PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór kotła w domu szkieletowym drewnianym



uhaehuehehe
09-04-2018, 08:04
Dzień dobry

Listopad 2017
Chciałem mieć wygodę palenia ekogroszkiem i pelletem w jednym piecu. Hydraulik na początku był niechętny ale powiedział, że pomyśli. Zaproponował piec do którego zamontuje coś dodatkowego za ok 1500zł, nazwał to "strażakiem", co sprawi że będę mógł palić pelletem. Zgodziłem się. koszt pieca 11tys zł z fakturą 8%.

Styczeń 2017
Przyjeżdża piec Logiterm 16kw Maxi Lux Hydro w którym czopuch byl robiony pod zamowienie (początkowo był wybrany piec Krzaczek 18kw eco multi, na jego wysokość był murowany komin). Montaż pieca. Przyjazd dodatkowo 2-3x przez któregoś z pracowników żeby cieplo ryszylo dalej (cocs zle zamontowane, odwrotnie)

Styczeń, luty, marzec 2018
Palenie w piecu, hydraulik powiedzial ze mam kręcić zaworami i dobierać sam ustawienia bo to indywidualna rzecz. Niestety, nie mogę dobrac ustawień aby było optymalnie. Najlepsze ustawienia to temperatura na piecu 40 stopni - wtedy w domu jest 20stopni. Przy ustawieniach 55 stopni na piecu w domu temperatura 23-24stopnie i w gore. Hydraulik mial przyjechac z faktura wiec czekam na niego, nie dzwonie nie przypominam się. Nie da sie oczywiscie palic pelletem, nie ma zadnego dodatkowgo strazaka.

Kwiecień 2018
Hydraulik przywozi fakturę z datą kwietniową na 5,8tys zł brutto za montaż pieca wraz z czesciami (2 zbiorniki, rurki itp) czekam na rozpziske co dokladnie tam zuzyto,

Pozostaje niedosyt, bo kupilem piec za 11tys zł z opcją taką samą jakby miał krzaczek za 9tys. Bojler sam kupowalem.
W domu za ciepło, hydraulik nie ustawil pieca.Niestety jest po sezonie wiec teraz nie ma już opcji żeby dalej testować ustawienia. Co ciekawe, hydraulik teraz twierdzi ze to niemozliwe aby dac piec jednoczesnie na pellet i na ekogroszek. Ze tak sie nie da. Na umowie nic procz "montazu pieca" nie ma, wszystko ustnie dogadywane.


Czy w ogole taki piec jest dobrze dobrany do domu? Co mysliscie o tym co mi mowi hydraulik?
Czy cena 5800 za montaz z częściami nie jest przesadzona?

obiekt jeszcze nie jest zamieszkany, drzwi z plyty osb czyli nieszczelne
piec Logiterm 16kw Maxi Lux Hydro
bryła budynku 160m2+35m2 garaz
dom szkieletowy
ocieplenie welna twarda 15cm 0,035 + wewnatrz miedzy słupkami 15cm welna w rolce 0,035, gdzieniegdzie dodatkowa welna 5cm (oprocz garazu)czyli ok 35cm welny. oczywiscie folie paroizolacyjne +wiatroizolacyjne, plyty osb 12mm wewnatrz i zewnatrz domu. poddasze nieuzytkowe poki co 15cm welny - 15 czeka jeszcze na rozlozenie.
ze 160m2 domu ok 40m2 (pokoje) to grzanie grzejnikami, reszta podłogowe.
bojler 300l
Spalanie ekogroszku wychodzilo mi ok 20-25kg dziennie przy mrozach ok -5 -10stopni. z tym ze temperatura na piecu była ciagle 40stopni, bo inaczej sauna w domu. ustawienia pieca temp zadana 45stopni, podawainie 6s co 120sek, nadmuch 25% przeslona ok 25% odslonieta
Zawor 4drogowy ustawiony na wartosc 3 w skali 10 - wiec czesc wody wieksza szla na piec spowrotem zawsze.

