PDA

Zobacz pełną wersję : Sterowanie pompą ciepła, dwa "niezależne" obiegi



milsa666
15-04-2018, 20:10
Googlam i googlam i dogooglać się nie mogę.
Mój przypadek (niedaleka przyszłość): dom parter+piętro sterowane osobno.Pompa ciepła z możliwością sterowania m.in. pogodowego.
Układ wygląda tak: pompa ciepła -> sprzęgło/bufor 200L -> 2 pompki obiegowe osobno: parter i piętro + sterowniki termostatyczne pokojowe na każdym piętrze.
Jaki tryb sterowania wybrać?
Zakładałem, że sterowniki pokojowe sterują indywidualnie każdą z pomp obiegowych. Żeby to chodziło w dłuższym okresie w II taryfie to ustawiam na noc podbicie temperatury, potem obniżenie przesadzone w drugą stronę, 13-15 znowu ostre podbicie, itd... Każdy z tych sterowników robi On/Off pompce obiegowej za sprzęgłem.
Moje pytanie dotyczy sterowania samą pompą ciepła. Czy ustawić ją na pogodówkę, a czujnik wziąć z sprzęgła/bufora? W tym przypadku nie panuję nad włączaniem/wyłączaniem się pompy ciepła w I taryfie. Bo przecież jak jej spadnie temperatura w sprzęgle (to co mierzy) to ją dogrzeje nie patrząc przy tym, że pompki obiegowe w tym momencie w ogóle jej nie potrzebują - bo stoją.

Co radzicie?
Jaka strategia będzie najlepsza/najbardziej optymalna?
Wiem, jakie są opinie na temat sprzęgła przy PC, ale u mnie są wyraźnie dwa "niezależne" obiegi i chce mieć osobne sterowanie, w tym przypadku to chyba nie ma wyboru.

_John
15-04-2018, 23:01
Z opisu instalacji wnioskuję, że instalował to CNC.
Dlaczego w pierwszej kolejności nie zwrócisz się do swojego instalatora?

milsa666
16-04-2018, 04:41
Nie CNC.
Chciałbym skonsultować z wami jaką strategię zastosować.
Nie wydaje mi się, że jestem pierwszą osobą z dwoma obiegami podłączonymi przez sprzęgło do PC.

fachman19
16-04-2018, 05:34
Albo nie rób nic i bedzie dobrze .
Albo jak chcesz mieć lepiej , to podłącz do pompek styczniki które w momencie uruchomienia pompki uruchomi PC.

CNC_POMPY_CIEPLA
16-04-2018, 06:05
Nie CNC.
Chciałbym skonsultować z wami jaką strategię zastosować.
Nie wydaje mi się, że jestem pierwszą osobą z dwoma obiegami podłączonymi przez sprzęgło do PC.


a wiedziałem że trzeba opatentować !, teraz klonują.......

milsa666
16-04-2018, 07:01
Albo nie rób nic i bedzie dobrze .
Albo jak chcesz mieć lepiej , to podłącz do pompek styczniki które w momencie uruchomienia pompki uruchomi PC.

Dziękuję za info. Ciekawy pomysł
Ja to rozumiem tak:
PC ustawiona na krzywą, jako sprzężenie zwrotne temperatura w sprzęgle.
Termostaty pokojowe działają ON/OFF na cewki przypisanych do nich styczników.
Pompki obiegowe są zasilone przez styki styczników.
Dodatkowe niewykorzystane styki z obydwu styczników połączone równolegle wchodzą na wejście termostatowe PC. Tym sposobem PC pracuje "na grzanie" do czasu gdy przynajmniej jeden termostat wymusza pracę pompki obiegowej.
Rozumiem, że gdy PC pracuje na krzywą to wejście "termostatowe" jest aktywne i przerwanie tego obwodu zatrzymuje grzanie CO. Oczywiście nie wyłączając funkcji grzania CWU.

milsa666
16-04-2018, 07:10
a wiedziałem że trzeba opatentować !, teraz klonują.......

