PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór mocy kotła



pawelorg84
11-04-2018, 11:27
Witam wszystkich i z góry przepraszam za kolejny tego typu temat.
Mam zamiar wymień starego śmieciucha na Defro Sigma E 12kw, dodam, że stary kocioł to 20 kw (stanowczo za duży)
Dom z końcówki lat 70 nowa instancja CO, nowy dach, Powierzchnia ogrzewana 158m2 Wysokość pomieszczeń 2,5 m
[ zgodnie z wyliczeniami ze strony ciepło-właściwe12kw (razem z grzaniem bojlera) jednak wskaźnik zapotrzebowania na moc wyszedł 49W/m2 , obawiam się czy czasem nie jest to zaniżony wynik. Przecież takie wartości dobiera się przy nowych domach a nie zmodernizowanych staruszkach. W związku z powyższym proszę o pomoc w doborze kotła; kupić 12 czy może 16 kw
Jendak przy wyborze 16 kw to wychodzi 100w/m2

dodatkowo znalazłem coś takiego i już szczerze mówiąc zgłupiałem:
Nieocieplony budynek z lat 70. lub 80. 100W/m2
Budynek z lat 90. (5cm styropianu) 70W/m2
Budynek sprzed 1990r. docieplony 5cm styropianu 80W/m2
Budynek z lat 2000–2010 (8–10 cm styropianu) 60W/m2
Budynek wybudowany po roku 2010 standardowo docieplony (15 cm styropianu) 50W/m2
Budynek wybudowany po roku 2010, szczególnie docieplony (np. min. 15cm dobrego styropianu na ścianach, trójszybowe okna) 40W/m2
dane ze strony: http://czysteogrzewanie.pl

Z góry dziękuje za pomoc

Konsultant Viessmann
11-04-2018, 20:09
Witam wszystkich i z góry przepraszam za kolejny tego typu temat.
Mam zamiar wymień starego śmieciucha na
Z góry dziękuje za pomoc

Witaj, mam pytanie - czy oprócz wymiany kotła masz w zamiarze szerszy remont? Pytam, bo skoro już mowa o wymianie źródła ciepła, może warto zaczać od termomodernizacji? Potem kocioł może okazać się przewymiarowany.
Pellet to ostateczny wybór? Nie rozważałeś np, ogrzewania gazowego?

Pozdrawiam!

pawelorg84
11-04-2018, 20:28
Dom jest po remoncie ściany docieplone 10 cm. styropian, sufit jednocześnie podłaga na poddaszu 15 cm. wełny plus poddasze nad poddaszem :) w skosie dachu 20 cm. wełny
posadzka poddasze/parter 5 cm. styropian posadzka parter/piwnica 5 cm.
gazowe odpada nie ma nitki gazowej na mojej ulicy a działka za mala na wstawienie butli

Konsultant Viessmann
17-04-2018, 10:53
Dom jest po remoncie ściany docieplone 10 cm. styropian, sufit jednocześnie podłaga na poddaszu 15 cm. wełny plus poddasze nad poddaszem :) w skosie dachu 20 cm. wełny
posadzka poddasze/parter 5 cm. styropian posadzka parter/piwnica 5 cm.
gazowe odpada nie ma nitki gazowej na mojej ulicy a działka za mala na wstawienie butli

Rozumiem, a masz ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki?

mazi07
24-04-2018, 11:32
Powiedz jaki budżet przewidujesz na taką wymianę
wybierz coś ekologicznego np pompa ciepła. Można uzyskać dofinansowanie na tego typu rozwiązania.

eliks
24-04-2018, 13:02
Na ekogroszek też można

Konsultant marki Junkers
08-05-2018, 09:21
Witam,

A czy zastanawiał się Pan nad zastosowaniem kotła gazowego zamiast kotła stałopalnego?
Wybór kotła gazowego nie wymaga od właściciela wykonywania uciążliwych czynności związanych z eksploatacją kotła, ponieważ spalanie gazu jest całkowicie bezobsługowe oraz ekologiczne. Ogrzewanie gazowe cechuje się nieznacznie wyższymi kosztami ogrzewania w porównaniu do kotła stałopalnego, lecz otrzymujemy wysoki komfort użytkowania oraz znaczne polepszenie jakości powietrza w otoczeniu budynku.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
_______________________________
Konsultant marki Junkers - Bosch