PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o ocenę planu



uukassiu
18-03-2018, 21:46
Witam,

z żoną będziemy się budować (nie wcześniej jak 2 lata) i w związku z tym już teraz dyskutujemy jak dobrze usytuować budynek na działce i ułożyć pomieszczenia. Na 99% ma być projekt indywidualny, ale to już jak będziemy wiedzieli czego chcemy.

działka 700m
Parter z nieużytkowym poddaszem (ale z gotowymi betonowymi schodami)
Dach dwuspadowy w stronę południa
dla 3 osób
Kocioł na pellet
Okna od południa i wschodu (od zachodu dom sąsiada więc tam nie dajemy, z północy nie potrzebujemy - chyba)
Usytuowanie ma być idealnie w stronę południową (droga będzie PRAWIE równolegle)
Droga asfaltowa od południa i polna od wschodu, na wschód nie ma nic, pola.
zachód - stoi dom sąsiada na granicy więc tutaj plan na wiatę garażową w późniejszym terminie
Taraz północno wschodni ze względu na cień, a po słońce to się wynurzymy w głąb działki ;)

Jakie wasze zdanie na ulokowanie pomieszczeń i okien?


PS, Proszę tylko nie pisać, że w takiej klitce nie da się żyć, na początek wystarczy a kiedyś można zniszczyć jeden pokój i powiększyć salon. I taki jest plan, wysiudać syna na górę jak podrośnie i bezpiecznie będzie można go tam zostawić ;)


Dzięki


https://zapodaj.net/images/5f6740fd2ee19.png

A tak widzimy kuchnie, duże wyjście bezpośrednio na taras.
https://zapodaj.net/images/c737169e7be0c.png

adam1234567
18-03-2018, 23:51
Mały fajny domek, jeśli chodzi o mnie to lubię przytulne parterowe domy do 100m, u ciebie zastanowiłbym się jeszcze nad rozkładem mieszkań, bo biorąc pod uwagę fakt niewielkiego metrażu domu to 17m2 przeznaczonych na holl, korytarz i schody to trochę dużo , zamiast mało użytkowych schodów na strych nieocieplony pomyślałbym o schodach strychowych (drabina z włazem usytuowanych w korytarzu i już masz 6m2 na plus. Namawiał bym cię na garaż w bryle domu. Będziesz miał miejsce na klamoty, majsterkowanie i nie będziesz stawiał blaszaków czy też szpetnych komórek na działce. Jaki planujesz strop? i z czego będziesz budować?

jajmar
19-03-2018, 00:06
Proszę tylko nie pisać, że w takiej klitce nie da się żyć,


To po co pytasz jak wiesz?

Garderoby po 1,5 m2 i to dwie w sypialni to jakiś żart, ta 2,5m to kolejny. Sensu w tym projekcie nie widać. Wiem wiem nie było wolno pisać źle tylko peany pochwalne.

Kaizen
19-03-2018, 00:33
Okna małe - spełnią wymogi techniczne?
Garderoby wielkości szafy. Zmieszczą albo ubrania, albo ubierającego.
Te założenia, to zweryfikowane z MPZP/WT? Często nie dopuszczają kalenicy równoległej do drogi.

Robienie schodów na zapas nie ma sensu funkcjonalnego ani ekonomicznego. Jak nie robisz poddasza użytkowego, to możesz oszczędzić nie robiąc ściany kolankowej i kładąc izolację na stropie. Strop też może być mocno odchudzony.

uukassiu
19-03-2018, 02:17
Jajmar, to nie było pytanie a stwierdzenie bo różnych opinii się już naczytałem u innych dlatego dałem taka luźna wzmiankę. Co się spinasz? Daj na luz. Garderoba to tylko nazwa, czy to będzie zabudowana szafa czy że scianką to nie ma to żadnego znaczenia. Zresztą jak dla mnie i żony to miejsca aż nadto. Nie każda krolowa ma milion sukni i pantofli i nie każdy król trzyma tam swoje szable. Wszystko jest kwestią potrzeb. Uważamy że domek będzie metrażowo idealny na początek by się ogarnąć. I nie broniłem pisania źle ale jako nowy na forum mógłbym potraktować twoja wypowiedź jako zwykle buractwo, ale po co. Daj na luz ;)