Dlaczego opatentować? Przecież takie rozwiązania istnieją w świecie kotłów gazowych. Albo przez zawory trójdrożne i pompki obiegowe sterowane przez specjalne moduły (np. Vaillant VR 70) albo przez niezależne termostaty pokojowe działające na pompki obiegowe. Schematy Vaillanta takie rozwiązania zawierają. W przypadku kotłów kondensacyjnych wogóle bym się nie zastanawiał, notmiast PC są specyficzne i dlatego pytam.

fachman19
16-04-2018, 07:43
Dziękuję za info. Ciekawy pomysł
Ja to rozumiem tak:
PC ustawiona na krzywą, jako sprzężenie zwrotne temperatura w sprzęgle.
Termostaty pokojowe działają ON/OFF na cewki przypisanych do nich styczników.
Pompki obiegowe są zasilone przez styki styczników.
Dodatkowe niewykorzystane styki z obydwu styczników połączone równolegle wchodzą na wejście termostatowe PC. Tym sposobem PC pracuje "na grzanie" do czasu gdy przynajmniej jeden termostat wymusza pracę pompki obiegowej.
Rozumiem, że gdy PC pracuje na krzywą to wejście "termostatowe" jest aktywne i przerwanie tego obwodu zatrzymuje grzanie CO. Oczywiście nie wyłączając funkcji grzania CWU.

Troszkę inaczej . Podanie zasilania na pompkę zasila tez stycznik . A ten załącza pc . Styczniki łączymy równolegle

milsa666
16-04-2018, 07:55
Troszkę inaczej . Podanie zasilania na pompkę zasila tez stycznik . A ten załącza pc . Styczniki łączymy równolegle

W sumie nie ma to znaczenia czy termostat zasila pompkę obiegową i stycznik lub sam stycznik i przez to pompkę obiegową.
Gdy piszesz "a ten załącza PC" masz na myśli wejście termostatowe na PC, a nie zaslianie główne PC. Żebyśmy się rozumieli.

fachman19
16-04-2018, 08:11
[QUOTE=milsa666;7650506 masz na myśli wejście termostatowe na PC, a nie zaslianie główne PC. Żebyśmy się rozumieli.[/QUOTE]

Tak

Moje rozwiązanie podłączenia stycznika zapewnia lepszą separację zasilania pompki od płyt streroawnia PC

hajnel
16-04-2018, 08:26
Kombinowanie....

Mam podobny układ
Pierwszy sezon ustawiłem timer na pompie na tanią taryfę i sterowniki obiegowe analogicznie. Przyszły mrozy podbiłem temperaturę na pompie i wydłużyłem czasy działania PC.
Drugi sezon - bez timera na pompie, obiegówka mieli cały czas. Sterowniki pokojowe trzymają tanią taryfę, a jak trzeba to chodzą też w drogiej. Tak działa do dziś.

wihajster
16-04-2018, 09:01
Bez sensu kombinacje ze stycznikami itd...
Ja od lat przeważnie stosuję dwie pompy w takich układach bez bufora, bezpośrednio z pompy ciepła, pompa ciepła działa na jednym czujniku temp. na którymkolwiek poziomie (parter, piętro) a rozdział mocy reguluje się wydajnością pomp obiegowych. Pompy ustawiamy na max a dopiero później zmniejszamy pompę gdzie jest za ciepło. Proste jak budowa cepa i lepsza efektywność BEZ BUFORA.

milsa666
16-04-2018, 09:17
Bez sensu kombinacje ze stycznikami itd...
Ja od lat przeważnie stosuję dwie pompy w takich układach bez bufora, bezpośrednio z pompy ciepła, pompa ciepła działa na jednym czujniku temp. na którymkolwiek poziomie (parter, piętro) a rozdział mocy reguluje się wydajnością pomp obiegowych. Pompy ustawiamy na max a dopiero później zmniejszamy pompę gdzie jest za ciepło. Proste jak budowa cepa i lepsza efektywność BEZ BUFORA.

