Syfon kulowy jest odradzany wg instrukcji rekuperatora. Dlaczego tak jest?

JanWerbinski
04-12-2018, 03:57
Co Ty próbujesz podważać słowa miszcza... wiadomo że ma najlepszy, najpiękniejszy i prądu to on nie bierze tylko dodatkowo oddaje. Sprawność ma w okolicach 195% z domu przez wyrzutnie wylatuje 0*C a czerpnią wpada 40*C. Nie wiesz dlaczego jego klima w lato bierze 20kWh miesięcznie na osuszanie/chłodzenie. Zamilcz i wstydu oszczędź! Inne konstrukcje są ZŁE, przestarzałe, i nie mają błogosławieństwa miszcza.
Drugi TB nam się tu robi kuźwa... kiedyś był osobą obeznaną, pomagającą teraz wchodzi w szeregi TB od czasu kiedy wspólnie swoje 50m2 ogrzewają klimą... kuźwa a ja biedny mam 180m2 do ogrzania i 1 klima 3,5kW nie ogarnie.

Temperatury rzeczywiste.
Parter 23,5°C 46%
Piwnica 15,9°C 56%
Na zewnątrz 9°C 87%

Temperatury wg wskazań Air+ rekuperatora
Czerpnia 9,8°C
Wyrzutnia 11,3°C
Nawiew 18,4°C
Wywiew 20,4°C
Otoczenie 19,9°C
Przepływ 100m3/h (40% przy kalibracji na 250).

Sprawność liczona wg temperatur czerpni, nawiewu i wywiewu 81%.
Sprawność liczona wg temperatur na czterech króćcach 94,5%.

Do ogrzania mam 160m2. Ogrzewam 50m2 bezpośrednio. Drugie 50m2 piwnicy pośrednio przez strop i rekuperację do 16°C. W przyszłości klimatyzacją będzie też ogrzewane piętro.

W tej chwili klimatyzator pobiera 350W.

toommm
04-12-2018, 06:14
:popcorn:

Pan Kejk
04-12-2018, 08:37
Nawiew 18,4°C
Wywiew 20,4°C

Przepływ 100m3/h (40% przy kalibracji na 250)

Z czego może wynikać tak niska sprawność wymiennika? 2*C straty przy tak wysokiej temp na zewnątrz to coś nie bardzo.

toommm
04-12-2018, 08:55
Z czego może wynikać tak niska sprawność wymiennika? 2*C straty przy tak wysokiej temp na zewnątrz to coś nie bardzo.

No to stary teraz się naraziłeś....:popcorn:

Szklara
04-12-2018, 09:26
Co do syfonu, widzialem rozwiązanie, w którym byl on polaczony z wylewką z pralki, co zapewnialo staly poziom wody.
Myślę, ze woda z ostatniego plukania jest na tyle czysta, ze takie rozwiazanie jest ok.

Jeslinja kiedyś chcialbym ozonowac, to wypozyczylbym nieduży ozonator wlozyl go do kanalu zarax za czerpnią, wlaczyl i na godzine, dwie opuscił dom..
Po zakończeniu procesu wietrzenie domu i dopiero potem wejscie do niego.

Tak też zrobię. Mam dostęp do wersji 7gramowej więc godzinka spokojnie wystarczy na sterylizację kanałów.

Apropo nadciśnienia w reku to po odpięciu syfonu zaślepiłem go workiem foliowym z gumką, który przy wysokich obrotach zauważalnie był zasysany do wnętrza syfonu czyli rekuperatora. Dziwne to nadciśnienie. Takie zasysające....:D Stąd całkiem mocne podejrzenie, że powietrze z kanalizy mogło się dostać do kanałów wlotowych.

toommm
04-12-2018, 09:36
Ja też bym wolał przeczyścić...nie słuchaj , że " po co "

fotohobby
04-12-2018, 09:49
Tak też zrobię. Mam dostęp do wersji 7gramowej więc godzinka spokojnie wystarczy na sterylizację kanałów.