Adam1234567
Hol tej wielkości musi zostać, jednak tych szafek nigdy za wiele. Z korytarzem próbowałem coś kombinować ale do lepszego rozwiązania dla mnie nie doszedłem.
Co do schodów to miejsce na nie musi zostać, a to z uwagi na przyszłe plany integracji góry z dołem. Próbowałem je łączyć korytarzem ale jakoś bezskutecznie.
Strop z uwagi na przyszłe plany chce już mieć gotowy, czyli normalnie beton tak aby tam mieszkać. Ale bez żadnych dodatkowych wylewek czy czego tam będzie potrzeba u góry jeszcze. Ocieplenie w dachu chciałbym już docelowe.
Garaż zdecydowanie odpada. Już za duże koszta jak na ten metraż. A ta jedna sypialnie na dole muszę przynajmniej mieć. Na starość nie będę latał po schodach zbyt czesto ;)

Ściany na pewno ytong, kwestia tylko czy zwykły 24 i 20cm szarego styropianu czy jednak 36 energo i 15 styropianu. Nie ukrywam że chciałbym jak najtaniej ale bez przesady, ostatecznie decyzja będzie podejmowania w roku rozpoczęcia budowy, za dużo czasu by coś postanowić, ale o pomieszczeniach już mogę myśleć ;)

Kaizen,
Okna mają 130cm szerokości, z tego co widzę u innych jest to normą.
Szafa/garderoba, zwykły schowek na odzież, biegać w środku nie mamy z żoną zamiaru ;)
Co do kalenicy, ma być równolegle do wioski, jak większość w wiosce. Ogólnie zamysł jest taki aby się dopasować właśnie do otoczenia. Więc tu nie powinno być problemów. Nie wiem czemu by nie mogła być równolegle do drogi, myślałem że tak wszędzie jest. Założenia są własne i one będą weryfikowane dopiero przy przystosowywaniu projektu, nie mniej jednak są tak dobierane aby się nie wyróżnić od innych a mimo wszystko dopasować pod siebie.
Samo poddasze na pewno będzie składzikiem na graty przez najbliższe kilka lat po wybudowaniu. Ma być nie użytkowe tylko z nazwy, aby nie kumulować na początku nadmiernych kosztów dla funkcji z której nie skorzystam przez długi czas. Po prostu zadnego wykańczania u góry. Strop traktuje jako główną konstrukcję i ma być już taka jak powinna być docelowo, nic więcej.

jajmar
19-03-2018, 07:48
Jajmar, to nie było pytanie a stwierdzenie bo różnych opinii się już naczytałem u innych dlatego dałem taka luźna wzmiankę. Co się spinasz? Daj na luz. Garderoba to tylko nazwa, czy to będzie zabudowana szafa czy że scianką to nie ma to żadnego znaczenia. Zresztą jak dla mnie i żony to miejsca aż nadto. Nie każda krolowa ma milion sukni i pantofli i nie każdy król trzyma tam swoje szable. Wszystko jest kwestią potrzeb. Uważamy że domek będzie metrażowo idealny na początek by się ogarnąć.

To co szkicujesz to osobne pomieszczenia a więc ściany, tynki, elektryka drzwi. Koszty i jeszcze raz koszty o ZERO funkcjonalności. Zabudowana szafa tej pow to inna historia.

jak_to_mozliwe
19-03-2018, 07:56
Witam,

z żoną będziemy się budować (nie wcześniej jak 2 lata) i w związku z tym już teraz dyskutujemy jak dobrze usytuować budynek na działce i ułożyć pomieszczenia. Na 99% ma być projekt indywidualny, ale to już jak będziemy wiedzieli czego chcemy.

działka 700m
Parter z nieużytkowym poddaszem (ale z gotowymi betonowymi schodami)
Dach dwuspadowy w stronę południa
dla 3 osób
Kocioł na pellet