Tzn. pompka z PC spięta bezpośrednio szeregowo z dwiema pompkami obiegowymi góra/dół? Nie będą się zakłócać? Czujnik temperatury do PC jest sygnałem z np. temperatury dołu. Gdy ta temperatura odetnie PC to wysiada też przy okazji grzanie góry bo PC stoi.
Dobrze twój sposób rozumiem?

wihajster
16-04-2018, 09:23
Dobrze twój sposób rozumiem?
Nie, nie montuję pomp obiegowych w pompie ciepła. Stosuję osobne pompy zewnętrzne, na CO i CWU koniecznie z DOBRYMI zaworami zwrotnymi.

milsa666
16-04-2018, 09:47
Nie, nie montuję pomp obiegowych w pompie ciepła. Stosuję osobne pompy zewnętrzne, na CO i CWU koniecznie z DOBRYMI zaworami zwrotnymi.

To nie rozumiem.
Piszesz, że rozdział mocy regulujesz wydajnością pomp obiegowych. Rozdział mocy w sensie CO vs CWU czy rozdział góra/dół?
Rozumiem, że pompa ciepła ma zawsze wbudowaną w siebie pompkę obiegową (można ją zbajpasowac?) i zawór trójdrożny do CWU - czyli tak jak w kotle kondensacyjnym. Czy ty omijasz pompkę wewnętrzną z PC i podłączasz swoje osobne pompki do CO i CWU?
Wtedy nie masz tego połączenia szeregowego pompki wewnętrznej PC razem z pomkami obiegowymi CO góra/dół. Ja mam je tak w zamyśle podłączone tylko, że przez sprzęgło.
Sorry za pytania, ale piszesz może zbyt dużymi skrótami myślowymi.

wihajster
16-04-2018, 11:36
Nie tak. Robię pompy bez wbudowanych pomp obiegowych właśnie ze względu na większe możliwości konfiguracji. Pompa ciepła albo załącza pompę ładowania CWU albo pompę/pompy obiegowe CO. Rozdział mocy płynnie ustawia się na pompach podłogówki parter/piętro. Pompa ciepła działa na jednym czujniku temperatiry np. w holu na parterze, sterowanie najczęściej pokojowe bez pogodówki. Można osiągnąć 3-4 starty na dobę. I oczywiście BEZ BUFORA I SPRZĘGŁA bo tak jest efektywniej. Mówię o najczęstszym przypadku, oczywiście czasami trzeba zrobić inaczej, czy na pogodówce.

milsa666
16-04-2018, 12:19
Nie tak. Robię pompy bez wbudowanych pomp obiegowych właśnie ze względu na większe możliwości konfiguracji. Pompa ciepła albo załącza pompę ładowania CWU albo pompę/pompy obiegowe CO. Rozdział mocy płynnie ustawia się na pompach podłogówki parter/piętro. Pompa ciepła działa na jednym czujniku temperatiry np. w holu na parterze, sterowanie najczęściej pokojowe bez pogodówki. Można osiągnąć 3-4 starty na dobę. I oczywiście BEZ BUFORA I SPRZĘGŁA bo tak jest efektywniej. Mówię o najczęstszym przypadku, oczywiście czasami trzeba zrobić inaczej, czy na pogodówce.

A no teraz jasne.
U mnie będzie PC z półki czyli normalna :-) z pompką. Więc u mnie sprzęgło potrzebne żeby rozdzielić obwody. Pomysł ze stycznikami wygląda ok. PC pracuje na bufor według pogodowki.
No chyba że ktoś ma jakiś inny sposób

_John
16-04-2018, 21:10
a wiedziałem że trzeba opatentować !, teraz klonują.......

No jak widać, jeszcze długa droga przed nimi zanim się nauczą.

milsa666
16-04-2018, 21:40
No jak widać, jeszcze długa droga przed nimi zanim się nauczą.

Zabrakło jeszcze na końcu... dzieeeeciaaaaki :)

milsa666
19-04-2018, 19:19
Trochę się miotam.
Czy nie zrezygnować ze sterowania strefami. Czy to wogóle jest mi potrzebne.
Jest u mnie podlogówki około 230m2. Daje to około 1600 m rurek, około 190 litrów wody w układzie. Najdłuższe pętle 90m (robione pod kocioł gazowy)
Czy pompka obiegowa z pompy ciepła będzie w stanie pogonić tyle wody w układzie? Jak pytałem wcześniej konsultantów kotłów to mówili, że nie ma szans. Oczywiście na forum byli ludzie którzy tak robili.
Jak to jest w przypadku pomp ciepła. Zakładam, że mają generalnie mocniejsze pompy. Moja wybrana PC ma jak widzę pompę Grundfos 15-70 czyli całkiem żwawa.
Jak myślicie? Macie tyle m2 podlogówki zasilanej z pompki obiegowej z PC?
Z góry dziękuję za pomoc.

