PDA

Zobacz pełną wersję : Pellet czy pompa ciepła?



galanu
05-04-2018, 09:05
Szanowni Państwo,

Jestem przed adaptacją projektu domu i zabiłem sobie gwoździa jeśli chodzi o rodzaj ogrzewania. Od mojego wyboru zależy w, którą stronę pójdzie adaptacja - po niej odwrotu już nie będzie.

Dom to niewielka parterówka - 110m2 powierzchni uzytkowej plus kotłownia 8m2. W projekcie przewidziany jest kocioł na paliwo stałe, grzejniki i wentylacja grawitacyjna.

Projekt wybrałem świadomie, ze względu na brak gazu na działce dom miał byc ogrzewany paliwem stałym. W grę wchodzi tylko pellet.

Ostatnio jednak zacząłem zgłębiać temat pomp ciepła typu powietrze-woda. Rozwiązanie samo w sobie jest świetne: proste, czyste, w zasadzie bezobsługowe, odpada mi problem z CWU w lecie.

Do wad PC mogę jedynie zaliczyć koszty przystosowania domu do tego systemu:
- cena samej instalacji pompy ciepła
- zmiana ogrzewania z grzejnikowego na podłogowe
- zmiana sposobu wentylacji na mechaniczną

Lekką ręką licząc 50 tys. zł, które zapewne nigdy się nie zwrócą - prędzej pompę ciepła szlag trafi i trzeba będzie naprawiać/wymieniać.

Czy warto sobie w ogóle zawracać głowę pompą ciepła jedynie dla wygody? Czytam, że grzanie pelletem nie jest ani tak bardzo uciązliwe (wystarczy dorzucić towaru do podajnika co 4-5 dni) ani tak brudne i śmierdzące jak chociażby ekogroszkiem. Przy pelecie mógłbym ewentualnie dorzucić powietrzną pompę ciepła na samą CWU w lecie.

Czy rozwiązanie: pellet + grzejniki + went. grawitacyjna ma w ogóle sens? Trochę to tak jakby cofnać się do IX wieku, a tu już 20 lat z wieku XI za nami :/

No mam gwoździa jak nie wiem co...

Poradzicie coś? Jeśli zdecyduję sę na pompę na etapie adaptacji wywalę wszystkie kominy. Odwrotu nie będzie

Konsultant Viessmann
05-04-2018, 12:12
Witaj,
Dobrze że rozważasz ekologiczne źródła energii - powiedz mi jednak proszę Cię, czy masz już zrobione ogrzewane grzejnikowe? Czy dopiero będziesz się zabierał za instalacje? Inaczej, na jakim etapie jest Twoja budowa? Jeśli dopiero zaczynasz, to uwierz.... koszty inwestycyjne mogą wyjść podobnie, w przypadku kotła i kotłowni na pellet, a kotłowni z pompa ciepła...

eliks
05-04-2018, 13:38
Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Po pierwsze, porządną, na prawdę termoizolacje. Po drugie tak jak napisałeś, jeśli grzejniki to pellet, porządny, włoski, bezobsługowy który czyscisz raz w roku. Jeśli podlogowka to kable i grzałka. Masz po problemie cwu w lato.

ProStaś
05-04-2018, 17:07
Jestem przed adaptacją projektu domu



Inaczej, na jakim etapie jest Twoja budowa?


http://emotikona.pl/emotikony/pic/0wink.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Tomaszs131
05-04-2018, 17:18
(...)
Czy warto sobie w ogóle zawracać głowę pompą ciepła jedynie dla wygody? Czytam, że grzanie pelletem nie jest ani tak bardzo uciązliwe (wystarczy dorzucić towaru do podajnika co 4-5 dni) ani tak brudne i śmierdzące jak chociażby ekogroszkiem. Przy pelecie mógłbym ewentualnie dorzucić powietrzną pompę ciepła na samą CWU w lecie.

Czy rozwiązanie: pellet + grzejniki + went. grawitacyjna ma w ogóle sens? Trochę to tak jakby cofnać się do IX wieku, a tu już 20 lat z wieku XI za nami :/

No mam gwoździa jak nie wiem co...

Poradzicie coś? Jeśli zdecyduję sę na pompę na etapie adaptacji wywalę wszystkie kominy. Odwrotu nie będzie
Mój kolega wybudował mały 80 metrowy domek. Ze względu na ograniczony budżet nie wybrał pompy - ma piec na pelet. Dał się namówić na podłogówkę i WM. Tobie też polecam taki właśnie wybór instalacji. Grzejniki w 21 wieku to przeżytek.

eliks
05-04-2018, 18:42
Ile mu idzie pelletu na sezon, orientujesz się może? Więcej niż tona?

