PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana pompy ? Własna studnia.



Kuji123
26-03-2018, 10:43
Witam,
mam taki zestaw:
zbiornik 50 l + pompa omnigena jy1000 -> http://www.dostudni.pl/hydrofor-jy-1000-50l,id82.html
pobiera wodę ze studni głębinowej , woda przeznaczona tylko do podlewania.
Mam problem gdy podłączam pojedynczy wąż to pompa bardzo często pracuje, pompa załącza się przy 2 bar, a wyłącza przy 3,4 bar . Próbowałem ustawić na 4 bary ale nawet nie dochodziła do tej wartości cały czas pompa pracowała.
A gdy podłączyłem przynajmniej dwa węże do takiego rozgałęziacza:
410012

To po kilku minutach pompa spadała do 0 bar i przestawała lecieć woda.

Czy gdybym zmienił na mocniejszą pompę np. omnigena MH 1300 , to by pomogło?


Szwagier ma zbiornik 50l i taką pompę i działa cacy ... dużo rzadziej się załącza.

G.N.
26-03-2018, 18:39
Piszesz że studnia głębinowa, może pompa pracuje na granicy zdolności zasysania i stąd marna wydajność, a u szwagra jest płytsza studnia i dlatego wszystko hula. Mocniejsza pompa oczywiście będzie miała wyższą wydajność, ale jeśli to kwestia głębokości zasysania to cudów nie będzie. Rozwiązaniem byłoby pompa głębinowa. Z jakiej konkretnie głębokości ona tą wodę ciągnie?

irqul
27-03-2018, 07:00
Może zbyt mało powietrza w zbiorniku? Kiedy uzupełniałeś?

Kuji123
28-03-2018, 08:17
Nie mam pojecia , kulilrm ten dom nie mam szczegolow .


Powietrze uzypelnialem w zeszlym sezonie ale w zeszlym sezonie tens am problem
B

irqul
28-03-2018, 15:02
...

Powietrze uzypelnialem w zeszlym sezonie ale w zeszlym sezonie tens am problem
B

Zeszły sezon to dawno, zwłaszcza przy uszkodzonej membranie.

Zacznij diagnozowanie problemu od sprawdzenia poduszki powietrznej. Po pierwsze- to opisane objawy na to wskazują, drugie- to częsty problem w takich hydroforach, trzecie- łatwo zrobić.

1. Zaczekaj do chwili kiedy pompa skończy pracę, tzn. maksymalne ciśnienie w zbiorniku.
2. Wyłącz zasilanie pompy - wtyczka, bezpiecznik
3. Sprawdź ile wody wyleci z 50litrowego zbiornika
4. Zbiornik z prawidłową poduszką powinien być wtedy pusty/prawie pusty

wiesiek6308
29-03-2018, 20:01
Nie łatwiej sprawdzić ciśnienie poduszki manometrem jak bawić się w laboratorium wodne? Oczywiście na pustym zbiorniku.

Mareks62
30-03-2018, 10:47
Witam,
Wszystko wskazuje na to że źródło wody tu studnia być może jest za mało wydajna i zmiana pompy na większą nic tu nie pomoże ( zakładam że to jest studnia typu abisyńskiego- wiercona).
Generalnie do takiego podlewania ( na kilka węży) potrzebna jest mocniejsza pompa właśnie np. MH1300,czy bardziej nowoczesna produkowana w Europie pompa EHsp 5/5 firmy E-Tech by Franklin..
W obu przypadkach warunek jest taki że studnia musi mieć odpowiednią do wielkości pompy wydajność ( w obu podanych przypadkach ok.100 L/min).
Jeżeli studnia nie ma takiej wydajności zmiana pompy nic nie pomoże pozostaje nam korzystać przy podlewaniu tylko z jednego węża ( podlewaczki)

Jesli to jest studnia głębinowa ( odwiert o średnicy 100mm i więcej,) nalezy sprawdzić czy lustro wody w czasie pracy pompy nie opada poniżej granicy ssania ( ok. 7-8 metrów) Jesli tak, to pozostaje nam tylko wymiana pompy na głębinową.

12 litrów wody ze zbiornika 50 litrów mieści się w granicach normy ( ok. 40 % deklarowanej pojemności) przy podanych nastawach ciśnień.
Pozdrawiam
Marek62


QUOTE=Kuji123;7640316]Witam,
mam taki zestaw:
zbiornik 50 l + pompa omnigena jy1000 -> http://www.dostudni.pl/hydrofor-jy-1000-50l,id82.html
pobiera wodę ze studni głębinowej , woda przeznaczona tylko do podlewania.
Mam problem gdy podłączam pojedynczy wąż to pompa bardzo często pracuje, pompa załącza się przy 2 bar, a wyłącza przy 3,4 bar . Próbowałem ustawić na 4 bary ale nawet nie dochodziła do tej wartości cały czas pompa pracowała.
A gdy podłączyłem przynajmniej dwa węże do takiego rozgałęziacza:
410012

To po kilku minutach pompa spadała do 0 bar i przestawała lecieć woda.