brencik
19-04-2018, 20:03
Najdłuższe pętle 90m (robione pod kocioł gazowy)
Czy pompka obiegowa z pompy ciepła będzie w stanie pogonić tyle wody w układzie? Jak pytałem wcześniej konsultantów kotłów to mówili, że nie ma szans. Oczywiście na forum byli ludzie którzy tak robili.
Jak to jest w przypadku pomp ciepła. Zakładam, że mają generalnie mocniejsze pompy. Moja wybrana PC ma jak widzę pompę Grundfos 15-70 czyli całkiem żwawa.
Jak myślicie? Macie tyle m2 podlogówki zasilanej z pompki obiegowej z PC?
Z góry dziękuję za pomoc.

Po co takie długie petle? Robi się 66m, czyli rolkę 200m dzieli na 3 części.

milsa666
19-04-2018, 20:06
Po co takie długie petle? Robi się 66m, czyli rolkę 200m dzieli na 3 części.

Rozumiem, że uwaga dla przyszłych budowniczych.
Racja.
Jest jak jest.

clarnet
20-04-2018, 10:05
Milsa666
Wszystko zależy od tego, jaką sobie pompę wybierzesz.
BTW - przy 185m2 i NF40 nie potrzebujesz 11kW
Nie potrzebujesz sprzęgieł, buforów i n pompek obiegowych. Chyba, że lubisz takie kolekcje :)
Przy Althermie 3 (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nowa-pompa-ciepla-daikin-altherma-3-generacji-na-r32/), wystarczy Ci ta jedna pompka obiegowa, która już w niej jest.
411429

milsa666
20-04-2018, 10:50
Milsa666
Wszystko zależy od tego, jaką sobie pompę wybierzesz.
BTW - przy 185m2 i NF40 nie potrzebujesz 11kW
Nie potrzebujesz sprzęgieł, buforów i n pompek obiegowych. Chyba, że lubisz takie kolekcje :)
Przy Althermie 3 (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nowa-pompa-ciepla-daikin-altherma-3-generacji-na-r32/), wystarczy Ci ta jedna pompka obiegowa, która już w niej jest.
411429

Dzięki za info.
Tak teoretycznie 11kW to za dużo, ale biorę poprawkę na błędy ludzkie no i ilość m2 podlogówki.
Możesz poprawić swój post bo rysunek jest nieczytelny (u mnie miniaturka tylko się ładuje).
Pompa już wybrana. Liczę na akumulację podlogówki.
Nie wiem co jest na twoim schemacie, ale rozumiem że w tak prostym układzie jest tylko jeden punkt odniesienia temperatur, a resztę pomieszczeń trzeba doregulowac rotametrami.
BTW
Świetny blog!!!

clarnet
20-04-2018, 12:09
Nie bardzo wiem, jak to poprawić, ale schemat jest czytelny w całości.
Co do błędów ludzkich, to przy Twoich izolacjach, aż takich chyba nie można popełnić :)
Pzdr

creative_21
20-04-2018, 20:49
chciałem dopytać odnośnie pętli ogrzewania podłogowego jakiej optymalnej długości powinny być i jaka średnica ?

asolt
20-04-2018, 22:13
chciałem dopytać odnośnie pętli ogrzewania podłogowego jakiej optymalnej długości powinny być i jaka średnica ?
Dla pex16 nie powinno sie przekraczac długości 100 mb, dla wiekszych srednic te długości są wieksze. Co do optymalnej długosci to jako takiej nie ma, rzeczywiste długosci wynikają z obliczen grzejników podłogowych.

CNC_POMPY_CIEPLA
21-04-2018, 11:13
Taki najczęstszy schemat u mnie to:
411497
zapewnia możliwość dowolnego sterowania oraz podpięcia grzejników, schemat bardziej skomplikowany niż podany przez clarnet ale za to więcej możliwości sterowania.

