PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż słupka ogrodowego z gniazdami na działce



grax
07-04-2018, 19:58
Witam.
Szybkie pytanie do Was.
Mam na działce doprowadzony kabel elektryczny i chciałbym zamontować przy tym kablu słupek ogrodowy z dwoma gniazdami.
Na działce jest tylko posiana trawa i kabel elektryczny wychodzi z ziemi w malej rurce PCV.
Myślę w jaki sposób zamontować ten słupek do ziemi.
Może kupić jakąś dużą cegłę i podkopać ziemią i do tej cegły go przykręcić??
Czy jakoś inaczej można i lepiej Waszym zdaniem?

jacek.zoo
07-04-2018, 20:56
Witam.
Szybkie pytanie do Was.
Mam na działce doprowadzony kabel elektryczny i chciałbym zamontować przy tym kablu słupek ogrodowy z dwoma gniazdami.
Na działce jest tylko posiana trawa i kabel elektryczny wychodzi z ziemi w malej rurce PCV.
Myślę w jaki sposób zamontować ten słupek do ziemi.
Może kupić jakąś dużą cegłę i podkopać ziemią i do tej cegły go przykręcić??
Czy jakoś inaczej można i lepiej Waszym zdaniem?

Jaki konkretnie masz ten slupek? Jakie ma mocowanie do podloza, wiekszy ,,talerzyk,, z dziurkami zeby do czegos przykrecic? Czy ,,surowo,, zakonczony zeby wkopac?

grax
07-04-2018, 21:03
Jaki konkretnie masz ten slupek? Jakie ma mocowanie do podloza, wiekszy ,,talerzyk,, z dziurkami zeby do czegos przykrecic? Czy ,,surowo,, zakonczony zeby wkopac?

410693

Coś tego typu.
Jak najlepiej to zamontować? Jakim sposobem?

wojciech_pi
07-04-2018, 21:08
A jaki masz ten kabel - czarny (ziemny) czy biały i jaki przekrój żył ?
Zaś co do zamocowania słupka - wystarczy wkopany bloczek betonowy równo z ziemią, albo nieco wyżej, ważne aby gniazdka były chociaż 30cm nad gruntem, bo jak zimą dosypie śniegu to będzie problem

wojciech_pi
07-04-2018, 21:18
410693

Coś tego typu.
Jak najlepiej to zamontować? Jakim sposobem?

Szkoda, że producent tego słupka nie zaokrąglił rogów tego daszka , bo można nogi poharatać, a o bezpieczeństwie dzieciaków nie wspomnę .
Doczytaj z instrukcji , albo z obudowy gniazd jaką mają klasę szczelności IP - najlepiej IP66 - to jest bardzo ważne

grax
07-04-2018, 21:26
A jaki masz ten kabel - czarny (ziemny) czy biały i jaki przekrój żył ?
Zaś co do zamocowania słupka - wystarczy wkopany bloczek betonowy równo z ziemią, albo nieco wyżej, ważne aby gniazdka były chociaż 30cm nad gruntem, bo jak zimą dosypie śniegu to będzie problem

Czarny
Widziałem, że jest też do kupienia podstawa montażowa słupka. A w ziemi można wkopać bloczek betonowy i tą podstawę przykręcić do niego czy wystarczy tylko bloczek i od razu słupek równo z ziemią i też ok?

wojciech_pi
07-04-2018, 21:37
Czarny
Widziałem, że jest też do kupienia podstawa montażowa słupka. A w ziemi można wkopać bloczek betonowy i tą podstawę przykręcić do niego czy wystarczy tylko bloczek i od razu słupek równo z ziemią i też ok?

Wystarczy bloczek równo z ziemią o ile gniazdka będą ok 30cm nad glebą.
A jakie te gniazdka mają IP ?
Pamiętaj aby obwód el. (kabel) zasilający ten słupek był zabezpieczony w Rozdzielnicy el. przez RCD 30mA - bezwzględnie !!!

Elfir
07-04-2018, 21:46
bloczek i równo z ziemią.
Na zimę możesz wyłączać obwód na bezpieczniku, jesli będzie dużo sniegu

grax
07-04-2018, 22:00
Wystarczy bloczek równo z ziemią o ile gniazdka będą ok 30cm nad glebą.
A jakie te gniazdka mają IP ?
Pamiętaj aby obwód el. (kabel) zasilający ten słupek był zabezpieczony w Rozdzielnicy el. przez RCD 30mA - bezwzględnie !!!

W tym bloczku trzeba od spodu chyba dziurę wywiercić, aby kabel zasilający słupek przeszedł od spodu i wszedł do niego zgadza się?

grax
07-04-2018, 22:03
Jakie śruby się najlepiej stosuję, aby przymocować ten słupek do bloczka betonowego?

wojciech_pi
07-04-2018, 22:17
bloczek i równo z ziemią.
Na zimę możesz wyłączać obwód na bezpieczniku, jesli będzie dużo sniegu

Tu nie chodzi o zimę , tylko o bezpieczeństwo użytkowania tych gniazd również wiosną,latem, jesienią - kiedy będą pod napięciem (deszcz, mgła, podlewanie trawnika - stąd odpowiednie IP gniazd )
Ważne jest tu wiele czynników : długość tego kabla, przekrój żył , IPZ (impedancja pętli zwarcia) i zabezpieczenie w RG - a tego nie znamy

wojciech_pi
07-04-2018, 22:30
W tym bloczku trzeba od spodu chyba dziurę wywiercić, aby kabel zasilający słupek przeszedł od spodu i wszedł do niego zgadza się?

No pewnie , że trzeba dziurkę wywiercić na kabel od spodu, ale zamiast bloczka aby łatwiej było, możesz dać płytkę chodnikową np 40cm/40cm/6cm - będzie łatwiej .
A jak masz grunt "wysadzinowy- glina ", to wykop dołek na 50cm zalej gotową zaprawą cementową , na to po paru godzinach połóż płytę z kablem od dołu .
A potem jak płyta zwiąże z betonem zrób w niej otwory na kołki rozporowe np 10mm i wkręty nierdzewne do przymocowania słupka
Powodzenia