Tomaszs131
05-04-2018, 18:57
Niestety, jeszcze się nie wprowadził.

jasiek71
05-04-2018, 20:43
Ile mu idzie pelletu na sezon, orientujesz się może? Więcej niż tona?

A myślisz że ile jest energii z jednej tony pelletu...?
Musiałby to być bardzo mikry i doskonale ocieplony domek aby taka ilość wystarczyła łącznie z ciepłą wodą...

eliks
05-04-2018, 22:49
Oj mam potwierdzony przypadek że od września do grudnia gościowi 600kg spaliło, dlatego jestem ciekaw. Przecież przy podłodze przy temperaturze minusowej na zewnątrz taki kocioł potrafi 12h leżeć (nie mówię o CWU)

jasiek71
06-04-2018, 07:09
Oj mam potwierdzony przypadek że od września do grudnia gościowi 600kg spaliło, dlatego jestem ciekaw. Przecież przy podłodze przy temperaturze minusowej na zewnątrz taki kocioł potrafi 12h leżeć (nie mówię o CWU)

Proste pytanie...
Ile energii jest w jednym kilogramie pelletu...??

Do grudnia 600kg czyli przez całą zimę ok 1200-1400kg plus ok 400-500kg na CWU rocznie i mamy blisko dwie tony pelletu rocznie...
No ale zawsze można pierdololo jak to poszło 600kg...

eliks
06-04-2018, 08:59
Słuchaj, ogrzewanie domu to nie działanie matematyczne, ale t lo już powinieneś wiedzieć. Pisałem bez CWU, no i dobrze ocieplony mikrodomek ile myslisz że weźmie? Blizniaczo podobny dom piętrowy jak mój ze stopki spalił w tym sezonie gewczym 3200kg pelletu. Pellet to nie groch, pali się jak dom tego potrzebuje, dlatego mówienie tu o kaloriach nie ma większego sensu jeśli kocioł nie spala paliwa 24h jak eko groch.


100m2 domek współcześnie ocieplony bez CWU potrzebuje 18GJ energii, tyle mniej więcej co tona pelletu http://cieplowlasciwie.pl/wynik/40jk

Arturo72
06-04-2018, 16:11
Dom to niewielka parterówka - 110m2 powierzchni uzytkowej plus kotłownia 8m2.
Do wad PC mogę jedynie zaliczyć koszty przystosowania domu do tego systemu:
- cena samej instalacji pompy ciepła
- zmiana ogrzewania z grzejnikowego na podłogowe
- zmiana sposobu wentylacji na mechaniczną

Lekką ręką licząc 50 tys. zł, które zapewne nigdy się nie zwrócą - prędzej pompę ciepła szlag trafi i trzeba będzie naprawiać/wymieniać.

Czy warto sobie w ogóle zawracać głowę pompą ciepła jedynie dla wygody? Czytam, że grzanie pelletem nie jest ani tak bardzo uciązliwe (wystarczy dorzucić towaru do podajnika co 4-5 dni) ani tak brudne i śmierdzące jak chociażby ekogroszkiem. Przy pelecie mógłbym ewentualnie dorzucić powietrzną pompę ciepła na samą CWU w lecie.

Czy rozwiązanie: pellet + grzejniki + went. grawitacyjna ma w ogóle sens? Trochę to tak jakby cofnać się do IX wieku, a tu już 20 lat z wieku XI za nami :/

No mam gwoździa jak nie wiem co...

Gdzie Ty się chowasz synek,że takie banialuki opowiadasz :D
-do pompy ciepła nie jest potrzebna zmiana wentylacji-skąd takie brednie przyszły Ci do głowy ?
-podlogowka wyjdzie kosztowo podobnie do grzejników ściennych a komfort użytkowania jest bez porównania..
-koszt pompy ciepła do takiego małego domu i z niskim obciążeniem ciepłym to koszt ok.20-22tys.zl czyli podobnie do systemu grzewczego na pellet łącznie z kominem.
Zatem skąd wydumane 50tys zł ?
Po drugie 8m2 kotłowni bez komina i syfu z paliwa stałego to dodatkowe czyste pomieszczenie użytkowe.