Tu przestałem czytać :P

ag2a
19-03-2018, 08:02
Jeśli nie masz miliona monet to czy nie lepiej po prostu zrobić kilka metrów większą parterówkę i wiązary i masz duże oszczędności?

jak_to_mozliwe
19-03-2018, 08:13
Płyta fundamentowa i ściany z silikatu jako akumulator ciepła, min. 20cm styropianu na ścianach, ogrzewanie podłogowe np. kable grzejne, koscioł elektryczny - niski nakład inwestycyjny, grzanie w II taryfie. Solidnie, troszkę większe nakłady inwestycyjne (płyta, silikat), ale w późniejszym czasie niskie opłaty i ogólne utrzymanie.

jajmar
19-03-2018, 08:24
Ale kolega pytający ma juz wszystko przemyślane tu szuka tylko poklasku a nie krytyki. ;)

redblack
19-03-2018, 08:25
Jeśli będziesz robił projekt indywidualny to chyba lepiej żeby wszystkie Twoje propozycje zweryfikował architekt bo w końcu za to będziesz płacił. A jeszcze lepiej, żeby architekt zaproponował swoją koncepcję wg Twoich założeń.

pandzik
19-03-2018, 09:40
Płyta fundamentowa i ściany z silikatu jako akumulator ciepła, min. 2cm styropianu na ścianach, ogrzewanie podłogowe np. kable grzejne, koscioł elektryczny - niski nakład inwestycyjny, grzanie w II taryfie. Solidnie, troszkę większe nakłady inwestycyjne (płyta, silikat), ale w późniejszym czasie niskie opłaty i ogólne utrzymanie.

Ja bym nie szalał, 1 cm styro wystarczy :lol2:

A na serio to zrobiłbym wodną podłogówkę i bufor wodny 500L z wężownicą na CWU.Tanio, czysto a te metry z kotłowni można przeznaczyc na garderoby.

Jak czytam o kopciuchach to szlag mnie bierze. Za dobry piec na pellet - taki co go czyści się raz na rok - trzeba zapalcic ponad 10 tys zł. Do tego komin ze 3 tys. Za tą kasę autor ma bufor (lub bufor plus bojler), grzałki, pompy, osprzęt cały i materiał na podłogówkę.

jak_to_mozliwe
19-03-2018, 10:02
Taa, 0 mi się nie wcisnęło :D

uukassiu
19-03-2018, 10:12
Ale żeś się jajmar uczepił tej garderoby, jeśli będzie mała to postawie szafe zamiast ścianki k-g, ile wg ciebie powinna mieć m2 aby była funkcjonalna? 3m to za mało? Teraz w bloku mam łazienkę wielkości 3.5m. o elektryce w środku to nawet nie myślałem.
I wciąż mysle, po to pisze na forum aby rozwiać swoje wątpliwości i pomyśleć na innymi rozwiązaniami, ale pisanie dla faktu pisania i czepiania się bez należytego argumentu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Po co pietnujesz wpis.

Aga
Kilka metrów więcej mnie nie urządza a kilkanaście to już spory koszt. Zresztą z uwagi na małą działkę nawet nie przyjmuje opcji dużej parterowki. Jeszcze jak będzie trzeba kiedys postawić wiate na 2 auta i jakąś budę na narzędzia i majsterkowanie to już w ogóle będę wypoczywał chyba na płocie sąsiada ;)

Jak_to_mozliwe
O płytach nic nie wiem, nie zbierałem o nich informacji jeszcze. Czemu akurat płyta? Rozumiem że ten silikat to jako ścianka wewnętrzna? Co do kotła elektrycznego, nad nim się nie zastanawiałem, z elektrycznych brałem pod uwagę tylko panele na podczerwien ale jednak w późniejszym terminie gdy dojdzie poddasze to 140m grzać elektryka? Jak prąd zdrozeje, a napewno to nastąpi to chyba pójdę z torbami. Jakoś wolę być zabezpieczony tym kominem i kotłem.
Ale jak podkreslam, zyskać kilka metrów więcej likwidując kotłownie i wejsc z elektryka w dobrze ocieplony dom jest kuszące i proste.

