PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na pellet jaka moc



Gang_Plank
22-03-2018, 19:15
Cześć!

Dzwoniłem dziś trochę po różnych handlowcach od pieców. I jestem głupszy niż byłem.... ;)

Dom 112 metrów + 21 garaż, 15cm czarny styropian, 23cm styropian na podłodze, 25cm wata, 3 szyby. Ciepło właściwe liczy zapotrzebowanie na 12KW

Jak chciałem iść w ekogroszek to miałem SKAMP-PV 13 i problem z głowy.

Teraz jednak jestem bliżej pelletu. Wpadły mi w oko kotły TEKLA BIO COMPACT z uwagi na wymiary. Niestety MOC do wyboru to 10KW lub 18KW.
10 będzie za mało?
18 nie będzie za dużo? para nie będzie szła za bardzo w gwizdek?

Handlowiec z tekli poleca 18 w moim przypadku, albo draco D bio 15KW.
Handlowiec z Kostrzewy (chociaż jakoś nie mam do nich przekonania) zarzeka się, że 10KW wystarczy za świat.

Czy draco D bio jest lepszy od compacta? który piec się lepiej u mnie sprawdzi?

Arturo72
22-03-2018, 22:23
Cześć!

Dzwoniłem dziś trochę po różnych handlowcach od pieców. I jestem głupszy niż byłem.... ;)

Dom 112 metrów + 21 garaż, 15cm czarny styropian, 23cm styropian na podłodze, 25cm wata, 3 szyby. Ciepło właściwe liczy zapotrzebowanie na 12KW

Jak chciałem iść w ekogroszek to miałem SKAMP-PV 13 i problem z głowy.

Teraz jednak jestem bliżej pelletu. Wpadły mi w oko kotły TEKLA BIO COMPACT z uwagi na wymiary. Niestety MOC do wyboru to 10KW lub 18KW.
10 będzie za mało?
18 nie będzie za dużo? para nie będzie szła za bardzo w gwizdek?

Handlowiec z tekli poleca 18 w moim przypadku, albo draco D bio 15KW.
Handlowiec z Kostrzewy (chociaż jakoś nie mam do nich przekonania) zarzeka się, że 10KW wystarczy za świat.

Czy draco D bio jest lepszy od compacta? który piec się lepiej u mnie sprawdzi?
10kW będzie za dużo jak na potrzeby domu.
Szacun dla handlowca z Kostrzewy bo widać,że jarzy temat.

Zeby uzmysłowić kretynstwo handlowca z Tekli,mój dom przy grzaniu ciągłym potrzebuje kotła o mocy 3,5kW żeby zagrzal dom przy -20st.C do 22st.C zatem 18kW po to żeby zagrzal osiedle takich domków...

Barliniak
23-03-2018, 08:06
Żaden piec z tych dwóch firm które podałeś.Kostrzewa mimo jako pierwsza wprowadzała kotły na pelet do dnia dzisiejszego nie ma w żadnym kotle nawet ręcznego mechanizmu czyszczenia wymiennika.W Draco compact wymiennik poziomy też bez czyszczenia tzn.jest (wyciorowy) :) jest chyba opcja zakupu czyszczenia palnika.Aby otworzyć drzwiczki musisz ściągnąć tą rurę na środku z której wysypie ci się pelet.No lipa panie ,tam tylko cena przyciąga jak magnes nic więcej.Jeśli chodzi o moc szukaj 10-15kW

Jarecki79
23-03-2018, 11:01
Pytanie jak jest ta sprawa pilna
Skamp-PV 13kW (12,9) o którym myślałeś jako konstrukcja wymiennika myślany był o przyszłym zastosowaniu palnika pelletowego
Aktualnie trwaja testy i poprawki pod niższą moc z ecodesign (węgiel) a do jesieni nowe badania z pelletem
Ten wymiennik ma pionowe ciągi z czyszczakami i dużą komorę osadczą na pyły unoszone przez dany palnik i nie trzeba nurkowac z tyłu czy za kosz a przewidziane jest to raz na koniec sezonu i dostęp od klapki od frontu przez dolne duże drzwiczki

Do tej konstrukcji zamysł był/jest taki,że palnik pelletowy ma być dokładany w miejsce palnika SV200/200n ekogroszkowego, który pracuje i spala na zasadzie rurowych palników pelletowych (tyle,że jest do węgla)
Po zastosowaniu przekładki montować się będzie zestaw pelletowy - tu jeszcze trwają testy,zaczynam się skłaniać do dwóch zestawów do wyboru, ale za wcześnie aby o tym pisać. Może będzie dużo jaśniej w okolicach końca maja

karoka65
23-03-2018, 12:12
Najmniejsze co mam to RBR Eko Bio 9kW, będzie i tak jeszcze na wyrost ale mały gabarytowo i mocowo najmniejszy ze wszystkich proponowanych.

eliks
23-03-2018, 13:17
Od ilu KW to moduluje?