Arturo72
06-04-2018, 16:24
Słuchaj, ogrzewanie domu to nie działanie matematyczne, ale t lo już powinieneś wiedzieć.
Oczywiście,że ogrzewanie to jak najbardziej działanie matenatyczne.
Ogrzewanie to uzupełnianie strat energii przez dom a to jednostka fizyczna. Koszt ogrzewania zależy od tego ile tej straconej energii musisz dostarczyć czyli im mniej strat tym mniej energii potrzeba czyli na logikę niższe rachunki.
A teraz działanie matenatyczne:
Dom 110m2 potrzebuje za sezon grzewczy 6000kWh żeby uzupełnić straty.
Koszt 1kWh z:
-gazu to ok.0,22zl
-z pelletu to ok.0,20zl
-z prądu to ok.0,30zl w taryfie G12W
-z pompy ciepła po COP w taryfie G12W to ok.0,10zl
Zatem za ogrzewanie takiego domu zapłacimy:
-gazem 6000kWh*0,22=1320zl
-pelletem z odpowiednio dobranym kotłem 6000kWh*0,20zl=1200zl
-prądem 6000kWh*0,30zl=1800zl
-pompa ciepła 6000kWh*0,10zl=600zl

Czysta matematyka...

m&m0123
06-04-2018, 21:51
Artek... na targi jedz... nie spamuj forum... wszyscy wiedza, ze pompami handlujesz... baaaa nawet sam sobie jedna sprzedales :D

mardor1971
06-04-2018, 22:08
piec na pellet to conajmniej 10 tys plus komin około 5 czyli 15 tys. Pompa ciepła to 20-25 tys plus darmowa pralno- suszarnia, której nie było w projekcie, ale się zrobiła. 5 tys przy całej inwestycji i komforcie niepalenia w żadnym piecu to już warto Jedna wada pc , musi być prą. i to tyle.

Nowe domy budować się powinno w nowych technologiach, nie starych, bo nikt już chyba nie muruje np. pustaków szlakowych.

m&m0123
06-04-2018, 22:12
Nowe domy budować się powinno w nowych technologiach, nie starych, bo nikt już chyba nie muruje np. pustaków szlakowych.

Ale komin jest :D

Arturo72
06-04-2018, 22:25
Ale komin jest :D
Jeśli ktoś nie planuje mieć kominka to przecież można kominów nie mieć wogole.
Jakiś problem czy jedynie bezmyślność ?

eliks
06-04-2018, 22:48
Oczywiście,że ogrzewanie to jak najbardziej działanie matenatyczne.
Ogrzewanie to uzupełnianie strat energii przez dom a to jednostka fizyczna. Koszt ogrzewania zależy od tego ile tej straconej energii musisz dostarczyć czyli im mniej strat tym mniej energii potrzeba czyli na logikę niższe rachunki.
A teraz działanie matenatyczne:
Dom 110m2 potrzebuje za sezon grzewczy 6000kWh żeby uzupełnić straty.
Koszt 1kWh z:
-gazu to ok.0,22zl
-z pelletu to ok.0,20zl
-z prądu to ok.0,30zl w taryfie G12W
-z pompy ciepła po COP w taryfie G12W to ok.0,10zl
Zatem za ogrzewanie takiego domu zapłacimy:
-gazem 6000kWh*0,22=1320zl
-pelletem z odpowiednio dobranym kotłem 6000kWh*0,20zl=1200zl
-prądem 6000kWh*0,30zl=1800zl
-pompa ciepła 6000kWh*0,10zl=600zl

Czysta matematyka...

A po ile tu pellet policzyles?

Arturo72
06-04-2018, 23:04
A po ile tu pellet policzyles?
U Was jest dużo rzeczy naciągane bo przecież można pellet zrobić z darmowego łajna krów...
Ale:
"Wydajność – ile ciepła ze spalenia 1 kg paliwa?
pelety mają stosunkowo niską wydajność, ale większą od drewna; ich wartość opałowa wynosi 16-20 MJ/kg, tzn.: z 1 kg pelet można uzyskać 16-20 MJ ciepła,
w przeliczeniu na ilość energii uzyskanej w ciągu 1 h z 1 kg pelet, wartość opałowa wynosi ~5 kWh/kg"
Przy optymalnie dobranym kotle czyli dla potrzeb 5kW kocioł też musi być 5kW inaczej wyliczenia biorą w łeb.

.http://www.cdc24.pl/vademecum/pelet

ProStaś
07-04-2018, 11:15
1 kg pelet, wartość opałowa wynosi ~5 kWh/kg

Realnie (straty, komin, sprawność kotła) 1 kg = 4 kWh

Arturo72
07-04-2018, 12:36
Realnie (straty, komin, sprawność kotła) 1 kg = 4 kWh
Czyli 800zl/t pelletu to 0,80zl/kg czyli 0,80zl/4=0,20zl za kWh.
Podobnie jak gaz ziemny.
Ale zabawa w palacza i syf w domu bezcenny :D

fachman19
07-04-2018, 13:08
Słuchaj, ogrzewanie domu to nie działanie matematyczne, ale t lo już powinieneś wiedzieć.