imrahil
09-04-2018, 10:49
Twój podstawowy problem to fakt, że do nowego ciepłego domu wstawiłeś kocioł na paliwo stałe. dlaczego?

poza tym instalacja wygląda na źle wykonaną, może zbyt oszczędnie. nie masz siłownika na zaworze mieszającym. niemu mógłbyś utrzymywać prawidłową temperaturę na kotle. do tego dobrze byłoby mieć jakiś regulator temperatury. temperaturę w domu utrzymujesz przez siłownik i krzywą grzewczą lub przez termostat (albo jedno i drugie naraz). jak chcesz utrzymać prawidłową temperaturę bez żadnego systemu sterowania?

Arturo72
09-04-2018, 10:57
Podstawowy problem masz wyżej. Do nowych domów paliwo stałe nie nadaje się.
Twój dom potrzebuje max.10kW przy -20st.C a Ty dałeś tam buhaja 16kW tym bardziej do szkieletu gdzie nie masz możliwości akumulacji większej ilości ciepła niż dom potrzebuje.. Dlaczego ?

uhaehuehehe
09-04-2018, 14:19
Kocioł został wstawiony że względu na koszty, w porównaniu do gazu miało być taniej.. Z tym że hydraulik nie odwodzil mnie wcale od pieca na ekogroszek. O regulatorach siłownikach nie wspominał, dopiero kilka dni temu na rozmowie ze może warto by było o tym pomyśleć.
Sterowanie kotlem mam za pomocą zwykłego sterownika st480.

eliks
09-04-2018, 15:28
Tu chodzi o sterownik pokojowy, którego nie masz a który jest potrzebny, zwykły, dwustanowy. Musisz znaleźć mądrego fachowca, innego niż ten obecny żeby przejrzał instalację bo tutaj zaraz zjadą Cię ekoterrorysci, którzy do tematu nic nie wniosą. Poszukaj może kogoś nawet tu na forum.

imrahil
09-04-2018, 20:12
O regulatorach siłownikach nie wspominał

tylko nie siłowniki na rozdzielacz. chodzi o zawór mieszający. do tego jakiś termostat uruchamiający pompę CO.

jeszcze pytanie - wspominasz o grzejnikach i podłogówce. jaką temperaturę wpuszczasz w podłogę?

gersik
10-04-2018, 08:08
Wrzuć schemat instalacji i zdjęcia podłączenia tego wszystkiego. Kocioł za duży i nie może być na nim 40oC bo go zaraz sz..k trafi. Budynek szkieletowy potrzebuje ciągłego grzania.
Czego nie podajecie skąd jesteście, chociaż województwo.

uhaehuehehe
13-04-2018, 08:26
Wrzuć schemat instalacji i zdjęcia podłączenia tego wszystkiego. Kocioł za duży i nie może być na nim 40oC bo go zaraz sz..k trafi. Budynek szkieletowy potrzebuje ciągłego grzania.
Czego nie podajecie skąd jesteście, chociaż województwo.

lubelskie
Wieczorem postaram się wrzucić kilka zdjęć z wykonania.
Rozpiskę na materiał mam już na 4tys netto, robocizny 1300. wiec w tym drugim tragedii nie ma..
Jedynie martwię się o ten kocioł, bo skoro hydraulik mi doradził coś co spełnia swoją funkcję - bo jednak grzeje (powiedzial ze pomoze ustawic w przyszlym sezonie bo na pewno się da to zrobic), ale teraz widzę że mozna bylo to zrobic taniej na innym piecu na ekogroszek (lub chociazby to gazowe...) to mam mieszane uczucia , czy w jakis sposób nawiązywac walkę z wykonawcą o to że instalacja została zaprojektowana z nadwyżką, że mnie naciągnięto?

gersik
20-04-2018, 08:17
Gdzie te fotki? W sprawach walki z wykonawcą nie będę się wypowiadał. Jak chcesz to weź rzeczoznawcę i on powie Ci czy jest podstawa do roszczeń.
Jak będą zdjęcia to zobaczymy czy instalacja została prawidłowo wykonana.