PDA

Zobacz pełną wersję : Odczucie ciepła z DGP (Wasze odczucia)



gajtas1
12-03-2018, 19:11
Witam,
Temat do osób które w swoim domu posiadają system rozprowadzenia DGP w automatycznych kominkach na pellet które są bezobsługowe. Jako ,że nigdy nie byłem w takim domu a mam zamiar w swoim 100m2 zrobić ogrzewanie kominkowe z DGP chciałem was zapytać jakie jest to uczucie ciepła które leci z tych otworów? Czy to ciepło wieje np. w głowę jak stoję obok tego otworu czy raczej jest nieodczuwalne. Generalnie jakie według was jest odczucie ciepła w domu po nagrzaniu kominka? Proszę nie pisać, że kominek brudzi, śmierdzi, że trzeba nosić drewno itd. Zależy mi tylko na opini dotyczącej odczucia temperatury w takim domu. Pozdrawiam

tkaczor123
12-03-2018, 19:49
Witam,
Temat do osób które w swoim domu posiadają system rozprowadzenia DGP. Jako ,że nigdy nie byłem w takim domu a mam zamiar w swoim 100m2 zrobić ogrzewanie kominkowe z DGP chciałem was zapytać jakie jest to uczucie ciepła które leci z tych otworów? Czy to ciepło wieje np. w głowę jak stoję obok tego otworu czy raczej jest nieodczuwalne. Generalnie jakie według was jest odczucie ciepła w domu po nagrzaniu kominka? Proszę nie pisać, że kominek brudzi, śmierdzi, że trzeba nosić drewno itd. Zależy mi tylko na opini dotyczącej odczucia temperatury w takim domu. Pozdrawiam

Kominek brudzi, trzeba nosić drewno sprzątać;)
Ja mam 105m2 po podłogach i kominek z DGP najmniejszy jaki mogłem zamontować moc od 6-12kW. Mam zamontowany czujnik w otworze wylotowym na poddaszu i temperatura sięga aż 120 st, normalnie 60 -110. Maksymalna długość kanału to 2,5m. Gorące jest powietrze nie mogę dotknąć kratki wylotowej boję się że mogą poparzyć się dzieci. Powiem że odczucie inne niż przy gazie. Jedyny minus jest taki że jak zapalę to temperatura w salonie 29m2 sięga 25,5 więc gorąco.
Jak masz dom dobrze ocieplony to będziesz zmuszony otwierać okna bo "zdechniesz " z gorąca.
Ja jestem ciepłolubny ale kominek odpalam poniżej -5st gdyż nie da się wytrzymać na dłuższa metę.
Komfort dla mnie to 22,5- 23 st. Poniżej 22 jest już chłodno.

Adam626
12-03-2018, 20:26
Ogrzewanie z kominka nie jest bezzapachowe. Jak się nagrzeje dobrze kominek temperatura powietrza jest wysoka i ma to swój zapaszek. Atut jest taki że można nagrzać powiedzmy do 27 stopni..

Do ogrzewania okazjonalnego się nadaje, ale jako ogrzewanie na codzień daje niski komfort. Gorące powietrze niesie zazwyczaj kurz.

Nie wiem czy są kominki do ogrzewania tak małych domków. Trzeba by szukać czegoś z naprawdę minimalnym paleniskiem

gajtas1
13-03-2018, 14:18
Generalnie mam zamiar grzać kominkiem automatycznym na pellet który jest bez obsługowy, automatycznie się rozpala , sam kontroluje temperaturę i sam wygasza kominek więc u mnie przegrzanie domu jest niemożliwe ale fakt nie napisałem tego na początku więc przepraszam.

mibas
14-03-2018, 09:45
Są dwa systemy DGP - grawitacyjny i wymuszony (czyli z turbina/wentlatorem rozprowadzajacym ogrzane powietrze).
W grawitacyjnym długość kanałów jest ograniczona, powietrze jest mocno nagrzewane. U siebie mam mały kominek (Jotul i520: 3,9kW min, 7kW nom, 10kW max) z systemem hybrydowym DGP - dół ogrzewany grawitacyjnie, góra ma rozprowadzenie turbinką. Mam to ustawione tak, że turbinka pracuje z maksymalną wydajnością, gdy temperatura powietrza osiaga 70 stopni, temperatury powietrza powyżej 75-80 stopni jeszcze nie widziałem.
Mam też wentylację mechaniczna z rekuperacją, więc to dodatkowo "miesza" powietrze w pokojach i summa sumarum sprawdza się to bardzo dobrze.