PDA

Zobacz pełną wersję : Wianie z kratek wentylacyjnych - PROBLEM ROZWIĄZANY - DLA WSZYSTKICH!



lotpaj
21-03-2018, 16:50
Nie twierdzę, iż jest to odkrycie na miarę nagrody Nobla, jednakże działa w 100% i praktycznie (nie teoretycznie) rozwiązuje napływ zimnego powietrza z kratek wentylacyjnych.
Do rzeczy.
Jakiś czas temu prowadziłem dyskusję na tym forum odnośnie przewagi WM nad WG (i vice versa). Jako, że to był mój pierwszy sezon zimowy w nowym domu, to jesienią byłem (i nadal jestem) zwolennikiem WG. Jednakże nadeszły lutowe mrozy i...
... i zaczęło mi wiać z kratek!! Ożesz ty kuwa mać - pomyślałem - jednak ci od wentylacji mechanicznej mieli rację, więc zamknij mordę lotpaj i się nie pogrążaj!
Tak też zrobiłem i regulowałem te swoje kratki - w tej większy przepływ, w tej mniejszy. Tutaj, nawiewa, ale jak otworzę okno, to ciągnie i tak przez całą zimę latałem jak głupi, między tymi kratkami, aż...
... przyszedł do mnie kominiarz, którego zamówiłem na odbiór wentylacji, celem przedstawienia dokumentów do nadzoru budowlanego, aby mogli odebrać mój dom (no mieszkałem w nim od pół roku, ale jeszcze odbioru oficjalnego nie zgłosiłem).
No i po konsultacji z (nie waham się tego napisać) NAJMĄDRZEJSZYM KOMINIARZEM W POLSCE zostałem oświecony, a mianowicie:
- Jeżeli masz kratkę wentylacyjną w kuchni/łazience/kotłowni - MUSISZ ZROBIĆ TAK, żeby temperatura w tych pomieszczeniach była wyższa o 1-2*C od pomieszczeń przyległych - WTEDY I TYLKO WTEDY będziesz miał wywiew tymi kratkami!
Jak kazał, tak zrobiłem (całe ogrzewanie podłogowe przeregulowałem) I TO JEST STRZAŁ W (10)!!!
Nie nawiewa z łazienki/spiżarni/kotłowni ani na dole, ani na piętrze - rzecz jasna, trzeba mieć jakąś mikrowentylację w pokojach i podcięte drzwi, żeby był napływ powietrza.
ERGO - najważniejsza jest wyższa temperatura w pomieszczeniach z kratką wentylacyjną, wtedy CAŁE POWIETRZE z domu zmierza ku temu pomieszczeniu, gdzie jest wyższa temp.
Sprawdzone.

CityMatic
21-03-2018, 17:08
Nobel murowany :)
Wyjaśniłeś więc przeczytałem, ale to chyba było oczywiste.

grachi
21-03-2018, 17:10
Ty bo ten .......... sobie jaja robi, ja .............. he he he he

brencik
21-03-2018, 17:12
Szoook!
Teraz już wiem jak działa WG!

fotohobby
21-03-2018, 17:23
No cóż, trochę trudno mieć temperaturę wyższą o 1-2C np w otwartej kuchni...
W spiżarni to też trochę bez sensu, bo ja akurat wole miec tam o 2C chłodniej.


Natomiast wiesz już, dlaczego latem powietrze cofa się przez kanały wentylacyjne do domu - bo w upały na zewnątrz jest cieplej.
I tego nie da się przy WG uniknąć.

lotpaj
21-03-2018, 17:54
Natomiast wiesz już, dlaczego latem powietrze cofa się przez kanały wentylacyjne do domu - bo w upały na zewnątrz jest cieplej.
I tego nie da się przy WG uniknąć.

Ja pisałem o zimie, ale:
Lato, lato wszędzie - byle do lata! :D

lotpaj
21-03-2018, 17:59
Nobel murowany :)
Wyjaśniłeś więc przeczytałem, ale to chyba było oczywiste.

