PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek w DOMU PASYWNYM



Kominki Piotr Batura
31-03-2018, 06:53
Taki świąteczny temat zakładam....Z założenia, jeśli jest kominek, to nie jest to dom pasywny. Może jednak jest ktoś na forum, kto w swoim domu spełniającym warunki pasywności, przedziurawił dach i ma w nim jakieś okienko z ogniem? Kominek, piecyk, piecokominek? Jakieś doświadczenia lub spostrzeżenia? :)

dbx
31-03-2018, 09:59
Nie sądzisz, że najlepszym doradcą, informatorem w tym przypadku, byłyby własne doświadczenia ? Bo czuć, że rynek stawia i takie propozycje, niemniej, czerpanie wymiernych sumptów od obcych, to już nieelegancko.

Kaizen
31-03-2018, 10:36
Było. Np. tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?338638-Kominek-i-komin-w-domu-energooszczędnym-oraz-pasywnym).

Dobre pytanie, to jak spalić 500kg drewna w salonie małego, pasywnego domu, co by zapewniło 100% zapotrzebowanie na ciepło tak, żeby uzyskać stałą temperaturę w całym domu. A przy pracującym innym źródle ciepła (zwłaszcza przy bezwładnej podłogówce) jak spalić wsad, żeby nie zrobić w salonie sauny.

Kominki Piotr Batura
31-03-2018, 11:20
Było. Np. tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?338638-Kominek-i-komin-w-domu-energooszczędnym-oraz-pasywnym).

Dobre pytanie, to jak spalić 500kg drewna w salonie małego, pasywnego domu, co by zapewniło 100% zapotrzebowanie na ciepło tak, żeby uzyskać stałą temperaturę w całym domu. A przy pracującym innym źródle ciepła (zwłaszcza przy bezwładnej podłogówce) jak spalić wsad, żeby nie zrobić w salonie sauny.Dzięki Kaizen....
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?338638-Kominek-i-komin-w-domu-energooszcz%C4%99dnym-oraz-pasywnym&p=7643121&viewfull=1#post7643121

dbx
31-03-2018, 14:19
Dzięki Kaizen....
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?338638-Kominek-i-komin-w-domu-energooszcz%C4%99dnym-oraz-pasywnym&p=7643121&viewfull=1#post7643121

Kajam się zatem.

Można było wkleić tego linka w tematycznym
i nie szczuć

Krakers70
31-03-2018, 19:44
Jeżeli dom ma proporcje sprzyjające grzaniu piecokominkiem, to moim zdaniem nie ma znaczenia pasywny, czy nie, jedyna różnica to kwestia wygenerowanej mocy. Duży salon na dole, góra grzana konwekcyjnie, palenisko małej mocy i duuużo akumulacji, żeby nie zagrzała się zbyt mocno i emisja ciepła była jak najbardziej wyrównana. Tak bym obstawiał, choć mojemu domkowi do pasywności daleko.

Kominki Piotr Batura
01-04-2018, 06:41
Jeżeli dom ma proporcje sprzyjające grzaniu piecokominkiem, to moim zdaniem nie ma znaczenia pasywny, czy nie, jedyna różnica to kwestia wygenerowanej mocy. Duży salon na dole, góra grzana konwekcyjnie, palenisko małej mocy i duuużo akumulacji, żeby nie zagrzała się zbyt mocno i emisja ciepła była jak najbardziej wyrównana. Tak bym obstawiał, choć mojemu domkowi do pasywności daleko.Też tak bym zakładał. Dom budował jednak ktoś kto miał pojęcie o domach pasywnych. Miał być niedrogi, a piętro komplikuje konstrukcję ze względu na udział słońca w idei......Akumulacji razem z paleniskiem zaledwie ok 1100 kg. Dom ma 105 m2

Kominki Piotr Batura
01-04-2018, 07:20
Dyskusja o kominie może być problemem w tym wypadku. Komin zaczyna się w zasadzie poza główną, użytkową bryłą budynku, w przestrzeni ocieplenia stropu betonowego. To lekka konstrukcja o wadze ok 30-40 kg oparta na płytach stropowych.

Kominki Piotr Batura
01-04-2018, 07:37
Było. Np. tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?338638-Kominek-i-komin-w-domu-energooszczędnym-oraz-pasywnym).

Dobre pytanie, to jak spalić 500kg drewna w salonie małego, pasywnego domu, co by zapewniło 100% zapotrzebowanie na ciepło tak, żeby uzyskać stałą temperaturę w całym domu. A przy pracującym innym źródle ciepła (zwłaszcza przy bezwładnej podłogówce) jak spalić wsad, żeby nie zrobić w salonie sauny.Inwestor nie jest człowiekiem czułym na wahania temperatury w domu rzędu 2 stopni. Bardziej wkurzały go niewspółmiernie wysokie koszty manipulacyjne / przesyłowe, jakie doliczają sobie dostawcy prądu, a szczególnie gazu - w domu pasywnym są dużo większe od realnego zużycia energii. Pierwsze zimy ogrzewał jakimiś prądowymi gadgetami, ale założenia miał inne... Piecokominek jest jedynym źródłem ciepła. Mała akumulacyjność samego piecokominka została przerzucona na podłogę. Płyta betonowa zawiera system rur (coś w stylu legalett), w które ciepłe powietrze (40-50 o C) tłoczy zwykła turbinka. Schładzanie pieca powietrzem nie powoduje zatem zbyt dużej emisji obudowy w okresie po napaleniu (kilka godzin). System nawet nie posiada "cudownych" podwójnych czy potrójnych szyb w palenisku. Inwestor pali jak odczuwa spadek temperatury o wspomniane wcześniej 2 stopnie. Czyli raz na 2 - 4 dni, porcją 6 - 7 kg odpadków drewna (!). Stare palety, skrzynie...To jego zdaniem element pasywności systemu i ekologii...Postaram się to sukcesywnie opisywać w tym wątku...Nie jestem w stanie wszystkiego wyłuszczyć od razu...:)

