PDA

Zobacz pełną wersję : Kanały poziome czy pionowe - jakie piec wybrać



kurtz
13-04-2018, 13:40
Jakie piece polecacie z kanałami poziomymi czy pionowymi. Z poziomymi jest dużo więcej roboty przy czyszczeniu?

oldsparrow007
13-04-2018, 17:02
Piec z poziomym wymiennikiem dużo łatwiej się czyści bo dostęp do niego jest dobry, otwierasz przednie drzwiczki i wszystko masz przed sobą, w niskich piwnicach (kotłowniach) wybór poziomego wymiennika jest wręcz wymuszony. Minus poziomych względem pionowych jest taki, że trochę szybciej zarastają sadzą i częściej je trzeba czyścić. Ja i tak zdecydowałbym się na poziome ze względu na znacznie lepszy dostęp.

karoka65
13-04-2018, 22:05
Pan kolega nie bardzo chyba wie o czym pisze?
Kotły z poziomymi półkami za zwyczaj są dużo wyższe niż z pionowymi kanałami i raczej ciężko je "upchać" w niskich kotłowniach.

karoka65
13-04-2018, 22:10
Z poziomymi jest dużo więcej roboty przy czyszczeniu?
Wręcz odwrotnie, są też takie kotły z pionowymi kanałami że udupcysz się jak mops zanim to cudo wyczyścisz ale są tez takie że nic nie czyścisz oprócz wywalenia popiołu z szuflady.
Niemożliwe? możliwe :)

oldsparrow007
14-04-2018, 18:11
Pan kolega nie bardzo chyba wie o czym pisze?
Kotły z poziomymi półkami za zwyczaj są dużo wyższe niż z pionowymi kanałami i raczej ciężko je "upchać" w niskich kotłowniach.

Przepraszam jeśli kogoś wprowadziłem w błąd jednak nie miałem na myśli samej wielkości kotla ale sposób jego czyszczenia. Wydaje mi się, że jeśli kocioł z poziomym wymiennikiem wejdzie tylko do kotłowni to nie ma problemu z jego wyczyszczeniem, natomiast aby wyczyścić kocioł z pionowym wymiennikiem to musimy mieć nad nim jeszcze sporo miejsca aby odkręcić pokrywę wyczystki no jakoś swobodnie zabrać się do czyszczenia wymiennika. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Kroitz
14-04-2018, 20:51
Źle Ci się wydaje Oldsparrow. Swoją niewiedzą wprwadzasz ludzi w błąd. Kotły na pellet z pionowym wymiennikiem i system czysczenia mają wyższą sprawność i użytkownik nie musi ich czyścić. Może to zrobić serwis przy konserwacji rocznej. Dużo kotłów z pionowym wymiennikiem mają wysokość 100-120 cm takich jak Ecofire, Blackstar , Biowin, Red Compact, Laguna. Wystarczy kotłownia o wysokości -180-200 cm

oldsparrow007
14-04-2018, 21:23
Źle Ci się wydaje Oldsparrow. Swoją niewiedzą wprwadzasz ludzi w błąd.

To w takim razie przepraszam i już się nie odzywam w tym temacie. Na zakończenie napiszę, że caly czas myśłałem o piecu na ekogroszek, pelet to zupełnie inna bajka. W rodzinie mają piec na ekogroszek z pionowym wymiennikiem i ja bym go czyścić nie chciał :(

eliks
14-04-2018, 22:03
To kup kocioł z tych co podał Kroitz

Puławiak
15-04-2018, 08:20
Dodam jeszcze tylko Slimpela i Termikę Edilkamina.

kurtz
15-04-2018, 20:55
a co z kotłów możecie polecić jeszcze, klasa V, klasa energetyczna B, moc do 15kW - dotacje na to dają

eliks
15-04-2018, 23:19
Przecież masz podane wyżej.

karoka65
16-04-2018, 09:17
a co z kotłów możecie polecić jeszcze, klasa V, klasa energetyczna B, moc do 15kW - dotacje na to dają
Luknij na moją stronę, masz tam RBR Eco-Bio 9,13 i 18kW w piątej klasie, klasa energetyczna A+
Sterownik internetowy Pello
Podgląd pracy: https://esterownik.pl/device/13975
Pomimo wymiennika pionowego nie ma tutaj żadnych wyczystek, nic nie trzeba rozkręcać, skrobać, drapać, ba, nie trzeba nawet zatrzymywać kotła do czyszczenia.
Podczas normalnej pracy, ze 3 czy 4 ruchy dźwignią umiejscowioną na boku kotła i pewnie po jakiś 4 do 5s jest po czyszczeniu :)

Alessandro
16-04-2018, 15:31
Karoka, gdzie to pisze, że z klasą energetyczną A+ ?

Pzdr :)

karoka65
16-04-2018, 19:22
Karoka, gdzie to pisze, że z klasą energetyczną A+ ?

