PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja wodna na chudziaku



hudy8
26-03-2018, 20:37
Witam. Czy instalacja wodna może być ułożona bezpośrednio na chudziaku?Wykonawca poprowadził ciepłą i zimną wodę w rurach pex i każdą dał w otulinie z pianki. Znajomy znów stwierdził że pod rurami powinna być folia i styropian. Teraz nie wiem czy instalacja jest źle wykonana czy nie? Co teraz z hydroizolacją? Folię ułożyć na rurach czy starać się ją wsunąć pod rury jednak wtedy nie będzie ciągłości bo bez jej rozcięcia raczej się nie obejdzie. Kolejna sprawa to izolacja termiczna. Słyszałem o możliwości zasypianie rurek perlitem. Jest sens to robić?

Kaizen
26-03-2018, 21:39
Ciepłej bym nie dał bezpośrednio na chudziak. Za mało rozrzutny jestem. Dałbym pomiędzy warstwami styropianu.
Zimna może być.

adam1234567
26-03-2018, 22:43
Moim zdaniem twór hydraulik robi prawidłowo, bo rury o których piszesz są to rury główne z ciepłą i zimną wodą. Rury te zatem powinny być w miarę trwale przymocowane do podłoża np. opaskami lub drutem wiązałkowym a chudziak jest dobrym podłożem aby to zamocować. Na chudziaku pod tymi rurami hydraulik powinien rozłożyć folie,a docelowo później powinna być fola na całym chudziaku. Jeżeli chodzi o straty ciepła to moim zdaniem są one znikome, aczkolwiek wiem, że dziś panuje trend aby za wszelką cenę dom był jak najbardziej szczelny, ale nie popadajmy w paranoje, bo niedługo zamiast szyb w oknach będziemy styropian montować.. Dodam jeszcze, że umiejscowienie tej rury w styropianie spowoduje, że latem będzie ci podłogę dogrzewać, a ta rura ma inne przeznaczenie i służy do doprowadzenia wody do kranu i powinna być odizolowana od rur do podłogówki które grzeją.

Kaizen
26-03-2018, 23:02
Jeżeli chodzi o straty ciepła to moim zdaniem są one znikome

Są duże. I potem ludzie kombinują, jaką tu automatykę do cyrkulacji dołożyć, żeby nie płacić kasy za grzanie gruntu pod domem a jednocześnie żeby nie czekać długo na ciepłą wodę.

Jakby były małe, to nikt by nie kombinował, tylko cyrkulacja cały czas by chodziła.

A co się stanie, jak rura będzie tylko ułożona między warstwami styropianu, bez mocowania?

Że niby 10cm odizolowania od wylewki to za mało i będzie grzało podłogę, a 0 cm od gruntu jest OK?

adam1234567
26-03-2018, 23:13
Są duże. I potem ludzie kombinują, jaką tu automatykę do cyrkulacji dołożyć, żeby nie płacić kasy za grzanie gruntu pod domem a jednocześnie żeby nie czekać długo na ciepłą wodę.

Jakby były małe, to nikt by nie kombinował, tylko cyrkulacja cały czas by chodziła.

A co się stanie, jak rura będzie tylko ułożona między warstwami styropianu, bez mocowania?

Że niby 10cm odizolowania od wylewki to za mało i będzie grzało podłogę, a 0 cm od gruntu jest OK?

Rury których poruszamy temat są rurami zasilającymi-częstego poboru wody. Przy poborze wody rury takie mimo wszystko pracują i lepiej jak leżą na stabilnym podłożu. Rura w otulinie ie ma wielkich strat, ale to moje zdanie. Co do ułożenia tej rury na 10cm styropianie i spowodowanie dogrzewania posadzki latem, to już wole na chudziaku rure mieć i mieć trochę strat.

Kaizen
26-03-2018, 23:15
Rury których poruszamy temat są rurami zasilającymi-częstego poboru wody. Przy poborze wody rury takie mimo wszystko pracują i lepiej jak leżą na stabilnym podłożu. Rura w otulinie ie ma wielkich strat, ale to moje zdanie.

I niby mocowanie ma im tę "pracę" ułatwiać, czy utrudniać?