Zaskoczyło mnie Twoje 500 kg drewna. Takie roczne zapotrzebowanie to ok 1 metr opału ...Nam wyszło podobnie...

fotohobby
01-04-2018, 09:19
Inwestor nie jest człowiekiem czułym na wahania temperatury w domu rzędu 2 stopni. Bardziej wkurzały go niewspółmiernie wysokie koszty manipulacyjne / przesyłowe, jakie doliczają sobie dostawcy prądu, a ..

To nie ma prądu w ogole ? Prawdziwy hardcor :)
Co do gazu to sie zgodze, dla takiego domu to absurd, ale kWh z pradu ze wszystki mu oplatami to jakies 34gr/kWh.
Fundowac sobie w imię takich oszczednosci amplitude +/- 2C ?

brencik
01-04-2018, 10:36
Fundowac sobie w imię takich oszczednosci amplitude +/- 2C ?

U mnie przy histerezie 0,5C jest już hardkor.... dlatego nie dopuszczam do przekroczenia nastawionej temperatury (automatyka zmniejsza temperaturę zasilania grzejnków w miarę podnoszenia się temp wewnatrz, oczywiście wg krzywej grzewczej)

dbx
01-04-2018, 10:54
Jak dla mnie, koncepcja budowy 'kominka' w domu pasywnym, jest troszkę chybiona. Ale to moje zdanie. Są też inne, zapewne przemyślane i przeliczone, jak np to niżej:

"A czego dom /pasywny/ powinien nie mieć:

-kotłowni i składu opału
-pieca, grzejników instalacji c.o.
-tradycyjnych fundamentów, lecz prostą i lepszą płytę fundamentową
-kominów i corocznych opłat kominiarskich
-instalacji gazowej
-klimatyzacji - a jeśli to tylko możliwe dom nie powinien mieć jeszcze:
-stropu, którego koszt jest wyższy niż całkowity koszt materiału na mury
-klatki schodowej i schodów
-korytarzy"

Wiem, że powyższe, odbiegać to może od założeń tematu i oczekiwań jego autora, ale nie można tego pominąć. To wszakże przyszłość, nie tak odległa, która nas niechybnie czeka :) Sam autor uległ działaniu magii pasywności. Jednak jak widać, niektórzy z góry zakładają, że kominki odejdą do lamusa.

brencik
01-04-2018, 11:14
Cytat z Pana Sempińskiego, zapomniałeś dodać.
Kominek w domu pasywnym to jak silnik 3.0 diesla w rowerku dziecięcym.
https://www.youtube.com/watch?v=h67ImJUIfM0
https://www.youtube.com/watch?v=0-i6GbkIwAI

Kominki Piotr Batura
01-04-2018, 13:25
Będąc na tym forum kilka lat, trudno nie natknąć się na temat DOM PASYWNY. Większość ostatnich komentarzy potwierdza mój sceptycyzm i duży dystans, jakim darzyłem tego rodzaju budownictwo, głównie z powodu forumowych dyskutantów. Uważam je zresztą nadal w swojej czystej formie za aspołeczne i nieracjonalne. To opinia prof. dr Hugo Hensa - jednego z ojców duchowych ustawodawstwa nakładającego na nas obowiązki pasywne do 2021 r.
Wystarczył jednak człowiek, który nie dał się do końca zbzikować technologii i "uczłowieczył" swój dom...Bardzo ucieszyła mnie jego prośba, a wyniki naszego eksperymentu zaskoczyły nie tylko mnie. To człowiek który bardzo chciał mieć kominek i cieszy się z możliwości palenia. Na pewno nie założy wątku do którego przytuli się zaraz kilku malkontentów: "kupiłem kominek i szlag mnie trafia" :D

Kominki Piotr Batura
01-04-2018, 13:40
Jednym z argumentów "mojego" inwestora było ewentualne uniezależnienie się od systemowych dostawców energii. Mało kto dostrzega mafijny charakter ich działalności.

dbx
01-04-2018, 14:14
Wobec powyższych, tenże inwestor, musi mieć zainstalowane systemy produkujące energię elektryczną. Poza tym, niepokojące jest jego podejście do tematu wymogu spełnienia jakichś tam postanowień. Ale to nie temat na ten temat.
I jeszcze jedno; warto wiedzieć o jakiej pasywności jest mowa.