Są też inne rozwiązania które praktykuje np:
411498
ale wszystko zależy od tego co potrzeba,

najlepiej zawsze do mnie przed montażem podesłać projekt a ja sobie dobieram optymalne rozwiązanie.
411498

_John
22-04-2018, 22:20
Taki najczęstszy schemat u mnie to:
411497
zapewnia możliwość dowolnego sterowania oraz podpięcia grzejników, schemat bardziej skomplikowany niż podany przez clarnet ale za to więcej możliwości sterowania.]
A gdybym zażyczył sobie chłodzenie 2 klimakonwektorami - poddasze + salon z kuchnią?
Co by nimi sterowało, gdzie by były wpięte?
I czy pompa będzie przełączać się automatycznie w zależności od temperatury w tryb grzania lub chłodzenia?

Pytam, ponieważ twierdzisz, że możliwości sterowania są większe niż fabryczny termostat.

bobrow
23-04-2018, 06:17
Witam ,
Panasy mają dwa odzielne wejścia dot trybu pracy z termostatu zewn (po uruchomieniu takiego trybu w parametrach serwisowych PC)-dlatego każdym sterownikiem z dwoma stykami tj grzanie i chłodzenie będziemy mogli sterować PC.
Jeśli są dwie pompy wtórne-to wystarczy od podłogówki puścić przez wyłącznik przylgowy na temp np 20 st, wtedy przy trybie chłodzenia będą pracowały tylko klimakonwektory
Pzdr

milsa666
23-04-2018, 14:22
Milsa666
Wszystko zależy od tego, jaką sobie pompę wybierzesz.
BTW - przy 185m2 i NF40 nie potrzebujesz 11kW
Nie potrzebujesz sprzęgieł, buforów i n pompek obiegowych. Chyba, że lubisz takie kolekcje :)
Przy Althermie 3 (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nowa-pompa-ciepla-daikin-altherma-3-generacji-na-r32/), wystarczy Ci ta jedna pompka obiegowa, która już w niej jest.
411429

Ok. Spróbuję wykorzystać tylko pompkę obiegową z PC. Mam tutaj pytanie co do algorytmu jakim kieruje się PC. Trochę googlalem i czytałem na Twoim blogu.
Mam wrażenie, że coś rozumiem, ale chyba nie wszystko.
Poprawcie mnie jeśli błądzę.
Kiedy PC inwerter pracuje na krzywą grzewczą lub stałą temperaturę zasilania to pilnuje oczywiście Tz oraz dT pomiędzy Tz a powrotu Tp podlogówki (pytanie szybkie - dT np. 5C wynika z czego? Dlaczego nie np. 7,5C?).
Gdy dT lub Tz odbiega od zadanych to PC reguluje mocą i przepływem swojej obiegówki.
Powiedzcie jak się zachowa sterowanie gdy np. chcemy podnieść Tz? Zacznie zwiększać obciążenie sprężarki (temperaturę sprężonego czynnika) wzrośnie Tz, ale jednocześnie zwiększać musi przepływ żeby utrzymać dT. Co się stanie gdy przepływ osiegnie max dla pompki obiegowej, a Tz nie osiągnie swojej wartości? Czy sterownik odpuści sobie dT i będzie ciągnął do zadanej Tz?
Pytam bo chcę wiedzieć oraz dlatego, że się zastanawiam bo będę mieć PC 11kW podłączoną bezposrednio do dużej podlogówki, a zalecany przepływ przez pompkę obiegową PC to nie więcej niz 27 l/min. No i teraz przy dT = 5C i F= 27l/min maksymalna moc to 9,5kW...
??????????
Czy gdzieś zbłądzilem w obliczeniach?
Czy dT to wielkość do zmiany/modyfikacji przez PC?