Redblack
Architektura będzie później, póki co mogę sobie pokalkulowac na forum i zaczerpnąć wiedzy z doświadczenia innych. A z tego co czytam to niektórzy projektanci to mają wg was rozwiązania rodem z PRL i są leśnymi dziadkami. Staram się coś douczyc, na co mam trochę czasu. Jak przyjdzie czas projektu i budowy to chciałbym mieć argumenty i wiedzę żeby coś zmienić. Nie chciałbym dopuścić do sytuacji że architekt powie że tak wszyscy robią to ja też muszę.

Pandzik
Wodny bufor? Nawet nie wiem co to, jak to się ma kosztowo?, na kocioł liczyłem 12/13k

pandzik
19-03-2018, 10:48
Pandzik
Wodny bufor? Nawet nie wiem co to, jak to się ma kosztowo?, na kocioł liczyłem 12/13k

Zbiornik na wodę, grzany prądem w taniej taryfie. Większy, wtedy możesz zastosować wężownicę z miedzi do CWU. Lub mniejszy plus drugi zbiornik-bojler na CWU. Ja stawiam na drugie rozwiązanie ze względu na brak miejsca na zbiornik 1000L do CO i CWU.

Kupię dwa zbiorniki 400L do CO i 200 do CWU.Oba grzane w drugiej taryfie. Z grzałkami wyjdą około 3.6 tys zł. Ty chcesz wydać 12-13 tys na piec. Za różnicę kupisz pompy do cyrkulacji, podłogówki, sterowniki i rurki na podłogówkę i rozdzielacz. Cena za komin zostanie Ci na robociznę. Tylko nie zapomnij o wyższej mocy przyłącza.

Kaizen
19-03-2018, 11:13
Okna mają 130cm szerokości, z tego co widzę u innych jest to normą.

To jedna kratka to nie jest 20cm?


Nie wiem czemu by nie mogła być równolegle do drogi, myślałem że tak wszędzie jest. Założenia są własne

To szkoda na to czasu i energii. Sprawdź wymagania, i dopiero puszczaj wodze fantazji. Wymagania prawne to podstawa.


aby nie kumulować na początku nadmiernych kosztów dla funkcji z której nie skorzystam przez długi czas.

To czemu chcesz ocieplać połać? To dużo większe koszty i robocizny, i materiałów. Okna połaciowe też od razu zamontujesz? To też spore koszty. A potem jeszcze koszty ogrzewania tej przestrzeni, skoro nie będzie odizolowana od parteru.

Kilka metrów więcej daje Ci rezygnacja ze schodów. I nawet nie gratis, tylko jeszcze taniej wyjdzie.

uukassiu
19-03-2018, 12:05
Pandzik
A liczyłeś szacunkowe koszty?

Kaizen,
Tak, 1 kratka to 20cm, widocznie źle zedytowalem wymiar okien. W każdym bądź razie, koło 130cm ma być.
Co do puszczania wodzy fantazji, przecież tego nie robię. Chce tak jak ma cała wioska. Nowe budynki stawiane w ostatnich latach tez tak mają. Chyba że się nie rozumiemy. Więc sprostuje, wejście do domu jest od zachodu a droga od południa, kalenica idzie wzdłuż domu.


Ps, projekt własny to tylko 99 procent szans, dla przykładu można podać jakiś inny, gotowy.
PS2, w dniu dzisiejszym gdybym budował to miałbym do wydania 250k bez przyłączy, działki, projektu, adaptacji itp. na to będą inne środki. Na wydatki nieprzewidziane i szambo chce dać max 50k, czyli łącznie bez powyższych taki max maxow 300k za te 80km na parterze z opcją dorobienia sobie poddasza.

brencik
19-03-2018, 12:08
Ściany na pewno ytong, kwestia tylko czy zwykły 24 i 20cm szarego styropianu czy jednak 36 energo i 15 styropianu. Nie ukrywam że chciałbym jak najtaniej ale bez przesady, ostatecznie decyzja będzie podejmowania w roku rozpoczęcia budowy, za dużo czasu by coś postanowić, ale o pomieszczeniach już mogę myśleć

