PDA

Zobacz pełną wersję : Roleta zewnętrzna a montaż czujek w pomieszczeniu



rhein
28-03-2018, 01:51
Witam

Wiele jest tu opisanych instalacji alarmowych, wiele pytań zadanych, fajna lektura.
Ja mam kolejne pytanie do zestawu, a odpowiedzi tu nie znalazłem, bądź nie umiem znaleźć.
Jako składowe systemów alarmowych polecacie czujki PIR oraz czujki zbicia szyby czy kontraktory w oknach.
A co jest optymalnym zabezpieczeniem okna, jeśli są zamontowane rolety zewnętrzne. Nie piszę o antywłamaniowych, lecz
standardowych. Jaki detektor zamontowany wewnątrz pomieszczenia wychwyci manipulację włamywacza podczas niszczenia rolet?
Czy detektor wibracyjny zamontowany na ramie okna wychwyci wibracje wywołane niszczeniem rolet zewnętrznych?
Jeśli tak to czy detektor wibracji jest wystarczającym zabezpieczeniem i nie jest potrzebne dodatkowe montowanie kontraktorów w oknach
czy detektora tłuczenia szyby?

Pozdrawiam

pol102
30-03-2018, 00:14
Ilu instalatorów tyle będzie opinii. W mojej opinii kontaktrony + PIRy MW załatwią sprawę. Jeśli będziesz chciał to uzupełnij sobie ochronę o monitoring AHD lub DUHD (petarda jakościowo-cenowa). Jak coś to pisz mi wiadomość.

Kontaktrony zawsze mogą służyć do detekcji otwarcia okna (niedomknięte, źle zamknięte - przydatne dla klimy, rekuperacji, automatyki), a PIRy MW wykryją ruch (do użycia również w automatyce). Kamery doskonale wyłapują ruch, a zawsze możesz je wesprzeć zewnętrznymi czujnikami ruchu...

PrzyszłyBudowniczy
30-03-2018, 12:39
pol102, czy kontaktron wychwyci juz moment niszczenia rolety?

_ZBYCH_
31-03-2018, 09:57
Witam

Wiele jest tu opisanych instalacji alarmowych, wiele pytań zadanych, fajna lektura.
Ja mam kolejne pytanie do zestawu, a odpowiedzi tu nie znalazłem, bądź nie umiem znaleźć.
Jako składowe systemów alarmowych polecacie czujki PIR oraz czujki zbicia szyby czy kontraktory w oknach.
A co jest optymalnym zabezpieczeniem okna, jeśli są zamontowane rolety zewnętrzne. Nie piszę o antywłamaniowych, lecz
standardowych. Jaki detektor zamontowany wewnątrz pomieszczenia wychwyci manipulację włamywacza podczas niszczenia rolet?
Czy detektor wibracyjny zamontowany na ramie okna wychwyci wibracje wywołane niszczeniem rolet zewnętrznych?
Jeśli tak to czy detektor wibracji jest wystarczającym zabezpieczeniem i nie jest potrzebne dodatkowe montowanie kontraktorów w oknach
czy detektora tłuczenia szyby?
Pozdrawiam

Wg mnie optymalne zabezpieczenie okna, to kontaktron + czujka inercyjna. To podstawowe zabezpieczenie chroniące okno przed wieloma atakami.
Nie polecam rezygnowania z kontaktronów, bo to fałszywa oszczędność i można się oszukać...
Jest wiele stosunkowo łatwych sposobów pokonania rolety - z oczywistych powodów nie będę wchodził w szczegóły.
Czy czujka inercyjna wykryje niszczenie rolety? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Sporo czynników ma wpływ. Wiele zależy od konstrukcji rolety, sposobu montażu rolety i lokalizacji czujki inercyjnej. Jeśli roleta ma prowadnice przykręcone do ościeżnicy okna (czyli dobrze będą przenoszone drgania), to przy próbie wyrwania płaszcza rolety zapewne czujka inercyjna zadziała. Skuteczność rolety i działania czujki inercyjnej znakomicie poprawi dodatkowy profil U, w który roleta wchodzi (przykręcony na dole przy parapecie na całą szerokość rolety między prowadnicami bocznymi). Tu słowo wyjaśnienia - standardowo roleta na dole dochodzi do parapetu i bardzo łatwo jest wsunąć pod nią palce, czy łom, delikatnie pociągnąć i wyrwać pancerz z prowadnic (im szersza roleta, tym łatwiej). Zastosowanie profilu U utrudnia taki sposób sforsowania rolety oraz skutecznie zwiększa wykrywanie drgań i zadziałanie czujki inercyjnej.
Dodatkowym zabezpieczeniem może być drugi kontaktron zamontowany do rolety.