Kominki Piotr Batura
01-04-2018, 14:31
Chciałbym po prostu podzielić się spostrzeżeniami, co oczywiście zrobię. Nie potwierdzam większości katastroficznych przepowiedni. Z wspomnianą zwykłą szybą robiącą saunę w salonie włącznie. Mieliśmy ją spreparować później, ale okazuje się to kompletnie bez sensu...Koszyk opału średnio raz na 3 dni nie może być argumentem na "kotłownie w salonie". Strop betonowy...niby dlaczego nie?

fotohobby
01-04-2018, 16:49
Tak mozna funkcjonowac, kiedy ziszczą się katastroficzne przepowiednie.
Ale fundować sobie na codzień amplitude +/-2C, zeby oszczedzic 300zł to trzeba cierpiec na "syndrom kuliboba"

Kominki Piotr Batura
01-04-2018, 17:50
Tak mozna funkcjonowac, kiedy ziszczą się katastroficzne przepowiednie.
Ale fundować sobie na codzień amplitude +/-2C, zeby oszczedzic 300zł to trzeba cierpiec na "syndrom kuliboba"A jaki to syndrom wydać kilka tysięcy bez sensu na kominek i przeżywać to potem do końca dni swoich?

fotohobby
01-04-2018, 18:44
Syndrom złego wyboru, przed którym warto przestrzec innych

Krakers70
01-04-2018, 18:49
Zapewne jak ktoś się przyzwyczai do stałej temperatury, to wahnięcie 0.5* C w jedną czy drugą to szok. W drugą stronę tez to działa, są ludzie dla których amplituda 2* mieści się w marginesie komfortu. Kwestia indywidualna. Szkoda bić pianę i ciągnąć ten temat.
Na przykładzie klienta Piotra widać, że da się do kwestii domu pasywnego podejść na spokojnie, z głową i bez niepotrzebnej ortodoksji. Lubię takie podejście, więc z niecierpliwością czekam na więcej szczegółów o tym domu :)

fotohobby
01-04-2018, 18:58
Jasne, w latach '80/90 ubiegłego wieku też tak mieszkałem. Dom - kostka bez ocieplenia, ogrzewanie nadmuchowe, później CO.
Czasem 22, czasem 19,5, bo wygasło.
Jakoś mi się to z domem pasywnym się nie kojarzy...

MD.
01-04-2018, 19:04
U nas w domu amplitudy do 2 stopni mieszczą się w granicach komfortu. Dla mnie wahnięcie temperatury o 0,5 stopnia jest praktycznie nieodczuwalne.

Krakers70
01-04-2018, 19:21
U nas w domu amplitudy do 2 stopni mieszczą się w granicach komfortu. Dla mnie wahnięcie temperatury o 0,5 stopnia jest praktycznie nieodczuwalne.

Dla mnie podobnie, 19-22* jest OK, z tym że w salonie, przy rozgrzanym kominku 22* plus podczerwień promieniująca z ceramiki to już kapkę za dużo :)

Kominki Piotr Batura
01-04-2018, 19:31
Jeżeli idea domu pasywnego, czy dyskusja o nim, sprowadza się do kwestionowania amplitudy przez osoby rozczarowane kominkiem, to przepraszam, że założyłem ten watek...:D

Ale...dajmy bić pianę forumowym wszystkowiedzącym i róbmy swoje...W przyszłym tygodniu spróbuję podjechać i pstryknąć kilka fotek domu, wnętrza...

Z ciekawych informacji. Dom ma oczywiście zasilanie elektryczne, tak więc farelka z pewnością może służyć jako rezerwowe źródło ciepła. Głównym systemem grzewczym jest słońce, a przy jego braku piecokominek. Wyjazd na dwa tygodnie zimą, spowodował spadek temperatury w budynku do 17 o C. W domu brata inwestora, zbudowanym klasycznie, w tym samym okresie spadek nastąpił do 2 o C. Były to mroźne, ale słoneczne dni, stąd prawdopodobnie taki efekt w domu pasywnym z dużymi oknami od południa. .

fotohobby
01-04-2018, 19:36
Jeżeli idea domu pasywnego, czy dyskusja o nim, sprowadza się do kwestionowania amplitudy przez osoby rozczarowane kominkiem, to przepraszam, że założyłem ten watek...:D



Moje podejście do kominków akurat nie ma tu znaczenia, natomiast kwestionowałbym każde źródło ciepła dające tak mało komfortowy rozkład amplitudy.
Ten wątek przypomina mi trochę te, które zakłada bogusław, producent grzejników.
Też uparcie twierdzi, że jego produkty mogą znależć swoje miejsce w budownictwie energooszczędnym/pasywnym.

Kominki Piotr Batura
01-04-2018, 19:45
Dom stoi na płycie z 30 cm grubości izolacją styropianową (XP). Na ścianach z silikatu 18 cm jest 35 cm styropianu grafitowego. Na stropie betonowym (płyty kanałowe 20 cm grube) lezy 40, albo 45 cm wełny. Okna duże, od południa są 3 szybowe, wszystkie pozostałe mają system 4 szybowy. Oprócz pojedynczej szyby w piecokominku, jest jeszcze jeden "niewybaczalny" anachronizm. Powietrze do spalania pobierane jest z pomieszczenia! Rekuperacja jest tak ustawiona, że nie ma z tym problemu...jest kanał zewnętrzny, ale inwestor miał inną fantazję...