Sciany jak najcieńsze i jak najwięcej izolacji.
Silka 18cm i 30 cm styro grafitowego 0,031

uukassiu
19-03-2018, 12:17
To bezpieczne tak cienkie ściany? :)

Wiem że ytong ma mniejszą nośność ale jakoś tak jest 6cm różnicy ;)

polcad
19-03-2018, 12:50
uukassiu

Posłuchaj co ludzie piszą. Bo piszą dobrze. Ty odrzucasz ich uwagi i uzasadniasz swoj plan.
Mnie sie ten plan kompletnie nie podoba. Ale nie oburzaj sie. Chce doradzic.
Za dużo korytarzy.
Salaon za daleko od wejscia. Trzeba przejść kolo wszystkich sypialni by dotrzeć do salonu! Gosc wchodzący do domu nie powinien widziec sypialni.
W kuchni brak komina. Jak będziesz chciał tam gaz, to komin musi być.
Do kotłowni nie mozna wejsc z domu. To blad. Po drugie, jesli nie masz wejscia do kotlowni z domu, to brakuje pomieszczenia gospodarczego. Takiego, aby mopa czy miotle postawić. Normalnie moglaby to byc ta kotlownia, aly ty nie masz do niej wejscia z domu.
Pomysl tez: kotlownia jest daleko od kuchni. Ciepla woda bedzie musiala dlugo lepciec zanim doleci do kuchni.
Jezeli juz chcesz te murowane schody na strych, to nie rob klatki schodowej, a np zrób je tylko z poręczą z np. salonu. Pomyśl np jak przez taka klatkę schodowa wniesc cos wiekszego na strych. A jak masz schody otwarte to latwiej.
Masz za duzo scian. Te wszystkie garderoby, to nie rob do nich ścian murowanych, tylko szafy z płyty drewnianej, przesuwne itp... Ja bym budowal tak, by wszystkie scianki dzialowe moznabylo przestawiac jak sie chce.

Znowu, nie obraz sie. Wiem, ze kazdy widzi potrzeby inaczej. Ale ja bym ten plan wyrzucił i zaczął od nowa. Inaczej. Musisz mocno zmienić myślenie.

jajmar
19-03-2018, 13:01
Ale żeś się jajmar uczepił tej garderoby, jeśli będzie mała to postawie szafe zamiast ścianki k-g, ile wg ciebie powinna mieć m2 aby była funkcjonalna? 3m to za mało? Teraz w bloku mam łazienkę wielkości 3.5m. o elektryce w środku to nawet nie myślałem.
I wciąż mysle, po to pisze na forum aby rozwiać swoje wątpliwości i pomyśleć na innymi rozwiązaniami, ale pisanie dla faktu pisania i czepiania się bez należytego argumentu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Po co pietnujesz wpis.



Ale dokładnie po to pisze abyś sobie przemyślał pewne sprawy. Jak mam ci udowodnić że 1,5 m2 to za mało na osobne pomieszczenie? Nie czepiam się garderoby tylko powierzchni pomieszczenia.

Pytasz o domek tani a sam piszesz ytong, najdroższy gazobeton na rynku. Piszesz o oszczędnościach z planujesz budowę rozłożona w czasie i ocieplenie poddasza po dachu, ok ale jak grzania a brak użytkowania? Jak ocieplisz dach i nie będziesz grzał góry bo pusta to na parterze będziesz to odczuwał albo zimnem albo wysokimi kosztami. Rozumiem że masz swoją wizję ale słuchaj innych. Bo na razie sporo pomysłów które tu ludzie wrzucają negujesz.