_ZBYCH_
31-03-2018, 10:03
Ilu instalatorów tyle będzie opinii. W mojej opinii kontaktrony + PIRy MW załatwią sprawę.
Załatwią sprawę czego? Zabezpieczenia rolety? Zastanów się, kiedy zostanie wywołany alarm przy zastosowaniu takich czujników...
Po co proponujesz czujniki PIR+MW?


Jeśli będziesz chciał to uzupełnij sobie ochronę o monitoring AHD lub DUHD (petarda jakościowo-cenowa). Jak coś to pisz mi wiadomość.
Bez komentarza...


Kontaktrony zawsze mogą służyć do detekcji otwarcia okna (niedomknięte, źle zamknięte - przydatne dla klimy, rekuperacji, automatyki), a PIRy MW wykryją ruch (do użycia również w automatyce). Kamery doskonale wyłapują ruch, a zawsze możesz je wesprzeć zewnętrznymi czujnikami ruchu...
Piszesz o automatyce, kamerach i czujkach zewnętrznych, a pytanie brzmiało: "A co jest optymalnym zabezpieczeniem okna, jeśli są zamontowane rolety zewnętrzne."
Co to znaczy, że kamery doskonale wyłapują ruch? Do czego się to Twoim zdaniem nadaje?

pol102
31-03-2018, 13:03
Ja nie wiem czego nie rozumiecie... Skoro mam monitoring na zewnątrz to on wg. Was nie wychwyci podejścia do rolety? :( Chyba nie potraficie dobierać i instalować monitoringu albo macie zbyt wąskie myślenie. Myślcie szerzej to będzie Wam łatwiej. Pewnie, że można montować czujniki inercyjne tylko powiedzcie mi proszę czy złapiecie tym sprawcę? Istotnie, na pewno spłoszycie "włamywacza" ale udowodnijcie ubezpieczycielowi, że nie zrobiliście tego sami...

Myślenie wielokontekstowe naprawdę pozwala dobrać wszystkie składowe szerokopojętego SSWIN optymalnie.
W ramach pytania o PIR+MW to nie wiem co mam wyjaśniać na forum technicznym... może ktoś założy Nomex + 3 kominiarki i sprawdzi "jak to działa".
Swoją drogą nie jestem przeciwnikiem czujników inercyjnych tylko może lepiej kroić sukno tak, aby można było je wykorzystać w 100%?

Wesołych Świąt!

_ZBYCH_
31-03-2018, 13:54
To się interlokutor trafił... :rolleyes:
Proponuję zamiast dywagować, to odpowiadać na konkretne pytanie.


Ja nie wiem czego nie rozumiecie... Skoro mam monitoring na zewnątrz to on wg. Was nie wychwyci podejścia do rolety? :( Chyba nie potraficie dobierać i instalować monitoringu albo macie zbyt wąskie myślenie. Myślcie szerzej to będzie Wam łatwiej.
Owszem, detekcja ruchu zaprogramowana w kamerze lub rejestratorze wychwyci intruza i co dalej? Odważysz się podłączyć sygnał z detekcji ruchu z kamer do systemu alarmowego?
Tak samo detekcja ruchu zadziała na owady przelatujące przed kamerą (ciągnie je do podczerwieni), na padający śnieg i wiele innych czynników, nieprawdaż? Detekcja ruchu w kamerach może służyć do zaznaczania w zapisanym materiale wykrycia ruchu, czy zasygnalizowania ochronie fizycznej będącej stale w obiekcie przed monitorem, że na coś musi zwrócić uwagę i zweryfikować sygnał.
Taka detekcja ruchu nie nadaje się do sygnalizowania stanu alarmu w domu.