Kaizen
01-04-2018, 19:48
A jaki to syndrom wydać kilka tysięcy bez sensu na kominek i przeżywać to potem do końca dni swoich?


Płyta betonowa zawiera system rur (coś w stylu legalett), w które ciepłe powietrze (40-50 o C) tłoczy zwykła turbinka. Schładzanie pieca powietrzem nie powoduje zatem zbyt dużej emisji obudowy w okresie po napaleniu (kilka godzin).


System z płytą fundamentową a'la Legalett i kominek do zasilania tego to nie jest kilka tysięcy. To jest pewnie kwota kilkunastu jak nie ponad dwudziestu tysięcy w porównaniu do ław fundamentowych czy nawet zwykłej płyty i systemu grzewczego opartego na kotle elektrycznym czy kablach. Czyli w całym cyklu życia budynku ani to tanie, ani wygodne, ani nie zapewnia komfortu cieplnego choćby zbliżonego do konkurencyjnych rozwiązań.

Ma też dosyć istotną wadę formalną:
"§ 138. Obudowa przewodów instalacji ogrzewczej powinna umożliwiać wymianę instalacji bez naruszania konstrukcji budynku."

Kominki Piotr Batura
01-04-2018, 19:49
Moje podejście do kominków akurat nie ma tu znaczenia, natomiast kwestionowałbym każde źródło ciepła dające tak mało komfortowy rozkład amplitudy.
Ten wątek przypomina mi trochę te, które zakłada bogusław, producent grzejników.
Też uparcie twierdzi, że jego produkty mogą znależć swoje miejsce w budownictwie energooszczędnym/pasywnym.Ja nic uparcie nie twierdzę, tylko relacjonuję pewien ciekawy eksperyment, który z pewnością jest zaskakujący. Jak widzę nie tylko dla mnie...:)

fotohobby
01-04-2018, 19:53
@Kaizen: Te "parę tysięcy" to był przytyk do mnie.

Natomiast interesuje mnie, jak urządzenie na paliwo stałe, czerpiące powietrze z pomieszczeń uzyskało odbiór kominiarski, biorąc pod uwagę WM.
Ciekawi mnie też, jak równoważone jest powietrze uciekające przez komin.

Kominki Piotr Batura
01-04-2018, 19:53
System z płytą fundamentową a'la Legalett i kominek do zasilania tego to nie jest kilka tysięcy. To jest pewnie kwota kilkunastu jak nie ponad dwudziestu tysięcy w porównaniu do ław fundamentowych czy nawet zwykłej płyty i systemu grzewczego opartego na kotle elektrycznym czy kablach. Czyli w całym cyklu życia budynku ani to tanie, ani wygodne, ani nie zapewnia komfortu cieplnego choćby zbliżonego do konkurencyjnych rozwiązań.

Ma też dosyć istotną wadę formalną:
"§ 138. Obudowa przewodów instalacji ogrzewczej powinna umożliwiać wymianę instalacji bez naruszania konstrukcji budynku."To dość zaskakująca konkluzja...
1.Sugerujesz, że system Legalett jest wadliwy czy nielegalny?
2.Domy pasywne mają być tańsze w budowie od zwykłych, czy energooszczędnych?

dbx
01-04-2018, 19:58
System z płytą fundamentową a'la Legalett i kominek do zasilania tego to nie jest kilka tysięcy. To jest pewnie kwota kilkunastu jak nie ponad dwudziestu tysięcy w porównaniu do ław fundamentowych czy nawet zwykłej płyty i systemu grzewczego opartego na kotle elektrycznym czy kablach. Czyli w całym cyklu życia budynku ani to tanie, ani wygodne, ani nie zapewnia komfortu cieplnego choćby zbliżonego do konkurencyjnych rozwiązań.

Ma też dosyć istotną wadę formalną:
"§ 138. Obudowa przewodów instalacji ogrzewczej powinna umożliwiać wymianę instalacji bez naruszania konstrukcji budynku."

System legalett nie stanowi problemu dla wymiany instalacji. Chyba, że trzeba doprecyzować co autor ma na myśli, pisząc instalacja.

Kominki Piotr Batura
01-04-2018, 19:59
@Kaizen: Te "parę tysięcy" to był przytyk do mnie.

Natomiast interesuje mnie, jak urządzenie na paliwo stałe, czerpiące powietrze z pomieszczeń uzyskało odbiór kominiarski, biorąc pod uwagę WM.
Ciekawi mnie też, jak równoważone jest powietrze uciekające przez komin.Inwestor sporą część inwestycji wykonał sam. Na wiele rzeczy nie miałem wpływu. Ja dostarczyłem profesjonalne palenisko i komin, wraz z montażem. Nie sądzę, by przejmował się tym czym Ty się martwisz. To eksperyment, a człowiek ma powiązania z Politechniką Poznańską. Zresztą następny sezon, będziemy palić z podłączeniem powietrza zewnętrznym, by zaobserwować różnice...

MD.
01-04-2018, 20:40
Możesz bardziej przybliżyć rozwiązanie ogrzewania z piecokominka? Podłoga jest grzana ciepłym powietrzem czy jak?

Kaizen
01-04-2018, 20:47
Natomiast interesuje mnie, jak urządzenie na paliwo stałe, czerpiące powietrze z pomieszczeń uzyskało odbiór kominiarski, biorąc pod uwagę WM.

