PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie domu blisko drogi



tbl1
14-03-2018, 14:28
Serdecznie prosze o porade.

Posiadam dzialke blisko drogi powiatowej o srednim/niskim natezeniu ruchu. Dozwolona predkosc na tej drodze to 60km/h. Ma zostac zmniejszona do 50km/h ale nie ma jeszcze decyzji formalnej. Dzialke kupilismy ze wzgledu na piekny widok, dobre skomunikowanie i media.
Malzonce nie przeszkadza halas, ale mnie zaczal on doskwierac. Jestesmy na etapie budowy parteru i zaczynam miec watpliwosci.
Zastanawiam sie czy nie sprzedac ze stosunkowa niska strata teraz, czy budowac sie dalej i liczyc na to ze dobre ogrodzenie pomoze. Obawiam sie tego ze moge nie byc tu szczesliwy i ze juz zawsze bede sie nakrecal halasem. Do domu planujemy okna 3 szybowe z szybami akustycznymi od strony drogi. Dom z pustakow ceramicznych, ocieplony 18cm styropianu. Dom jest zlokalizowany 12 metrow od drogi i okolo 0.5m ponizej jej poziomu. Taras, balkon, sypialnia po przeciwnej stronie domu.


Wiekszosc dzialki znajduje sie jeszcze nizej (zbocze).

Zastanawialem sie nad kilkoma rodzajami ogrodzen jakie moglbym wykonac by odciac sie od drogi.

1) Gabiony o szerokosci 0.5m i wysokosci 2.20. Koszt niestety bardzo duzy (ok 1000zl/mb) i nie mam pojecia czy zdadza egzamin. Myslalem nawet czy by nie zrobic wyplenienia w srodku z workow z piaskiem jak w systemie Betafence Soundblock.

2) Ogrodzenie z litego betonu - mniej atrakcyjne wizualnie ale podobno daje dobry efekt akustyczny i tansze niz gabiony

3) Ogrodzenie z lego blokow betonowych (takie bloki jak klocki lego o wymiarach 180x60cm). Tutaj szerokosc betonowego ogrodzenia to 60cm a wysokosc 2.20m. Koszt tanszy niz gabiony i mozliwe ze nie trzeba robic wylewki pod blokami, tylko stabilizacja mechaniczna. Estetycznie z zewnatrz nie powala, wewnatrz obsadzilibysmy roslinnoscia.

409229

Dodatkowo po stronie dzialki gesto tuje. Wysokosc 160cm. Licze ze szybko wyrosna ponad 220cm muru.
Czy kontynuowalibyscie budowe? Jesli tak, to ktora z metod wyciszenia moglaby byc najskuteczniejsza?

P.S.Przepraszam za brak polskich znakow, ale komputer z ktorego pisze nie ma takiej opcji.

Tomasz

cactus
14-03-2018, 14:39
Tak z doświadczenia to ogrodzenie i dobre okna pomogą ci tylko jak bedziesz wewnątrz budynku. I tyle. Jak bedziesz na ogrodzie i hałas z drogi cie irytuje to tak już zostanie. Chyba że zbudujesz sobie 4metrowy ekran akustyczny jak przy autostradzie. Jesli cisza i spokoj jest dla ciebie wazne to musisz poważnie przemysleć czy chcesz tam mieszkać. Z drugiej strony ponad polowa domow jest w pierwszej linii zabudowy i ludzie sie przyzwyczajają. Najwyzej glosniej rozmiawiasz przy grillu :)
Dla nie cisza i spokoj był priorytetem i docelowo sie wybudowałem na slepej uliczce. Ale jak jest noc i wyjde na dwor to czaem slysze cichy szum drogi szybkiego ruchu ktora jest jakiś kilometr dalej ale nie ma ekranów.

Elfir
14-03-2018, 18:54
Najlepsze jak najbardziej masywne, grube (szerokie) ogrodzenie (czysty beton, silikaty), jak najwyższe.
Rośliny praktycznie nie tamują hałasu.

tbl1
15-03-2018, 01:48
Jak myslicie, czy 60cm betonowego muru da rade??

dwiecegly
15-03-2018, 05:55
ale z czym da radę? Hałasu troche odbijesz ale ciszy nie bedziesz mial jesli mieszkasz koło ruchliwej ulicy. Mur możesz zbudować, nawet taki na 2.5m ale najbardziej hałasują najwyższe i najcieższe auta. Jeśli jeżdzą tam tylko osobowki to może zredukujesz potęznym murem hałas o 30-40%. Pamietaj że mur bedziesz miał od swojej granicy frontowej, po stronie obu sąsiadów i tych dalszych bedzie słabiej albo i wcale.
Dlaczego kupiłeś działkę do której lokalizacji nie miałeś przekonania?

kaszpir007
15-03-2018, 06:53
Powiem tak ..

Albo "polubić" i zaakceptować hałas albo sprzedać działkę ...