Pewnie, że można montować czujniki inercyjne tylko powiedzcie mi proszę czy złapiecie tym sprawcę? Istotnie, na pewno spłoszycie "włamywacza"
A nagraniem z monitoringu złapiesz sprawcę?


ale udowodnijcie ubezpieczycielowi, że nie zrobiliście tego sami...
Nie mam obowiązku udowadniania ubezpieczycielowi, że sam się do siebie nie włamałem.
Zgłaszam włamanie lub tylko uszkodzenie mienia na Policję i to jest podstawa dla ubezpieczyciela.


Myślenie wielokontekstowe naprawdę pozwala dobrać wszystkie składowe szerokopojętego SSWIN optymalnie.
To prawda.


W ramach pytania o PIR+MW to nie wiem co mam wyjaśniać na forum technicznym... może ktoś założy Nomex + 3 kominiarki i sprawdzi "jak to działa".
Coś pomyliłeś. To nie jest forum techniczne. Większość osób to laicy i trzeba im dokładnie wytłumaczyć o co chodzi.
Chętnie przeczytam Twoje uzasadnienie, po co w tym przypadku stosować czujki PIR+MW.


Swoją drogą nie jestem przeciwnikiem czujników inercyjnych tylko może lepiej kroić sukno tak, aby można było je wykorzystać w 100%?
Zgadza się. Może również lepiej skupić się na zadanym pytaniu i nie fantazjować...

Wesołych Świąt!

iF-Jimi
31-03-2018, 14:46
Owszem, detekcja ruchu zaprogramowana w kamerze lub rejestratorze wychwyci intruza i co dalej? Odważysz się podłączyć sygnał z detekcji ruchu z kamer do systemu alarmowego?


Zgadza się, detekcja ruchu z kamer nadaje się tylko na potrzeby nagrywania. Ewentualnie w skrajnych przypadkach można by się pokusić o sterowanie światłem, najlepiej ledowym żeby owady i drzewa nie wygenerowały zbyt dużego rachunku za prąd.



Jako składowe systemów alarmowych polecacie czujki PIR oraz czujki zbicia szyby czy kontraktory w oknach.
A co jest optymalnym zabezpieczeniem okna, jeśli są zamontowane rolety zewnętrzne. Nie piszę o antywłamaniowych, lecz
standardowych. Jaki detektor zamontowany wewnątrz pomieszczenia wychwyci manipulację włamywacza podczas niszczenia rolet?
Czy detektor wibracyjny zamontowany na ramie okna wychwyci wibracje wywołane niszczeniem rolet zewnętrznych?
Jeśli tak to czy detektor wibracji jest wystarczającym zabezpieczeniem i nie jest potrzebne dodatkowe montowanie kontraktorów w oknach
czy detektora tłuczenia szyby?


Kolega Zbychu opisał jak najlepiej zabezpieczyć od środka, natomiast jeśli mamy taką możliwość (jeśli mieszkamy we własnym, ogrodzonym domu) to najlepsza w tym przypadku będzie ochrona obwodowa. Oczywiście jako dodatek. Dobre do tego celu są czujki kurtynowe o charakterystyce motylkowej umieszczone na środku każdej ściany od zewnątrz. Jedna taka czujka może chronić ścianę o długości do 24m i wtedy nikt do rolety nie podejdzie. To jedna z wielu możliwości, ochrona obwodowa to obszerny temat. Do każdej inwestycji należy podchodzić indywidualnie w zależności od układu, warunków i oczekiwań użytkownika posesji.