PDA

Zobacz pełną wersję : Mały, prosty, własnymi ręcami



budujemy.dom.mlw
02-04-2018, 21:03
Witamy serdecznie,

Od jakiegoś czasu chodziła nam myśl o budowie własnego domku. Dlatego też często przeglądaliśmy dzienniki budowy, aby podpatrzeć jak radzą sobie inni, zapoznać się z tematem, uwierzyć że da się i nabrać odwagi aby w końcu samemu spróbować.
I takim oto sposobem od tego roku jesteśmy właścicielami 9 ar działki pod Wrocławiem.
Działka jest w pełni uzbrojona (woda, prąd, gaz, kanalizacja, internet) co zaważyło o jej wyborze.
I tyle z plusów naszej działki. Bo jak się później okazało, MPZP, którym objęta jest działka, sprawił nam olbrzymi problem i mocno ograniczył wybór, wydawałoby się idealnych dla nas projektów.

MPZP narzuca m.in. aby:

1. Budynek usytuowany był w osi działki, w konkretnej linii zabudowy

2. Kalenicą prostopadle do drogi
- ten punkt wykluczył nam najwięcej projektów

3. Kąt nachylenia dachu 40-50 stopni
- przez co budowa domu parterowego okazała się bezzasadna - żal nie korzystać z tych metrów, które powstałyby na poddaszu

4. Brak możliwości ogrzewania domu paliwem stałym
- mimo iż na początku chcieliśmy mieć kocioł na ekogroszek (ponoć najtańszy sposób ogrzewania), teraz tak właściwie cieszymy się z tego zapisu, zwłaszcza kiedy w okresie zimowym czasem ciężko było przejechać autem przez sąsiednie miejscowości z otwartym obiegiem wentylacji).

Teraz może trochę w skrócie o naszych założeniach:
- dom nie za duży - do 120mkw, tani w budowie
- zwarta bryła, dach dwuspadowy
- żadnych balkonów, wykuszy, lukarn
- Na parterze dodatkowy pokój, czyli nasza sypialnia z własną łazienką
- WC dla gości na parterze
- pralnia na parterze
- poddasze - 2-3 pokoje plus łazienka

Dom mamy zamiar budować samodzielnie. Nie zależy nam na tym, aby dom powstał w rok, liczymy się z tym że będzie to trwało kilka lat, ale naszym założeniem jest jak największą część budowy pokryć z własnych środków, a budowę finansować na bieżąco, co z pewnością rozwlecze budowę w czasie, na ok 3-4 lata

Po przejrzeniu niemal całego internetu w poszukiwaniu wymarzonego gotowego projektu, najbliższy naszym sercom okazał się Przytulny 2.
https://www.extradom.pl/projekt-domu-przytulny-2-WAW1095


410372

Oczywiście domek ten wymagał kilku drobnych poprawek, ale o tym już jutro.

budujemy.dom.mlw
03-04-2018, 12:21
Tak jak wczoraj wspominaliśmy, projekt Przytulny 2 wymaga drobnych zmian, czyli:

1. rezygnacja z garażu - jako że budynek musi być usytuowany kalenicą prostopadle do drogi, garaż w tym miejscu nie miałby racji bytu
2. rezygnacja z wykuszu, przesunięcie ściany nośnej szczytowej do zewnętrznej krawędzi istniejącego wykuszu, czyli powiększenie domu o ten fragment
3. rezygnacja z kominka, przez co można powiększyć śpiżarnię
4. zamknięcie schodów od strony salonu
5. wydzielenie sfery prywatnej sypialnia+łazienka

co daje mniej więcej taki efekt:
410384

Ponadto udało się znaleźć dzisiaj czas aby podjechać do urzędu gminy z wnioskiem o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Plany na najbliższy czas:
1. Podjęcie ostatecznej decyzji odnośnie zakupu projektu, bądź jeżeli koszt adaptacji okazałby się zbyt wysoki, zamówienie projektu indywidualnego.
2. Umówienie geodety w celu wytyczenia działki oraz wykonania mapy
3. Zlecenie badania geotechnicznego

budujemy.dom.mlw
03-04-2018, 20:45
A tak oto prezentuje się nasza działka (stan z 3.04.2018r):

410419

Teren jest dość podmokły, wody gruntowe na wysokości 0,6m, stąd też dla bezpieczeństwa i świętego spokoju chcemy zrobić rzetelne badania geotechniczne.
Drzewo na pierwszym planie stoi w miejscu przyszłego domku, tak że chcąc nie chcąc będziemy musieli się z nim rozstać.
Wypadałoby też w najbliższym czasie podjechać na działkę i ją skosić, aby geodeta miał jak się po niej poruszać. :yes:
W tej chwili te chwasty ze zdjęcia mają wysokość około 2m, więc łatwo nie będzie.

