PDA

Zobacz pełną wersję : Mieszkanie czy niewielki dom drewniany? Plusy minusy koszty - od czego zacząć?



esc87
16-03-2018, 15:51
Witam,
Stoję przed dylematem czy zakupić mieszkanie w bloku w mieście - Olsztynie czy jednak zbudować niewielki 60-70m2 domek drewniany.
Domyślam się że powinno się zacząć od ziemi, jasne ruszę ten temat od razu jak stwierdzę że jednak domek.
Oczywiście nie chodzi mi o argumenty typu że domek to domek bez sąsiadów itp, chodzi mi bardziej o rady na co się nastawić przy decyzji o domku, z jakimi kosztami większymi/mniejszymi/równymi się to wiąże?

Po pierwszych buszowaniach po przeróżnych stronach z takimi domkami i cenami tam przedstawionymi dowiedziałem się że można taki domek wybudować w stanie deweloperskim między 70 a 100 tys zł. A może można za mniej? Domek całoroczny rzecz jasna.

Czy aby na pewno? Czego ta cena nie uwzględnia? Na co zwrócić uwagę przy takich ofertach? Jakie plusy i minusy wiążą się z wyborem domku?
Czy są jakieś rodzaje domków drewnianych które najbardziej polecacie? Jakie jeszcze koszty mnie czekają po odbiorze takiego domku? Słyszałem że zakup pieca w pierwszej kolejności, czy coś jeszcze z takich podstawowych koniecznych do funkcjonowania rzeczy?

Ostatnio gdzieś czytałem że są podobno jakieś domku które możną budować modułami i je dobudowywać w miarę pojawienia się dodatkowych środków finansowych, czy macie jakieś doświadczenie z tym związane?

W zasadzie mam milion pytań i bardzo chciałbym wiedzieć jak do tego się zabrać od początku, żeby nie popełnić niepotrzebnych błędów, a co gorsza nie przecenić swojego budżetu domowego przeznaczonego na zakup mieszkania/domku i jego utrzymania.

A może polecacie jakieś artykuły napisane specjalnie przy takich wątpliwościach jakie mam ja.
Będę wdzięczny za każdą cenną radę:)

motomaniak111
16-03-2018, 18:03
Cześć
Ruszyłem niedawno z budową domu szkieletowego parterowego o powierzchni uzytkowej 82m2.
Co do wizji wybudowania takiego domu za 70-100tys i to w stanie deweloperskim to zapomnij.
U mnie wygląda to tak, firma stawia mi stan surowy zamkniety wykończony z zewnątrz wraz z fundamentami za 160tyś. Resztę będę robił sam tzn ocieplenie ścian wew, wszystkie instalacje, ściany itp. Mam nadzieję ze starczy mi na to 100-120tyś. dodaj do tego koszt działki, projekt, pozwolenia itp i wyjdzie Ci ok 400tyś. Myślę że zapatrujac się na budowe domu jeśli nie masz jeszcze działki to nawet jeśli kupisz ją bardzo tanio i będziesz robił wszystko sam, to żeby doprowadzić do stanu umożliwiającego zamieszkanie wyjdzie min 300tyś. Bez takiej kwoty nawet bym nie myślał o domu.

esc87
16-03-2018, 18:20
Ale mówisz tutaj o domku drewnianym?
Nie chce mi się wierzyć.
W kwocie 400 tys to szwagier murowany 160 metrowy dom zbudował więc coś chyba nie tak z tym co mówisz.

W każdym razie może inaczej. Chciałbym wybudować domek drewniany do 100 tys zł i kto wie może w tej kwocie wybuduje się może 50 metrowy kto wie...pytam narazie głównie o porównanie kosztów...