clarnet
23-04-2018, 15:36
W różnych pompach ciepła logika sterowania może być inna.
Priorytetem w Althermie jest zasilanie, a w ślad za nim idzie dt, którą określasz w nastawach serwisowych.
Dlaczego 5? Z różnych rzeczy to wynika i nie zawsze 5 - zależy od specyfiki pracy samej pompy, rodzaju instalacji (podłogówka, grzejniki), sprawności. Podłogówka to na ogół dt 5-8 stopni
Obiegówka w pc powinna być dostosowana przepływem i wysokością podnoszenia do mocy którą ma przenieść i typowych oporów, ktore musi pokonać. Musisz policzyć opór krytycznej nitki i porównać go z wykresem wydajności pompy obiegowej. Niestety w wielu pompach producenci dają słabsze, a tym samym tańsze obiegówki. Jak na to nałoży się instalacja na „oszczędnych” średnicach, to potem bez bufora i sprzęgła Jest klops, bo obiegówka nie daje rady.
Jak wystarczy mocy samej pompy ciepła, ale braknie obiegówki, to rozjedzie się dt. Ale wystarczająca moc oddana na wymienniku, nie oznacza wystarczającej mocy oddanej do budynku.
Dlatego też pompa ciepła (producent, logika, obiegówka, sterowanie) + jej moc (jaka moc, nominalna?) + instalacja - to naczynia połączone i lepienie tych elementów na zasadzie podobny dom, podobny metraż, podobna instalacja to i podobna pompa ciepła będzie OK, zazwyczaj prowadzi do kłopotów, a w najlepszym razie do pracy nie zupełnie już podobnej.

milsa666
23-04-2018, 21:43
W różnych pompach ciepła logika sterowania może być inna.
Priorytetem w Althermie jest zasilanie, a w ślad za nim idzie dt, którą określasz w nastawach serwisowych.
Dlaczego 5? Z różnych rzeczy to wynika i nie zawsze 5 - zależy od specyfiki pracy samej pompy, rodzaju instalacji (podłogówka, grzejniki), sprawności. Podłogówka to na ogół dt 5-8 stopni
Obiegówka w pc powinna być dostosowana przepływem i wysokością podnoszenia do mocy którą ma przenieść i typowych oporów, ktore musi pokonać. Musisz policzyć opór krytycznej nitki i porównać go z wykresem wydajności pompy obiegowej. Niestety w wielu pompach producenci dają słabsze, a tym samym tańsze obiegówki. Jak na to nałoży się instalacja na „oszczędnych” średnicach, to potem bez bufora i sprzęgła Jest klops, bo obiegówka nie daje rady.
Jak wystarczy mocy samej pompy ciepła, ale braknie obiegówki, to rozjedzie się dt. Ale wystarczająca moc oddana na wymienniku, nie oznacza wystarczającej mocy oddanej do budynku.
Dlatego też pompa ciepła (producent, logika, obiegówka, sterowanie) + jej moc (jaka moc, nominalna?) + instalacja - to naczynia połączone i lepienie tych elementów na zasadzie podobny dom, podobny metraż, podobna instalacja to i podobna pompa ciepła będzie OK, zazwyczaj prowadzi do kłopotów, a w najlepszym razie do pracy nie zupełnie już podobnej.

Dzięki.
Aż przysiadłem i policzyłem rurki.
Wyszło mi, że najbardziej "obciążającą" pętlą będzie 90m - tak wiem nie powinno się takich długości robić... już za późno. Założyłem max. przepływ 2.5 l/min (chyba realna wartość) wtedy spadek na mb rurki 16mm PEX to max 200 Pa/mb (otczytane z monogramów jednego z producentów). No i dalej. Spadek ciśnienia na całej tej rurce to max 20kPa.
Generalnie mówię o pompie Mitshubishi Zubadan 11,2kW
Poniżej zrzut z manuala tej PC i pompy obiegowej w hydroboxie

411701

i dalej opis dotyczący przepływu

411703

Generalnie przy tej pompie raczej nie można mówić o pilnowaniu dT=5C. Skoro ma 11,2kW, a rekomendowany max przepływ to 27,7 l/min to przy dT=5C na pewno nie da takiej mocy. Piszę z kompa bez Excela i nie mogę podać dokładnych wartości.
Patrząc na wykres pompy to przy przepływie 27,7 l/min pompa ma, na 4 i 5 prędkości, podnoszenie 25 kPa. Stąd moje zdanie jest takie, że powinna dać radę zasilić układ bezpośrednio - bo max pętla to spadek 20kPa.