ig0r-
19-03-2018, 15:16
Jesteś na takim etapie gdzie twoje decyzje będą rzutowały na to ile wydasz na budowę oraz ile będzie kosztowała Cie późniejsza eksploatacja domu. Największe oszczędności zaczynają się od dobrego projektu i dobrych rozwiązań.
Przy tym metrażu, który zakładasz silka 18 będzie idealnym rozwiązaniem, zawsze to dodatkowa przestrzeń, dorzucisz kilka cm styropianu na ocieplenie i będzie ciepło i ekonomicznie.
Jeżeli chodzi o ogrzewanie też szedłbym w coś bezobsługowego, tak jak pisali poprzednicy, prąd, bufor z grzałką, albo kable w wylewce i może jakaś fotowoltaika na dachu to wszystko do rozważenia. Pompa ciepła na ten metraż raczej odpada ze względu na koszty, może ewentualnie gaz.
Dużo czytaj i przyjmuj pomocne rady, unikniesz niepotrzebnych błędów i złych decyzji :)

Elfir
19-03-2018, 16:06
Pytasz się o ocenę - jak ją otrzymujesz to masz pretensje. Niestety, na tym planie widać, ze brak ci wyczucia przestrzeni.

Dlaczego uparłeś się na wejście od szczytu, które wydłuża ci komunikację?
Nawet, jak dom musi stać szczytem do drogi, to wejście można spokojnie zrobić z boku.

uukassiu
19-03-2018, 22:58
Polcad
Ja lubię uzasadnione uwagi i zmierzamy w dobrym kierunku, bo np nie pomyślałem o tym aby wejścia nie było przy sypialniach. Z kolei w kuchni jest ciepło od gotowania i chyba nie jest w niej potrzebny prześwit z kominem, bardziej logicznym wydaje mi się, że komin przy łazience. Gaz odpada bo nie mam możliwości podłączenia. Z uwagi na fakt, że cały czas myślałem o piecu na pellet to wejście specjanie zrobiłem od zewnątrz. Takie rzeczy jak mop i typowe artykuły sprzątające miały być w zabudowanej szafie przy kuchni, w wolnej przestrzeni między korytarzem a ostatnią szafką kuchenną. Myślałem o tej ciepłej wodzie w kuchni i tu znowu wygrała łazienka. Schody mają mieć 1m szerokości więc chyba wystarczy aby coś wnieść, ściana oddzielająca w tym planie musi być bo są na niej przewidziane szafki w kuchni. Co do szafy to już przyznałem rację i faktycznie nie ma to sensu. A ścianki działowe mają takie właśnie być jak mówisz, przestawne, bo w momencie kiedy ogarnę górę to automatycznie jeden pokój na dole zostaje połączony z salonem.
Co do planu to jest to już moja osma wizja ;) i co do tej jednej znaczącej uwagi z holem przy sypialni to nie widzę możliwości aby podstawy planu się u mnie nie zmieniły. A moje główne założenia są takie, że od północy i zachodu żadnych okien, Wszsytkie ważne pomieszczenia ze słońcem od południa, wyjątek to kuchnia, która ma zostać chłodna latem i ciepła zimą. Każde pomieszczenie w kótrym nie żyję typu schody, łazienka mają być tam gdzie nie będzie okien czyli od północy. Jak kolwiek bym nie zmieniał to coś mi nie pasuje i wtedy wybieram mniejsze zło. Bo to nie jest tak, że ja tego nie przemyślałem, ale jak sam zauważyłeś to to o czym piszecie zostało zrewidowane w mojej ocenie. Mimo wszystko sam się dopiero uczę swoich potrzeb.

Jajmar
No ale ile potrzeba na tą garderobę? drugi pokój? Pytam poważnie, bez złośliwości. Całe życie mieszkam w bloku i jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić że będzie mi potrzebna większa. Chciałbym oczywiście wszystko jak najtańszym kosztem ale wiem, że niemogę przesadzić. Jeśli mam oszczędzić 10k na materiałch i wykończeniu poddasza to właśnie przeznaczę go na materiał, który lepiej izoluje, gdybym miał to gdzieś to zwyczajnie w swoim budżecie wziałbym zwykły silikat czy co tam jest taniego, biały styropian ale wtedy wykończyłbym górę. Ścian i ocieplenia elewacji nie zmienię a poddaszę wykończę z czasem. Tym się właśnie kieruję. Wiem też że ciepło ucieknie do góry ale biorę to pod uwagę i faktycznie do przemyślenia.

