PDA

Zobacz pełną wersję : zamienny projekt budowlany



lukjan
04-04-2018, 15:47
Witam serdecznie.
Mam mały problem z projektem budowlanym, chcę dokonać kilku zmian w zatwierdzonym projekcie budowlanym i nie bardzo wiem jak to ugryźć.
Zmiany o które mi chodzi to:
Zmiana grubości i materiału docieplenia, w projekcie mam 20 cm wełny a chciałbym 15 cm styropianu
Druga sprawa to rezygnacja z przyłącza gazu, w projekcie mam zaznaczone którędy ma biec przyłącze, a ja rozmyśliłem się z tego
Trzecia sprawa to taka że mam w projekcie szambo, okazało się że za pół roku będą u mnie budować kanalizacje więc nie ma najmniejszego sensu pchać się w szambo tylko od razu podłączyć
Słyszałem o czymś takim jak projekt zastępczy czy tam zamienny i chciałbym takowy wykonać. Nie wiem bardzo czy należy to wykonać przed rozpoczęciem wykonania tych zmian, czy dopiero po zakończeniu budowy składając te wszystkie dokumenty w celu odbioru domu.
Był bym bardzo wdzięczny za porady

jajmar
04-04-2018, 17:11
Zmiana materiału na ociepelnie nie wymaga zmiany projektu, dlaczego chcesz dać tylko 15 styro?
Masz pozwolenie an przyłącz, nie budujesz go, to samo z szambem. Poprostu nie naniesie tych elementów geodeta. na końcowej inwentaryzacji wg mnie nie muisz robić żadnych projektów zamiennych

d7d
04-04-2018, 17:21
I przyłącze gazu i szambo są na wspólnym PnB to może lepiej jest zrobić zamienny PB ?
Zmiana wełny na styropian nie jest istotną zmianą i nie musi być zamienne PB ale zmiana grubości to już inne współczynniki przenikania i przede wszystkim zmiana zewnętrznych wymiarów budynku.
Zmień wełną 20cm na styropian 20cm i będzie po jednym problemie.
Co do przyłączy i szamba zapytaj w organie który wydał pozwolenie na budowę.

Projekt zamienny wykonuje się przed zmianami.

BTW - Dlaczego nie chcesz gazu ?

Robinson74
04-04-2018, 22:27
Ja też będę zmieniał grubość ocieplenia: daję 22 lub 25cm zamiast 20cm. Czy jest szansa przymknąć na to oko i nie załatwiać tego formalnie?

redblack
05-04-2018, 07:07
Ja też będę zmieniał grubość ocieplenia: daję 22 lub 25cm zamiast 20cm. Czy jest szansa przymknąć na to oko i nie załatwiać tego formalnie?

Prawo budowlane (Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414):
5a. Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:
1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego określonych w projekcie budowlanym;
2) nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu;
3) nie mieści się w zakresie odstępstw, o których mowa w ust. 5 pkt 3–6, z wyjątkiem odstępstwa od projektowanych warunków ochrony przeciwpożarowej, jeżeli odstępstwo zostało uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych;
4) nie narusza przepisów techniczno-budowlanych

Dom z Bieszczad
05-04-2018, 13:07
Najlepiej z takimi zmianami iść do projektanta aby określił czy to zmiana istotna czy nie i wtedy mamy wszystko jasne jeżeli ktoś ma wątpliwości.

nowy122
14-12-2018, 21:25
Projektant może uznać to za zmianę nieistotną, a Urząd za istotną i co śmieszna ma takie prawo !

Wystarczy, że dopasuje zmianę do katalogu z pkt. 5a.

Lew2
16-12-2018, 13:35
I przyłącze gazu i szambo są na wspólnym PnB to może lepiej jest zrobić zamienny PB ?
Zmiana wełny na styropian nie jest istotną zmianą i nie musi być zamienne PB ale zmiana grubości to już inne współczynniki przenikania i przede wszystkim zmiana zewnętrznych wymiarów budynku.
Zmiana zewnętrznych wymiarów do 2% jest zmianą nieistotną o ile nie zwiększa obszaru oddziaływania inwestycji. W tym przypadku przy zmniejszeniu grubości ściany może się nawet obszar oddziaływania zmniejszyć.

Taczi
17-12-2018, 12:00
zmiana materiału ocieplenia na pewno nie zostanie zaklasyfikowana jako zmiana istotna. Niemniej jednak jeżeli projektant zalecił wykonanie 20cm ocieplenia, nie zmieniałabym tego. Osłabi to parametry izolacyjności cieplnej budynku. Co do obszaru oddziaływania budynku zmniejszenie grubości izolacji nie powinno także zmniejszyć obszaru oddziaływania. Budynek postawiony zgodnie z przepisami, odległościami od granic itd. nie wykracza poza na działkę, na której jest budowany.

Odnośnie przyłącza czy na pewno chodzi o przyłącze? Czy o zewnętrzną sieć gazową? Projekty przyłączy gazu wykonuje gazownia na osobne zgłoszenie. I pytanie do czego ten gaz w budynku miał służyć do ogrzewania? Czy to kuchni gazowej? Jeżeli do ogrzewania niezbędny będzie projekt zamienny w zakresie branży CO. Jeżeli chodzi o przyłącze i zewnętrzną sieć kanalizacji sanitarnej, również będzie potrzebny projekt zamienny. A także dodatkowy projekt przyłącza kanalizacji. Uzgodniony przez wodociągi.

Co to zmian, projekt zmienny można składać w trakcie trwania robót budowlanych. Projektant będzie musiał napisać, że budowa została rozpoczęta i w miarę możliwości napisać na jakim jest etapie. Urząd poprosi także o ksero książki budowy.