A czemu miałby nie uzyskać? Żaden przepis nie zabrania urządzeń z otwartą komorą spalania przy zrównoważonej wentylacji mechanicznej. Możesz mieć kominek z cegły jak w starym pałacu.
Wyłącznie przy wywiewnej jest zakaz.


Ciekawi mnie też, jak równoważone jest powietrze uciekające przez komin.

Normalnie - podciśnienie wewnątrz zwiększy automatycznie nawiew (zmniejszy opory), zmniejszy wywiew (zwiększy opory) i zbilansuje.

Kominki Piotr Batura
01-04-2018, 21:17
Możesz bardziej przybliżyć rozwiązanie ogrzewania z piecokominka? Podłoga jest grzana ciepłym powietrzem czy jak?Przestrzeń między obudową a korpusem grzewczym piecokominka została podłączona do systemu stalowych rur fi 100 zatopionych w płycie fundamentowej. Wszystko stanowi jeden szczelny zamknięty obieg, w którym ruch w kółko zapewnia wentylator. Ilość, długość rur - muszę dopytać. Temperatura na zasilaniu to kilkadziesiąt stopni. Palenie jednorazowe ok 1,5 godz. 6 - 7 kg drewna, turbina pracuje kilka godzin. Podłoga w miejscach gdzie są rury osiąga dwadzieścia kilka stopni. Tak zgromadzona energia (w piecokominku, podłodze i z pewnością pośrednio w ścianach silikatowych) pozwala utrzymać temperaturę 2 dni ze spadkiem jak wspominałem, ok 2 stopni. Spadek jest mniejszy w dni słoneczne.

Remiks
01-04-2018, 21:37
Przestrzeń między obudową a korpusem grzewczym piecokominka została podłączona do systemu stalowych rur fi 100 zatopionych w płycie fundamentowej. Wszystko stanowi jeden szczelny zamknięty obieg, w którym ruch w kółko zapewnia wentylator. Ilość, długość rur - muszę dopytać. Temperatura na zasilaniu to kilkadziesiąt stopni. Palenie jednorazowe ok 1,5 godz. 6 - 7 kg drewna, turbina pracuje kilka godzin. Podłoga w miejscach gdzie są rury osiąga dwadzieścia kilka stopni. Tak zgromadzona energia (w piecokominku, podłodze i z pewnością pośrednio w ścianach silikatowych) pozwala utrzymać temperaturę 2 dni ze spadkiem jak wspominałem, ok 2 stopni. Spadek jest mniejszy w dni słoneczne.

Rura setka rozłożona po całości płyty? Dużo i strasznie zwiększyło by koszt płyty. Płyta jakoś opomiarowana? 1,5h palenia to tak by dostarczyć do akumulatora to co stracił, a ile ładował się na początku palenia i jak wytrzymał to pasywniak? Jaka wielkość szyby?

Arturo72
02-04-2018, 00:46
Nie mam pasywniaka ale mocno energooszczędny i po 5 latach domu z kominkiem uważam ciągle
,że kominek to super sprawa :)

Technicznie,wkład z dwoma szybami z Kratek,testy Piotra miały duże znaczenie ws wyboru wkładu, ale obudowa bez kratek z płyt akumulujacych od Bohusza a 2 środku "turbodym" od Foresta i Baska też :)
Zatem kominek jest typowo forumowy :)
Za co dzięki.

Nic mi się nie przegrzewa nawet jak mam chec zrobić klimat i patrzeć na ogień. 3-4 polana buka stykna na kilka godzin.

P.S
Łyżka dziekciu żeby nie było za slodko.
Baska pękła w jednej płytce,mi to nie przeszkadza ale Forest to olal a widział to od początku bo po miesiącu...

Kominki Piotr Batura
02-04-2018, 07:02
Nie mam pasywniaka ale mocno energooszczędny i po 5 latach domu z kominkiem uważam ciągle
,że kominek to super sprawa :)

Technicznie,wkład z dwoma szybami z Kratek,testy Piotra miały duże znaczenie ws wyboru wkładu, ale obudowa bez kratek z płyt akumulujacych od Bohusza a 2 środku "turbodym" od Foresta i Baska też :)
Zatem kominek jest typowo forumowy :)
Za co dzięki.

Nic mi się nie przegrzewa nawet jak mam chec zrobić klimat i patrzeć na ogień. 3-4 polana buka stykna na kilka godzin.

P.S
Łyżka dziekciu żeby nie było za slodko.
Baska pękła w jednej płytce,mi to nie przeszkadza ale Forest to olal a widział to od początku bo po miesiącu...No bo Forest też jest chyba rozczarowany kominkami...:D

Kominki Piotr Batura
02-04-2018, 07:27
Rura setka rozłożona po całości płyty? Dużo i strasznie zwiększyło by koszt płyty. Płyta jakoś opomiarowana? 1,5h palenia to tak by dostarczyć do akumulatora to co stracił, a ile ładował się na początku palenia i jak wytrzymał to pasywniak? Jaka wielkość szyby?Remiksie. Napisałem że o ilość i długość rur dopytam (może to też większa średnica?). Nie ma ich na całej powierzchni. "Dużo i strasznie"? Nie wydaje mi się. Inwestor zakupił rury, sam je rozłożył, z zewnątrz połapał taśmami i przypilnował lanie betonu, żeby ciśnieniem z węża nie zepsuli. Dopytam, bo mnie to też interesuje...