Czasem matematyka jest szkodliwa i powoduje ból głowy.

Ale przeznaczenie znacznej części małego budynku na kotłownie i magazyn paliwa to zły pomysł.
Kolejnym złym pomysłem jest zastosowanie kotła na pelet do podłogówki . Kocioł wymaga wysokiej temperatury a podłogówka niskiej .
Koneczne jest zastosowanie układu utrzymania wysokiej temperatury kotła i układu niskiej temperatury dla podłogówki.
Logika to też dział matematyki

gawel
07-04-2018, 13:35
Czyli 800zl/t pelletu to 0,80zl/kg czyli 0,80zl/4=0,20zl za kWh.
Podobnie jak gaz ziemny.
Ale zabawa w palacza i syf w domu bezcenny :D

800 złotych za 1 tonę to strasznie drogo, obecnie za ogrzewanie i cuw ogrzewane prądem płacę miesięcznie do 300 zl. (jeszcze z bojlerem)
Miesiąc temu zainstalowałem PC powietrzną do cuw z zasobnikiem 300l o mocy 0,44 kw. Pompa pracuje tylko na taryfie nocnej (0.24 zł/1kWh) w mrozy pracowała ok 8h/dobę. Obecnie około 4h/dobę. Czyli koszt cuw na dobę waha się od 0,96 zł do 0,42 zł i przy takich kosztach o jakich peletach sreletach i solarach my rozmawiamy?

Wszyscy trąbią o maksymalnym zużyciu tego peletu na dobę a jakie jest minimalne? Bo to właśnie w tym obszarze sa największe straty. Moje ogrzewanie elektryczne jest doskonale sterowalne i szybko podwyższa temperaturę po programowanym przestoju dzięki temu udaje mi się na elektrycznych konwektorach mieć zużycie w II strefie na poziomie 72% w taryfie g12w i w moim przypadku zarówno PC jest nieopłacalna, nad czym ogromnie boleję :(. Natomiast planowałem ogrzewacze akumulacyjne i to też się nie opłaca bo przedział do zwiększenia zużycia w II strefie jest mały i różnica w koszcie pradu z tytułu zakupu ewentualnych pieców akumulacyjnych jest bardzo mała, dodatkowo ewentualne zyski zostaną uszczuplone o straty wynikające z bezładności pieców i stratami z przegrzania pomieszczeń z tego powodu.

fotohobby
07-04-2018, 13:54
Zamiast murowac komin i wkladac kociol do malego domku, lepiej wydac te poeniadze na WMi lepsze ocieplenie, wrzucic baniak z grzalka.
Albo PC powietrzną

eliks
07-04-2018, 19:45
@ eliks

Nie daj sie... pokonaj pompiarzy doswiadsczeniem :lol2:
Ale ja nie mam zamiaru z nikim walczyć, ale irytuje mnie fakt, jak pompiarz pisze że mu kwh wychodzi 10gr. Równie dobrze możemy policzyć kwh pelletu w normalnej cenie już licząc po waszemu i wyjdzie 16gr. Pompa nie jest lekiem na wszystko, ale w nowym domku nie pchal bym się raczej w kocioł na paliwo stałe, dobrze bym ocieplil, walnął podłogowke i zamontowal najlepiej kable + grzałka.
I ten kto pisze że przy pellecie syf i kupa roboty, po prostu pisze bzdury i widać że człowiek nigdy nie miał z tym styczności i jest kompletnym ignorantem. W dobrym kotle klikasz START co jakiś czas dokładając pelletu, kocioł działa na zasadzie gazowego i sam się czyści.
Co do krowiego łajna o ktorym wspominal Arturo, jak myślisz, ile kosztuje tona trocin? Desperaci kupują to za max 100zł a jako człowiek związany handlem tarcica od 1996r, mogę napisać Ci że dwukółka trocin idzie za czteropak. Myślisz że dlaczego można kupić czysty Pellet importowany z Ukrainy za 330zł? Co prawda trzeba wziąć 22t ale dla firmy handlującej tym materiałem to żaden problem. Drugą sprawą jest to, że jak by nie patrzeć, to.źródło odnawialne, poza tym tworzone z tego co i tak jest odpadem, w dodatku ekologicznym.