Czy gdybym zmienił na mocniejszą pompę np. omnigena MH 1300 , to by pomogło?


Szwagier ma zbiornik 50l i taką pompę i działa cacy ... dużo rzadziej się załącza.[/QUOTE]

Kuji123
04-04-2018, 09:38
Dopiero dzisiaj sprawdziłem i mając na początku 3,2 bar. Wyjamem wtyczkę i zlalem wodę do wiadra woda zleciała do 3/4 wiadra 16littowego !!?? To jednak poduszka ? Jak to naprawić?


Przed chwilą sprawidziłem czy po naciśnieciu wentyla leci woda i nie leciała .
wg. https://www.youtube.com/watch?v=3RbxUhNC-P8

irqul
04-04-2018, 19:12
Sprężone powietrze wypycha 12 litrów wody ze zbiornika, tzn. pompa załączy się po wypchnięciu 5litrów (2bar) i wyłączy po napompowaniu . Poduszka powietrzna jest za mała, ale....

To o czym pisali inni- poziom lustra wody w studni, wydajność źródła, a też o czym nie pisali, np. poziom podnoszenia, zawór zwrotny, itp. , to rzeczy bardzo istotnie wpływające na funkcjonowanie zestawu. Może być kilka powodów dla których całość nie funkcjonuje jak należy. Na odległość możemy sobie zgadywać, ale to też ma swoją wartość- jeżeli nawet zlecisz naprawę, to zrobisz to świadomie.

Jeżeli sprężone powietrze wypchnęło 12l wody, a reszta pozostała w zbiorniku (zbiornik prawie pełny), to uzupełnij poduszkę. To możesz sam zrobić.

1. Wyciągnięta wtyczka, otwarty kran/wąż , woda zleciała...
2. Pompuj powietrze aż woda przestanie zlatywać. Jeżeli masz kran dużo wyżej, to nie będzie łatwo ;)

To w zasadzie wystarcza do lepszej pracy zestawu. Jeżeli membrana jest OK, to powinieneś zrobić niewielkie nadciśnienie, na zapas.

3. Zakręcasz kran, włączasz wtyczkę, sprawdzasz pracę zestawu.
4. Tego jeszcze nie grali, ale meldujesz, że działa lepiej niż u szwagra ;)

Kuji123
08-04-2018, 19:15
Próbowałem tak jak piszesz ale podczas pompowania , woda nie leciała dopompowalem do 1,6 bara, miałem mniej. I podczas testu zleciało mi około 20 litrów. Więcej niż poprzednio ale i tak mniej niż powinno...
Może mimo że z wentyla woda nie cieknie warto poduszkę zmienić?
Cała instalacja ma 2 lata

irqul
09-04-2018, 19:51
Poduszka powietrzna to jest powietrze w tym metalowym zbiorniku nad gumową, elastyczną, membraną (przeponą) do której pompa tłoczy wodę. Poduszki się nie wymienia, co najwyżej przeponę.

Tu nie chodzi o nazewnictwo, ale zrozumienie działania całego układu. Bez tego nie zdiagnozujesz sam problemu.

Jeżeli przez wentyl nie cieknie woda to masz szansę, że przepona jest sprawna.

Jeżeli przy pompowaniu nie leciała woda, to zmienia się istota problemu. Powietrze, rozprężając się, wypchnęło całkowicie wodę z membrany - zbiornik jest pusty?

To, ile pompa napompuje teraz wody do membrany, zależy od ciśnienia powietrza w poduszce. Jeżeli jest ono za wysokie, to może być tak, że po kilku litrach pompa wyłączy się, bo ciśnienie wody w układzie osiągnie nastawę. Będziesz miał efekt, na pozór identyczny, jak w sytuacji , kiedy powietrza w poduszce jest za mało - częste załączanie.

Spróbuj po tym jak woda zleci, obniżyć ciśnienie powietrza w poduszce z 1,6 do 0,5 bara i sprawdzić jak układ działa. Tak jak pisałem- powietrza powinno być tyle żeby wypchnąć wodę i trochę na zapas. Nie może być za mało, ani za dużo; w obu przypadkach układ nie pracuje prawidłowo.

Regulację nastaw wyłącznika ciśnieniowego sterującego pompą możesz robić dopiero przy odpowiedniej ilości powietrza w poduszce, a dopiero w następnej kolejności ocenić pracę pompy.

Kuji123
16-04-2018, 20:13
Niestety nie pomogło , przetrwam ten rok z tym sprzętem . A w przyszłym zmienie na zestaw hydrofor 100l + pompa omnigena mh 1300 . Planuje automatyczne nawadnianie na przyszły sezon więc lepiej wymienić. Dziękuje za rady

Kuji123
20-04-2018, 17:55
mam chyba studnię abisyńską , mam identyczne wprowadzony przewód ssący . To dobrze czy źle ;)? Otwór w kotłowni ?

Głównie chodzi o to czy jak zmienię na mocniejszą pompę i większy hydrofor + automatyczne nawadnianie to czy nie będzie za słaba ...?


411450