PDA

Zobacz pełną wersję : izolacja stropu czy konstrukcji poddasza



czarek28
21-03-2018, 10:29
mam dom parterowy z nieużytkowym poddaszem, na którym chce rozprowadzić przewody od rekuperacji. Teraz pytanie, co będzie lepsze, żeby zaizolować przewody. Ocieplenie więźby, żeby uzyskać wyższą temperaturę na poddaszu, czy izolacja styropianem stropu, żeby przewody ukryć i tym samym zaizolować?

czarek28
23-03-2018, 08:26
ktoś pomoże?

Tomek W
23-03-2018, 08:55
Przewody wentylacyjne najlepiej owiń matą z wełny mineralnej np. KLIMAFIX (http://www.rockwool.pl/produkty/klimafix/).
A dopiero wówczas takie przewody układa się w ociepleniu stropu.

czarek28
23-03-2018, 08:59
tylko co będzie lepsze, ocieplenie dachu co spowoduje wyższą temperature na poddaszu nieużytkowym, czy ocieplenie stropy takowego poddasza?

Kaizen
23-03-2018, 12:40
Przewody układasz na stropie i przykrywasz izolacją. Niby styropian lepszy, ale wychodzi drogo i trzeba się nieźle narobić. Przy nieużytkowym poddaszu tanio i łatwo rozwinąć wełnę z rolki.

Ogrzewanie poddasza nieużytkowego, zwłaszcza gdy masz tam wentylację grawitacyjną, to zbędne koszty ogrzewania powiększone jeszcze tym, że powierzchnia połaci jest większa, niż stropu to nawet przy tej samej grubości ocieplenia więcej ciepła ucieknie. Do tego przy ocieplaniu połaci masz sporo mostków. Koszty ocieplenia połaci też znacząco wyższe, bo i powierzchnia większa, i większa pracochłonność.

No i jak ocieplisz połać, to na poddaszu będzie i tak znacznie chłodniej, niż w pomieszczeniach ogrzewanych. A jak rury przykryjesz bezpośrednio, to praktycznie będą miały temperaturę pomieszczeń poniżej.

Instaltechnic
23-03-2018, 13:22
mam dom parterowy z nieużytkowym poddaszem, na którym chce rozprowadzić przewody od rekuperacji. Teraz pytanie, co będzie lepsze, żeby zaizolować przewody. Ocieplenie więźby, żeby uzyskać wyższą temperaturę na poddaszu, czy izolacja styropianem stropu, żeby przewody ukryć i tym samym zaizolować?

Zależy jakie masz oczekiwania odnośnie poddasza. Czy chcesz mieć je ciepłe zimą i niegorące latem, czy nigdy nic tam nie będzie i możesz położyć wełnę i nic nie robić. Zależy czy będziesz robił na poddaszu podłogę np. na legarach, czy nie. Strop drewniany, lany czy jaki? Opisz to trochę szerzej.

Kanały na pewno od strony ciepłej domu, jak najbliżej pomieszczeń.

czarek28
23-03-2018, 13:34
a czy jak ułoże styropian na stropie to muszę od razu wylać posadzke, czy mogę się wstrzymać?

Kaizen
23-03-2018, 13:37
a czy jak ułoże styropian na stropie to muszę od razu wylać posadzke, czy mogę się wstrzymać?

Możesz nigdy nie wylewać posadzki i zostawić styropian na wierzchu. Możesz zatopić w kleju siatkę, możesz położyć jakieś deski czy płyty żeby nie kaleczyć styropianu jakbyś tam chciał wchodzić i coś przechowywać.
Wylewka na nieużytkowym poddaszu to zbędny luksus.