O jakie ładowanie akumulatora Ci chodzi? Może nie kumam, ale ten dom nie startuje od 0 stopni. Głównie dlatego, że ciężko go wyziębić, o czym pisałem. Słońce robi swoje. Silikaty w ścianach, beton z dołu i z góry do tego 1000 kg szamotu. W tym domu napełnienie wanny ciepłą wodą podnosi temperaturę o jedną-dwie dziesiąte stopnia! Co się dziwić, jeśli policzysz energię jaką przeznaczono na jej podgrzanie...Najlepiej nie spuszczać wody do rana! :)
Impreza na 12 osób dostarcza ciepła zgodnie z zapotrzebowaniem budynku. Tym bardziej zdziwienie moje budził fakt nie przegrzewania domu najtańszym piecokominkiem z pojedynczą szybą o wymiarach ok 20x30 cm...Siedziałem ze 3 godziny u człowieka, napalił 15 minut przed moim przyjazdem...Najcieplej zrobiło się w pomieszczeniu technicznym za łazienką. Tam gdzie rury, turbinka, rekuperator. Rury miały zostać zaizolowane, ale zanim to zrobili, doszli do wniosku, że łazienka o 2 stopnie cieplejsza to ich marzenie...

Myjk
02-04-2018, 10:40
to trzeba cierpiec na "syndrom kuliboba"
hahaha :D

fotohobby
02-04-2018, 12:45
A czemu miałby nie uzyskać? Żaden przepis nie zabrania urządzeń z otwartą komorą spalania przy zrównoważonej wentylacji mechanicznej. Możesz mieć kominek z cegły jak w starym pałacu.
Wyłącznie przy wywiewnej jest zakaz.

Normalnie - podciśnienie wewnątrz zwiększy automatycznie nawiew (zmniejszy opory), zmniejszy wywiew (zwiększy opory) i zbilansuje.

Mam nadzieje, ze inwestor pomyslal o nagrzewnicy, gdzyz rozmrazanie przez wylaczenie nawiewu nie bedzie juz wentylacja zrownowazona.

Remiks
02-04-2018, 13:24
Remiksie. Napisałem że o ilość i długość rur dopytam (może to też większa średnica?). Nie ma ich na całej powierzchni. "Dużo i strasznie"? Nie wydaje mi się. Inwestor zakupił rury, sam je rozłożył, z zewnątrz połapał taśmami i przypilnował lanie betonu, żeby ciśnieniem z węża nie zepsuli. Dopytam, bo mnie to też interesuje...

O jakie ładowanie akumulatora Ci chodzi? Może nie kumam, ale ten dom nie startuje od 0 stopni. Głównie dlatego, że ciężko go wyziębić, o czym pisałem. Słońce robi swoje. Silikaty w ścianach, beton z dołu i z góry do tego 1000 kg szamotu. W tym domu napełnienie wanny ciepłą wodą podnosi temperaturę o jedną-dwie dziesiąte stopnia! Co się dziwić, jeśli policzysz energię jaką przeznaczono na jej podgrzanie...Najlepiej nie spuszczać wody do rana! :)
Impreza na 12 osób dostarcza ciepła zgodnie z zapotrzebowaniem budynku. Tym bardziej zdziwienie moje budził fakt nie przegrzewania domu najtańszym piecokominkiem z pojedynczą szybą o wymiarach ok 20x30 cm...Siedziałem ze 3 godziny u człowieka, napalił 15 minut przed moim przyjazdem...Najcieplej zrobiło się w pomieszczeniu technicznym za łazienką. Tam gdzie rury, turbinka, rekuperator. Rury miały zostać zaizolowane, ale zanim to zrobili, doszli do wniosku, że łazienka o 2 stopnie cieplejsza to ich marzenie...

Pisałem dużo rur ze względu na ich średnicę bo ona powoduje zwiększenie grubości płyty, płyta fundamentowa jest częścią konstrukcji budynku i musi przenieść odpowiednie obciążenia. Sam mam płytę i myślałem o takich kanałach ale zdecydowanie mniej kosztowne było wpakowanie tam wody tzn PEX-a, nie trzeba było zwiększać grubości płyty. Co do lania betonu to ciekawe jak zapobiegli unoszeniu się rur z powietrzem ale to już szczegóły techniczne lania płyty.
Jak będziesz dopytywał to dopytaj też ile mb i na jaką powierzchnię poszło i z jakim rozstawem instalowano rury, to pytanie tak z ciekawości a nie złośliwości;-)
Płyta to dla mnie akumulator, u mnie 16m3 betonu, szkoda że można go ładować do max 24stopni. Wiem że dom od zera nie startuje, mój też nie;-) pytałem o to ile paleń potrzeba było w okresie rozpoczęcia ogrzewania by płyta uzyskała optymalną temperaturę. Temat jest interesujący więc troszkę pytań.

dbx
02-04-2018, 13:31
" Co do lania betonu to ciekawe jak zapobiegli unoszeniu się rur z powietrzem ale to już szczegóły techniczne lania płyty."

Kładziesz na spodzie i na wierzchu zbrojenie i wiążesz.