Apropo nadciśnienia w reku to po odpięciu syfonu zaślepiłem go workiem foliowym z gumką, który przy wysokich obrotach zauważalnie był zasysany do wnętrza syfonu czyli rekuperatora. Dziwne to nadciśnienie. Takie zasysające....:D Stąd całkiem mocne podejrzenie, że powietrze z kanalizy mogło się dostać do kanałów wlotowych.

Bo to zależy m.in. od stanu filtrow, jeśli jeden się brudzi szybciej, niz drugi, to te wartości zmieniają się w czasie.
Nie dotyczy reku z CF.

_John
04-12-2018, 21:02
Bo to zależy m.in. od stanu filtrow, jeśli jeden się brudzi szybciej, niz drugi, to te wartości zmieniają się w czasie.
Nie dotyczy reku z CF.
To czy w odpływie skroplin będzie podciśnienie czy nadciśnienie zależy tylko i wyłącznie od położenia wentylatora względem odpływu.
Przykładowo w Airpack Home - wymiennik (odpływ również) znajduje się po stronie nadciśnieniowej wentylatorów.
Stąd nadciśnienie, w przeważającej większości innych konstrukcji na rynku, w syfonie jest podciśnienie.


Nie trolluj.
Syfon kulowy jest odradzany wg instrukcji rekuperatora. Dlaczego tak jest?
Może dlatego, że pomyśleć, przy jego montażu, a nie każdemu to lekko przychodzi.

Instrukcja jakiego rekuperatora odradza taki rodzaj syfonu?
Chyba nie Airpacka? w którym można znaleźć poniższy zapis:
"przestrzeń potrzebna do prawidłowego połączenia centrali wentylacyjnej AirPack z przewodem kondensatu poprzez syfon automatyczny (kulowy)"

Szklara
04-12-2018, 22:54
Z tego co znalazłem w instrukcjach instalatora to akurat u zehndera skupiają się na odpowiedniej wielkości i wysokości syfonu pod reku by NIE ZASSAŁ ON POWIETRZA. Wnioski oczywiste, akurat mój reku potrafi zassać z syfonu i trzeba się przed tym obronić. Zainstalowany syfon sobie nie poradził. ozonowanie w drodze.

JanWerbinski
05-12-2018, 07:35
Z czego może wynikać tak niska sprawność wymiennika? 2*C straty przy tak wysokiej temp na zewnątrz to coś nie bardzo.

Która niska sprawność?
Sprawność liczona wg temperatur czerpni, nawiewu i wywiewu 81%?
Czy sprawność liczona wg temperatur na czterech króćcach 94,5%?

Ile powinna wynosić?
Który wzór jest dokładniejszy?

JanWerbinski
05-12-2018, 07:39
Tak też zrobię. Mam dostęp do wersji 7gramowej więc godzinka spokojnie wystarczy na sterylizację kanałów.

Apropo nadciśnienia w reku to po odpięciu syfonu zaślepiłem go workiem foliowym z gumką, który przy wysokich obrotach zauważalnie był zasysany do wnętrza syfonu czyli rekuperatora. Dziwne to nadciśnienie. Takie zasysające....:D Stąd całkiem mocne podejrzenie, że powietrze z kanalizy mogło się dostać do kanałów wlotowych.

Czyli masz nawiew większy od wywiewu. Bardzo niedobrze, bo wszelkie nieszczelności domu będą zarastać grzybem. Lepiej jest mieć sytuację odwrotną.
Wyjaśnisz jakim cudem przy pracującym rekuperatorze powietrze z kanalizy pokonało wentylator wywiewu pod prąd i przedostało się do budynku?
To rzeczywiście bardzo dziwne...

JanWerbinski
05-12-2018, 07:44
To czy w odpływie skroplin będzie podciśnienie czy nadciśnienie zależy tylko i wyłącznie od położenia wentylatora względem odpływu.
Przykładowo w Airpack Home - wymiennik (odpływ również) znajduje się po stronie nadciśnieniowej wentylatorów.
Stąd nadciśnienie, w przeważającej większości innych konstrukcji na rynku, w syfonie jest podciśnienie.


Może dlatego, że pomyśleć, przy jego montażu, a nie każdemu to lekko przychodzi.