Let's google i poczytaj problemy ludzi, dlaczego im z kratek wieje.
A potem pokaż mi, gdzie ktoś komuś polecił takie rozwiązanie problemu, jak ja.
(?)

grachi
21-03-2018, 18:38
lotpaj daj sobie spokój z tymi majsterkowiczami ;) daj im kielnie to zobaczysz co z niej zrobią, ale najpierw zapytają się co to jest. Gwarantuje Ci.
Miałem takiego jednego z tego forum.....

darianus
21-03-2018, 19:15
Lotpaj, bardzo cenna informacja :) W wyniku analizy swojej WG i po przeczytaniu tego postu doszedłem do wniosku, że zbyt duża liczba kratek wywiewnych to potencjalne źródło problemów. Nawietrzaki okienne i kratki wentylacyjne mam praktycznie w każdym pokoju. Suma przekrojów nawiewu i wywiewu nie jest równa, ponieważ kominy wentylacyjne mają znacznie większy przekrój. To może powodować zaciąganie powietrza kratkami, żeby wyrównać ciśnienie. Nawietrzaki nie nadążają wciągać powietrze z zewnątrz i powietrze jest zaciągane z innych kratek. Być może najlepszym sposobem na sprawną wentylację zimą jest zatkanie wszystkich kratek oprócz łazienkowych przy jednoczesnym podniesieniu temperatury w łazienkach. Muszę to sprawdzić u siebie :)

maaszak
21-03-2018, 20:26
Brawo. Za odkrycie. To właśnie jest prawidłowe działanie WG (właściwy kierunek ciągu). Kiedyś nie było szczelnych budynków i okien, więc było o to łatwiej.
Ale wady WG pozostają nadal te same. Skądś to powietrze na miejsce tego, które uleciało przez kratki, musi się brać. Tak samo chłodne (i często zapylone) powietrze wchodzi do budynku tylko że innymi drogami, więc przeciągi są mniej odczuwalne. Tak miałem w starym domu, jeden z pokoi rzadko używanych miał bardziej nieszczelne okna, był więc chłodniejszy, zanim powietrze przemieściło się do innych pomieszczeń zdążyło się ogrzać... Natomiast teraz w małym mieszkaniu mam tylko wybór: albo wieje mi zimny przeciąg od kratki wentylacyjnej (łazienkowej lub kuchennej - to zależy od warunków atmosferycznych, który kanał ma większy ciąg), albo zimny przeciąg wieje mi ze strony rozszczelnionego okna. Albo mogę zalepić obie kratki, zamknąć na głucho okna... tylko czy o to chodzi w wentylacji?

Elfir
21-03-2018, 20:53
a ja mam WM i przepływ prawidłowy, niezależnie od temperatur

Kemotxb
21-03-2018, 21:00
I taka WM powinna być zamontowana w każdym bloku na koszt właściciela budynku. Podnoszenie temperatury w pomieszczeniu tylko po to żeby wymusić naturalny obieg powietrza to tylko półśrodek eliminowanie skutku a nie przyczyny. Żeby nie wiało z innych kratek trzeba zastosować jeden wspólny kanał i komin z wyciągiem z pomieszczeń tak by nie było przeciągania przez inne kanały. Do tego dochodzi kontrolowany nawiew świeżego powietrza poprzez nawiewniki. Prawdę mówiąc to już chyba łatwiej zrobić WM niż WG.

janosik86
21-03-2018, 21:11
a ja mam WM i przepływ prawidłowy, niezależnie od temperatur


Pogratulować, wszyscy się czieszymy, ale nie o tym wątek.




