PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja dachu



kuba91
28-03-2018, 19:47
Witam. Właśnie skończyli robić mi dach , cały szczelnie pokryty papą, chodziłem i lepiłem papiaki, i zgrzewałem papę w koszach.
Chciałbym się was doradzić jak zrobić wentylację dachu kopertowego, bedzie dachówka Brass Rubin 9v , i mam problem bo papa jest do samej kalenicy i tam dana na zakładkę, z tego co wyczytałem to będę musiał wyciąć papę w kalenicy żeby była szczelina 5cm, odkręcić łaty i na kontrłaty nałożyć pas papy ,żeby zachodził min 15cm na strone.
Od strony zewnętrznej murłaty dokleiłem styropian 5cm i zostawiłęm od szczyty 2cm prześwitu, będę robił podbitkę i w niej dam kratkę żeby powietrze miało dojście.

Co myślicie o tym rozwiązaniu? Może taśma kalenicowa będzie lepsza niż odkręcanie łat ?


Szczelinę robić po całej długości kalenicy? , tam gdzie są kapliczk,i też wyciąć w szczycie szczeline?

ironsmith
29-03-2018, 16:31
papę w kalenicy przetną jak będą robić dach (dachówka) bo teraz będzie lecialo

kuba91
29-03-2018, 16:52
Szczelinę w kalenicy robić po całości ? na jaskółkach też jest potrzebna?.
Jak wytną papę w kalenicy to później nakładać następny pas góra , żeby szczelina była osłonieta górą, czy wystarczy sama taśma kalenicowa pod gąsiory?

kerad85
31-03-2018, 15:32
papę w kalenicy przetną jak będą robić dach (dachówka) bo teraz będzie lecialo

Taa, ja ze swoją ekipą byłem tak ugadany. Jednak wolałem wejść i sprawdzić. I co się okazało? Nic nie ruszyli i papa szczelnie połączona tak, że dach nie miał żadnej wentylacji. Oczywiście musieli wszystko rozbierać i poprawiać.

kuba91
31-03-2018, 20:41
Jak rozetną lub sam to zrobię ,jak zrobię szczelinę, dawać na gorę pas papy czy wystarczy jak da sie pod gąsiory taśme kalenicową?

Andrzej Wilhelmi
21-04-2018, 21:17
Sama taśma pod gąsiory nie wystarczy. Pozdrawiam.

Robinson74
21-04-2018, 22:57
Może głupie pytanie, ale dopiero wdrażam się w temat więźby i dachu.
Czym "reguluje się" wysokość szczeliny wentylacyjnej? Ja mam zalecenie 4cm dla mojego projektu.

Andrzej Wilhelmi
21-04-2018, 23:20
Której szczeliny? Pomiędzy pokryciem a kryciem wstępnym grubością kontrłaty. Pomiędzy poszyciem krycia wstępnego a warsytwą izolacji cieplnej dystansami. Pozdrawiam.

Robinson74
21-04-2018, 23:36
Dzięki za informację.
Chodziło mi o szczelinę między wiatroizolacją (czyli, o ile dobrze rozumiem, membraną wysokoparoprzepuszczalną) a pokryciem dachu.
OK, czyli już wiem, że kontrłaty muszą mieć wysokość 4cm.
Ponadto "powierzchnia wlotu w okapie i wylotu w kalenicy musi stanowić minimum 1/200 powierzchni wentylowanej". Czy tutaj chodzi o powierzchnię dachu?
Dodatkowo muszę mieć gąsiory wentylacyjne w kalenicy, ale to pewnie normalne.

Andrzej Wilhelmi
22-04-2018, 14:50
Zasada jest inna nie 1/200 powierzchni a 200 cm2 na 1 mb okapu. Natomiast szczelina wentylacyjna w kalenicy (wylot) minimum 50 cm2 na 1 mb czyli w dachu dwuspadowym 100 cm2. Pozdrawiam.

Robinson74
22-04-2018, 16:23
OK, mam nadzieję, że zaczynam łapać temat tej wentylacji.
Czyli ta szczelina nad membraną (u mnie zakładam 4cm) istnieje pod całym dachem, ale wyloty są rozmieszczone w okapie (czyli w podbitce?) i w kalenicy?
Zakładając, że okap ma ok. 80mb, to w okapie potrzeba otworów na łączną powierzchnię ok. 1,6m2. Czy takie otwory mogą być rozmieszczone właśnie co 1mb okapu czy jest tu pewna dowolność i mogą być np. co 5 metrów, ale wtedy odpowiednio większe? Jaka jest praktyka?
U mnie będzie akurat dach 4-spadowy z garażem w bryle - Dom w Werbenach 8 G2PN.
411564

mariober
22-04-2018, 17:35
chyba nie doprecyzowałeś co chcesz - są dwa miejsca które potrzebują przepływu powietrza
- izolacja - potrzebuje szczeliny wentylacyjnej między 3cm i więcej, im mniejszy spadek dachu tym większa optymalnie jest 5cm ! jest ona wymagana gdy mamy pełne deskowanie i papę , nie jest konieczna gdy na dachu jest tylko membrana . Wlot powietrza znajduje się najczęściej w podbitce a wylot w kalenicy gdzie łączy się z wentylacją połaci !. Najlepiej jak są to szczeliny po całości obrysu dachu a nie dziury ponieważ powietrze musi dostać się między wszystkie krokwie ( w podbitce wystarczy szczelina 8mm zabezpieczona siatką na owady , gryzonie nie wejdą . W kalenicy 5cm szerokości przykryta membraną by woda się tam nie dostawała.

- połać potrzebuje wentylacji , tam występuje bardzo dużo wilgoci ze skroplin i z nieszczelności ( wentylujemy nawet jak jest membrana) tam przestrzeń wynosi ok 6cm (kontrłata i łata ) wlot powietrza w pasie pod rynnowym lub nadrynnowym ,zależy od zastosowanego pokrycia .Wylot w kalenicy , stosuje się taśmy kalenicowe które są perforowane i odprowadzają powietrze , jeżeli jest konieczność można użyć specjalnych dachówek wentylacyjnych a nawet kominków .Dużo zależy od pokrycia dachowego .

Robinson74
22-04-2018, 19:45
Nie mam pełnego deskowania, więc chodzi mi o drugi z podanych przez Ciebie rodzajów wentylacji. Analizy wskazują, że muszę tam mieć minimum 4cm. Stąd było moje pytanie. Czy te 4 cm uzyskam grubością kontrłat? Andrzej Wilhelmi twierdzi, że tak, natomiast Ty piszesz, że jest to kontrłata+łata, więc jest pewna rozbieżność.

Andrzej Wilhelmi
22-04-2018, 20:50
W Twoim przypadku kontrłata musi mieć grubość (wysokość) 4 cm. Wlot powietrza pod pokrycie zapewni kratka wentylacyjna okapu najlepiej ze stopką. Na tej kratce opiera się pierwszy rząd dachówek. Przy zastosowaniu folii wysokoparoprzepuszczalnej w podbitce żadne otwory nie są potrzebne. Pozdrawiam.