PDA

Zobacz pełną wersję : Przerwa pod oknem tarasowym



daniAG
18-03-2018, 11:55
Cześć.
Chciałbym się Was doradzić, jak mam prawidłowo wypełnić przerwę między oknem a stropem? Ona zamontowane są na metalowych stopach i myślałem aby tą przerwę wypełnić styrodurem 10cm przyklejony do podłoża i okna za pomocą pianki. Czy tak będzie prawidłowo, czy proponujecie coś innego?
https://images84.fotosik.pl/1019/56bc088e68d4e43fmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/56bc088e68d4e43f)

T12345T
18-03-2018, 13:53
Cześć. Chciałbym się Was doradzić, jak mam prawidłowo wypełnić przerwę między oknem a stropem?

Cześć, a dlaczego my mamy coś radzić? Drut montował, drut skasował, to niech drut radzi, jak skończyć taki nieskończony przez druta montaż.

cuuube
18-03-2018, 14:21
Cześć, a dlaczego my mamy coś radzić? Drut montował, drut skasował, to niech drut radzi, jak skończyć taki nieskończony przez druta montaż.

Kto ci nadał tytuł najlepszego doradcy na tym forum :confused: był ślepy czy pijany ? Jak nie masz nic mądrego do pisania to nie pisz .

Może i zapłacony , a nie skończony , a może tak się umówili by było taniej , a może jeszcze inne są tego powody...

daniAG
18-03-2018, 15:10
Cześć, a dlaczego my mamy coś radzić? Drut montował, drut skasował, to niech drut radzi, jak skończyć taki nieskończony przez druta montaż.

Szczerze powiem, że nie dogadaliśmy się co do tej kwestii. Odradzano mi montaż tych okien na systemowych poszerzeniach i dlatego teraz chciałbym się doradzić w jaki sposób najlepiej rozwiązać ten problem. Jeżeli zadałem pytanie w złym miejscu to sorry a jak w dobrym to proszę o podpowiedź jak najlepiej to zrobić.

jareko
18-03-2018, 18:54
Niestety T12345T ma rację
Co tu doradzić do sp.... montażu?
Uzupełnij czym chcesz. Styropian. Styrodur.
Druty nigdy się pewnych rzeczy nie naucza

T12345T
18-03-2018, 19:22
Kto ci nadał tytuł najlepszego doradcy na tym forum :confused: był ślepy czy pijany ?

Nie wiem kto nadaje te tytuły, w jakim jest stanie i powiem szczerze zwisa mi to nacią od pietruszki. Niech zabiorą, płakał nie będę.


a może tak się umówili by było taniej , a może jeszcze inne są tego powody...

Może, ale dlaczego w przypadku takiej umowy szuka się rady na FM? Miało być tanio, to jest tanio i na dodatek źle. Dlaczego doradcy FM mają wyciągać "oszczędnego" z tarapatów? Inwestor zaoszczędził na kasie, ja oszczędzę na czasie. Tysiące razy pisali koledzy żeby nie łasić się na groszowe oszczędności. Nie skutkuje, to może odmowa współpracy z "oszczędnymi" poskutkuje. Inwestorzy! Pytajcie o właściwe rozwiązania przed montażem, po montażu, szczególnie takim montażu, składajcie reklamacje.

jak_to_mozliwe
18-03-2018, 19:44
Zdemontować, dołożyć poszerzenia (co za idiota je odradza? pochwal się nazwą firmy) i zamontujcie ponownie.

jareko
18-03-2018, 22:16
T12345T
Bo taka już jest natura oszczędnych. Zaslepieni kasa (Druty + montaż za grosze) szukają ratunku i jeszcze Ci powiem. Nie będą nas słychać bo to wiąże się z wydatkami.
Zresztą całe te nasze porady o kant potluc. Znajdzie się jeden ktory powie inaczej i podpowie rozwiązanie tańsze - on będzie miał rację nie my. A My usłyszymy że ktoś dał nam tytuł po pijaku badz na haju

cuuube
18-03-2018, 22:36
ja oszczędzę na czasie. czas można oszczędzać nie pisząc postów tej treści , innym piszesz per Pan , a tu że ma ktoś spadać na drzewo , bez poznania przyczyny takiego montażu . Jeśli Cię to nie interesuje to oszczędź swój czas i użytkownika na czytanie