Mimo trudnego terenu, w pobliżu powstają nowe domy. Kilka działek dalej ławy wylewane są bezpośrednio do wykopu, więc daje to szanse na tradycyjny fundament i uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z posadowieniem budynku.

Jako że jesteśmy amatorami w kwestii budowy (cała nasza wiedza oparta jest o internet - głównie forum muratora), wszelkie uwagi, wskazówki a nawet konstruktywna krytyka mile widziana (również odnośnie wybranego przez nas projektu i wprowadzonych do niego zmian). :welcome:

marcko
04-04-2018, 15:54
Miło powitać nowych samorobów :)

fajny całkiem projekt -grunt , że prosto i rozsądnie. Woda wysoko -czemu nie płyta skoro samemu? ja sobie nie wyobrażam w wodzie trzymać fundamentów (tak u mnie prawie było). Jakieś większe założenia już macie -z czego budować, wentylacja, czym ogrzewane?


Pozdrawiam i wytrwałości - od dużo wytrwałości

walec7_7
04-04-2018, 18:34
I ja się przywitam :) Fajnie że przybywa samorobów, dobrze że ludzie chcą sami spełniać marzenia :) Też podpytam czy nie myśleliście o płycie? Dla samoroba prosta robota, a i lżejsza.

Życzę przemyślanych decyzji, dużo zdrowia i samozaparcia. Powodzenia!

budujemy.dom.mlw
04-04-2018, 20:23
Witamy serdecznie!
Jest nam bardzo miło z powodu tak serdecznego powitania i odwiedzin. :D

Decyzja o rodzaju fundamentu jeszcze nie została podjęta. Patrząc na obrys budynku wydaje się, że tradycyjne ławy będą tańsze w porównaniu do płyty. Natomiast ostateczną decyzję chcieliśmy sobie zostawić po konsultacji z architektem, gdy już będą zrobione badania gruntu. Jeżeli okaże się, że ławy jednak będą bardziej problematyczne, albo wręcz niemożliwe do wykonania w tych warunkach, wówczas zdecydujemy się na płytę. Tak prawdę mówiąc, to wizja płyty trochę nas przerażała a właśnie ławy wydawały się prostsze do wykonania. :)

Co do naszych dalszych założeń to oboje z mężem uparliśmy się na silkę. Po spędzeniu całego życia w bloku, gdzie słychać dosłownie wszystko :popcorn: co sąsiedzi robią, o czym rozmawiają a nawet czy z toalety korzysta sąsiad czy sąsiadka, po dziurki w nosie mamy kompletny brak prywatności i naszym priorytetem przy wyborze materiału jest akustyka.

Jeżeli chodzi o ogrzewanie, to podłogówka po całości.
Szkoda nie skorzystać z gazu, który jest w drodze. Chodzi przede wszystkim o wygodę (bezobsługowe korzystanie z kotła i czystość) oraz koszt eksploatacji.
Co do samej kotłowni, ma znajdować się ona na poddaszu użytkowym, w miejscu byłej pralni

410484

W kwestii wentylacji, to zdecydowanie WM + rekuperacja. Chodzi nam też po głowie rozbudowa o klimatyzację nadmuchową, ale jeszcze nie wgłębiliśmy się w ten temat. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie, wszelkie sugestie mile widziane.