gawel
07-04-2018, 20:05
Ale ja nie mam zamiaru z nikim walczyć, ale irytuje mnie fakt, jak pompiarz pisze że mu kwh wychodzi 10gr. Równie dobrze możemy policzyć kwh pelletu w normalnej cenie już licząc po waszemu i wyjdzie 16gr. Pompa nie jest lekiem na wszystko, ale w nowym domku nie pchal bym się raczej w kocioł na paliwo stałe, dobrze bym ocieplil, walnął podłogowke i zamontowal najlepiej kable + grzałka.
I ten kto pisze że przy pellecie syf i kupa roboty, po prostu pisze bzdury i widać że człowiek nigdy nie miał z tym styczności i jest kompletnym ignorantem. W dobrym kotle klikasz START co jakiś czas dokładając pelletu, kocioł działa na zasadzie gazowego i sam się czyści.
Co do krowiego łajna o ktorym wspominal Arturo, jak myślisz, ile kosztuje tona trocin? Desperaci kupują to za max 100zł a jako człowiek związany handlem tarcica od 1996r, mogę napisać Ci że dwukółka trocin idzie za czteropak. Myślisz że dlaczego można kupić czysty Pellet importowany z Ukrainy za 330zł? Co prawda trzeba wziąć 22t ale dla firmy handlującej tym materiałem to żaden problem. Drugą sprawą jest to, że jak by nie patrzeć, to.źródło odnawialne, poza tym tworzone z tego co i tak jest odpadem, w dodatku ekologicznym.

PC nie jest lekiem na całe zło, ja mam ogrzewanie elektryczne bez PC od 14 lat i pompa się nie opłaca w moim przypadku. Ale budując dom pomyślmy o najbliższych 5 lat (z reszta takie pomyślenie nie dotyczy tylko budowy) że pelty groszki i inne gówno będzie w sposób administracyjny wypierane bo taki jest trend i najprościej poprzez ceny ot po prostu albo kupisz atestowane paliwo po 1200 i spalisz w kotle atestowanym za 2o tys albo przyjdzie straż miejska i dpordzieli gzrywne ku uciesze komornika i tyle i nikt się cackać nie będzie. Bo niby z jakiej racji mam się leczyć bo sąsiad jest jebniętym cwaniaczkiem i pali peltami kosztem zdrowia mojego i rodziny ???

Arturo72
07-04-2018, 20:13
PC nie jest lekiem na całe zło, ja mam ogrzewanie elektryczne bez PC od 14 lat i pompa się nie opłaca w moim przypadku.
Naprawdę ? Może dlatego,że musiałbyś kuc podłogę :D
Też chciałem grzać prądem ale wodną podlogowka i kospelem przy rocznym zużyciu ok.9500kWh na c.o+cwu.
Przez 5 lat od zamieszkania zuzylbym ok.47500kWh a zuzylem 17000kWh czyli 30000kWh mniej a w PLN ok.9000zl mniej.
Różnica między pompą a prądem była 15000zl czyli muszę jeszcze "odrobić" 6000zl czyli 2 lata ;)

gawel
07-04-2018, 20:50
Naprawdę ? Może dlatego,że musiałbyś kuc podłogę :D
Też chciałem grzać prądem ale wodną podlogowka i kospelem przy rocznym zużyciu ok.9500kWh na c.o+cwu.
Przez 5 lat od zamieszkania zuzylbym ok.47500kWh a zuzylem 17000kWh czyli 30000kWh mniej a w PLN ok.9000zl mniej.
Różnica między pompą a prądem była 15000zl czyli muszę jeszcze "odrobić" 6000zl czyli 2 lata ;)

Strasznie dużo ja zużywałem na ogrzewanie i cuw około 6000 kwh rocznie

Arturo72
07-04-2018, 21:00
Strasznie dużo ja zużywałem na ogrzewanie i cuw około 6000 kwh rocznie
5000kWh to u mnie same ogrzewanie tyle potrzebuje. Raczej to niezbyt wiele.
Za 1000kWh rocznie nie umyje się dokładnie 3 osoby :D

LDP05
07-04-2018, 22:12
Koszt 1kWh z:
-gazu to ok.0,22zl
-z prądu to ok.0,30zl w taryfie G12W
-z pompy ciepła po COP w taryfie G12W to ok.0,10zl

-gazem 6000kWh*0,22=1320zl
-pompa ciepła 6000kWh*0,10zl=600zl
...