igor,
gaz odpada, PC i panele też. Ale najważniejsze pytanie, ogrzewanie prądem biorę pod uwagę przy tych 70/80m, co wymyślę jak już zrobię górę? Wydawać później prawie 30k na PC też mi się nie uśmiecha, a z komina bym przecież rezygnował, i co wtedy? Rady przyjmę jeśli będą zasadne w moich wizjach ;)

elfir,
dom nie będzie stał ścianą szczytową do drogi. Jeśli dobrze rozumiem, Kalenica to najwyższy punkt dachu a dach jest długi więc tak jak pisałem wyżej, będzie "rownolegle" do drogi. Plan który tu widzicie uwzględnia kierunki świata, a drogę mam od południa (rownoległą do granicy działki). No i właśnie wejście jest z boku, tam gdzie mam sąsiada i jego paskudną betonową ścianę ;) I nie mam nigdzie pretensji co do ceny, gdzie to napisałem?


PS, podchodzę do wszystkiego spokojnie, przyjmuję wasze argumenty i je analizuję :). Jak już pisałem, widziałem kilka przemyśleń co do projektów innych ludzi i ich argumenty do mnie trafiają, ale zawsze się znajdzie jakieś ale, dlatego jest ten wątek, by rozwiać wątpliwości :)

jajmar
19-03-2018, 23:55
Całe życie mieszkam w bloku

Może tu się skup, były wpisy że nie masz pom gospodarczego. Nie masz, w bloku sie wychowałem potem sporo lat mieszkałem w bloku, narzędzie jakie miałem mieściły się w dużym wiadrze. Teraz mieszkam w całkiem sporym domku i już pokaźny warsztat sporo narzędzi kluczy itd i zawsze czegoś brakuje. Przeskok mieszkanie -dom jest naprawdę spory. A dom to też ogródek, taczki szpadle grabki łopaty i gdzie to w kuchni za talerzami?

Mam coś ponad 6 m2 garderobę i jest zajebista, mniejsza by nie dała rady, większa by się przydała.

To że to ósma wersja nic nie znaczy. 28 ósma ,58 ósma ważna abyś właściwą wybudował

Elfir
20-03-2018, 09:13
elfir,
dom nie będzie stał ścianą szczytową do drogi. Jeśli dobrze rozumiem, Kalenica to najwyższy punkt dachu a dach jest długi więc tak jak pisałem wyżej, będzie "rownolegle" do drogi. Plan który tu widzicie uwzględnia kierunki świata, a drogę mam od południa (rownoległą do granicy działki). No i właśnie wejście jest z boku, tam gdzie mam sąsiada i jego paskudną betonową ścianę ;) I nie mam nigdzie pretensji co do ceny, gdzie to napisałem?



To już kompletnie nie rozumiem tego, co wyprawiasz z tym projektem.

https://pracownia-projekty.dom.pl/images/36/rzuty_1_arc_luna_bez_garazu_ce.jpg
i w pokoju nr 9 robisz kotłownię, w 10 garderobę. Okna od północy likwidujesz.

https://images82.fotosik.pl/1023/b629d3a744432f80gen.gif

Gdyby na tej bazie robić indywidualny, to dałoby się zejść z szerokości domu o 1 m.

maaszak
21-03-2018, 14:27
Aktualnie również męczę się z taką materią. U mnie zbyt wąska działka by dało się znaleźć gotowy projekt, więc opracowuję własne koncepcje. Podobne dylematy:

Poddasze nieużytkowe, ale docelowo z przeznaczeniem na pracownie, więc dobrze byłoby mieć na gotowo już ocieplone - niestety nie toleruję wełny między krokwiami, ale izolacja na krokwiowa to trochę zbyt droga impreza tylko po to by mieć fajną pracownię. Ostatecznie zdecyduję po konsultacji z architektem i opracowaniu kosztorysu. Tak więc nadal też różnie kombinuję z normalnymi schodami - drugi bieg wcisnąłem w ramach pomieszczenia gospodarczego, tam pod skosem zawsze można wcisnąć dodatkową szafkę.
Mieszkam w bloku i to czego mi najbardziej brakuje to właśnie pomieszczenie gospodarcze. A co dopiero mówić o domu.Zastanów się na tym. Warto poświęcić trochę ściany w holu/wiatrołapie na drzwi do kotłowni.