Instrukcja jakiego rekuperatora odradza taki rodzaj syfonu?
Chyba nie Airpacka? w którym można znaleźć poniższy zapis:
"przestrzeń potrzebna do prawidłowego połączenia centrali wentylacyjnej AirPack z przewodem kondensatu poprzez syfon automatyczny (kulowy)"

Mój AirPack home 400h.
Strona 6 instrukcji montażu i serwisu:
"Nie ma potrzeby stosowania syfonu odpływowego z uwagi na nadciśnienie występujące w przestrzeni tacy kondensatu."
"Uwaga: nie stosować syfoów wyposażonych w kulowy zawór zwrotny.. Zastosowanie takiego syfonu spowoduje wypływ wody poza tacę kondensatu."

JanWerbinski
05-12-2018, 07:45
Z tego co znalazłem w instrukcjach instalatora to akurat u zehndera skupiają się na odpowiedniej wielkości i wysokości syfonu pod reku by NIE ZASSAŁ ON POWIETRZA. Wnioski oczywiste, akurat mój reku potrafi zassać z syfonu i trzeba się przed tym obronić. Zainstalowany syfon sobie nie poradził. ozonowanie w drodze.

Ale on te powietrze zassie i wyrzuci do wyrzutni, a nie do domu! Nie ma sensu ozonować wyrzutni ani tym bardziej kanałów nawiewu i wywiewu.

Pan Kejk
05-12-2018, 10:24
Która niska sprawność?
Sprawność liczona wg temperatur czerpni, nawiewu i wywiewu 81%?
Czy sprawność liczona wg temperatur na czterech króćcach 94,5%?

I jedna i druga, to chyba widać biorąc pod uwagę jaka temperatura była na zewnątrz. Nie obchodzą nas procenty z jakichś śmiesznych wzorków, bo to są tylko suche liczby. Ważniejsza jest różnica między temperaturą na wywiewie i nawiewie. Dlaczego? Bo one nam mówią o ile musimy podbić temperaturę z rekuperatora, żeby uzyskać zadaną temperaturę pomieszczeń. A co do podniecania się gołymi liczbami odpowiem tak:

Ubytki języka, uszkodzenia przedsionka jamy ustnej i warg – zmiany i ubytki średniego stopnia upośledzające odżywianie - to tylko uszczerbek od 5-15% Więc sprawność wysoka 85-95%, tak?

_John
06-12-2018, 00:11
Mój AirPack home 400h.
Strona 6 instrukcji montażu i serwisu:
"Nie ma potrzeby stosowania syfonu odpływowego z uwagi na nadciśnienie występujące w przestrzeni tacy kondensatu."
"Uwaga: nie stosować syfoów wyposażonych w kulowy zawór zwrotny.. Zastosowanie takiego syfonu spowoduje wypływ wody poza tacę kondensatu."
A Ty widzę, dalej swoje...

Dam ci zadanie domowe.
Znajdź mi na rynku 5 rekuperatorów, które mają wymiennik po stronie nadciśnieniowej wentylatorów.

PS. Można dać zawór kulowy do Airmpacka Home, tylko trzeba go prawidłowo podłączyć.
Nie bez powodu, taki zawór ma króćce opisane plus i minus.

Arturo72
06-12-2018, 00:16
A Ty widzę, dalej swoje...

Dam ci zadanie domowe.
Znajdź mi na rynku 5 rekuperatorów, które mają wymiennik po stronie nadciśnieniowej wentylatorów.

PS. Można dać zawór kulowy do Airmpacka Home, tylko trzeba go prawidłowo podłączyć.
Nie bez powodu, taki zawór ma króćce opisane plus i minus.
Przyganial kocioł garnkowi a jeden ani drugi nie ma zielonego pojęcia o czym pisze ;)

Od 6 lat użytkowania reku nie mam problemu z niczym.

Szklara
06-12-2018, 10:00
Czyli masz nawiew większy od wywiewu. Bardzo niedobrze, bo wszelkie nieszczelności domu będą zarastać grzybem. Lepiej jest mieć sytuację odwrotną.
Wyjaśnisz jakim cudem przy pracującym rekuperatorze powietrze z kanalizy pokonało wentylator wywiewu pod prąd i przedostało się do budynku?
To rzeczywiście bardzo dziwne...