pozdrawiamy wszystkich Samorobów! :bye:

budujemy.dom.mlw
06-04-2018, 19:53
Cały dzisiejszy dzień upłynął na szukaniu architekta i rozsyłaniu zapytań ofertowych. Mocno zaczęliśmy się zastanawiać nad projektem indywidualnym, zwłaszcza że w pierwszej nadesłanej ofercie koszt projektu gotowego, adaptacji i zmian niewiele różnił się od ceny projektu indywidualnego.
W przyszłym tygodniu mamy dostać jeszcze kilka ofert.
Jeszcze nie mamy skali porównawczej. Może któryś z Samorobów chciałby się podzielić swoimi kosztami dotyczącymi projektu? Będziemy przynajmniej wiedzieć, czego się spodziewać, albo przynajmniej czy warto szukać dalej. Może być na priv. Będziemy wdzięczni.

micbarpia
06-04-2018, 20:08
Witam serdecznie i trzymam kciuki! Co do architektów... życzę dużo cierpliwości... cierpliwości i cierpliwości... zresztą przyda się ona na każdym etapie :D

budujemy.dom.mlw
09-04-2018, 20:08
Według MPZP na naszej działce wody gruntowe znajdują się na wysokości 0,6m. Postanowiłam to własnoręcznie sprawdzić. :)
0,6m jak nic!
A oto efekt mojej pracy :)

410826
410827

sebcioc55
09-04-2018, 20:32
Według MPZP na naszej działce wody gruntowe znajdują się na wysokości 0,6m. Postanowiłam to własnoręcznie sprawdzić. :)
0,6m jak nic!
A oto efekt mojej pracy :)

410826
410827

Więc i ja się witam :)
Wody wysoko, więc raczej płyta, z resztą z wodą tak wysoko to ciężko czymkolwiek nawet wjechać na działkę, więc w pierwszej kolejności powinieneś zrobić drenaż. Jeżeli chodzi o architekta to uderz tutaj rokstal (http://www.rokstal.pl/), z ceny będziesz na pewno zadowolony, z czasu realizacji już może mniej, więc musisz zdecydować na czym Ci bardziej zalezy ;)

budujemy.dom.mlw
10-04-2018, 17:39
sebcioc55 dzięki za namiar na architekta. Na pewno zależy nam bardziej na cenie niż czasie. Czy możesz więcej coś powiedzieć na jego temat? Współpracowaliście kiedyś? :)
Już pisałam do nich, cena rzeczywiście bardzo atrakcyjna :jawdrop:że aż się zaczęłam zastanawiać gdzie jest haczyk :o czy np. projekty nie są przewymiarowane, bo np lecą schematami i potem oszczędności na projekcie są kilkukrotnie przepłacane podczas budowy. Faktycznie jest to najniższa oferta jak do tej pory. Aż muszę ich sprawdzić w KRS i izbie architektów, bo jest to zbyt piękne aby było prawdziwe :)
Pozdrawiam :bye:

walec7_7
10-04-2018, 18:52
Może się wypowiem, ja brałem od nich projekt płyty. Z kontaktem problemów nie było, jeśli chodzi o termin obsuwa nie duża, ale teraz może być inaczej. Podałem moje wymogi, ustosunkowali się do nich. Wszystko załatwiałem przez mail i tel. Każdy mój pomysł analizowali na nowo więc cierpliwość mieli. Moja płyta raczej przewymiarowana nie była, jedyne co mnie troszkę wkurzało przy wiązaniu zbrojenia to głupie rozstawy oczek 16x16, 17x20, 16x18, 20x20 mogło być to jakoś ujednolicone ale nie miałem już czasu na zmiany :)

sebcioc55
11-04-2018, 14:24
sebcioc55 dzięki za namiar na architekta. Na pewno zależy nam bardziej na cenie niż czasie. Czy możesz więcej coś powiedzieć na jego temat? Współpracowaliście kiedyś? :)
Już pisałam do nich, cena rzeczywiście bardzo atrakcyjna :jawdrop:że aż się zaczęłam zastanawiać gdzie jest haczyk :o czy np. projekty nie są przewymiarowane, bo np lecą schematami i potem oszczędności na projekcie są kilkukrotnie przepłacane podczas budowy. Faktycznie jest to najniższa oferta jak do tej pory. Aż muszę ich sprawdzić w KRS i izbie architektów, bo jest to zbyt piękne aby było prawdziwe :)
Pozdrawiam :bye:

mówiłem że cena będzie atrakcyjna ;) tak współpracowałem z nimi ale nie robiłem całego projektu tylko płytę i wiązary. Poleciłem ich koledze i ma już chyba nawet ostateczną wersję całości, czeka na wersje papierowe. Jest zadowolony ze współpracy i z efektów, jedynie z terminowością było słabo, ale obsuwa tydzien, dwa czy nawet trzy to nie tragedia. Jezeli wam się nie śpieszy to się dogadaujcie. No i jak już sie dogadacie to jakaś flaszeczka dla mnie za podpowiedzenie jak zaoszczędzić pare tys. :D hehe a tak na poważnie to ja ich polecam, wazne że nie są ślepo nastawieni na konkretne rozwiązania tylko są elastyczni i znają nowe technologie, a to dzisiaj rzadkość.
Moja płyta od nich nie jest przewymiarowana,a wręsz chuda. Dziwne rozstawy wynikają z obliczeń programu, można powiedzieć że chce się jednolite ale to zawsze więcej pręta, a oni na hasło jak najtaniej robią tak jak wychodzi.

budujemy.dom.mlw
26-04-2018, 20:32
sebcio55 jeszcze raz wielkie dzięki za namiar, jesteśmy już wstępnie umówieni na podpisanie umowy, mało tego, kolega któremu poleciliśmy dalej tę firmę, wczoraj podpisał już z nimi umowę.

Te 2 tygodnie nie były jakoś specjalnie pracowite, ale umówiliśmy się z geodetą na wytyczenie działki i zamówiliśmy wykonanie mapy do celów projektowych,
Cały czas czekamy jeszcze na wypis i wyrys z MPZP.

Ponadto udało się skosić działkę (jutro jak uda mi się zmniejszyć rozmiar zdjęć to wstawię) a w przyszłym tygodniu będziemy bawić się w drwali. Niestety nie wszystkie drzewa będziemy mogli od razu wyciąć. Niektóre są już za duże i wymagają zgłoszenia.

EDIT:
Zdjęcia po koszeniu
412001

412002

412003

412004

budujemy.dom.mlw
14-09-2018, 21:08
Po niekrótkiej przerwie czas w końcu nadrobić zaległości. :-)

W końcu udało się trochę uporządkować działkę.
Geodeta przygotował mapy do celów projektowych, wytyczył granicę działki, dzięki temu mogliśmy w końcu częściowo ogrodzić teren oraz uzyskać zgodę na wycinkę drzew.

Zaraz po nim, na działce zjawił się geolog, dzięki którego opinii, po konsultacji z architektem, ostatecznie zdecydowaliśmy się na płytę fundamentową.

W międzyczasie, któregoś pięknego dnia doznaliśmy szoku! utwardzili nam drogę, po której teraz niezależnie od pogody można bez problemu dostać się na działkę. :-)

418744

418745

418746

418747

budujemy.dom.mlw
14-09-2018, 21:42
Czas wspomnieć o najważniejszym.

Architekt finalizuje projekt budowlany. Za tydzień powinniśmy otrzymać finalną wersję projektu, tymczasem pochwalić się możemy rzutami.

418753

418754



418755

418756

418757

kamilb1987b
15-09-2018, 12:17
Hej, jak wygląda taka współpraca na odległość z architektem? Jakoś czarno to widzę by wszystko dogadać tak jak się chce. Mam rozumieć że od nich dostajesz projekt i z tym idziesz załatwić PnB?

budujemy.dom.mlw
15-09-2018, 13:17
Hej, hej!
Podpisanie umowy nastąpiło podczas spotkania, na którym przedstawiliśmy nasze oczekiwania odnośnie układu pomieszczeń, wyboru technologii, sposobu ogrzewania itp. Gdy dostawaliśmy elektronicznie propozycje rzutów, nanosiliśmy na nie nasze poprawki i odsyłaliśmy mailowo. W naszym przypadku to się sprawdziło, gdyż my od razu wiedzieliśmy czego chcemy. Co prawda wydłużyło to cały proces, ale cena w całości to rekompensuje. :-)
Tak, dostaniemy wszelką dokumentację potrzebną do uzyskania PnB.
Jeśli chcielibyśmy, architekt również załatwiłby wszystkie sprawy urzędowe, ale że na każdym etapie budowy szukamy oszczędności, tyle ile możemy, staramy się zrobić sami.
Pozdrawiamy. :-)