Może, ale dlaczego w przypadku takiej umowy szuka się rady na FM? Miało być tanio, to jest tanio i na dodatek źle. Dlaczego doradcy FM mają wyciągać "oszczędnego" z tarapatów? może nie oszczędził,tylko wykonawca zrobił co zrobił , użytkownik nieświadomy prawidłowości montażu przyjął wykonanie roboty i teraz został w malinach bo wykonawca leci kolejne budowy i nie odbiera telefonu , ale wy wszech wiedzący już postawiliście diagnozę ,że to inwestor jest winny

Doli.
19-03-2018, 06:19
Przez pierwsze sekundy myślałam, że to są czarne poszerzenia i zastanawiałam się w czym rzecz i gdzie szukać tej SZCZELINY niewypełnionej... To jest jakiś żart z tym montażem. Reklamacja, demontaż i ponowny montaż na poszerzeniach. I drogi autorze wątku zacznij od dzisiaj czytać forum w kwestii następnych etapów budowy, żeby zapobiegać a nie leczyć.

bwojtek
19-03-2018, 07:18
Reklamacja, demontaż i ponowny montaż na poszerzeniach.
I jeszcze należy zażądać nowych okien i rekompensaty za opóźnienie w budowie!

Czy wam, się czasem coś nie "pomerdało"? Nikt poza autorem wątku nie wie jakie były ustalenia z wykonawcą. Można przyjąć jako pewnik, że nie było poszerzeń w umowie. Dlaczego więc klient ma składać reklamację?
Jeżeli umowa nie obejmowała wykonania uszczelnień dołem to co jest źle w tym montażu? Zastosowano podpory zamiast np. odpadów cegieł i to można uznać za działanie profesjonalne (abstrahując od mojej i nie tylko opinii na temat tego rodzaju podpór).
Dlaczego przypadkowe osoby jadą jak łysej kobyle po wykonawcy nie wiedząc jakie były ustalenia z inwestorem?

Doli.
19-03-2018, 07:50
Autor pyta jak prawidłowo wypełnić przestrzeń pod oknem. Ja nie widzę innej prawidłowej możliwości niż wstawienie tam poszerzeń a tego się zdaje się nie da zrobić bez demontażu okien. Jeżeli klient ma taką umowę, która poszerzeń nie przewiduje, to należało by spytać z jakiej fabryki ma okna i czy producent przy takim montażu uzna później ewentualne reklamacje na te okna. Bo jak nie uzna, to sprzedawca wprowadził kupującego w błąd zgadzając się na ten montaż. I to już chyba pod reklamację lub rękojmię podchodzi?

fotohobby
19-03-2018, 08:23
Szczerze powiem, że nie dogadaliśmy się co do tej kwestii. Odradzano mi montaż tych okien na systemowych poszerzeniach

To jakiś ewenement :)
To co w zamian zaproponowal ten, co odradzał ?


. Jeżeli klient ma taką umowę, która poszerzeń nie przewiduje, to należało by spytać z jakiej fabryki ma okna

Nie trzeba pytac, bo to widac na zdjeciu.
Co do ew reklamacji, to chyba sprzedawca bierze na siebie odpowiedzialnosc, jesli juz dokonał montazu.

T12345T
19-03-2018, 09:19
Nikt poza autorem wątku nie wie jakie były ustalenia z wykonawcą. Można przyjąć jako pewnik, że nie było poszerzeń w umowie. Dlaczego więc klient ma składać reklamację?

Ponieważ, można też przyjąć za pewnik, że Wykonawca w umowie zobowiązał się do wykonania "montażu okien", a jeśli tak, to połączenie okien z ościeżami w dniu zakończenia robót budowlano-montażowych powinno spełniać następujące wymagania Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: Wodoszczelność połączenia § 318, przenikanie powietrza pkt. 2.3.1 in fine załącznika nr 2 do Rozporządzenia, temperatura na wewnętrznej powierzchni połączenia § 321. ust 1 oraz pkt. 2.2.1 i 2.2.2 załącznika nr 2 do Rozporządzenia, czy to co widać na zdjęciu spełnia te wymagania?

Co więcej autor posta twierdzi, że wręcz odradzano mu zastosowanie pewnych rozwiązań montażowych proponując w zamian to co widać, a zatem warto rozważyć, czy nie mamy do czynienia ze stosowaniem przez Wykonawcę nieuczciwych praktyk rynkowych polegających na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji, co jest ustawowo zabronione.