Do autora wątku. Niby oczywista sprawa ale i tak dzięki że to napisałeś, pozdrawiam.

adam1234567
21-03-2018, 23:47
Bardzo wiele czytałem o WG i muszę autorowi wątku pogratulować rozwiązania, bo jest trafne. Śmieszy mnie jak nagle 99% ludzi wie i zna wszystko na temat działania WG i krytykuję autora pisząc, że to oczywiste...NIe raz to oczywiste sprawia największe problemy, a prawda jest taka, że nigdy wcześniej nie spotkałem się z opisem o podnoszeniu temp w pomieszczeniach aby poprawić przepływ powietrza.

jajmar
22-03-2018, 00:45
Podniesienie temperatury we wszystkich pomieszczaniach z kratkami nic nie da jak nie będzie innego napływu powietrza.

Mam kuchnie w części parterowej, hpom=2,6 + dach, kuchnia połączona z domem 2 kondygnacyjnym i otwarta klatka schodowa i co? +2 stopnie w kuchni załatwi problem ? Nie załatwi, bo "komin" klatki schodowej działa mocniej.

Masz określone warunki i masz rozwiązanie "jednostkowe" nobla - niet.

tkaczor123
22-03-2018, 06:13
Nobla nie dostaniesz ale uścisk dłoni Prezesa tak.
Wyjaśniłeś innym jak działa WG. Nie będę promował ani WG ani WM, jednak tak jak ktoś wyżej napisał problem zacznie się w lecie jak będziesz chciał wziąć prysznic a na dworze będzie dużo na plusie.

lotpaj
22-03-2018, 18:50
Podnoszenie temperatury w pomieszczeniu tylko po to żeby wymusić naturalny obieg powietrza to tylko półśrodek eliminowanie skutku a nie przyczyny. Żeby nie wiało z innych kratek trzeba zastosować jeden wspólny kanał i komin z wyciągiem z pomieszczeń tak by nie było przeciągania przez inne kanały.

Zgadza się. Im więcej kratek wentylacyjnych w domu, tym trudniej uzyskać równowagę. Maksymalnie to 2 kratki wyciągowe na jednej kondygnacji - przy większej ilości ciężko zapanować nad masami powietrza.
Ja mam na górze łazienkę i garderobę z kratką, a na dole kuchnię/łazienkokotłownię/spiżarnię oraz okap kuchenny. Na górze wszystko hula, aż miło.
Natomiast przy włączeniu wentylatora w okapie, rozszczelniam bardziej okno w kuchni połączonej z salonem i jest taki problem, że podczas mrozów kuchnia się wyziębia, przy dłuższym gotowaniu (powyżej godziny).
No ale nikt nie powiedział, że jest to sposób idealny i że WG jest bez wad. Natomiast zaleta jest taka, że nie muszę już regulować przepływu w kratkach wentylacyjnych, tylko sam nad tym panuję.
W zasadzie, to nie muszę robić podciśnienia i nie muszę włączać okapu, ale jeszcze mi się chce uchylić okno w kuchni, żeby zapachy nie waliły po salonie :-)

lotpaj
22-03-2018, 18:56
Podniesienie temperatury we wszystkich pomieszczaniach z kratkami nic nie da jak nie będzie innego napływu powietrza.


Przeczytałeś, zanim odpisałeś?


Mam kuchnie w części parterowej, hpom=2,6 + dach, kuchnia połączona z domem 2 kondygnacyjnym i otwarta klatka schodowa i co? +2 stopnie w kuchni załatwi problem ? Nie załatwi, bo "komin" klatki schodowej działa mocniej.

Nie bardzo rozumiem o czym piszesz?
Domyślam się, że masz dom z tzw. antresolą otwartą na górę?
Czyli całe ciepło z dołu leci ci do góry? Tak?
Nie wiem, co masz na myśli, pisząc o "kominie klatki schodowej"?
Musiałbyś sprecyzować, ale jeżeli masz otwarty dół na górę, to faktycznie może być problem z regulacją wentylacji grawitacyjnej na dole.
Tzn. musiałbyś przysłonić otwory wentylacyjne na górze, tylko pytanie jest takie, czy tobie z jakichś kratek gdzieś wieje, czy wszystko jest OK, a twoje pytanie to jednak tylko taka zagadka?