Dość tendencyjne te wyliczenia (jak zwykle):
- gaz w regionie Gliwice kosztuje brutto 0.18 za kWh, to daje 1080zl
- koszt 0.1 za prąd przy PC powinno zawierać kilka wyjaśnień: RODZINO!!! grzejemy tylko w nocy bo tanio a poniżej -7C na dworze już COP = 3 trudno osiągnąć, wiec wyjdzie drożej,
Nie wiem skąd też biorą się ceny kominów 5tyś - 8tyś? Metr komina systemowego (ceramika lub kwasówka dwuścienna) to max 200zł/m

Ale to nie jest istotne....
PC kosztuje 25tyś - coś innego 15tyś, różnica 10tyś. Różnica pomiędzy kosztami ogrzewania PC a gaz to 480 zł rocznie,
Czyli 10000 / 500zł = 20 lat
Czysta matematyka.
:-)

Arturo72
07-04-2018, 22:39
Dość tendencyjne te wyliczenia (jak zwykle):
- gaz w regionie Gliwice kosztuje brutto 0.18 za kWh, to daje 1080z
Skoro mówisz o regionie Gliwice to proszę poniżej fakturę VAT z PGNiG z Gliwic jaką musiałem zapłacić:
410698
Za 1kWh gazu wg PGNiG za 1kWh realnie wychodzi 0,25zł to czemu kłamiesz ?
64,76zł/252kWh=0,2569zł/kWh...

Nie róbcie z ludzi idiotów...

Wystarczy,że PIS to robi wśród niezbyt ogarniętych...

fachman19
08-04-2018, 05:25
Skoro mówisz o regionie Gliwice to proszę poniżej fakturę VAT z PGNiG z Gliwic jaką musiałem zapłacić:
410698
Za 1kWh gazu wg PGNiG za 1kWh realnie wychodzi 0,25zł to czemu kłamiesz ?
64,76zł/252kWh=0,2569zł/kWh...

Nie róbcie z ludzi idiotów...

Wystarczy,że PIS to robi wśród niezbyt ogarniętych...

Ty piszesz o gazie do piekarnika a nie do grzania domu.

Właśnie płacę fakturę za 7474 kWh skanu nie robię ale jak się uprzesz to zrobię

Kwota brutto do zapłaty 1195 zł

to daje 0.15988 zł/kWh.
To ktoś u Was w Gliwicach robi z ludzi idiotów .

gawel
08-04-2018, 06:54
5000kWh to u mnie same ogrzewanie tyle potrzebuje. Raczej to niezbyt wiele.
Za 1000kWh rocznie nie umyje się dokładnie 3 osoby :D

Masz po prostu większy dom. Może i dlatego a co do cuw to słuszna uwaga bo z 1 strony to z cuw korzysta u mnie 2 osoby, z tym że jedna z nich jest nastolatka więc nie wiem czy nie potraktować jej jak 2 osób :confused:

gawel
08-04-2018, 06:59
Ty piszesz o gazie do piekarnika a nie do grzania domu.

Właśnie płacę fakturę za 7474 kWh skanu nie robię ale jak się uprzesz to zrobię

Kwota brutto do zapłaty 1195 zł

to daje 0.15988 zł/kWh.
To ktoś u Was w Gliwicach robi z ludzi idiotów .

Zadam durne pytanie: Czy do gotowania i piekarnika jest oddzielna rura z gazem i oddzielna umowa oraz licznik? Bo z twojego wpisu tak wynika.:confused:

A ta faktura to nie za cały rok (bo o rocznym okresie rozliczeniowym raczej nie słyszałem ) to dotyczy raczej bardzo dużego domu? I nie wiem czy się nią żalisz, czy chwalisz? Takie zużycie maja znajomi mieszkający w 250m2 domu we dwójkę ale rocznie.

fachman19
08-04-2018, 08:26
Zadam durne pytanie: Czy do gotowania i piekarnika jest oddzielna rura z gazem i oddzielna umowa oraz licznik? Bo z twojego wpisu tak wynika.:confused:

A ta faktura to nie za cały rok (bo o rocznym okresie rozliczeniowym raczej nie słyszałem ) to dotyczy raczej bardzo dużego domu? I nie wiem czy się nią żalisz, czy chwalisz? Takie zużycie maja znajomi mieszkający w 250m2 domu we dwójkę ale rocznie.

64 zł to mam w mieszkaniu w bloku gdzie lokator dużo gotuje.
A zużycie 7474 kWh to inaczej 5 kW mocy dostarczanej stale przez 2 miesiące do budynku 250 m2 czyli przy zapotrzebowaniu około 10 -12 kW
.
Ale z uwagi na wielokrotne mycie szacuję zapotrzebowanie na moc dla mojego budynku o powierzchni 250 m2 na poziomie 8 kW.