W tej sytuacji, to Wykonawca jest przede wszystkim zobowiązany do usunięcia wad montażu będących następstwem błędów, które popełnił i to on, a nie FM powinno wskazać sposób usunięcia wad.

T12345T
19-03-2018, 09:31
użytkownik nieświadomy prawidłowości montażu przyjął wykonanie roboty i teraz został w malinach

Panie cuuube i to jest właściwe miejsce dla tych wszystkich rzekomo "nieświadomych", którzy muszą mieć najtańsze materiały, najtańszego kierownika budowy i zero "świadomości". Polskie prawo stanowi, że Przeciętny konsument – to konsument, który jest dostatecznie dobrze poinformowany, uważny i ostrożny. Miejsce konsumentów "nieprzeciętnych" jest w... malinach, jak ładnie Pan to ujął i żeby była jasność najczęściej znajdują się tam na własne życzenie, a czasem nawet na własne żądanie.

Ok**se
19-03-2018, 10:20
Panie cuuube i to jest właściwe miejsce dla tych wszystkich rzekomo "nieświadomych", którzy muszą mieć najtańsze materiały, najtańszego kierownika budowy i zero "świadomości". Polskie prawo stanowi, że Przeciętny konsument – to konsument, który jest dostatecznie dobrze poinformowany, uważny i ostrożny. Miejsce konsumentów "nieprzeciętnych" jest w... malinach, jak ładnie Pan to ujął i żeby była jasność najczęściej znajdują się tam na własne życzenie, a czasem nawet na własne żądanie.
Podkreśliłem słowa moim zdaniem najistotniejsze
Obserwująć potencjalnych klientów widzę tylko jedno podejście - cena. Nic więcej ich nie interesuje. Prawie nikt nie pyta o montaż czy inne rzeczy związane z wyceną tylko skupia się na cenie końcowej i cuuube wierz bądź nie ale to cena decyduje o wyborze w porażającej większości wypadków
Czy kolega cuuube kupuje coś w ciemno ? Nie interesuje się towarem ? Nie sprawdza różnych opcji ? Wątpię tak samo wątpię, że inwestor od raze zdecydował się na tego i tylko tego wykonawcę/sprzedawcę a jak pojawia się problem (a pojawia się nagminnie) udaje "nieświadomego" i pisze na FM
Gdy ktoś kieruje się ceną.... jest w 99% w malinach

Co z tym można zrobić ?
By było poprawianie od samego początku - tak jak już wspomniano. demontaż i ponowny montaż na poszerzeniach bądź klinarycie

By reanimować montażowego trupa - dokupić poszerzenia, pociąć na kawałki o długości 1-2 cm mniejszej niż odległość między tymi zastosowanymi wynalazkami których powinni ustawowo ;) zakazać, Podpiąć, podklinować, zakotwić kazy odcinek poszerzenia a wole przestrzenie zapianować

No i ostatnia opcja, najgorsza z możliwych, dociąć paski styropianu i wypełnić przestrzeń - i na 1000 % wiem, że ta opcja zostanie wykonana bo najtańsza.

finlandia
19-03-2018, 10:54
Cześć.
Chciałbym się Was doradzić, jak mam prawidłowo wypełnić przerwę między oknem a stropem? Ona zamontowane są na metalowych stopach i myślałem aby tą przerwę wypełnić styrodurem 10cm przyklejony do podłoża i okna za pomocą pianki. Czy tak będzie prawidłowo, czy proponujecie coś innego?
https://images84.fotosik.pl/1019/56bc088e68d4e43fmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/56bc088e68d4e43f)
Pytasz o styropian czy cokolwiek podobnego - nie będzie dobrze. To, że tak się proponuje na domorosłych budowach nie zmienia faktu, że jest nieprawidłowo. Wklejony na piankę styropian po czasie się rozszczelni i będą przewiewy. Na etapie budowy, zanim pojawi się parapet - będzie też przeciek.