"Płyta to dla mnie akumulator, u mnie 16m3 betonu, szkoda że można go ładować do max 24stopni."
Dlaczego tylko do 24 oC ?

Remiks
02-04-2018, 13:38
" Co do lania betonu to ciekawe jak zapobiegli unoszeniu się rur z powietrzem ale to już szczegóły techniczne lania płyty."

Kładziesz na spodzie i na wierzchu zbrojenie i wiążesz.


"Płyta to dla mnie akumulator, u mnie 16m3 betonu, szkoda że można go ładować do max 24stopni."
Dlaczego tylko do 24 oC ?

Zbrojenie na rurach, tylko jakie to rury, wytrzymałość na zgniatanie do tego chodzenie przy jego wiązaniu no i dystans od rur by zbrojenie odpowiednią otulinę betonu miało. Dlatego 24 bo na niej są kafle i po tym chodzisz więc lepiej by 40 nie miała;-)

dbx
02-04-2018, 13:51
Zbrojenie na rurach, tylko jakie to rury, wytrzymałość na zgniatanie do tego chodzenie przy jego wiązaniu no i dystans od rur by zbrojenie odpowiednią otulinę betonu miało. Dlatego 24 bo na niej są kafle i po tym chodzisz więc lepiej by 40 nie miała;-)

Kiedy leją na legalett, chodzą po wsiem, bez krępacji :)
Te 24 stopnie to za mało może być, i jak je uzyskać grzejąc ciepłem tłoczonym turbinką z kominka ?

Kominki Piotr Batura
02-04-2018, 13:57
Mam nadzieje, ze inwestor pomyslal o nagrzewnicy, gdzyz rozmrazanie przez wylaczenie nawiewu nie bedzie juz wentylacja zrownowazona.To poważne pytanie, czy syndrom fotohobby? ;)
Ja się na reku nie znam, mogę zapytać....

Kominki Piotr Batura
02-04-2018, 13:59
Kiedy leją na legalett, chodzą po wsiem, bez krępacji :)
Te 24 stopnie to za mało może być, i jak je uzyskać grzejąc ciepłem tłoczonym turbinką z kominka ?Remiks ma inny dom. To nie pasywniak. W eksperymencie 22 mierzone na podłodze już działa....

Remiks
02-04-2018, 14:06
Kiedy leją na legalett, chodzą po wsiem, bez krępacji :)
Te 24 stopnie to za mało może być, i jak je uzyskać grzejąc ciepłem tłoczonym turbinką z kominka ?

Tak tak chodzą tylko może popatrz jak to tam jest robione, rury na zbrojeniu dolnym a nie jak pisałeś pod zbrojeniem, na to zbrojenie górne na kobyłkach i już biegać można tylko z uwagą by kopytka nie skręcić;-) Rury chyba innej średnicy niż w przykładzie Piotra.
Może chociaż pooglądaj kilka filmików jak nie widziałeś takiej płyty w praktyce.
24 to nie temperatura czynnika grzewczego a temperatura płyty.

dbx
02-04-2018, 14:11
Są dwa poziomy zbrojenia. dolne i górne, pomiędzy nimi są rury grzewcze.
Jak uzyskać nie więcej niż 24 sopnie grzejąc powietrzem z kominka ?

Remiks
02-04-2018, 14:24
Są dwa poziomy zbrojenia. dolne i górne, pomiędzy nimi są rury grzewcze.
Jak uzyskać nie więcej niż 24 sopnie grzejąc powietrzem z kominka ?
A co ja napisałem.
Jak uzyskać 24, tak jak w podłogówce grzanej wodą.
Jakaś dziwna ta dyskusja.
To z Twojego #44

" Co do lania betonu to ciekawe jak zapobiegli unoszeniu się rur z powietrzem ale to już szczegóły techniczne lania płyty."
Kładziesz na spodzie i na wierzchu zbrojenie i wiążesz.

Kominki Piotr Batura
02-04-2018, 14:48
Pisałem dużo rur ze względu na ich średnicę bo ona powoduje zwiększenie grubości płyty, płyta fundamentowa jest częścią konstrukcji budynku i musi przenieść odpowiednie obciążenia. Sam mam płytę i myślałem o takich kanałach ale zdecydowanie mniej kosztowne było wpakowanie tam wody tzn PEX-a, nie trzeba było zwiększać grubości płyty. Co do lania betonu to ciekawe jak zapobiegli unoszeniu się rur z powietrzem ale to już szczegóły techniczne lania płyty.
Jak będziesz dopytywał to dopytaj też ile mb i na jaką powierzchnię poszło i z jakim rozstawem instalowano rury, to pytanie tak z ciekawości a nie złośliwości;-)
Płyta to dla mnie akumulator, u mnie 16m3 betonu, szkoda że można go ładować do max 24stopni. Wiem że dom od zera nie startuje, mój też nie;-) pytałem o to ile paleń potrzeba było w okresie rozpoczęcia ogrzewania by płyta uzyskała optymalną temperaturę. Temat jest interesujący więc troszkę pytań.Tam jest chyba tak, że każde palenie to jakby start od zera, ale to zero jest na poziomie kilkunastu stopni - opisywałem jak zachowywał się dom podczas 2 tygodniowej nieobecności mieszkańców, bez jakiegokolwiek ogrzewania z wyjątkiem słonecznego przez szyby.

fotohobby
02-04-2018, 16:31
To poważne pytanie, czy syndrom fotohobby? ;)
Ja się na reku nie znam, mogę zapytać....