Bepo
16-03-2018, 18:22
Te 100 tys. to pewnie koszty netto, weź pod uwagę, że to są prawdopodobnie koszty bez fundamentów. Osobiście uważam, że dom jest dużo lepszy od zakupu mieszkania. Mieszkamy w wynajmowanych mieszkaniach już prawie 10 lat i to jest dramat- brak ogródka, sąsiedzi za ścianą(to naprawdę duży minus), brak możliwości rozbudowy ewentualnej- kupisz dwa pokoje, to w nich siedzisz. Dom jest lepszy też o tyle, że nie płacisz czynszu. Za to dochodzą koszty eksploatacyjne i utrzymania domu, bo nie wystarczy go tylko wybudować, ale warto go np. od czasu do czasu odmalować.

Myślę, że musisz poważnie przeanalizować Wasze potrzeby, bo w zależności od tego, gdzie mieszkasz, może się okazać, że mieszkanie o podobnym metrażu kupisz taniej niż będzie Cię kosztować działka + domek. Mam wielu znajomych, którzy całe życie mieszkają w mieszkaniach po 60 m2 w 4-5 osób i nie wyobrażają sobie mieszkać za miastem, bo dla nich to wygoda mieć wszędzie blisko. Każdemu według potrzeb. :)

Bepo
16-03-2018, 18:24
PS: W muratorze lutowym były podane średnie koszty netto budowy domu pod klucz- aktualnie wynoszą ok. 3 500 zł, ale to oczywiście uśredniona cena, więc może uda się spiąć taniej, a może być więcej np. pod Warszawą.

esc87
16-03-2018, 18:45
Faktycznie widzę, że coś patrzyłem nie dość że na ofertę netto to jeszcze "bez" wielu rzeczy...
Właśnie sęk w tym że z większego mieszkania mam się przenieść do mniejszego ok 40 m2 i tutaj kolega zasugerował czy by nie lepiej zakupić mały domek drewniany w okolicach. I stąd zaczęło się moje szukanie, sprawdzanie.

Ale ok powiedzmy szukając inaczej.
Jak Wam się widzi w takim układzie domków modułowych np firma Damir...która daje możliwości dokupowania modułów? Wg ich informacji na stronie 34m2 domek można kupić za 53 tys brutto. Macie zdanie może na ten temat, jak do tego podchodzić?
I co jasne czego cena nie zawiera, albo co trzeba liczyć jeszcze żeby można było zamieszkać w takim domku?

kemot_p
16-03-2018, 18:51
Witam,
Stoję przed dylematem czy zakupić mieszkanie w bloku w mieście - Olsztynie czy jednak zbudować niewielki 60-70m2 domek drewniany.
Domyślam się że powinno się zacząć od ziemi, jasne ruszę ten temat od razu jak stwierdzę że jednak domek.
Oczywiście nie chodzi mi o argumenty typu że domek to domek bez sąsiadów itp, chodzi mi bardziej o rady na co się nastawić przy decyzji o domku, z jakimi kosztami większymi/mniejszymi/równymi się to wiąże?

A dotychczas mieszkałeś w domu, czy mieszkaniu? Masz jakieś porównanie?
Ja, jeszcze za kawalera, kupiłem mieszkanie, w którym mieszkamy już 9 lat. Dla mnie z perspektywy młodego małżeństwa mieszkanie w dobrej lokalizacji, z infrastrukturą jest dobrym wyborem. Ale z roku na rok "dorośliśmy" do decyzji o budowie domu. Może też powinieneś pójść tą drogą i zacząć od mieszkania?

esc87
16-03-2018, 18:56
Do tej pory mieszkałem tylko w mieszkaniach.
Od dziecka w zasadzie do obecnego stanu małżeństwa z 6 letnim stażem.
Coś we mnie się zmienia i stąd zacząłem myśleć o sprzedaży mieszkania i zakupie działki i domku.