Szanowny Janku,

Niedobrze? Otóż bardzo dobrze! Nie wiem też dlaczego od razu zakładasz że mam nieszczelny dom.
Sytuacja odwrotna? Wysoce niewskazana, a przy kominku i o zgrozo garaż w bryle budynku wiesz czym się kończy? Nie wspomnę o ew. wysysaniu powietrza z niskiego syfonu w brodziku, któremu się akurat wyschło, lub o otwarciu drzwi wejściowych przez które do środka wpada masa powietrza z aromatem palonego przez sąsiada plastiku. Otóż, przynajmniej dla mnie podstawa jest by w domu panowało lekkie nadciśnienie uniemożliwiające zasysanie do domu lewego niefiltrowanego powietrza! Żadnych zapachów z garażu, żadnego dymienia z kominka to przecież podstawa.

Co do cudu, skoro folia na wylocie syfonu była zasysana to jasno oznacza że reku zasysał powietrze z kanalizy. Znakomita większość "zapachu" lądowała poza domem na wyrzutni (bo tak znalazłem źródełko zapachu"), ale skoro w pomieszczeniu było czuć lekki smrodek kanalizy, to w/w powietrze trafiało w znikomej części do kanałów nawiewnych. Sam sobie tłumacz ten "CUD" jak tylko chcesz, dla mnie sprawa jasna - ozonowanie i czyszczenie instalacji.

Teoretyczne rozważania niepoparte praktyką nijak się mają do rzeczywistości.

JanWerbinski
07-12-2018, 07:19
I jedna i druga, to chyba widać biorąc pod uwagę jaka temperatura była na zewnątrz. Nie obchodzą nas procenty z jakichś śmiesznych wzorków, bo to są tylko suche liczby. Ważniejsza jest różnica między temperaturą na wywiewie i nawiewie. Dlaczego? Bo one nam mówią o ile musimy podbić temperaturę z rekuperatora, żeby uzyskać zadaną temperaturę pomieszczeń. A co do podniecania się gołymi liczbami odpowiem tak:

Ubytki języka, uszkodzenia przedsionka jamy ustnej i warg – zmiany i ubytki średniego stopnia upośledzające odżywianie - to tylko uszczerbek od 5-15% Więc sprawność wysoka 85-95%, tak?
Bzdura.
Zadaną temperaturę pomieszczenia utrzymuje system grzewczy a nie rekuperator.

JanWerbinski
07-12-2018, 07:20
A Ty widzę, dalej swoje...

Dam ci zadanie domowe.
Znajdź mi na rynku 5 rekuperatorów, które mają wymiennik po stronie nadciśnieniowej wentylatorów.

PS. Można dać zawór kulowy do Airmpacka Home, tylko trzeba go prawidłowo podłączyć.
Nie bez powodu, taki zawór ma króćce opisane plus i minus.
Pytasz "jakiego airpacka instrukcja", a potem czepiasz się kiedy piszę że mojego.

JanWerbinski
07-12-2018, 07:27
Szanowny Janku,

Niedobrze? Otóż bardzo dobrze! Nie wiem też dlaczego od razu zakładasz że mam nieszczelny dom.
Sytuacja odwrotna? Wysoce niewskazana, a przy kominku i o zgrozo garaż w bryle budynku wiesz czym się kończy? Nie wspomnę o ew. wysysaniu powietrza z niskiego syfonu w brodziku, któremu się akurat wyschło, lub o otwarciu drzwi wejściowych przez które do środka wpada masa powietrza z aromatem palonego przez sąsiada plastiku. Otóż, przynajmniej dla mnie podstawa jest by w domu panowało lekkie nadciśnienie uniemożliwiające zasysanie do domu lewego niefiltrowanego powietrza! Żadnych zapachów z garażu, żadnego dymienia z kominka to przecież podstawa.