Jie zapotrzebowanie mają Twoi znajomi dla swojego bydynku ? Ja w lecie na samą CWU wydaje około 100 zł.
A czy się żalę czy chwalę ? Współczuję tak małego zużycia

Pytajnick
08-04-2018, 08:34
Ja tylko przypomnę, że w zależności od czynników różnych, można mieć taką lub inną taryfę w PGNiG a różnice np w opłatach stałych i zmiennych pomiędzy taryfami dochodzą do niemal 100% tak więc przepychanki z cyklu "bo ja tak mam więc zapewne mają tak wszyscy" w temacie porównania cen sensu nie mają :)

MD.
08-04-2018, 08:52
Ale tak czy siak wyskakiwanie z fakturą, gdzie ilość gazu świadczy o tym, że chodzi o zużycie do gotowania a nie grzania to manipulacja. Wiadomo, że przy dużej ilości zużytego gazu cena opłat stałych w przeliczeniu na m3 czy kWh jest zupełnie inna niż gdy patrzymy na zużycie gazu na poziomie z faktury Arturo. To świadczy tylko o desperackim naciąganiu faktów, żeby udowodnić własne tezy o niezwykłej opłacalności pompy.

Pytajnick
08-04-2018, 09:02
58,34 : 381kWh = o,1531 zł/kWh tyle płacę za gaz
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/2/25/10963066_IMG_20180225_202243.jpg

eliks
08-04-2018, 09:14
Arturo zrobił to z premedytacją, bo chyba nie jest tak ograniczony. To tak samo jak bym pokazał fakturę za prąd gdzie wychodzi mi 55gr za kWh.

fotohobby
08-04-2018, 09:35
Skoro mówisz o regionie Gliwice to proszę poniżej fakturę VAT z PGNiG z Gliwic jaką musiałem zapłacić:
410698
Za 1kWh gazu wg PGNiG za 1kWh realnie wychodzi 0,25zł to czemu kłamiesz ?
64,76zł/252kWh=0,2569zł/kWh...

Nie róbcie z ludzi idiotów...

Wystarczy,że PIS to robi wśród niezbyt ogarniętych...

Sam jestes idiotą, przedstawiajac rachunek za gotowanie w wątku o ogrzewaniu.
Pokaz roczna fakture kogos, kto w gliwickim PGNiG ogrzewa dom gazem, a zobaczysz cene z KWh ponizej 20gr

LDP05
08-04-2018, 09:40
Arturo72
Dane z twojej faktury:
Poz1 - za paliwo gazowe: 29.11zł
Poz4 - dystrybucja zmienna 17,32zł
Zużycie 252kWh
A teraz trochę matematyki: 29.11+17.32 = 46.43zł tę kwotę dzielisz przez 252 i otrzymujesz wynik 0.1842 zł/kWh
Cena gazu jest zależna od ilości więc ty płacisz 0.1832 ja około 0.1756

Pozostałe koszty na FV są związane z utrzymaniem licznika i są zależne od umowy / sprzedawcy i itd. Analogiczne są opłaty licznikowe za Prąd, ale porównując ceny różnych źródeł energii nie uwzględnia się do tego, w przypadku peletu musiał być doliczyć koszty dosypywania do podajnika i wynoszenia popiołu.

A teraz wróć do swojej wypowiedzi - przed ostatnie zdanie.

Arturo72
08-04-2018, 10:11
Sam jestes idiotą, przedstawiajac rachunek za gotowanie w wątku o ogrzewaniu.
Pokaz roczna fakture kogos, kto w gliwickim PGNiG ogrzewa dom gazem, a zobaczysz cene z KWh ponizej 20gr
Nie tylko za gotowanie ale i za cwu :D

eliks
08-04-2018, 10:27
Podobno pompa ogrzewa Ci CWU do piekielnie gorących 43 stopni.

Arturo72
08-04-2018, 10:30
Podobno pompa ogrzewa Ci CWU do piekielnie gorących 43 stopni.
Pompa może grzać do max.56 czy 57st.C ale przy 300l zasobniku taka temp.jest mi nie potrzebna.
Teraz jak młody wrócił podnioslem grzanie do 46st.C

ProStaś
08-04-2018, 10:52
Gaz za 0,18 zł./kWh...

Proszę, proszę...a ja pamiętam jak dekadę temu, tu, na forum, pojawiały się miliony symulacji opłacalności tego i owego.
Wszystkie zakładały wzrost cen energii (z każdego źródła) po kilka % rocznie.

A ceny gazu i prądu spadły.