Chciałbym właśnie jakiś niekoniecznie wielki domek, ale z salonem i dwoma pokojami i tarasem gdzieś w ciszy i spokoju.
U mnie w okolicy jest sporo miejsc dogodnych na budowę domku jakiegokolwiek i nie jest daleko od miasta.
A że jestem przedstawicielem handlowym mobilnym to głównie jeżdżę po województwie i dla spokoju domek byłby wskazany.

arturo13
16-03-2018, 20:13
Absolutnie nie mam na celu zniechęcać, ale żeby myśleć o budowie czy to drewniany czy murowany to tak ze 150 tys przynajmniej musisz mieć. Oczywiście bez działki. Bardzo dopinguję takie pomysły jak Twoje, ale jednocześnie patrzę realnie na pewne fakty, i dla Twojego swietego spokoju tak Ci radye

esc87
16-03-2018, 20:30
i właśnie tego typu rad potrzebuje by realnie patrzeć na zamiary jakie mam.
buszując po internecie oferty są tak przeróżne cenowo że aż zastanawiam się skąd taka dysproporcja.
modułowe domy okazuje się że z pkt widzenia prawa będzie problem z podłączeniami prądu itp
z kolei drewniane to najlepiej budować do 35 m2 bo powyżej to już pozwolenia na budowę i wiążące się z tym sprawy papierologiczne.

150 tys to jest budżet zdecydowanie nie w moim zasięgu licząc na sam dom w stanie deweloperskim...;/

A swoją drogą załatwiał ktoś ostatnio pozwolenia na budowę? Jakie to są koszty z tym związane?

motomaniak111
17-03-2018, 14:25
Sam dom wyjdzie mnie ok 280tyś. Tak, drewniany. Wszystko zależy kto i z czego będzie dom budował. Mój będzie z drewna kvh, na dachu dachowka, okna 3szybowe, drzwi wejściowe drewniane za 4tyś, ogrzewanie centralne gazowe itp.

Jeśli nie zależy Ci na jakości to okna możesz mieć zwykle, na dachu blacha, drzwi z marketu za 600zł i już masz oszczędności rzędu 20-30tyś. Do tego zamiast 30cm izolacji dadzą Ci 15-20 i to słabej jakości, konstrukcja ze zwykłego drewna a stawiać to będzie firma która robiła tylko domki letniskowe.

Wtedy być może uda się za 50m2 zapłacić 100tyś.
Tylko pytanie czy taki dom ma sens. Koszty użytkowania będą znaczne.

Jeśli chodzi o koszt pozwolenia na budowę to nie są jakies zawrotne. Biorąc pod uwagę że projekt i tak musisz mieć to adaptacja projektu 1500-2500, mapy do celów projektowych 500-700.

kemot_p
17-03-2018, 14:26
A swoją drogą załatwiał ktoś ostatnio pozwolenia na budowę? Jakie to są koszty z tym związane?

Np:
wypis z rejestru gruntów 50
wypis i wyrys z MPZP 70
mapa do celów projektowych 650
projekt domu gotowiec od 1800
projekt zagospodarowania działki (szambo, śmietnik) bez zmian adaptacyjnych 1500 - 2000
prąd 7 kW 500
RB-tka, kabel + podłączenie od ~1000
jak masz wodę przy działce to spoko, ja za studnię i osprzęt dałem 4000
Nie piszę o blaszaku, ogrodzeniu, zbiorniku na wodę bo bez tego da się żyć.

motomaniak111
17-03-2018, 14:30
I jeśli 150tyś na deweloperke Cię przerasta to mimo szczerych chęci bym nawet o domu nie myślał..

