PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa altany do 35 metrów zwiazana z gruntem czy muszę zgłaszać



Filemon_Wroc
09-04-2018, 10:54
Witam,

W ustawie prawo budowlane mamy:
Art. 30. 1. Zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga...

czy altana do 35 m2 na działce budowlanej 10 ar zwiazana trwale z gruntem (fundament płyta beton) wymaga zgłoszenia do starostwa powiatowego ?

Dodam jeszcze że pytanie jest cześcią "ustalania" jak na mojej działce 10 ar brak MPZP wydana decyzja o warunkach zabudowy na budynek jednorodzinny, klasa gruntu IIIb
postawic MAŁY budynek . Czy tez mam sobie wybic z glowy koncepcje budowania poza wydana decyzja o warunkach zabudowy.

Dziekuje za informacje

Elfir
09-04-2018, 12:32
nie, o ile to faktycznie ma być altana

Filemon_Wroc
09-04-2018, 12:46
To ma byc budynek o powierzchni zabudowy 35 metrow majacy sciany okna i drzwi. To proponuje mi architekt w ramach "pomyslu na maly dom mieszkalny"

Elfir
09-04-2018, 16:56
Czyli nie altana.
Nazywaj rzeczy po imieniu. Chcesz zbudować mały dom całoroczny.
Tak z ręką na sercu - dlaczego kombinujesz? Czego boisz się przy okazji pozwolenia na budowę?

Filemon_Wroc
10-04-2018, 10:56
Nie ja kombinuje tylko architekt. W decyzji o warunkach zabudowy mam napisane:
-dom jednorodzinny z garazem
-szerokosc elewacji minimum 10 metrow

W starostwie dowiedzialem sie ze jesli bryla domu bedzie miala 7 metrow a bryla garazu 3 m to bedzie OK
Dla architekta jest to za duzy bydynek chce przekonac mnie do budowy budynku 35 metrow
Do tego architekt bardzo mocno proponuje budowe bez zadnych zgłoszeń ze niby do 35 metrów wolno

Wiem że to dziwne jest ... Dlatego pytam i sprawdzam

agb
10-04-2018, 11:26
A to architekt będzie w tym mieszkać, że mówi ile ma być m2?

Filemon_Wroc
10-04-2018, 12:08
Jak na razie niczego konkretnego sie nie dowiedziałem :-(
Patrz moje pytania na poczatku

agb
10-04-2018, 14:07
Sąd w pełni podzielił argumentację organów obu instancji, które - definiując pojęcie "altany" - posłużyły się wykładnią z języka potocznego. Organ powiatowy wskazał w tym zakresie na stanowisko GUNB przyjmując, iż za "altanę" uznaje się niewielkie pawilony ogrodowe o lekkiej konstrukcji i ażurowych ścianach, nie związane trwale z gruntem, przeznaczone do wypoczynku oraz osłony przed słońcem i deszczem. Organ odwoławczy stanął na zbliżonym stanowisku, że "altana", zgodnie z wykładnią językową (przy uwzględnieniu dyrektywy języka potocznego), oznacza budowlę lub budynek w ogrodzie, zazwyczaj lekkiej konstrukcji, służące do wypoczynku i ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Według definicji zawartej w Internetowym Słowniku Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl) "altana" to "niewielka budowla ogrodowa, zwykle drewniana, o ażurowych ścianach". Podobnie definiuje "altanę" Encyklopedia Internetowa (wikipedia.pl): "altana – lekka budowla, często ażurowa, stawiana w ogrodzie, często ozdobna, również niewielki plac zacieniony przez krąg drzew, ma za zadanie chronić przed deszczem i słońcem, miejsce spotkań i odpoczynku". Z kolei według Małego Słownika Języka Polskiego (PWN, Warszawa 1969) "altana" to "lekki, przewiewny budynek w ogrodach, obsadzony zwykle roślinami pnącymi, osłaniający przed deszczem i słońcem".

W ocenie Sądu, przedmiotowy obiekt budowlany: murowany, o dwóch kondygnacjach, trwale związany z gruntem, o dwuspadowym dachu, z balkonem, w porównaniu z powyższymi definicjami "altany", pochodzącymi z różnych źródeł, z pewnością nie stanowi altany, którą można wybudować na terenach rodzinnego ogrodu działkowego bez uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli więc wzniesiony przez skarżącego obiekt nie jest altaną, to niezależnie od jego wymiarów i miejsca wzniesienia wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Orzeczenie (http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2C8C9BBF77)

Co prawda orzeczenie dotyczy ROD, ale ostatnie zdanie wprost mówi, że dotyczy to wszystkich terenów.

Projekty Gotowe MURATOR
27-04-2018, 11:15
Zgodnie z art. 29 Prawa budowlanego (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016 z późniejszymi zmianami) pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: (...)

2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o POWIERZCHNI ZABUDOWY do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki; (...)

2c) wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki;

2d) wolno stojących ALTAN o POWIERZCHNI ZABUDOWY do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

Art. 30. [Zgłoszenie budowy; sprzeciw; nałożenie obowiązku uzyskania pozwolenia na wykonanie obiektu lub robót budowlanych]
1. Zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3 i 4:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1 lit. b-d, pkt 1a-2b, 3, 3a, 9, 11, 12, 14, 16, 19, 19a, 20b oraz 28;

Szymano
05-05-2018, 09:56
Nie słuchaj architekta, zgłaszaj. Wiem, że na myśl o formalnościach w naszych wspaniałych urzędach ciarki przechodzą po plecach, ale pomyśl przyszłościowo jakie mogą z tego wyniknąć konsekwencje. PS Rozważyłbym zmianę architekta, coś z nim nie halo...