No to jak będzie za 10 lat? Wzrośnie? Spadnie? O ile? Ma ktoś złotą kulę?:popcorn:

jacku6
08-04-2018, 11:59
Szczena opadła na widok faktury ?
No czysta matematyka zatem....
Niestety jestem twardym zawodnikiem :D
Bo nie ze wsi zabitej dechami czyli tzw "gorszy sort" :D
Rzeczywiście nadajesz się... albo pokazujesz rachunki ze zużyciem szacunkowym chwaląc się niskim zużyciem prądu albo rachunkiem za gaz i zużyciem kilkunastu metrów i wyciągając z tego koszt kwh gazu... w sam raz dla ogarniętych

asolt
08-04-2018, 12:05
....
Pokaz roczna fakture kogos, kto w gliwickim PGNiG ogrzewa dom gazem, a zobaczysz cene z KWh ponizej 20gr

Na fakturze ilosc kWh to iloczyn wsp konwersji i ilosc m3. Nie jest realne aby ta ilosc kWh była faktycznie wykorzystana, realna sprawnosc układu grzewczego to ok 9,5 kWh/3
a nie ok 11 bo tyle wynosi wsp konwersji czyli ciepło spalania. Mozna smiało obliczoną cene kWh z gazu pomnozyc o ok 1,15 i wtedy mozna mówic o realnej cenie kWh z gazu.
Nie zmienia to zasadniczo tej ceny, ale jak dokładnie liczyć to dokladnie.

LDP05
08-04-2018, 12:10
Na podstawie swoich rachunków wykonałem kiedyś obliczenia dla prądu,
410733

Dla gazu robiłem. Ale eurostat podaje swoje wyliczenia również dla energii elektrycznej - tu są wyniki (http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Development_of_natural_gas_pr ices_for_household_consumers,_EU-28,_2008-2016_(EUR_per_kWh)_YB17.png).

A co będzie, zależy jak dużo Putin będzie potrzebował kasy oraz o ile więcej będziemy dopłacać do węgla.
Patrząc na trendy min5 letnie, ceny rosną min. 1-2% rocznie.

m&m0123
08-04-2018, 12:22
Skoro mówisz o regionie Gliwice to proszę poniżej fakturę VAT z PGNiG z Gliwic jaką musiałem zapłacić:
410698
Za 1kWh gazu wg PGNiG za 1kWh realnie wychodzi 0,25zł to czemu kłamiesz ?
64,76zł/252kWh=0,2569zł/kWh...

Nie róbcie z ludzi idiotów...

Wystarczy,że PIS to robi wśród niezbyt ogarniętych...

Artek, po co te manipulancje i tak żaden świadomy inwestor z forum od Ciebie pompki nie kupi... zawyzajac cene kwh z gazu średnio o 25%... oczywistym jest że, cała reszta 'danych' podawana przez Ciebie bedzie również mocno zmanipulowana!

Arturo72
08-04-2018, 13:26
Artek, po co te manipulancje i tak żaden świadomy inwestor z forum od Ciebie pompki nie kupi... zawyzajac cene kwh z gazu średnio o 25%... oczywistym jest że, cała reszta 'danych' podawana przez Ciebie bedzie również mocno zmanipulowana!
To jest rodzaj marketingu i już stoi kolejka,że muszę robić zapisy na pompy :D

maciuspala
08-04-2018, 14:58
Jeśli dobrze robi, ceny ma przyzwoite to w czym problem(akurat tego nie wiem).Okna wybrałem od forumowicza i jestem bardzo zadowolony, ozc też robił forumowicz, jeśli ktoś jest dobrym fachowcem polecamym przez innych to niech się reklamuje....
Jak ktoś się nastawi na coś to będzie tak liczył żeby sumienie uspokoić i wszystko inne wyjdzie drożej.
Kiedyś mój szef chciał założyć gaz do samochodu ale zale mu było 2,5 tyś to jak zaczął liczyć że auto zamiast 8 l spali 12 gazu, na rozruch pali benzynę, przegląd droższy, serwis instalacji to wyszło mu że drożej jeździ się na gazie niż na benzynie i był szczesliwy że gazu nie założył....po prostu nastawienie zrobiło swoją kalkulacje...ta samo jest z ogrzewaniem.

eliks
08-04-2018, 18:09
Przepraszam, ale jeśli nie zaczniesz pisać po polsku to się nie.dogadamy. Ja piszę o stopniach, ty o cenach. Poza tym Arturo podobno grzeje wodę super pompą 10gr za kWh, teraz okazuje się że używa do tego super drogiego gazu. Po co kłamać?
Co do kabli, dobrze zrozumiałeś skrót myślowy, jest progres, ale "walnoł" Ci nie wybaczę, piszemy walnął.

budowlany_laik
09-04-2018, 07:56
Szanowni Państwo,

Jestem przed adaptacją projektu domu i zabiłem sobie gwoździa jeśli chodzi o rodzaj ogrzewania. Od mojego wyboru zależy w, którą stronę pójdzie adaptacja - po niej odwrotu już nie będzie.

Tylko pompa.

Na ulicy sąsiedzi mają pellet, po paru latach teraz narzekają jednak (awarie pieca, praca itp.) i cofając się w czasie, nie zrobiliby pelletu.