Mój wykonawca za stan deweloperski 82m2 chciał 240tyś. A dlatego że wolę zapłacić solidnej firmie za ssz to reszte będę robił sam. Sama materiały żeby doprowadzić z ssz do stanu deweloperskiego to przy moim metrażu min. 40tyś.

kamilb1987b
17-03-2018, 22:25
https://www.zbudujsamdom.pl/produkt/budowa-domu-krok-po-kroku/ tu warto poczytać, może się przyda.
Mały domek 50-70m2 myślę że warto sobie samemu postawić i jest to możliwe no chyba że nie ma się czasu. W takim też metrażu bez sensu jest robić CO z piecem itp. Dobrze ocieplić i kablami, panelami na podczerwień (ja tak planuję) czy foliami grzewczymi. To muszą być niedrogie źródła grzewcze a najlepsze będą bezpośrednie czyli czysty prąd. Niby może to przerażać ale przy dobrym ociepleniu domku rachunki i tak będą śmiesznie niskie.

wojciech_pi
17-03-2018, 23:06
Do tej pory mieszkałem tylko w mieszkaniach.
Od dziecka w zasadzie do obecnego stanu małżeństwa z 6 letnim stażem.
Coś we mnie się zmienia i stąd zacząłem myśleć o sprzedaży mieszkania i zakupie działki i domku.

Chciałbym właśnie jakiś niekoniecznie wielki domek, ale z salonem i dwoma pokojami i tarasem gdzieś w ciszy i spokoju.
U mnie w okolicy jest sporo miejsc dogodnych na budowę domku jakiegokolwiek i nie jest daleko od miasta.
A że jestem przedstawicielem handlowym mobilnym to głównie jeżdżę po województwie i dla spokoju domek byłby wskazany.

Witaj "esc87"
skoro dojrzałeś do życiowej decyzji to cię w pełni popieram, bo żadne mieszkanie w bloku czy kamienicy nie może się równać z własnym nawet małym domkiem i to najlepiej drewnianym . bo najzdrowszym.
Sam dojrzałem w Twoim wieku do tej samej decyzji i zbudowałem 20 lat temu dom drewniany na wsi ok 60 km od Łodzi, gdzie na stałe mieszkam i pracuję . Ale pewnie niebawem się przeprowadzę na tą wieś.
W zeszłym roku prowadziłem budowę domku drewnianego (pow. 35 m2) dla mojej synowej ( projekt i realizacja www.jarmat.pl , model L-33) .
Fotki poniżej
A pytanie do Ciebie - strzelaj ile to kosztowało od "zera" ?
Potem Ci podam szczegóły i rady

Pozdr
Wojtek

wojciech_pi
18-03-2018, 00:16
Faktycznie widzę, że coś patrzyłem nie dość że na ofertę netto to jeszcze "bez" wielu rzeczy...
Właśnie sęk w tym że z większego mieszkania mam się przenieść do mniejszego ok 40 m2 i tutaj kolega zasugerował czy by nie lepiej zakupić mały domek drewniany w okolicach. I stąd zaczęło się moje szukanie, sprawdzanie.

Ale ok powiedzmy szukając inaczej.
Jak Wam się widzi w takim układzie domków modułowych np firma Damir...która daje możliwości dokupowania modułów? Wg ich informacji na stronie 34m2 domek można kupić za 53 tys brutto. Macie zdanie może na ten temat, jak do tego podchodzić?
I co jasne czego cena nie zawiera, albo co trzeba liczyć jeszcze żeby można było zamieszkać w takim domku?
Witaj
w wolnej chwili przyjrzałem się ofercie domków modułowych firmy DAMIR.
Najlepiej by było sprawdzić wrażenia klientów tej firmy z pomieszkiwania w tych kontenerkach , bo dla mnie to dobre pomysły dla imigrantów tymczasowych z Białorusi lub Ukrainy
Zdecydowanie odradzam takie pomysły
Pozdr
Wojtek

kuba900115
18-03-2018, 08:07
Może warto by się zastanowić nad taką ofertą http://allegro.pl/domy-modulowe-energooszczedne-70m2-58-000zl-i7202190327.html??? Sami myśleliśmy nad nim ale jednak dla 5-osobowej rodziny to stanowczo za mało... Dla nas najlepiej by było aby firma przyjechała i postawiła nam szkielet a całe wykończenie wykonalibyśmy we własnym zakresie....

