PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiary kotłowni pod kocioł gazowy - dlaczego 6.5m3?



MaroM
16-03-2018, 21:41
Czy ktoś wie z czego wynika zapisana w przepisach minimalna kubatura pomieszczenia 6.5m3 pod kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania. Obstawiam że nie jest to zapotrzebowanie na tlen do spalania bo komora zamknięta, jak nie powietrze to co? Ryzyko wybuchu szybsze zapełnianie gazem w razie awarii?
pozdrawiam
Marek

Pytajnick
16-03-2018, 22:13
Nie wiem... ale po tym jak widziałem użytkowników, którzy w celu oszukania czujników, blokujących piec z powodu słabego ciągu, ROZSZCZELNIALI komorę, mogę się tylko domyślać, dlaczego takie przepisy.

Slawko123
17-03-2018, 07:54
abyś oprócz kotła mógł tam wejść, zrobić jego konserwacje, a w ogóle zamontował. Abyś mógł tam jeszcze oprócz kotła zamontować jakiś zbiornik cwu, pompki i trochę instalacji. abyś mógł swobodnie stanąć przed nim i poustawiał parametry i wiele innych tego typu "abyś mógł"

Bertha
17-03-2018, 10:07
Jest taki i przepis i już. Polcy i Polaki mają jakiś defekt genetyczny - gdy widzą przepis to pierwsza myśl jest: jak to ominąć. Sam tego doświadczyłem wiele lat temu na antypodach. Jedziemy przez duży mosteczek w Melbourne, driver (w Polsce do 8 roku życia) mówi ze pobór opłat jest zautomatyzowany - skanowane sa rejestracje. Kierowca elektronik-automatyk, więc pytam go jak tam w temacie rejestarcji LCD, klawiaturka, cyferki do wyboru i te klimaty. Powiedział: widzisz jak polskość wychodzi z ciebie? No fakt. Od tego czasu staram sie pilnować w pomysłami. Lecz cóś jest na rzeczy.:(

MaroM
17-03-2018, 22:01
Jest taki i przepis i już. Polcy i Polaki mają jakiś defekt genetyczny - gdy widzą przepis to pierwsza myśl jest: jak to ominąć. Sam tego doświadczyłem wiele lat temu na antypodach. Jedziemy przez duży mosteczek w Melbourne, driver (w Polsce do 8 roku życia) mówi ze pobór opłat jest zautomatyzowany - skanowane sa rejestracje. Kierowca elektronik-automatyk, więc pytam go jak tam w temacie rejestarcji LCD, klawiaturka, cyferki do wyboru i te klimaty. Powiedział: widzisz jak polskość wychodzi z ciebie? No fakt. Od tego czasu staram sie pilnować w pomysłami. Lecz cóś jest na rzeczy.:(

Cóś jest na rzeczy, w.g. mnie w Polsce mamy tak wiele absurdalnych przepisów utrudniających nam codzienne życie, że w naturę nam weszło kombinowanie... Z innej strony w USA obowiązuje chyba o wiele więcej absurdalnych reliktów prawnych, a amerykanie raczej nie kombinują. Może dlatego, że tamtejsze relikty prawne nie są tak uciążliwe w codziennym życiu. Na przykład w Oklahomie istnieje prawo mówiące, że po godzinie 19 nie można trzymać w wannie osła.

MaroM
17-03-2018, 22:46
abyś oprócz kotła mógł tam wejść, zrobić jego konserwacje, a w ogóle zamontował. Abyś mógł tam jeszcze oprócz kotła zamontować jakiś zbiornik cwu, pompki i trochę instalacji. abyś mógł swobodnie stanąć przed nim i poustawiał parametry i wiele innych tego typu "abyś mógł"

Raczej wątpię że to kolejny przepis w stylu aby żyło się lepiej;) Piece gazowe raczej wiele osprzętu nie wymagają, odstępy serwisowe też są minimalne, a przepis określa minimalną kubaturę pod gaz i nikt nikomu nie zabrania zrobić kotłowni większej niż salon:) Ciągle mam przeczucie, że to kwestia bezpieczeństwa.....
Doprecyzuję może dlaczego mnie tak nurtuje ta kubatura. Mam piec z zamkniętą komorą na końcu długiego wąskiego korytarza, który chcę skrócić tworząc mały magazynek. Kubatura w pomieszczeniu będzie się mocno zmieniać z ilością gratów. Miejsca jest tyle, że mogę zrobić 6.5m3, ale zastanawiam się czy piec w tym przypadku nie będzie potrzebować więcej wolnej przestrzeni do normalnej pracy.

Slawko123
18-03-2018, 07:14
........... Ciągle mam przeczucie, że to kwestia bezpieczeństwa.....
................... to wszystko masz opisane w § 170 rozporządzenia.

§ 170.

1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące

ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.