Autor pyta jak prawidłowo wypełnić przestrzeń pod oknem. Ja nie widzę innej prawidłowej możliwości niż wstawienie tam poszerzeń a tego się zdaje się nie da zrobić bez demontażu okien. Jeżeli klient ma taką umowę, która poszerzeń nie przewiduje, to należało by spytać z jakiej fabryki ma okna i czy producent przy takim montażu uzna później ewentualne reklamacje na te okna. Bo jak nie uzna, to sprzedawca wprowadził kupującego w błąd zgadzając się na ten montaż. I to już chyba pod reklamację lub rękojmię podchodzi?

Może Inwestor z wykonawcą umawiali się na tanio, ale to niech wykonawca powie jak to dobrze (czyli zachowując trwałe właściwości) wg niego wypełnić. Wyjmując szyby z fixów może i dałoby się uniknąć demontażu dla włożenia poszerzeń czy innych podwalin.



Obserwująć potencjalnych klientów widzę tylko jedno podejście - cena. Nic więcej ich nie interesuje. Prawie nikt nie pyta o montaż czy inne rzeczy związane z wyceną tylko skupia się na cenie końcowej i cuuube wierz bądź nie ale to cena decyduje o wyborze w porażającej większości wypadków


Tak, też uważam że cena. Ale domyślam się, że Inwestorzy słyszą "będzie dobrze, nie trzeba płacić za jakieś tam dodatki". Bo który sprzedawca powie: "zrobimy taniej, ale będzie źle" lub chociaż: "zrobimy taniej, ale to opcja za dopłatą jest prawidłowa". A w takiej sytuacji przychylam się do głosów, że to sprzedawca okłamuje klienta nawet jeśli ten zachowując minimum rozsądku powinien zorientować się że jest robiony na szaro.

pandzik
19-03-2018, 11:10
Szczerze powiem, że nie dogadaliśmy się co do tej kwestii. Odradzano mi montaż tych okien na systemowych poszerzeniach i dlatego teraz chciałbym się doradzić w jaki sposób najlepiej rozwiązać ten problem. Jeżeli zadałem pytanie w złym miejscu to sorry a jak w dobrym to proszę o podpowiedź jak najlepiej to zrobić.

Odradzili ci na systemowych poszerzeniach i doradzili na drucie co 1.5m? I łyknąłeś to? Jak to uzasadnili?

marcin_5
19-03-2018, 11:20
Ja mam podobnie osadzone fixy na tych podporach. Przerwy wypełniłem styrodurem i zapianowałem. Od zewnątrz jest już elewacja i zamontowany stalowy parapet. Od środka można też na ten XPS przykleić folię. Nic nie cieknie, nie ma żadnych przedmuchów. Czemu to rozwiązanie miałoby być gorsze od poszerzenia? Wg mnie poprawnie wykonane spełnia bardzo dobrze swoją rolę.

jak_to_mozliwe
19-03-2018, 11:27
Ja mam podobnie osadzone fixy na tych podporach. Przerwy wypełniłem styrodurem i zapianowałem. Od zewnątrz jest już elewacja i zamontowany stalowy parapet. Od środka można też na ten XPS przykleić folię. Nic nie cieknie, nie ma żadnych przedmuchów. Czemu to rozwiązanie miałoby być gorsze od poszerzenia? Wg mnie poprawnie wykonane spełnia bardzo dobrze swoją rolę.

Od jaka dawna tak masz?

Ok**se
19-03-2018, 11:56
Ja mam podobnie osadzone fixy na tych podporach. Przerwy wypełniłem styrodurem i zapianowałem. Od zewnątrz jest już elewacja i zamontowany stalowy parapet. Od środka można też na ten XPS przykleić folię. Nic nie cieknie, nie ma żadnych przedmuchów. Czemu to rozwiązanie miałoby być gorsze od poszerzenia? Wg mnie poprawnie wykonane spełnia bardzo dobrze swoją rolę.
Konsole HEIKO i inne rzemieślnicze ich podróby gwarantują tylko jedno - niższą cenę.
Przenoszą TYLKO obciążenia wynikające z ciężaru konstrukcji. Obciążenie pinowe. Żadne inne. Nie gwarantują przeniesienia sił wynikających z naporu wiatru czyli w płaszczyźnie prostopadłej do konstrukcji - z wszystkimi efektami tego zjawiska które uwydatniają się w czasie eksploatacji wcześniej czy później ta "oszczędność" odbije się czkawką

Pomijam już fakt, że rozmieszczenie ich na zdjęciu urąga wszelkim zasadom montażu - ale kogo to obchodzi skoro było taniej ?

marcin_5
19-03-2018, 12:28
Od jaka dawna tak masz?