esc87
18-03-2018, 20:22
Dzięki. Poczytam. Właśnie muszę rozpocząć bardziej poszukiwania czegoś alternatywnego do tego co wstępnie planowałem.
Gdzieś pojawiły się informacje o domach modułowych które wg tego co przeczytałem wstępnie są one dość tanie w zakupie i ponoć nie drogie w utrzymaniu. Można je rozbudowywać w miarę pojawienia się napływu gotówki.
Kwestia docieplenia wydaje mi się kluczowa. Bo budowa domku za niewielkie pieniądze S później płacenie krocia za rachunki mija się z celem.

esc87
18-03-2018, 20:52
Może warto by się zastanowić nad taką ofertą http://allegro.pl/domy-modulowe-energooszczedne-70m2-58-000zl-i7202190327.html??? Sami myśleliśmy nad nim ale jednak dla 5-osobowej rodziny to stanowczo za mało... Dla nas najlepiej by było aby firma przyjechała i postawiła nam szkielet a całe wykończenie wykonalibyśmy we własnym zakresie....

Bardzo chętnie poznałbym również opinię na temat takiego domu.
Wygląda całkiem solidnie. Cena również bym powiedział atrakcyjna, nie odstrasza.
Czy ktoś coś wie na temat takiego domu, jego energooszczędności i funkcjonalności?

esc87
18-03-2018, 20:58
Witaj "esc87"
skoro dojrzałeś do życiowej decyzji to cię w pełni popieram, bo żadne mieszkanie w bloku czy kamienicy nie może się równać z własnym nawet małym domkiem i to najlepiej drewnianym . bo najzdrowszym.
Sam dojrzałem w Twoim wieku do tej samej decyzji i zbudowałem 20 lat temu dom drewniany na wsi ok 60 km od Łodzi, gdzie na stałe mieszkam i pracuję . Ale pewnie niebawem się przeprowadzę na tą wieś.
W zeszłym roku prowadziłem budowę domku drewnianego (pow. 35 m2) dla mojej synowej ( projekt i realizacja www.jarmat.pl , model L-33) .
Fotki poniżej
A pytanie do Ciebie - strzelaj ile to kosztowało od "zera" ?
Potem Ci podam szczegóły i rady

Pozdr
Wojtek

Czy dojrzałem to tak trudno powiedzieć, na razie badam rynek i przede wszystkim możliwości.
Bardzo przyjemny taki domek, ale wchodząc na stronę producenta widzę że raczej tu się wszystko spokojnie wokół 100 tys w stanie deweloperskim będzie przy nie ukrywajmy nie za dużej powierzchni. Jeszcze chyba nie jest to domek całoroczny a letnistkowy wg info od producenta.

mimo wszystko chętnie posłucham o szczegółach i radach.
A co do kontenerów...to owszem też tak do końca nie jestem przekonany bo wygląda to jak wygląda, jednak szukam alternatyw. Ta póki co to ostateczność.
Ten model szkieletowy co wrzucił jeden z użytkowników kuba900115 wygląda obiecująco, co sądzisz?

kamilb1987b
19-03-2018, 15:55
To masz zwykły szkielet tylko zamiast drewna są cienkie profile stalowe. Jesteś sobie w stanie sam to jakoś zrobić w razie czego?

esc87
19-03-2018, 19:12
To masz zwykły szkielet tylko zamiast drewna są cienkie profile stalowe. Jesteś sobie w stanie sam to jakoś zrobić w razie czego?

Nie bardzo rozumiem pytanie?

Co mam sobie sam zrobić, szkielet z profili stalowych? Nie bardzo.