Pzdr :)
Na naklejce efektywności energetycznej.
Zrobić Ci fotkę?

Alessandro
16-04-2018, 21:35
Nie trzeba, wierzę Ci. Porządny z Ciebie facet !
Nie wiem czy wiesz, że dzięki Tobie przerobiłem z zasypowca na pelletowy?
Narobiłeś mi "smaka" więc zaryzykowałem.... trafiony!! Temp. kotła powyżej temp. spalin.. a u Ciebie w Pello odwrotnie... temp.spalin powyżej temp. kotła... poważnie !! Przekrój kotła mam podobny do starego RBR-a. Wykres mogę tu wkleić.
U mnie w okolicach kilka producentów pelletów, gdzie ja będę się pchał w ekogroszek /z efektywnością 70-75%/ ... pellet w granicach /z efektywnością 80-85%/ 660-700 zł/t a ekogroszek pakowany 1000 zł, luzem 900 zł..

Jarecki79
17-04-2018, 07:42
Tutaj należy wyjaśnić szerzej:

historia:
wg starszej normy:
w przypadku ekogroszku kanały poziome były o tyle wygodne,że przy wys. danej konstrukcji do ok.130-134cm nic nie trzeba było robić od góry, zatem nawet przy kotłowni niezgodnej z wymogami np. 160cm wys. można było to wstawić. Dostęp od frontu i szybkie czyszczenie z pełnym dostępem do kanałów dymowych.

ze względu na paliwo i patrząc pod kątem nowej normy
Pellet - tu w zasadzie jasno trzeba powiedzieć kanały pionowe i fajnie jakby była forma czyszczenia

Węgiel - wg nowej normy pierwsze poziome to było min. po 5półek i stada jeży, katastrofa do czyszczenia...
Dzisiaj poziome mozna juz jednak zrobić tu wygodniej, choć rezygnacja z jeży oznacza,że tak naprawdę jest to kombinacja poziomego z jakąś forma nawrotu pionowego. Nie mniej to już dla ekogroszku obsługuje się bez maski na twarzy i szybko

Pionowe - oznaczają,że wysokości wymienników moga być w granicy 100 max. 115cm, kompaktowe wymiary w mądrych konstrukcjach nie są też głębokie, warto patrzeć na jakąś formę ułatwienia czyszczenia. Gdzie jest haczyk? No można zrobić takie pionowe, że oprócz czyszczenia.. dostęp manualny jest mega utrudniony i albo padaj na kolana i bierz światełko i lusterko, aby do0konac weryfikacji, bo od góry to nic nie da rady zobaczyć albo od góry rozkręcasz mechanizmy z kołami zębatymi i robisz za mechanika..... Tu zatem oprócz tego,że jest pion i jakies czyszczenia istotnym jest, aby chodź co pare m-cy można to było łatwo wyjąc i manualnie, dokładniej szczotką przelecieć.


KLASA ENERGETYCZNA
Tu znowu ustawodawca wykazał sie przebłyskiem geniuszu tworząc debilne przeliczniki marketingowe ze względu na paliwo.
Klasa A przy pelecie to tak naprawdę żaden wynik rewelacyjny, A+ to dobra średnia i nic więcej

Klasa B dla węgla to natomiast najlepszy możliwy do uzyskania wynik ze względu na inny przelicznik a silna średnią jest tutaj C, dobry wynik to D.....

Jako przykład, współczynnik efektywności energetycznej EEI dla ekogroszku = 87 oznacza, że mamy klasę B......... to teraz niech ktoś sobie rzuci okiem jaka to będzie klasa przy EEI=87 na pelecie....
Urzędnicy się w tym nie łapią i wychodzą debilne wymogi w danych gminach, jak ktos np. żąda A+ na pelet a B dla ekogroszku, to trzeba wiedzieć,że odpowiednikiem A+ na pelecie jest mniej-wiecej C na ekogroszku..... a jak wymagany jest A dla peletu, to dla ekogroszku powinno być D

karoka65
17-04-2018, 18:05
Nie trzeba, wierzę Ci. Porządny z Ciebie facet !
Nie wiem czy wiesz, że dzięki Tobie przerobiłem z zasypowca na pelletowy?
Narobiłeś mi "smaka" więc zaryzykowałem.... trafiony!! Temp. kotła powyżej temp. spalin.. a u Ciebie w Pello odwrotnie... temp.spalin powyżej temp. kotła... poważnie !!
Ten link który wstawiłem to nie mój kocioł, tam ta 18-tka grzeje coś około 340m :)

Mirek1232
10-07-2018, 11:18
Ja mam piec z :spam:, zmieniłem 2 lata temu i daje rade. Ja mam pionowy i jestem zadowolony.

fotohobby
11-07-2018, 10:24
Ja mam piec z de dietrich, zmieniłem 2 lata temu i daje rade. Ja mam pionowy i jestem zadowolony.

Może najpierw sprawdź w jakim temacie odpowiadasz, bo piszesz bez sensu...