Jarecki79
23-03-2018, 14:52
to zależy od palnika przecież, dmuchawy i sposobu sterowania jej obrotami...
fakt,że coś na węglu ma teraz 12 czy 13kW nie oznacza,że z danym, mniejszym palnikiem pelletowym będzie mieć tyle samo....
jaki palnik, takie ograniczenie mocy góra-dół
wymiennik to wodny odbiornik ciepła

eliks
23-03-2018, 15:57
Chodziło mi o zakres modulacji kotła który podał Karoka bo nie ma nic o tym w DTRce, albo przeoczyłem.

Arturo72
23-03-2018, 16:26
Chodziło mi o zakres modulacji kotła który podał Karoka bo nie ma nic o tym w DTRce, albo przeoczyłem.
8kW jest na tyle "słabym" kotłem,że przy podlogowce nie odczuje się nadmiaru mocy czego nie można powiedzieć o kotłach 12kW wzwyż.

eliks
23-03-2018, 16:42
To 9KW i dlatego ciekawi mnie zakres modulacji bo są 12KW które mogą modulować podobnie lub tak samo.

Np. Defro Bio Slim 10KW ma dolny zakres modulacji jak Laguna P 12KW

Pello
24-03-2018, 11:45
Żaden piec z tych dwóch firm które podałeś.Kostrzewa mimo jako pierwsza wprowadzała kotły na pelet do dnia dzisiejszego nie ma w żadnym kotle nawet ręcznego mechanizmu czyszczenia wymiennika.W Draco compact wymiennik poziomy też bez czyszczenia tzn.jest (wyciorowy) :) jest chyba opcja zakupu czyszczenia palnika.Aby otworzyć drzwiczki musisz ściągnąć tą rurę na środku z której wysypie ci się pelet.No lipa panie ,tam tylko cena przyciąga jak magnes nic więcej.Jeśli chodzi o moc szukaj 10-15kW

Barliniak, Kostrzewa była firmą która "własną piersią" broniła dostępu do polskiego rynku kotłom na pellety. Z czystej zemsty na tych pionierach, którzy wprowadzali palniki na pellety w Polsce - Kostrzewa stworzył standard palników retortowych - jako tych na węgiel i pellety.
Pierwszym polskim producentem kotłów na pellety był Cichewicz z kotłami Picus z palnikami szwedzkimi eurofire ( 2005 r.). A na rynku pierwszymi kotłami pelletowymi były czeskie Wernery i Atmosy.

pzdr

Barliniak
24-03-2018, 12:59
Pello aż tak wnikliwie się nie zagłębiałem :) sugerowałem się tym co na stronie Kostrzewy podają .Zresztą jakie to ma znaczenie Atmos największy producent kotłów w Europie co tam ma ciekawego w swojej ofercie na pellety? To samo Cichewicz czy Kostrzewa "pionierzy na polskim rynku"nic godnego na dzisiejsze czasy do domu.Jak widać sprawdza się że pierwsi będą ostatnimi :)

eliks
24-03-2018, 13:42
To samo Verner. Są jak Nokia która przegapiła okres smartfonów.

Pello
25-03-2018, 20:35
Pello aż tak wnikliwie się nie zagłębiałem :) sugerowałem się tym co na stronie Kostrzewy podają .Zresztą jakie to ma znaczenie Atmos największy producent kotłów w Europie co tam ma ciekawego w swojej ofercie na pellety? To samo Cichewicz czy Kostrzewa "pionierzy na polskim rynku"nic godnego na dzisiejsze czasy do domu.Jak widać sprawdza się że pierwsi będą ostatnimi :)

Atmos robi takie kotły, które się dobrze sprzedają w Europie. To samo robi Verner. I o takie kotły pytali się klienci na Agrotechu w Kielcach - o kotły na drewno ze zgazowaniem w klasie 5 z palnikiem na pellety najsłabszej jakości, albo jeszcze lepiej na olej przepracowany. Może to jednak oni wyczuwają bardziej rynki.

