PDA

Zobacz pełną wersję : Dren na działce



jaromkv
16-03-2018, 16:18
Przy wykopach pod fundament został odkryty dren na mojej działce. Majster twierdzi, że jest on przerwany, ale ręki nie da uciąć. Możliwe, że poprzedni właściciel go przerwał, bo działkę nabyłem z wylanymi ławami fundamentowymi (nieświadomie)

Dren wpada na wysokości ławy fundamentowej w odległości około 1 metra. Na działce mam glinę, wody w zasadzie nie było nigdzie. Lekko w narożniku po przeciwnej stronie drenu podeszła woda.
Dom mam bez podpiwniczenia. Ściany fundamentowe wyciągnięte na 1.10 m + ława 0.4 m + chudy beton 10-15 cm

Pytanie co z tym drenem zrobić ? Zostawić czy zrobić obejście (problem w tym, że za bardzo nie mam gdzie)
Drenażu opaskowego również nie mam...

409369

Briksdal
01-04-2018, 23:45
IMO należałoby to uciaglic i zastanowić się nad opanowaniem wód. Za 15 lat nie będziesz chciał wracać do fundamentów. Glina + woda = kłopot

Bertha
02-04-2018, 00:23
Patrzysz jak idzie sączek i szukasz w osi na przedłużeniu. Chyba że dochodzi do zbieracza, to wowczas trzeba poszukać przekopem. Niekiedy różdzkaż pomoże a niekiedy się zbłaźni.
Z rysunku wynika że przedłużenie jest mniej więcej jak kreska oznaczenie "budynek", w tej okolicy szukaj, zrób obejście aby połączyć.

jaromkv
04-04-2018, 17:51
Nie znam się zbytnio ale przedłużenie tego drenu wypadało by znowu na miejscu gdzie stoi dom sąsiada.
Zastanawiam się czy nie połączyć i nie puścić tego na działkę niezabudowaną - zaznaczyłem na rysunku. Tam raczej nic nie powstanie...spadek terenu jest tam już znaczny. Odoprowadził bym to wzdłuż ściany do rogu mojej działki.

410475

Jakie konsekwencje niesie ze sobą pozostawienie tego drenu tak jak teraz. Podmycie fundamentu w tym rogu ? Dziwi mnie trochę bo przy wykopach było sucho...korci mnie jeszcze go odkopać i zobaczyć czy on w ogóle jest sprawny.

Bertha
04-04-2018, 18:21
Zrób przekop w linii sączka ale wyżej, jak trafisz poszukaj przy granicy i zrob obejście wzdłuż płotu po swojej stronie.

Briksdal
04-04-2018, 19:26
Zrób jak proponuje Bretha. Kop na przedłużeniu linii drenu. Być może jest to stary nieczynny drenu, możliwe jest również że kiedyś woda w nim się pojawi i wówczas będzie Ci nawilgacala grunt pod fundamentem albo ścianę. Możesz spróbować rozpytac wśród starych mieszkańców mogą pamiętać historię drenowania pól. Może gmina coś będzie wiedziała.