Jak kocioł na pellet to grzejniki, czyli kolejne miejsce zajęte (niewiele, ale jednak pokoje robią się mniej ustawne). Podłogówka jest oszczędniejsza energetycznie. Skoro gazu nie ma to ja bym poważnie brał pod uwagę tani kocioł na prąd. Pompa ciepła nawet tania P-W to trochę droga inwestycja, do rozważenia kiedy ceny prądu w taniej taryfie zrobią się faktycznie nie do przeżycia.

Przy takich projektach (poniżej 100 m2) każdy centymetr się liczy. Nie przewidywałbym innego materiału niż silikat 18cm (silikaty to mocniejszy materiał od gazobetonu więc ściana może być cieńsza niż z ytonga) plus styropian grafitowy. Niby silikat jest zimniejszy, dłużej się nagrzewa... ja jednak wychodzę z założenia, że to materiał konstrukcyjny a za ciepło odpowiada ocieplenie (styro, wełna) i system ogrzewania.

jajmar
21-03-2018, 18:26
silikaty to mocniejszy materiał od gazobetonu więc ściana może być cieńsza niż z ytonga .

Ytong to nazwa producenta gazobetonu, więc trochę pokręciłeś. Gazobeton gr. 18cm również nadaje się na ściany nośne.

maaszak
21-03-2018, 20:02
Ytong to nazwa producenta gazobetonu, więc trochę pokręciłeś. Gazobeton gr. 18cm również nadaje się na ściany nośne.

Fakt. Zapomniałem, że gazobeton produkuje się w różnych gęstościach, więc może też być 18cm na nośne, ale o gorszej izolacyjności cieplnej.
Doskonale wiem, że Ytong to jeden z wielu producentów gazobetonu i właśnie w tym zdaniu chciałem zaznaczyć jaki rodzaj materiału kryje się pod powszechnym pojęciem "ytong". Z pewnością wyszedł mi zbyt duży skrót myślowy i stąd niejasności.

uukassiu
26-03-2018, 12:59
Maszak, daj znać na co się zdecydowałeś i jakie różnice kosztowe były. Chętnie poczytam.

Elfir, co to za projekt? Link do niego dostanę?

Elfir
26-03-2018, 16:54
Luna bez garażu bodajże
http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/12956-luna-bez-garazu.html

Frofo007
26-03-2018, 19:17
Uukassiu:

1. Poważnie rozważ grzanie czystym prądem lub pompą ciepła. Obecnie pompę typu powietrze woda (firmową) możesz kupić za 15-20tyś. Natomiast odpada Ci: komin - 5tyś, piec na pellet - 5tyś, z 4m2 kotłowni - 10tyś. Także kosztowo wychodzi na to samo, ale masz bezobsługowe źródło energii do podgrzania CO+CWU.

2. Zrezygnuj z garderób - są one za małe, lepiej wstawić dużą szafę. Oszczędzisz na ścianach, tynkach, elektryce, drzwiach i zyskasz większy metraż użytkowy.

3. Zamieniłbym miejscami salon z kuchnią i zrobił schody otwarte na salon. 3m szerokości salonu to naprawdę mało i razem z kuchnią będą sprawiać wrażenie pomieszczenia długiego i bardzo wąskiego. Natomiast jak otworzysz klatkę schodową i część korytarza na salon to może proporcje wyjdą trochę lepsze.
Dla oglądu masz zdjęcie mojego garażu i pomieszczenia gospodarczego (jeszcze bez ścianki działowej) : https://imgur.com/a/ETwkU

Ma ono 9m długości i 4m szerokości. U Ciebie będzie prawie 8m długości i tylko 3 szerokości, czyli coś jak światło bramy wjazdowej (na zdjęciu ma 2,8m).