Małe kociołki we włoskim stylu pokazywało tylko Defro, ale naród zebrany na ich stoisku rechotał tylko z malarstwa nowoczesnego ;)

pzdr

Puławiak
25-03-2018, 20:49
pello ale targi Agrotech to trochę inny klient i na trochę inne produkty ukierunkowany. Małe urządzenia we włoskim stylu są kierowane bardziej dla mieszczuchów a nie wieśniaków beż urazy dla jednych i drugich. Wystarczy rzucić okiem na ofertę verner-a u nich najmniejsze urządzenia to 25 kW. A ogólnie Czesi specjalizują się w drewnie- holzgas ale włoskie piecyki na pellet i małe włoskie kotły są u nich bardzo popularne i to od wielu lat. Dużo się sprzedaje też piecyków powietrznych bo mają sporo domków letniskowych i tam często są montowane ( osobiście wynajmowałem domek w miejscowości turystycznej ogrzewany piecykiem na pellet powietrznym z rozprowadzeniem fajnie przyjemnie cieplutko.

Barliniak
26-03-2018, 07:01
Jeśli mamy znajomego leśniczego lub tartak i lubimy gazować drewno to Atmos ma dobre sprawdzone konstrukcje w tym temacie.

Robinson74
26-03-2018, 21:42
I o takie kotły pytali się klienci na Agrotechu w Kielcach - o kotły na drewno ze zgazowaniem Kotły zgazowujące drewno są chyba słabo rozpowszechnione w Polsce? A wychodzić to może dość tanio.
Nawet nie wiem, czy u nas na forum jest jakikolwiek temat o takich kotłach.

Gang_Plank
26-03-2018, 21:43
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Gdzie mogę sprawdzić jak moduluję DRACO D BIO?

Tak na chłopski rozum wydaje mi się, że draco D bio będzie lepszy niż compact ponieważ pieca jest więcej i mniej pary pójdzie w komin. Mam rację czy się mylę? Dodatkowo Draco D bio ma nowszy sterownik i nowej generacji palnik.

Zdaje sobie sprawę z czyszczenia itd, dam radę! ;)

na 99% wybieram coś od tekli, mam dobrą cenę na to po prostu. Więc będę wdzięczny za rady co od tego producenta wybrać. ;)

eliks
26-03-2018, 22:30
No to pisz od razu że chodzi tylko i wyłącznie o cenę bo te włoskie kotły to inna półka jakościowa...

Gang_Plank
27-03-2018, 06:28
Cena jest bardzo ważna nie ukrywam. Założyłem sobie próg 10 000 na piec i go nie przekroczę, bo jakbym mógł to bym dołożył do pompy ciepła.
Całe życie to kompromis, przynajmniej u mnie.

Arturo72
27-03-2018, 06:41
Cena jest bardzo ważna nie ukrywam. Założyłem sobie próg 10 000 na piec i go nie przekroczę, bo jakbym mógł to bym dołożył do pompy ciepła.
Całe życie to kompromis, przynajmniej u mnie.
Gdybyś olal komin miałbyś pompę ;)
Do 10kW wybieraj kocioł bo mocniejsze zadusza się lub dodatkowo bufor a to 5-7tys.zl.

Przy -20st.C taki dom potrzebuje ok.5kW,przy -5-0st.C dom będzie potrzebował ok.2-3kW.
Teraz uruchom sobie logikę :)

eliks
27-03-2018, 09:01
Cena jest bardzo ważna nie ukrywam. Założyłem sobie próg 10 000 na piec i go nie przekroczę, bo jakbym mógł to bym dołożył do pompy ciepła.
Całe życie to kompromis, przynajmniej u mnie.
Przecież w zakładanym progu cenowym masz Lagune P. Ba, jeśli boisz się serwisu lub nie masz przekonania to na twoim miejscu wziął bym Defro, chociaż by Delte czy Bio Slima 10 jak Barliniak.


Aha i nie patrz na opinie ludzi piszących o mocy kotła 8-10-12 KW bo tak jak pisałem wcześniej, najważniejsza jest modulacja, czyli ta dolna granica mocy kotła, który nie kisi się jak to pisze przedmowca, tylko działa z pełną sprawnością dajmy na to od 3 do 12KW. Idąc dalej w kwestii modulacji, bufor w takim kotle jest zbędny.

Gang_Plank
30-03-2018, 11:17
Mam jeszcze jedno pytanie.
Komin mam wysoki (9m?) systemowy, na około dosyć duże połacie terenu nie zabudowanego za bardzo. Mam nadzieje, że na ciąg nie będę narzekał.... Pelletowe piece podobno nie przepadają za za dużym ciągiem.

Warto kupić reduktor ciągu ? Jeżeli tak to jaki?

eliks
30-03-2018, 11:31
W Lagunie masz system optymalizacji spalin, ciąg nie przeszkadza, w dodatku masz presostat spalin, jeśli "wyczuje" za mały ciąg, zapchany komin, wyłączy kocioł.