1 rok, z czego elewacja jakieś 0.5 roku. Jak nie było elewacji, to też nic nie ciekło i nie dmuchało.

jak_to_mozliwe
19-03-2018, 12:35
To odezwij się za 3, 5 lat...

marcin_5
19-03-2018, 12:37
Konsole HEIKO i inne rzemieślnicze ich podróby gwarantują tylko jedno - niższą cenę.
Przenoszą TYLKO obciążenia wynikające z ciężaru konstrukcji. Obciążenie pinowe. Żadne inne. Nie gwarantują przeniesienia sił wynikających z naporu wiatru czyli w płaszczyźnie prostopadłej do konstrukcji - z wszystkimi efektami tego zjawiska które uwydatniają się w czasie eksploatacji wcześniej czy później ta "oszczędność" odbije się czkawką

Pomijam już fakt, że rozmieszczenie ich na zdjęciu urąga wszelkim zasadom montażu - ale kogo to obchodzi skoro było taniej ?

No nie wiem. U mnie te podpory wyglądały dość mocarnie. Moim zdaniem są w stanie przenieść jakieś inne siły niż tylko od ciężaru okna.
A czy wysokie poszerzenia są na tyle sztywne, żeby przenieść siły prostopadłe do okna? Gdzieś widziałem na zdjęciach, że montażyści posiłkują się kątownikami budowlanymi od środka, żeby je usztywnić. Dodatkowo takie poszerzenie na styku z betonem i ścianą i tak trzeba uszczelnić paroizolacyjnie a więc ta robota nas i tak nie minie.

marcin_5
19-03-2018, 12:38
To odezwij się za 3, 5 lat...

Nie wiem, czy będę pamiętał ;) A co ma się niby dziać?

fotohobby
19-03-2018, 12:42
Pianka w takim miejscu traci elastycznosc, rama okna sie porusza pod wplywem wiatru, slonca, otwierania, zamykania drzwi.
A sposob montażu nie gwarantuje pewnego oparcia dolnej krawędzi.

finlandia
19-03-2018, 12:51
No nie wiem. U mnie te podpory wyglądały dość mocarnie. Moim zdaniem są w stanie przenieść jakieś inne siły niż tylko od ciężaru okna.
A czy wysokie poszerzenia są na tyle sztywne, żeby przenieść siły prostopadłe do okna? Gdzieś widziałem na zdjęciach, że montażyści posiłkują się kątownikami budowlanymi od środka, żeby je usztywnić. Dodatkowo takie poszerzenie na styku z betonem i ścianą i tak trzeba uszczelnić paroizolacyjnie a więc ta robota nas i tak nie minie.
Spróbuj stanąć na poszerzeniu a potem na podporach i porównaj. Jeśli poszerzenia wypada wzmocnić kątownikami, to podpory 30 x bardziej. Tylko ciężar - nic więcej. Uszczelnienie styku poszerzenia i muru to max 5cm. Tu trzeba zabezpieczyć blisko 20cm.

Ok**se
19-03-2018, 13:08
No nie wiem. U mnie te podpory wyglądały dość mocarnie. Moim zdaniem są w stanie przenieść jakieś inne siły niż tylko od ciężaru okna.
A czy wysokie poszerzenia są na tyle sztywne, żeby przenieść siły prostopadłe do okna? Gdzieś widziałem na zdjęciach, że montażyści posiłkują się kątownikami budowlanymi od środka, żeby je usztywnić. Dodatkowo takie poszerzenie na styku z betonem i ścianą i tak trzeba uszczelnić paroizolacyjnie a więc ta robota nas i tak nie minie.

Tupolew też wygląda mocarnie ;)
Panie Marcinie.
Jest źle i dobrze by Pan miał tego świadomość - samo Heico powala tylko przenieść ciężar konstrukcji w pionie. Nic więcej co zresztą już opisałem.
Prawidłowy montaż z poszerzeniami to także wykonanie izolacji paroszczelnej od wewnątrz jak i wodoszczelnej od zewnątrz w obrębie dolnej części okna.
Dodawanie kątowników bierze się z wysokości oraz kolejnej oszczędności często wymuszanej przez zamawiającego - czy wzmocnienie musi tam być ?
Otóż musi przy dużej wysokości poszerzeń oraz dużej rozpiętości konstrukcji. I wystarczy jeden kątownik by się zabezpiczeczyć

marcin_5
19-03-2018, 13:16
Pianka w takim miejscu traci elastycznosc, rama okna sie porusza pod wplywem wiatru, slonca, otwierania, zamykania drzwi.
A sposob montażu nie gwarantuje pewnego oparcia dolnej krawędzi.