Dobrze kombinuję?

eko_zgonus
28-03-2024, 10:08
podepne się pod temat żeby nie tworzyć nowego.

Mam PC Panasonic Aquarea 7Kw z buforem 200 litrów i zasobnikiem CWU (oczywiste).
Cały dom OP, pompa chodzi od 4 lat, wszystko pięknie działa, 3 lata temu ustawiłem krzywa i nic nie zmieniam, COP roczny 5.0
Pojawia mi się wyzwanie zbieżne z tematem mianowicie muszę dołożyć grzejniki na poddasze, które będzie adaptowane, podłogówki tam nie zrobię bo jest walka o każdy centymetr wysokości. Grzejników będzie pewnie 2-3 bo to będzie ok 50m2 w po podłodze.
Zastanawiam się jak to zrobić, obejrzałem ten filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=o0I_2EqA3ZY
i teraz myślę żeby OP zrobić bez bufora, ten co mam wywalić i kupić mniejszy ok 50-100 litrów do grzejników + płytkę rozszerzeń do pompy i ustanowić 2 odrębne obiegi. Nie mam żadnych czujników na rozdzielaczu, wszędzie grzeję tą samą temperaturą i analogicznie chcę z grzejnikami zrobić, grzać 2 strefe wg krzywej grzewczej - regulacja ewentualnie tylko zaworami przy grzejnikach.
Czy takie rozwiązanie ma szansę działać?

Andrzej5101
28-03-2024, 12:35
myślę żeby OP zrobić bez bufora, ten co mam wywalić i kupić mniejszy ok 50-100
litrów do grzejników + płytkę rozszerzeń do pompy i ustanowić 2 odrębne obiegi.
Nie mam żadnych czujników na rozdzielaczu, wszędzie grzeję tą samą temperaturą
i analogicznie chcę z grzejnikami zrobić, grzać 2 strefe wg krzywej grzewczej
- regulacja ewentualnie tylko zaworami przy grzejnikach.
Czy takie rozwiązanie ma szansę działać?
Należy ;
- określić moc cieplną poddasza w kW,
- dobrać grzejniki lub korzystniej klimakonwektory o mocy > od mocy cieplnej poddasza ,
........ - dla temperatury 35/30 C,
........- nie potrzeba płyty rozszerzeń -jeżeli wszędzie utrzymujesz jednakową temperaturę
Bufor 200 l masz podpięty równolegle czy szeregowo ?
- wg;mnie - nie ma potrzeby go zmieniać - ew; zamontować na powrocie

eko_zgonus
28-03-2024, 12:53
Bufor 200 l masz podpięty równolegle czy szeregowo ?
- wg;mnie - nie ma potrzeby go zmieniać - ew; zamontować na powrocie
nigdy nie umiem na to odpowiedzieć....pompa wpięta wejściem i wyjściem do bufora, bofor wpięty wejściem i wyjściem do rozdzielacza.
Myślałem o klimakonwektorze ale chciałem to zrobić względnie tanio ale znając życie chytry 2 razy traci i zaraz będę musiał tam klimę montować, a tak klimakonwektor ogarnie temat...
a w opcji klimakonwektora można pozbyć się bufora? walcze o cm2 w kotłowni, bo musze tam zrobić klatke schodową.

Andrzej5101
28-03-2024, 13:15
a w opcji klimakonwektora można pozbyć się bufora?
Jeżeli chcesz ;
....a/ chłodzić podłogówką również - to może być zbędny,
....b/ chłodzić tylko poddasze - to jest niezbędny;
.......- i musi stanowić odrębny obieg do chłodzenia,
Bufor - masz wpięty równolegle

eko_zgonus
28-03-2024, 13:59
Jeżeli chcesz ;
....a/ chłodzić podłogówką również - to może być zbędny,
....b/ chłodzić tylko poddasze - to jest niezbędny;

chłodziłem podłogówką ale nic nie schłodziłem i jest klima zatem nie chcę, ok czyli bufor zostaje, ma on wolne jeszcze 2 gwinty na wodę kotłową czyli w sam raz by podpiąć pompkę i rury, które pobiegną na poddasze do klimakonwektora, muszę zatem policzyć moc cieplną.