Pytam o ten szkielet stalowy jako opcja na tańsze rozwiązanie na budowę domu.
Wiadomo drewno to drewno jednak...szukam rozwiązania które będzie odpowiednie do mojego budżetu

kuba900115
19-03-2018, 20:07
Kolego esc87, jeśli chciałbyś ograniczyć koszty to może zapytaj producenta o sam stelaż tego domku z profili, a resztę postaraj się wykonać we własnym zakresie. My z żoną też się zastanawiamy nad jakimś domem szkieletowym i wszystkie możliwe prace chciałbym wykonać samodzielnie. Na razie też się tym interesuję, praktycznie codziennie przeglądam blogi i fora. Zobacz jak małym kosztem jeden chłopek sobie wybudował skromne parę metrów https://www.youtube.com/watch?v=9dm74tYM9fE. Korci mnie aby podjechać i obejrzeć ten domek, ten Pan mieszka (już nie pamiętam) w Saarlandzie lub Rheinlandpfalz w DE. Nie chodzi mi o to, żebyś wybudował identyczny, chciałbym po prostu pokazać,że jak się chce t i można:yes: dla mnie takie filmiki są naprawdę motywacją :cool:

esc87
19-03-2018, 20:32
Kolego esc87, jeśli chciałbyś ograniczyć koszty to może zapytaj producenta o sam stelaż tego domku z profili, a resztę postaraj się wykonać we własnym zakresie. My z żoną też się zastanawiamy nad jakimś domem szkieletowym i wszystkie możliwe prace chciałbym wykonać samodzielnie. Na razie też się tym interesuję, praktycznie codziennie przeglądam blogi i fora. Zobacz jak małym kosztem jeden chłopek sobie wybudował skromne parę metrów https://www.youtube.com/watch?v=9dm74tYM9fE. Korci mnie aby podjechać i obejrzeć ten domek, ten Pan mieszka (już nie pamiętam) w Saarlandzie lub Rheinlandpfalz w DE. Nie chodzi mi o to, żebyś wybudował identyczny, chciałbym po prostu pokazać,że jak się chce t i można:yes: dla mnie takie filmiki są naprawdę motywacją :cool:

Trzeba liczyć siły na zamiary:) a przede wszystkim czas.
Obecnie pracuje na dwa etaty i do tego wychowuje syna, także chętnie bym znalazł i czas na to by zainteresować się i poznać techniki samodzielnej budowy jednak...brakuje mi trochę godzin w dobie:)
Aż tak oszczędzać nie chcę bo przy tym projekcie domku, pewnie w 100 tys plus minus bym się zamknął skoro całość kosztuje z fundamentem lekko ponad 70 tys.
A tak naprawdę nie koniecznie musiałbym mieć 70m2, starczyło by i 50m2. Więc jeśli to jest poważnie coś wartego uwagi to trzeba się nad tym pochylić.
Jednak czekam na jak najwięcej opinii, może ktoś budował i wie z czym to się je...

gambit565
19-03-2018, 22:11
Trzeba liczyć siły na zamiary:) a przede wszystkim czas.
Obecnie pracuje na dwa etaty i do tego wychowuje syna, także chętnie bym znalazł i czas na to by zainteresować się i poznać techniki samodzielnej budowy jednak...brakuje mi trochę godzin w dobie:)
Aż tak oszczędzać nie chcę bo przy tym projekcie domku, pewnie w 100 tys plus minus bym się zamknął skoro całość kosztuje z fundamentem lekko ponad 70 tys.
A tak naprawdę nie koniecznie musiałbym mieć 70m2, starczyło by i 50m2. Więc jeśli to jest poważnie coś wartego uwagi to trzeba się nad tym pochylić.
Jednak czekam na jak najwięcej opinii, może ktoś budował i wie z czym to się je...