Co do piany, to użyłem piany wysokoelastycznej. U siebie te podpory mam pod fixami i nie ma tam dodatkowych naprężeń związanych z otwieraniem i zamykaniem. Tego samego argumentu o ciągłym ruchu ramy okiennej można użyć w przypadku każdego innego okna PVC i piany po bokach i u góry okna.
A zostając już w temacie "innych" okien, to jak się ma sztywność dolnego podparcia do ciepłych parapetów? Przecież XPS nie ma tej sztywności, co np. dolna podpora montażowa i kotwy. A jednak ciepły parapet jest stosowany nawet do dużych okien.

Ok**se
19-03-2018, 13:49
Pewnej rzeczy nie rozumiesz
Na zdjęciu jest ukazane podparcie punktowe nie gwarantujące stabilnego podparcia CAŁEJ dolnej części konstrukcji
Ciepły parapet podpiera CAŁY dolną ramę dodatkowo rama powinna być zakotwiona do podłoża za pomocą śrub do montażu ościeżnic
Oblicz sobie ciężar konstrukcji i powierzchnię podparcia - zobaczysz że nacisk jednostkowy na cm2 jest niewielki który z naddatkiem przeniesie XPS

fotohobby
19-03-2018, 13:51
Co do piany, to użyłem piany wysokoelastycznej. U siebie te podpory mam pod fixami i nie ma tam dodatkowych naprężeń związanych z otwieraniem i zamykaniem. Tego samego argumentu o ciągłym ruchu ramy okiennej można użyć w przypadku każdego innego okna PVC i piany po bokach i u góry okna.
A zostając już w temacie "innych" okien, to jak się ma sztywność dolnego podparcia do ciepłych parapetów? Przecież XPS nie ma tej sztywności, co np. dolna podpora montażowa i kotwy. A jednak ciepły parapet jest stosowany nawet do dużych okien.


Parapet jest wyprofilowany pod ramę i ma uszczelke.
zapewnia większą sztywnośc w poziomie, niż te pręty

A "każde inne okno" jest zamontowane po całym obwodzie.
Dlaczego na siłe bronisz rozwiazania, ktore jest po prostu gorsze ?

marcin_5
19-03-2018, 15:06
Parapet jest wyprofilowany pod ramę i ma uszczelke.
zapewnia większą sztywnośc w poziomie, niż te pręty

A "każde inne okno" jest zamontowane po całym obwodzie.
Dlaczego na siłe bronisz rozwiazania, ktore jest po prostu gorsze ?

Nie twierdzę, że to rozwiązanie jest najlepsze na świecie, ale jak czytam, że jak okno jest na podporach, to trzeba go wyrwać i zamontować na poszerzeniu, bo inaczej będzie się lało, wiało i co tam jeszcze, to nie mogę nie zabrać głosu.
Moje doświadczenia są zupełnie inne. Nie uważam tego za nie poprawny montaż a cały temat jest dla mnie absurdalnie wyolbrzymiony. Jeszcze przed zrobieniem elewacji w zeszłym roku okna bez problemu przeżyły 2 orkany, gdzie deszcz padał prawie prostopadle. Nie było nigdzie ani jednej kropli ani też żadnych mitycznych podmuchów.

W kwestii ciepłych parapetów nie zgodzę się, że kawałek XPS wciśnięty od dółu w ramę okna doda mu więcej sztywności na parcie wiatru w porównaniu np. do stalowych podpór.

fotohobby
19-03-2018, 15:12
Ty chyba nie wiesz, jak sie montuje parapet z XPS...
Nie wiem, czy go w ogole miales w ręce.

