PDA

Zobacz pełną wersję : Enea - G12w - Prosument



cuuube
08-04-2018, 11:09
Mało jest informacji związanej z taką opcją jak w temacie (nawet u innych operatorów , jak wiadomo interpretują przepisy inaczej w wielu sprawach) więc proszę o informacje , jak to działa . Trochę było pisane w innych tematach ale trudno to odszukać


Moja Gmina przeszła pozytywnie weryfikację o dotacje na OZE , jednak jej nie otrzyma ze względu na pulę pieniędzy przeznaczoną na ten cel...
Z roku na rok mam wyższe rachunki , bo wykańczam dom i podłączam kolejne urządzenia , w tym roku przyszła kolej na wrzucenie grzałki do zbiornika Cwu i zaprzestanie odpalania kotła latem - wcześniej gdy było nas czwórka grzałem co drugi dzień obecnie tzn w zeszłym roku musiałem już codziennie jest nas 5tka.
W związku z czym rachunki w obecnej G11 mnie zjedzą przez tę grzałkę , zatem rozważam przejście na G12w niezależnie od tego czy zamontuję PV czy nie . Rozsyłam obecnie zapytania do firm z okolic Poznania o ceny i rodzaj sprzętu .

Zbiornik BUZ 500/200 , grzałka przewidziana przez producenta to 9Kw - jeden króciec na grzałkę na dole , raczej rozważałem montaż połowę słabszej by grzać "długo" prądem z produkcji Pv bez pobierania z sieci (mam projekt na 6kwp i tyle miejsc na dachu , ale bez dotacji możliwe że założę tylko 3kwp bez dotacji , na początek). Czy to dobry kierunek ? Nie zrobię montażu sam także wyjdzie "drogo", ale na prądzie się znam i nie tykam raczej .

Wiem ,że są małe Pvki tylko pod CWU , ale o tym rozwiązani nie można znaleźć informacji od użytkowników. Nie biorę jej też raczej pod uwagę ponieważ zakładam pokrycie zużycia bytowego z PV .

By ubiec propozycje PC , od razu dodam ,że na tę chwilę tez nie biorę pod uwagę ze względu na koszt oraz to że mam kocioł pelletowy który jest w połowie żywota , gdy go zakończy za parę lat wtedy zapewne przesiądę się na nią



Konkluzja jest taka ,że pewnie muszę przejść na G12w, jednak nie wiem jakie będzie zużycie, nie wiem też czy dam rade założyć PV w tym roku , a jeśli tak to jakie duże... Może coś doradzicie czy opłaca się przechodzić na G12w , czy lepiej pozstać w G11 i szybko starać się o PV ? No i jak Enea liczy się z prosumentami z G12 ?

marcinbbb
20-04-2018, 19:24
Weź sobie zmień taryfę na początek i wsadź grzałkę do zasobnika. Dlaczego?
Na 6kWp potrzebujesz około 25000 PLN, grzałka będzie Cię kosztowała może 200.

Jak podłączysz kiedyś PV zawsze możesz wrócić do G11 albo pozostać przy G12, ja mam 5kW PV i taryfę G11.
Wracając do grzałki, ostawiasz 60*C i podłączasz do jakiegoś włącznika automatycznego który uruchomi grzałkę w taniej taryfie aby dogrzała cwu.

cuuube
20-04-2018, 19:59
Temat już trochę nieaktualny...

Montuję Pv 6,3 kwp jutro podpisuję papiery . Po analizie życia wyszło mi , że nie zmieszczę się w okienkach taryfowych że wzgledu na gotowanie jedzenia dla moich dzieciaków (dwójka alergików na własnej diecie w przedszkolu , z jedzeniem domowym) . Obiady robimy gdy się położą lub rano zanim wstaną także masakra . Czasem suszenie 5kg jabłek w piekarniku przez dobę , to akurat szło by zrobić w weekend ale reszta niemożliwa , bo kiedyś trzeba pracować i spać. Z tego względu , że są na diecie przez ostatni rok wciągnąłem prawie 1000 kWh więcej niż rok wcześniej. Jedna z córek nie może nawet smażonego na patelni , tylko z piekarnika . Dla mnie nie ma różnicy , ale lekarze twierdzą że jest . Czarna herbata zakazana , zero mleka , glutenu drobiu i produktów zawierających histaminę . Zamiast masła roślinnego wcina grzanki ze smalcem.