Nie ludz sie, w zadnych 100 tys. sie nie zamkniesz i muszisz sie z tym pogodzic. Kto nie ma miedzi ten w domu siedzi. Chyba ze chcesz zbudowac altanke, ktora nie spelnia WT. Dom to troche wiecej niz 4 sciany z kawalka deski i plyty. Pomijam juz pomysly z domem 50 m2 co to ma byc super tani bo maly. Na cene m2 wplywa wiele rzeczy i akurat najwiekszy wplyw ma to co w karzdym domu mui byc- lazienka, kuchnia, wc, czyms musisz grzac wode, czyms musisz ogrzewac, musisz miec instalacje elektryczna i wyliczac mozna dale, przylacza. No chyba ze to ma byc kurna chata bez pradu, myc bedziesz sie w misce i chodzic za dom do slawojki.

kuba900115
20-03-2018, 05:27
gambit565 bez urazy ale nie wiem skąd takie pesymistyczne podejście u Ciebie... Powiem Ci przykład naszego remontu tyle,że to jest mieszkanie. Samodzielnie wszystko, skułem itd do gołych cegieł i betonu. Są to dwa pokoje, przedpokój i mały korytarzyk od tylnego wyjścia z domu, razem ok 28m2. Pod spodem jest piwnica, więc podłogę zrobiłem na legarach i pod spód wełna mineralna, na to płyta OSB, wszędzie sufity podwieszane krzyżowe, wełna, wszędzie nowa elektryka itd Nowe drzwi wyjściowe, pokojowe wewnętrzne. Nie wiem co mógłbym jeszcze dodać ale zrobiłem wszystko co było możliwe. Materiały kupowałem w hurtowniach i internecie (zawsze to taniej). Z ciekawości zadzwoniłem do wykonawcy zapytać o wycenę remontu. Wycenił nam na 16.500. W wolne dni od pracy robiłem po kilkanaście godzin dziennie i zamknęliśmy się w kwocie ok 17tys złych. Aktualnie jesteśmy na etapie "odkładania" pieniędzy na remont dalszej części mieszkania i jak już zrobię całe to wystawimy na sprzedaż i będziemy stawiać dom szkieletowy:cool:

wojciech_pi
20-03-2018, 14:17
Czy dojrzałem to tak trudno powiedzieć, na razie badam rynek i przede wszystkim możliwości.
Bardzo przyjemny taki domek, ale wchodząc na stronę producenta widzę że raczej tu się wszystko spokojnie wokół 100 tys w stanie deweloperskim będzie przy nie ukrywajmy nie za dużej powierzchni. Jeszcze chyba nie jest to domek całoroczny a letnistkowy wg info od producenta.

mimo wszystko chętnie posłucham o szczegółach i radach.
A co do kontenerów...to owszem też tak do końca nie jestem przekonany bo wygląda to jak wygląda, jednak szukam alternatyw. Ta póki co to ostateczność.
Ten model szkieletowy co wrzucił jeden z użytkowników kuba900115 wygląda obiecująco, co sądzisz?

Ten domek , z mojego postu nr 10 w tej wersji z ocieplonym dachem i podłogą (bez ścian) kosztował 45k + 10k (płyta fund., przyłącza zewn wod-kan., energ.). Można zamówić w wersji z ocieplonym ścianami i ich wykończenie KG lub boazerią za dopłatą 8k ).
Dodać jeszcze trzeba ok 12k na zrobienie instalacji el. wew. z rozdzielnicą , podłogi łazienki, instalacji wod-kan z wyposażeniem , podłogi tarasu i podst. wyposażenie kuchni .
Górale przejechali z gotowymi elementami i na istniejącej płycie fund. zbudowali go 2 dni (stan jak na fotkach)
Budowa na zgłoszenie bo pow. zabudowy do 35m kw.

