PDA

Zobacz pełną wersję : Modyfikacje ścianek wewnętrznych - problem



evolucja
26-03-2018, 09:05
Cześć,
czy na podstawie rzutu kondygnacji ktoś jest mi w stanie powiedzieć, czy ścianka między kuchnią a sypialnią oraz przedpokojem a łazienką jest ścianką działową czy konstrukcyjną?
410007

Chodzi o wykonanie przebudowań wg projektu poniżej (przesunięcie drzwi, skucie słupka między drzwiami i nadbudowań / nadproży nad drzwiami). Zaznaczę, że rzut poniżej to wymiary z inwentaryzacji i rzeczywiste wymiary mogą się różnić (np. ścianka zaznaczona jest 19cm a w rzeczywistości to 12cm + tynk).
410006

Wspólnota upiera się, że ściana w której chcę wyciąć drzwi to ściana konstrukcyjna 19 cm a słupek jest "słupkiem nośnym". Tymczasem wg rzutu oraz w rzeczywistości ścianka ta ma 12 cm, jak pozostałe w mieszkaniu.


Wyrazili zgodę na przebudowę pod warunkiem wykonania zmian pod nadzorem inspektora. Chcę się jednak upewnić czy jest to konieczne, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów.


Pozdrawiam

ironsmith
26-03-2018, 09:39
moim zdaniem konstrukcyjna ale zostaw ten słup a drzwi przesuń troszkę w dół między otworami jest podciąg w twojej zmianie brak tylko tego słupa

evolucja
26-03-2018, 09:55
Zmian jest więcej niż tylko słupek:
- zbicie połowy ścianki dzielącej łazienkę i salon
- usunięcie słupka
- usunięcie nadproży i zabudowań znad dwojga drzwi (zrobienie przestrzeni od podłogi do sufitu)
- wybicie drzwi do kuchni z salonu (i zamurowanie starego otworu od przedpokoju)

To co ten słupek podpiera? Strop? Myślałem, że raczej nadproża nad drzwiami, a skoro ich nie będzie to może nie jest potrzebny? Drzwi można od biedy przesunąć pod warunkiem że słupek dałoby się skuć do równości ze ścianą, ale czy wtedy dalej spełni swoją funkcję?

Dwa, czy pod ścianami konstrukcyjnymi piętro niżej nie muszą iść ściany w tym samym miejscu? Pod pod spodem jest puste pomieszczenie bez żadnych ścianek.

Elfir
26-03-2018, 10:51
zwróć uwagę, że część ścian na planie jest kreskowana a część biała.
Pytanie - dlaczego?

evolucja
26-03-2018, 11:11
Wydaje mi się, że to raczej niedokładność ksera, bo w legendzie nie ma osobnego typu dla takiej "pustej" ściany. Czy nie powinno to być oznaczone, skoro ściana jest nośna? Skoro w legendzie jest 12cm oznaczona jako "działowa", to w rzeczywistości miałaby się okazać konstrukcyjna.

Załączam rzut całego piętra + piwnicy. Co sądzicie? (moje to mieszkanie numer 3)

http://ds2.pl/rzut.pdf


Zakładając, że jakimś cudem faktycznie to ściana konstrukcyjna, co mam zrobić, żeby legalnie dokonać te zmiany, jakie wypisałem?

przemo1
26-03-2018, 16:21
Ściany o które pytasz, to działówki. Natomiast słupek jest pod nadprożem stropowym nad całym przejściem/oboma otworami ewentualnie tylko pod nadprożami drzwiowymi (jeśli, jak napisałaś, w mieszkaniu poniżej nie ma ściany/słupka w tym miejscu) będzie widać na rysunkach konstrukcji lub przekroju pionowym (niestety podany link u mnie nie działa). Jego przesunięcie (pewnie zmieści się w nowej wersji w projektowanej ścianie) lub usunięcie musisz niestety uzgodnić z konstruktorem.