Jakie znaczenie ma częstotliwość poboru wody? Już bardziej im zaszkodzą zmiany temperatury - a takich można uniknąć powodując tak małe straty, że nikomu nie będzie się chciało wyłączać cyrkulacji.

adam1234567
26-03-2018, 23:27
Rury podczas poboru wody pracują, rzucenie ich sobie luzem w styropian może spowodować rozszczelnienie gdzieś na zgrzewie.W ramach ciekawostki dodam, że wodociągi podczas odbioru przyłącza wody wymagali aby rura idąca do wodomierza była w otulinie i trwale przymocowana np. do ściany żeby podczas poboru nie wchodziła w jakieś wibracje, drgania. Jak sobie popatrzysz na prace hydraulików to widać, ze w 99% robią tak jak ci mówię ale wiem, że mądrzy inwestorzy cudują kombinują a nie mają pojęcia, że pewne prace obwarowane są odgórnymi zasadami. Idąc twoim tokiem rozumowania to możnaby kocioł owinąć wełną szklana, czy skalną żeby strat nie było, a na komin założyć czapke i szalik :D

Kaizen
27-03-2018, 07:00
Jak sobie popatrzysz na prace hydraulików to widać, ze w 99% robią tak jak ci mówię

Dają otulinę. A to umożliwia przecież rurze pracę i nie mocuje jej na sztywno? Jak któryś daje pod tynk bez otuliny - to tylko pogonić, bo gdzie mają się podziać naprężenie od zmian temperatury (bo zmiany są choćby dlatego, że na tym odcinku już hydraulicy nie dają cyrkulacji, a nawet jak któryś zawróci wodę dopiero przy baterii, to przez straty i tak ludzie nie puszczają cyrkulacji non stop).


nie mają pojęcia, że pewne prace obwarowane są odgórnymi zasadami.

A Ty masz pojęcie? Zacytujesz te zasady?



Idąc twoim tokiem rozumowania to możnaby kocioł owinąć wełną szklana, czy skalną żeby strat nie było, a na komin założyć czapke i szalik :D

Kotła nie mam. Komin mam otulony szalikiem (izolacja między ceramiką a pustakiem z wełny szklanej).
Żeby nie było, że chwalę swoje :P Ja rur nie mam w warstwie styropianu pod wylewką. Mam pod sufitem i nałożę im czapkę i szalik z włny :) Ale jakbym dawał na chudziaku, to na pewno dobrze od niego odizolowane (a otulina to nie jest dobra izolacja).

hudy8
28-03-2018, 19:53
Ok Panowie a jak z izolacją. mam zamiar dać jak najgrubszą folie a nawet dwie warstwy. Wciskać ją pod te rury od wody czy ułożyć na nie? Czy może dociąć paski folii i ułożyć pod rurami a na nie dać folię po całości bez przerw?

Kaizen
28-03-2018, 20:23
Jak dajesz folię, to bez różnicy. I tak szczelne nie będzie.
Jak papę - to pod rury wsuń skoro kładziesz je na chudziaku. Przy okazji - ciekawe, jak je przymocujesz, żeby nie podziurawić hydroizolacji ;).

hudy8
30-03-2018, 11:56
A mam jeszcze jedno pytanko przy okazji związane z izolacją termiczną posadzki. Mam mieć 15cm styropianu. Jak myślicie jest sens dołożyć ok 400-450zł do styropianu 0,031 zamiast 0,037? Niby 400zł to nie dużo ale czy warto dokładać?

Kaizen
30-03-2018, 14:34
Jak to się przekłada na kWh?

A może warto dać 16% cieńszą warstwę 16% lepszego U, żeby zyskać grubszą, więcej kumulującą ciepła wylewkę?

hudy8
30-03-2018, 18:01
Niestety nie mam żadnych wyliczeń gdyż w projekcie były grzejniki. Ja zmieniłem całość na ogrzewanie podłogowe. Teraz mam 24cm do gotowej podłogi. 15cm styropianu, 7cm wylewka, 2cm wykończenie. Narazie zamówiłem sobie austrotherm eps 0,037 ale mogę jeszcze zmienić zamówienie i zastanawiam się nad austrotherm dach podłoga premium 0,031.

creative_21
30-03-2018, 19:03
Rury podczas poboru wody pracują, rzucenie ich sobie luzem w styropian może spowodować rozszczelnienie gdzieś na zgrzewie....

hm ja nie łącze rur pod wylewką z rozdzielacza pójdzie bezpośrednio woda do prysznica lub kranu zlewozmywaka czy zmywarki po co łączyć pod podłogą ? daremne ryzyko system rozdzielaczowy i tyle rurki nie są takie drogie

Robinson74
30-03-2018, 21:41
hm ja nie łącze rur pod wylewką z rozdzielacza pójdzie bezpośrednio woda do prysznica lub kranu zlewozmywaka czy zmywarki po co łączyć pod podłogą ?Tak jest! :)
Masz może zdjęcia prac hydraulicznych i ułożenia rur?