Sztywnosc i szczelosc tego rozwiazania jest wieksza, niz te pręty...
A jakosc swoje rozwiazania bedziesz mogl oceniac po kilku, kilkunastu latach...

finlandia
19-03-2018, 17:38
Fotohobby ma rację - okno wciśnięte w wyprofilowanie systemowych kształtek z XPS, dodatkowo wklejone (zalecenia producentów to dwie "ścieżki klejouszczelniacza" nawet nie drgnie. Chyba że mówimy o uniwersalnych "ciepłych parapetach" z supermarketu.
Tego typu podpory (i jeszcze tak wykręcone by uzyskać wysokość) są mało sztywne. Okno na ogół tylko podpierają, czasem są przykręcone do plastikowej listwy podparapetowej.

To nie mity z przewiewami. Daj swoim oknom parę lat a nawet nie zauwazysz kiedy i gdzie zacznie być chłodniej przy oknie. To powiedzą praktycy jeżdżący na serwis starszej stolarki.
Mam zamontowane wiele okien i drzwi na podporach. Tak się składa że do drewnianej stolarki nie było swego czasu systemowych rozwiązań (i dalej producenci podchodzą do tego po macoszemu). One stoją, nikt mi reklamacji nie zgłaszał. Ale wiem jedno - dla siebie wolałbym podmurować niż stosować podpory z wklejonymi kawałkami styropianu.

marcin_5
19-03-2018, 20:20
Czyli XPS jako ciepły parapet pod oknem to bardzo dobre, super szczelne i sztywne rozwiązanie. A XPS między podpory montażowe pod oknem to syf, będzie wiało i w ogóle nie sztywne. :bash:

T12345T
19-03-2018, 20:32
Czyli XPS jako ciepły parapet pod oknem to bardzo dobre, super szczelne i sztywne rozwiązanie. A XPS między podpory montażowe pod oknem to syf, będzie wiało i w ogóle nie sztywne. :bash:

Jest niewielka różnica pomiędzy "ciepłym parapetem", a kawałkiem XPS wprost z paczki. Wszystko wyżej napisano, ale komuś nie chciało się czytać, albo jest z grupy konsumentów nieprzeciętnych. Dlatego w takich tematach nie warto strzępić jęzora. Niech sobie konsumenci siedzą w malinowym chruśniaku:-).

IVO333
19-03-2018, 20:42
Czyli XPS jako ciepły parapet pod oknem to bardzo dobre, super szczelne i sztywne rozwiązanie. A XPS między podpory montażowe pod oknem to syf, będzie wiało i w ogóle nie sztywne. :bash:
Porównanie z rzędu takich "dlaczego jakaś tam kantóweczka świetna jest na daszek nad drzwiami a na więźbę dachu już nie". Dużo okien zamontowałeś?
A sytuacja budzi niepotrzebne emocje bo jakiś doradca z czapy odradził klientce najlepsze rozwiązanie, które przy poprawnym wykonaniu eliminuje wszystkie problemy pod balkonami. Wpuścił ją w sytuację gdzie trzeba dobrze się nakombinować żeby ograniczyć możliwość wystąpienia ich w przyszłości. Mimo że raczej nikt po tych fixach łaził nie będzie to ruchy ram pod wpływem parcia wiatru są nieuniknione i związane z tym odspajanie się piany (przewiewy-przemarzanie) dlatego bardzo staranne uszczelnienie EPDM całej dziury to podstawa. A efekty i tak bez gwarancji.

fotohobby
19-03-2018, 20:43
Czyli XPS jako ciepły parapet pod oknem to bardzo dobre, super szczelne i sztywne rozwiązanie. A XPS między podpory montażowe pod oknem to syf, będzie wiało i w ogóle nie sztywne. :bash:

Nie tłucz głową w mur, tylko weź do ręki kształtkę parapetu XPS dedykowaną do profilu.
Wtedy zobaczysz, dlaczego kształtka usztywnia ramę (i uszczelnia połączenie), a podłożony pod nią i i połączony z nią pianą kawałek XPS nie.

póki tego nie zobaczysz, rozmowa nie ma sensu....

marcin_5
20-03-2018, 08:17
Nie tłucz głową w mur, tylko weź do ręki kształtkę parapetu XPS dedykowaną do profilu.
Wtedy zobaczysz, dlaczego kształtka usztywnia ramę (i uszczelnia połączenie), a podłożony pod nią i i połączony z nią pianą kawałek XPS nie.

póki tego nie zobaczysz, rozmowa nie ma sensu....