dziękuję za sensowne odpowiedzi

Navy1
28-03-2024, 14:27
@eko-zgonus: perzy małej pojemości wodnej klimakonwektorów (a szczególnie jeżeli będzie to tylko jeden klimakonwektor) mały bufor będzie niezbędny. Upewnij się tylko, czy bufor który wybierzesz jest przystosowany do tzw. "wody lodowej" (temp. ok. 7-9*C). Mówię to z własnego doświadczenia.
Chłodzenie podłogówką już "przerabiałeś" i wiesz, jaki jest efekt.
Zwróć uwagę na poprawną izolację zasilania i powrotu z klimakonwektorów (izolacja kauczukowa), odprowadzenie skroplin i montaż klimakonwektora z lekkim spadkiem w kierunku odpływu skroplin.
Może inne osoby mające klimakonwektory będą chciały się wypowiedzieć.
Przy różnych "złotych myślach" publikowanych na Forum warto oddzielić realną wiedzę i praktykę od teorii wziętej z ... np. Google.

eko_zgonus
28-03-2024, 14:40
@Navy1: dzięki, bufor jaki mam ma temp pracy 6-95 także jest git, napisz coś więcej jakie masz klimakonwektory: ścienne,sufitowe? jak to działa po drodze od bufora, jest pompa obiegowa? jaka średnica rur? czy ten kauczuk to jakaś duża filozofia czy do ogarnięcia?
Czy ogrzeję tym? najwyższy parametr jaki idzie u mnie to 35 ale to przy mocno minusowych temperaturach - najczęsciej jest to okolica 28-29 stopni

trapper
06-04-2024, 08:39
Dzięki.
Aż przysiadłem i policzyłem rurki.
Wyszło mi, że najbardziej "obciążającą" pętlą będzie 90m - tak wiem nie powinno się takich długości robić... już za późno. Założyłem max. przepływ 2.5 l/min (chyba realna wartość) wtedy spadek na mb rurki 16mm PEX to max 200 Pa/mb (otczytane z monogramów jednego z producentów). No i dalej. Spadek ciśnienia na całej tej rurce to max 20kPa.
Generalnie mówię o pompie Mitshubishi Zubadan 11,2kW
Poniżej zrzut z manuala tej PC i pompy obiegowej w hydroboxie

411701

i dalej opis dotyczący przepływu

411703

Generalnie przy tej pompie raczej nie można mówić o pilnowaniu dT=5C. Skoro ma 11,2kW, a rekomendowany max przepływ to 27,7 l/min to przy dT=5C na pewno nie da takiej mocy. Piszę z kompa bez Excela i nie mogę podać dokładnych wartości.
Patrząc na wykres pompy to przy przepływie 27,7 l/min pompa ma, na 4 i 5 prędkości, podnoszenie 25 kPa. Stąd moje zdanie jest takie, że powinna dać radę zasilić układ bezpośrednio - bo max pętla to spadek 20kPa.

Dobrze kombinuję?

Nie bardzo. Z tego co zrozumiałem to masz
- mały obieg: pompę 11kW spiętą z buforem równolegle 200l
- duży obieg: 2 niezależne układy góra/dół z oddzielnymi pompami obiegowymi
- do tego podłogówka ma termostaty na każde pomieszczenie

W tej sytuacji dt i przepływ dotyczą małego obiegu PC- bufor i pompy obiegowej wbudowanej w PC (utrzymanie dt 5*C nie powinno być problemem)

Jeśli chodzi o duże obiegi z termostatami - przepływy zależą od termostatów i w zasadzie trudno je przewidzieć. Pompy obiegowe powinny być ustawione na ciśnienie.

Przy takiej konfiguracji zalecam zdecydowanie większy bufor. W najgorszym wypadku (przy całkowicie odłączonej podłogówce przez termostaty) PC będzie grzać tylko bufor. Jak ustawisz sterowanie PC temperaturą bufora i pasmo histerezy na 5*C to PC będzie taktować (często się uruchamiać żeby podgrzać bufor). Większe pasmo histerezy (np 20*C) rozwiąże problem taktowania ale COP będzie gorszy. Lepiej zwiększyć bufor.