Co do cudu, skoro folia na wylocie syfonu była zasysana to jasno oznacza że reku zasysał powietrze z kanalizy. Znakomita większość "zapachu" lądowała poza domem na wyrzutni (bo tak znalazłem źródełko zapachu"), ale skoro w pomieszczeniu było czuć lekki smrodek kanalizy, to w/w powietrze trafiało w znikomej części do kanałów nawiewnych. Sam sobie tłumacz ten "CUD" jak tylko chcesz, dla mnie sprawa jasna - ozonowanie i czyszczenie instalacji.

Teoretyczne rozważania niepoparte praktyką nijak się mają do rzeczywistości.
Nadciśnienie może być dopuszczalne latem, ale nie zimą!
Każdy dom jest nieszczelny. W każdym będzie się przy nadciśnieniu wykraplała woda w miejscu uciekania ciepłego wilgotnego powietrza bo styka się ono z zimnem i musi się skroplić.
Jeżeli masz problem z wysychaniem syfonów, to zalej je gliceryną lub okresowo dolewaj wody.
Jeśli sąsiad pali plastik, to każdy system wentylacyjny wpuści smród. Tylko wyłączenie wentylacji może chwilowo zmniejszyć skutki.

Najlepsze jest zrównoważenie ciśnienia czyli nawiewu i wywiewu a jeśli ma być błąd to w stronę podciśnienia wewnątrz domu.

Naprawianie rażących błędów wykonawczych i projektowych instalacji kanalizacyjnej rekuperatorem? Na to bym nie wpadł.

U mnie jest tak:
Syfon wodny zrobiony z kolanek 32 pod rekuperatorem wysechł latem. Rura idzie dalej do trójnika do którego jest podłączona pralka. Nic nie śmierdziało bo jest tam nadciśnienie.
Zaplanowałem zrobienie dodatkowego syfonu za pralką lub zwiększenie pojemności wodnej syfonu pod rekuperatorem.

Szklara
07-12-2018, 10:41
Celnie trafiony argumentem momentalnie zmieniasz temat, bredzisz coś o naprawach syfonu za pomocą wentylacji. Po prostu przyznaj komuś czasem rację. Może Ci się lepiej zrobi.

toommm
07-12-2018, 12:14
Celnie trafiony argumentem momentalnie zmieniasz temat, bredzisz coś o naprawach syfonu za pomocą wentylacji. Po prostu przyznaj komuś czasem rację. Może Ci się lepiej zrobi.
.

Jak może racje przyznać .. jak musi wyjść na jego... w końcu ma reku naj.....

Szklara
07-12-2018, 13:42
Jak może racje przyznać .. jak musi wyjść na jego... w końcu ma reku naj.....

Jakoś dawniej to forum było jeszcze pomocne innym, teraz namnożyło się tak jak mówisz, tych co mają "naj", tych co mają zawsze rację. Nawet jak nie ma to zmienia temat i przysysa się do jakiejś literówki czy przykładu. Ludzie.... Moje i mojsze i najmojsze! Dlatego szkoda czasu dla troli. Jedni opłacani przez wydawcę by forum "żyło" i przynosiło zysk - to jeszcze mogę zrozumieć takich troli, bo żadna praca nie hańbi, ale są tez tacy którzy tu siedzą i mojszują to już niestety poradnia zdrowia psychicznego się kłania. A spróbuj mieć inne doświadczenia lub zdanie. Przyklei się taki teoretyk do tematu i po rozmowie, po pomocy, po wymianie doświadczeń. Musi być tak jak u niego. Socjalizm się skończył, wszyscy już nie muszą mieć wszystkiego tak samo. Moja rada - konia najlepiej ignorować niż się z nim kopać :)

Dziś przyjedzie ozonator. W przyszłym tygodniu jak wyeksmituje rodzinę ozonuję kanały i sam reku. Ozonator 7g/h - spokojnie da radę.

toommm
07-12-2018, 13:53
Ale oczywiście ,, nawet gdyby nic tam złego nie wleciało , sam dla własnego spokoju też bym zdecydował na to ... ale to moje zdanie i nie narzucam innym tak jak wiadomo kto .

Pan Kejk
11-12-2018, 10:20
Bzdura.
Zadaną temperaturę pomieszczenia utrzymuje system grzewczy a nie rekuperator.

Racja. Jak się ma rekuperator do dupy to cóż innego można pisać.