Musisz się zdecydować czy chcesz budować na zgłoszenie do 35 m kw pow. zab. czy większy z pozwoleniem na budowę .
A przede wszystkim zacząć od kosztów podstawowych :
- zakup działki, ogrodzenie
- warunki zabudowy z Gminy
- mapa do celów projektowych od geodety (ok 600zł)
- przyłącze energetyczne do granicy działki - Złącze kablowe (1500-2500zł) zależnie od zam. mocy
- projekt przyłącza wodoc. (300-500 zł)
- wykonanie przyłącza wodoci. + studzienka ( 3000-5000 zł) zależnie od odległości do wodoc. w drodze(ulicy)
- szambo albo oczyszczalnia przy domowa (2000-5000 zł)
- el. skrzynka odb. na działce (ok 500-1000 zł)

Jak na pozwolenie >35 m. kw zab:
- projekt got. (2000-3000zł)
- architekt do adaptacji na mapie (300-500zł)
- drobne opłaty urzędowe - zależnie od Gminy/Starostwa

No i ruszasz z budową domku

To tak z grubsza

Pozdr
Wojtek

kamilb1987b
20-03-2018, 16:46
Nie bardzo rozumiem pytanie?

Co mam sobie sam zrobić, szkielet z profili stalowych? Nie bardzo.

Pytam o ten szkielet stalowy jako opcja na tańsze rozwiązanie na budowę domu.
Wiadomo drewno to drewno jednak...szukam rozwiązania które będzie odpowiednie do mojego budżetu

Pytałem czy jesteś w stanie sam postawić sobie domek, ale w kolejnych postach już pisałeś że nie masz na to czasu. Nie chodzi mi o konstrukcję stalową tylko drewnianą. Wbrew pozorom nie musi to kosztować majątku tym bardziej ze i powierzchnia nieduża. W wcześniejszym poście linkowałem stronkę z domem o którym pisze że za 70k można mieć 70m2 ale to jest praktycznie 100% własnej pracy plus jakaś pomoc (szwgra, kumpla, czy kogokolwiek). Jak nie masz takich możliwości to zlecając wszystko ekipom musisz liczyć 2000-2500zł za 1m2. Rzuć okiem na to http://domymax.pl/produkt/max-1/ lub to trochę taniej http://domymax.pl/produkt/dom-max-n1/ taniej się chyba już nie znajdzie jeżeli całość ma ktoś zrobić.

kamilb1987b
20-03-2018, 16:48
Może być jeszcze taki http://domymax.pl/produkt/dom-max-11/ ale wtedy wy śpicie w salonie a dziecko w tym pokoju

gnago
20-04-2018, 07:07
Jak będziesz miał działkę projekt zrób fundament, wygodniejsza płyta bo szybko i tanio a drewniane to zazwyczaj uznaje się za lekkie. Jak to juz będziesz miał to kup parę palet OSB, wg projektu drewno musi być suszone i dobrane to ustal dobry tartak z suszarnią i możliwościami. W prasie polonijnej ogłoszenie umieść że pokryjesz koszt biletów do kraju dla jednego, paru cieśli, zweryfikuj ich przez sympatyczną rodzinę tamtejszą, po znajomych znajdziesz.
Weź urlop tak z tydzień. W te pięć dni zbudują ci całkowita skorupę zewnętrzną domu. W koszcie materiałów i biletów no i wdzięczności u tych paru kumpli pomocników:cool:

MiśYogi
21-04-2018, 08:11
W prasie polonijnej ogłoszenie umieść że pokryjesz koszt biletów do kraju dla jednego, paru cieśli, zweryfikuj ich przez sympatyczną rodzinę tamtejszą, po znajomych znajdziesz.

Pomysł polski przeniesiony na grunt zagraniczny. :-) Ja by się tego obawiał, bo wszystko jest dobrze, póki jest dobrze. Nie wiadomo, kto przyjedzie, a koszty się poniesie. Raczej ubezpieczenia mieć nie będą, gdyby coś się komuś przytrafiło, to nie wiadomo jak z tego wybrnąć z twarzą i móc patrzeć w lustro.
Za granicą można wykonać pewne prace dodatkowo bez podatku, o ile ma się już pracę etatową. W Niemczech i Holandii jest to kwota bodajże do 450 euro miesięcznie. Ja bym szukał lokalnie, choćby z tego powodu, ale również łatwiej wymienić fachowca. Nie raz widziałem Polaków tak dorabiających.