Mam nadzieje, ze ten inwestor zna sie lepiej

dbx
02-04-2018, 17:53
A co ja napisałem.
Jak uzyskać 24, tak jak w podłogówce grzanej wodą.
Jakaś dziwna ta dyskusja.
To z Twojego #44

To z mojego;
pisałem dwa razy to samo, że tak się układa, co w tym dziwnego ?
Pomiar temp.; sonda w beton, sterownik on/off do turbinki.
Dziwne jest to:


Płyta to dla mnie akumulator, u mnie 16m3 betonu, szkoda że można go ładować do max 24stopni.
dlaczego szkoda ?

Remiks
02-04-2018, 22:04
To z mojego;
pisałem dwa razy to samo, że tak się układa, co w tym dziwnego ?
Pomiar temp.; sonda w beton, sterownik on/off do turbinki.
Dziwne jest to:

dlaczego szkoda ?

Najpierw pytasz dlaczego tylko do 24 a teraz dlaczego szkoda. Masz jakiś problem z przelewaniem myśli na tekst. Tak jak najpierw zbrojenie było na rurach potem rury znalazły się między zbrojeniem. Twoje wpisy nic nie wnoszą do dyskusji tylko służą chyba nabijaniu postów.

dbx
02-04-2018, 23:28
Napisałem że o ilość i długość rur dopytam (może to też większa średnica?). Nie ma ich na całej powierzchni. "Dużo i strasznie"? Nie wydaje mi się. Inwestor zakupił rury, sam je rozłożył, z zewnątrz połapał taśmami i przypilnował lanie betonu, żeby ciśnieniem z węża nie zepsuli. Dopytam, bo mnie to też interesuje...
.

Niechby dopowiedział o łączeniu taśmą; czy rury kleił na "zakrętach" - doklejał kolanka ? Jaki rozstaw rur i sposób kładzenia; meander, spirala ? Czy słychać pracę nadmuchu ?



Najpierw pytasz dlaczego tylko do 24 a teraz dlaczego szkoda. Masz jakiś problem z przelewaniem myśli na tekst. Tak jak najpierw zbrojenie było na rurach potem rury znalazły się między zbrojeniem. Twoje wpisy nic nie wnoszą do dyskusji tylko służą chyba nabijaniu postów.

Zastanów się nad tym co piszesz. Problem w tym przypadku leży po twojej stronie. Niestety, ale jak nie rozumiesz tego co czytasz i piszesz, wpisy stają się męczące. Zadawałem pytania, byś wyjaśnił o czym piszesz.
Już nie pytam.

Zdun Darek B
03-04-2018, 08:25
Co to za "łapanie taśmami " ??

Kominki Piotr Batura
03-04-2018, 10:17
Co to za "łapanie taśmami " ??To po to by rury nie wyskoczyły z kielichów podczas lania betonu....

Remiks
03-04-2018, 19:36
Już nie pytam.
I bardzo dobrze. Zastanowiłem się z kim piszę.

Krakers70
09-06-2019, 05:55
Są jakieś niusy w temacie po kolejnym sezonie grzewczym?

Kominki Piotr Batura
09-06-2019, 07:45
Są jakieś niusy w temacie po kolejnym sezonie grzewczym?Nic nowego....ale można poczytać: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjy4qq-5dviAhUtsaQKHbX5ClQQFjAAegQIAxAB&url=https%3A%2F%2Fizbakominiarzy.pl%2F2017%2F02%2F 01%2Fbudownictwo-pasywne-jest-aspoleczne-i-nieracjonalne%2F&usg=AOvVaw1uAFAB05GVOLpV_m_RopCK

Krakers70
09-06-2019, 10:33
Nic nowego....ale można poczytać: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjy4qq-5dviAhUtsaQKHbX5ClQQFjAAegQIAxAB&url=https%3A%2F%2Fizbakominiarzy.pl%2F2017%2F02%2F 01%2Fbudownictwo-pasywne-jest-aspoleczne-i-nieracjonalne%2F&usg=AOvVaw1uAFAB05GVOLpV_m_RopCK

Kurcze facet czyta mi w myślach. Nieraz się zastanawiałem dokąd zmierza współczesne budownictwo. Szał standardu pasywnego, ilość wymogów, przepisów, obostrzeń sprawia, że współczesne domy stają się coraz bardziej "nieludzkie". I coraz mniej dostępne dla zwykłych ludzi ze względu na koszty. Czy tak to ma wyglądać?

Kominki Piotr Batura
09-06-2019, 11:15
Kurcze facet czyta mi w myślach. Nieraz się zastanawiałem dokąd zmierza współczesne budownictwo. Szał standardu pasywnego, ilość wymogów, przepisów, obostrzeń sprawia, że współczesne domy stają się coraz bardziej "nieludzkie". I coraz mniej dostępne dla zwykłych ludzi ze względu na koszty. Czy tak to ma wyglądać?Rośnie społeczny sprzeciw na takie dictum...Szacunek dla twórcy idei, który potrafi przyznać się do błędu....