Pracowałem z jednym i z drugim. Nie wmówisz mi tej głupoty, że ramę okna wzmocnioną profilami stalowymi, zbudowaną z wielokomorowego dość grubego tworzywa usztywni w jakimś istotnym stopniu kawałek XPSa włożonego od dołu w profil na głębokości ile 0.5cm - 1cm?
Jeśli chodzi o szczelność, to faktycznie przy montażu ciepłego parapetu połączenie z oknem można uszczelnić. A co z samym ciepłym parapetem? Przecież nie ma właściwości paroizolacyjnych. Zgodnie ze sztuką taki ciepły parapet tak samo wypada zabezpieczyć paroizolacyjnie.
Podobnie jest z wypełnieniem XPSem pod fixem. Tak samo samo musi mieć nałożoną paroizolację.
A jeśli chodzi o te mityczne podmuchy wiatru i pracę ramy okiennej, to nic niepokojącego nie zaobserwowałem. Tak jak pisałem wcześniej fixy przeżyły ostatnio 2 orkany i nie ma żadnych przedmuchów ani degradacji pianki. Rama okienna w przypadku okien PVC i tak ciągle pracuje. Kurczy się i rozszerza pod wpływem temperatury. Do pianowania użyłem piany wysokoelastycznej z górnej półki i liczę, że ona zrobi robotę. Jakby tak nie było, to by oznaczało zgodnie z waszą teorią, że wszystkie okna montowane na pianę są do wymiany.

Temat z mojej strony uważam za zamknięty. Moim celem nie jest kłócenie się, kto ma rację, ale przedstawienie autorowi pytania wątku innego punktu widzenia i innych doświadczeń, na podstawie których sam może podjąć decyzję, czy swoje okna wyrywać czy nie.

jareko
20-03-2018, 08:51
Pomijając cały Twój wywód tam jest inny podstawowy blad.
Rozmieszczenie podpor - jest ich za malo - jest źle i tyle.

Ok**se
20-03-2018, 11:21
Mam nadzieję że kolegom moderatorom nie będzie przeszkadzać ten krótki film Tadeusza gdzie w sposób łopatologiczny wyjaśnia dlaczego ma być wykonywany montaż szczelny i dlaczego warto stosować tzw. ciepłe parapety
https://web.facebook.com/sklep.grupamagnum/videos/1938470159799583/?t=0

fotohobby
20-03-2018, 13:01
Pracowałem z jednym i z drugim.
.

Obawiam sie, ze jednak nie bardzo to czujesz, o czym świadczy Twoje porównanie ksztaltki do kawałka XPS, podlożonego pod okno i przypianowanego do niego.

Sprawdź sobie wartośc dyfuzji pary wodnej dla XPS. Przed czym go chcesz zabezpieczac i od ktorej strony ?

T12345T
20-03-2018, 19:26
Mam nadzieję że kolegom moderatorom nie będzie przeszkadzać ten krótki film Tadeusza gdzie w sposób łopatologiczny wyjaśnia dlaczego ma być wykonywany montaż szczelny i dlaczego warto stosować tzw. ciepłe parapety

Najbardziej podoba mi się zmiana praw fizyki:-).

jareko
20-03-2018, 22:34
T12345T
Rozwiń myśl prosze :)

Darkat
02-04-2018, 09:13
Cześć.
Chciałbym się Was doradzić, jak mam prawidłowo wypełnić przerwę między oknem a stropem? Ona zamontowane są na metalowych stopach i myślałem aby tą przerwę wypełnić styrodurem 10cm przyklejony do podłoża i okna za pomocą pianki. Czy tak będzie prawidłowo, czy proponujecie coś innego?
https://images84.fotosik.pl/1019/56bc088e68d4e43fmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/56bc088e68d4e43f)

Mogę ci powiedzieć co zrobili budowlańcy na pewnym mini osiedlu domków w mojej miejscowości. Mieli też takie szpary (zresztą ciągle w niektórych miejscach jeszcze mają ). Najpierw je podparli byle czym (nawet styropianem ). A teraz widzę że wypełniają je betonem komórkowym. Tak jakby tego nie można było zrobić wcześniej.
U mnie zresztą też jest beton komórkowy pod oknami tarasowymi czy balkonowymi. Różnica taka, że musiałem to zrobić przed montażem. Pomiarowiec po zakreślał mi poziomy i kazał wypełnić. Dodatkowo ciepłe parapety nawet pod tarasowymi i balkonowymi.