Bo wszelkie inwestycje w "wyciszanie" to sporo kasy która i tak nie usunie hałasu a co najwyżej lekko go ograniczy ..

A jak teraz już przeszkadza hałas mino że jeszcze tam nie mieszkacie , to będzie jeszcze bardziej przeszkadzał jak zamieszkacie tam , tyle że wtedy będzie już za późno ..

tbl1
15-03-2018, 07:41
Przede wszystkim ze wzgledu na widok, dobre skomunikowanie i media. Poza tym dopoki wszystko bylo obsadzone gesta zielenia to droga mi nie przeszkadzala. Jak wycielem chaszcze po stronie drogi to halas wzrosl.
Moim celem jest zmniejszenie halasu o 10dB, czyli o 50%. Mysle ze to by mnie satysfakcjonowalo. Wieksza czesc dzialki jest duzo nizej drogi, halas idzie gora w atmosfere. Takze w odleglosci 20m od drogi jest juz teraz jakies 10dB mniej. Na samym dole dzialki halasu wogole nie slychac. Wiekszosc samochodow to osobowki. W weekend ruch jest znikomy. Za dwa lata mozliwe ze otworzy sie kolejny odcinek drogi, ktory moze odciazyc ruch na mojej ulicy. Zastanawiam sie czy ktos ma doswiadczenie z ogrodzeniem z litego betonu?

dwiecegly
15-03-2018, 11:46
Kolego przecież wszyscy ci pisza że to niewiele da ale ty próbujesz udowodnić swoją teze na przekór argumentom. Zrobisz sobie ogromny gruby mur od ulicy a co z sąsiadami? Od sąsiadów tez zbudujesz ogormne mury?
Skoro piszesz że działka ma spad i niżej jest ciszej to po co ten wątek? Chyba sam w to nie wierzysz. Musisz sam podjąc decyzje, na forum nikt za ciebie tego nie zrobi. Żaden mur ani żywopłot nie wyciszy ci na tyle ulicy żeby ci to przestało przeszkadzać jeśli teraz ci przeszkadza.

tbl1
15-03-2018, 11:52
dwiecegly,

masz doswiadczenie w tym temacie? Podziel sie.

arturo13
15-03-2018, 12:10
Dodatkowo fakt iż po wybudowaniu tych wieeelkich murów może nie wiele zostać z tych pięknych widoków o których wspomniałeś

dwiecegly
15-03-2018, 12:18
Od 15tego roku życia mieszkałem z rodzicami w domku ktory stal 4 metry od ulicy o srednim ruchu, kilka aut na minutę. Na początku w latach 90tych było spoko, ale potem ruch wzrosł (każdy miał auto) i hałas nie był przyjemny. Na początku był zywopłot i siatka, potem mur. Tyle że na 1.8m i tylko na naszej części. Zero poprawy wrażen akustycznych. Poprawę dała dopiero wymiana okien na nowe, no ale to tylko komfort w budynku.
Rodzice dom sprzedali niedlugo po mojej wypowadzce, częsciowo przez hałas, czesciowo przez budynek 4pietrowy ktory wyrósł 30metrow dalej z oknami wprost na ich ogrod. Zero prywatności.

tbl1
15-03-2018, 12:32
Droga, mur i garaz od strony polnocnej. Taras, sypialnia i widoki po stronie poludniowej. Zbocze wyzsze od strony polnocnej spada ku poludniowej. Dom sasiedni z jednej strony a z drugiej droga nie utwardzona i lasek okolo 100m. Troche rzadszy od czasu LexSzyszko. Mozna wykonac murek rowniez z tej strony.
Nie pytam zeby sie przekonac na sile. Chcialbym zebrac opinie osob, ktore maja doswiadczenie z ogrodzeniami i akustyka.
Nie kazdy halas mi przeszkadza. Nie jestem uczulony na halas. Dlatego zastanawiam sie czy jestem w stanie uzyskac te 10dB? Wiem, ze na absoluna cisze nie ma szans.

samotnik
15-03-2018, 21:29
Nie jesteś.

Bertha
15-03-2018, 23:22
Nie obniżysz poziomu hałasu a na pewno nie uchronisz sie przed miszczami kierownicy, gdy wjadą ci na działkę bo fantazja poniosła młodzieńca w słynnej wypadkowej furce (patrz hasło: będziesz miał wydatki) lub ciężarówka podczas gołoledzi śmignie ci przez działkę. Pół biedy jeśli zaryje się w rowie. Jaka jest gwarancja że się zatrzyma? Trudno powiedzieć. Widziałem już różne cudeńka z sandwiczami włącznie. Typ pierwszy: trak-osobówka-trak. Typ drugi: trak- trójka turystów- ściana XIXwiecznego budynku, itp warianty. Reflektory autobusu odbite na elewacji to już drobiazg. Ja bym w chałupie niżej drogi nie spał spokojnie. Nawet napity.