Znam rekuperator, który przy 11*C na zewnątrz utrzymuje zadaną temperaturę (wentylatory 1:1)

https://imageshack.com/a/img923/6576/wYzayv.jpg


i dlatego zdziwiło mnie to Pańskie dziadostwo nie radzące sobie z tak wysokimi temperaturami, a które tak wszędzie zachwala. Dlatego zadałem grzecznie pytanie, jaka jest przyczyna niskiej sprawności w takich temperaturach. A jedyne co otrzymałem to jakieś teksty w stylu BZDURA. Bardzo to prymitywne.

toommm
11-12-2018, 10:37
Co to za reku i jaki ma wymiennik ?

JanWerbinski
11-12-2018, 10:50
i dlatego zdziwiło mnie to Pańskie dziadostwo nie radzące sobie z tak wysokimi temperaturami, a które tak wszędzie zachwala. Dlatego zadałem grzecznie pytanie, jaka jest przyczyna niskiej sprawności w takich temperaturach. A jedyne co otrzymałem to jakieś teksty w stylu BZDURA. Bardzo to prymitywne.

W jakim celu ma być to utrzymanie temperatury?

Dla komfortu? Niezauważalne, bo nawiew z prawidłowo zamontowanych i wyregulowanych anemostaty jest prawie lub zupełnie nieodczuwalny.

Dla ogrzewania? Bez sensu, bo przy 100m3/h i delcie 3 moc cieplna to 100W czyli nic. Na dodatek pochodzące z grzałki oporowej a nie klimatyzatora pobierającego do jej wytworzenia 25W. Ten system nie jest w stanie ogrzać domu i wymaga systemu grzewczego.

Po co to jest? Co to daje? Czego mogę nie montować w domu dzięki takiemu rekuperatorowi?

Kaizen
11-12-2018, 10:57
https://imageshack.com/a/img923/6576/wYzayv.jpg



18,2* to temperatura wewnątrz? Cuda. To nawet trik z większym wywiewem niż nawiewem (czyli odzyskiwanie ciepła z np. 1,2m3 powietrza a ogrzewanie tylko 1m3) nie może zadziałać. Tylko wtedy wszelkimi nieszczelnościami dom zaciąga brakującą ilość zimnego powietrza z zewnątrz bez żadnego ogrzania. Coś nie tak z czujnikiem wywiewanego powietrza (co najmniej).

Pan Kejk
11-12-2018, 23:14
18,2* to temperatura wewnątrz? Cuda. To nawet trik z większym wywiewem niż nawiewem (czyli odzyskiwanie ciepła z np. 1,2m3 powietrza a ogrzewanie tylko 1m3) nie może zadziałać. Tylko wtedy wszelkimi nieszczelnościami dom zaciąga brakującą ilość zimnego powietrza z zewnątrz bez żadnego ogrzania. Coś nie tak z czujnikiem wywiewanego powietrza (co najmniej).

Tylko moderowano mógł to napisać, ale co tam - przyzwyczaiłem się do tych idiotyzmów pana DobraZmiana na tym forum. A już miałem się nie udzielać, bo poziom głupoty poraża.

18,2 to temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się rekuperator - czyli GARAŻU, który nie uczestniczy w wymianie powietrza.

Kaizen
11-12-2018, 23:57
Tylko moderowano mógł to napisać

Plonk.

Jaki sens umieszczania zewnętrznego sterownika PS-D3-D41-D42 w nieogrzewanym pomieszczeniu? A to odczyt z jego czujnika.

BCS
07-01-2019, 17:28
Nadciśnienie może być dopuszczalne latem, ale nie zimą!
Każdy dom jest nieszczelny...........

Niestety w domach wyposażonych w kominki, (nawet i w te wkłady przeznaczone do req) wymagane jest minimalne nadciśnienie, paro procentowe nadciśnienie nie powoduje znacznego wykraplania wilgoci w przegrodach, pewnie więcej tam się wykrapla w wyniku naturalnej dyfuzji niż tej z 2-4m3 powietrza z wentylacji, zawsze ustawiamy minimalne 2-3% nadciśnienie-komfortowo i bezpiecznie.