PDA

Zobacz pełną wersję : Garaż z domem czy osobno oraz inne kwestie



Robson90
16-04-2018, 18:53
Witam. Jestem tu nowy. Nabyłem działkę budowlaną 703 m2. Wymiar 19 x 37 m. Wjazd będzie od tej strony, gdzie jest 37 m. Potrzebuję garaż na dwa auta.
1. Dom z garażem dwustanowiskowym, postawić maksymalnie z lewej ile się da (4 m od granicy). Dom jakieś 16 m + 4 m odstęp to razem 20 m. Zostanie wtedy mi na trawnik z drugiej strony jakieś 17 m.
2. Dom z garażem jednostanowiskowym (dużo jest ładnych projektów) i oprócz tego blaszak, średni pomysł.
3. Dom bez garażu, zajmie jakieś 10 m x 10 m, poza tym garaż dwustanowiskowy blaszany.
Która z tych trzech opcji?
W grę wchodzi cena oraz praktyczność. Dużo drożej kosztuje dom z garażem na dwa auta a dom bez garażu? Czy rzeczywiście czuć spaliny jeśli garaż jest połączony z domem? I kwestia ogrzewania, czy to kosmicznie drogo nie wyjdzie dogrzewając garaż. Kto doświadczył proszę o opinie :-)

Elfir
16-04-2018, 20:10
najmniej miejsca zajmie ci dom z garazem dwustanowiskowym. Bo blaszaka trzeba jakość obejść do jego konserwacji. Za to garaż murowany na pewno jest droższy od blaszaka.

Po co chcesz ogrzewać garaż? Blaszaka też być ogrzewał?

Jak będziesz gazował w zamkniętym garażu to pewnie spaliny będzie czuć.

brencik
16-04-2018, 20:47
Garaż najlepiej dostawiany a nie w bryle budynku.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-04-2018, 21:00
Witam. Jestem tu nowy. Nabyłem działkę budowlaną 703 m2. Wymiar 19 x 37 m. Wjazd będzie od tej strony, gdzie jest 37 m. Potrzebuję garaż na dwa auta.
1. Dom z garażem dwustanowiskowym, postawić maksymalnie z lewej ile się da (4 m od granicy). Dom jakieś 16 m + 4 m odstęp to razem 20 m. Zostanie wtedy mi na trawnik z drugiej strony jakieś 17 m.
2. Dom z garażem jednostanowiskowym (dużo jest ładnych projektów) i oprócz tego blaszak, średni pomysł.
3. Dom bez garażu, zajmie jakieś 10 m x 10 m, poza tym garaż dwustanowiskowy blaszany.
Która z tych trzech opcji?
W grę wchodzi cena oraz praktyczność. Dużo drożej kosztuje dom z garażem na dwa auta a dom bez garażu? Czy rzeczywiście czuć spaliny jeśli garaż jest połączony z domem? I kwestia ogrzewania, czy to kosmicznie drogo nie wyjdzie dogrzewając garaż. Kto doświadczył proszę o opinie :-)

- od strony funkcjonalnej garaż w bryle budynku jest komfortowym rozwiązaniem.
- garaż wolno stojący ( jaki by nie był ) również jest obiektem budowlanym i podlega przepisom budowlanym, ale ( np. ) Warunki Techniczne dopuszczają lokalizację takiego garażu w tzw. " ostrej granicy " " ... budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi. "
- " spaliny " - garaż powinien być szczelnym, wydzielonym akustycznie, termicznie i wentylowanym pomieszczeniem, a jego połączenie z domem zazwyczaj jest przez wiatrołap, stanowiący "śluzę" pomiędzy garażem, a częścią mieszkalną.
- " ogrzewanie garażu " - w bryle budynku temperatura zawsze będzie dodatnia

Robson90
17-04-2018, 07:28
Blaszaka bym nie ogrzewał, ale jako, że miałbym garaż z domem, to czy jeśli podczas mrozów gdy będę wyjeżdżać autem nie spadnie temperatura tak nisko, że obniży mi to temperaturę w domu. Projekt podoba mi się dom w żurawkach G2. Powierzchnia uzytkowa 112 m2 + garaż 35 m2 + kotłownia 11 m2.

Robson90
17-04-2018, 07:30
Gazować w garażu nie będę. Odpalam i od razu wyjazd :-)

Elfir
17-04-2018, 11:52
Blaszaka bym nie ogrzewał, ale jako, że miałbym garaż z domem, to czy jeśli podczas mrozów gdy będę wyjeżdżać autem nie spadnie temperatura tak nisko, że obniży mi to temperaturę w domu. Projekt podoba mi się dom w żurawkach G2. Powierzchnia uzytkowa 112 m2 + garaż 35 m2 + kotłownia 11 m2.


Obniży, jak będzie źle zaprojektowane.
Jak pisał brencik - garaż może być dostawiany do bryły budynku. To najłatwiejsze do izolacji rozwiązanie. Wadą jest to, że nie wykorzystujesz praktycznie przestrzeni nad garażem (chyba, że na nieogrzewaną graciarnię).

może być w budynku, ale wówczas dokładnie ocieplony od wewnątrz (nie symbolicznie) i drzwi między garażem a wiatrołapem zewnętrzne, docieplone a nie lokalowe. W tej sytuacji rośnie ci gwałtownie powierzchnia piętra/poddasza. Więc warto się zastanowić, czy nie przenieść tam kotłowni (jeśli na gaz lub PC), aby odchudzić parter.

Misterhajt
17-04-2018, 17:59
Po co chcesz ogrzewać garaż? Blaszaka też być ogrzewał?


Ponieważ - prawdopodobnie - sufit i dwie ściany garażu będą przylegały do ścian domu, także warto zainstalować chociażby jeden kaloryfer, który podczas mrozów, zrobi różnicę o parę stopni celsjusza.
Koszt żaden, a korzyści wiele.

Robinson74
17-04-2018, 18:08
Po co chcesz ogrzewać garaż? Blaszaka też być ogrzewał?Może po to, żeby przy trzaskających mrozach móc spokojnie coś robić w garażu?
Ogrzewanie garażu to dobry pomysł, ale zapewnij sobie dobrą wentylację i grzej na 5-10 stopni. Przy dobrym ociepleniu styropianem koszt ogrzewania będzie pomijalny,

wg39070
17-04-2018, 19:42
Może po to, żeby przy trzaskających mrozach móc spokojnie coś robić w garażu?
Ogrzewanie garażu to dobry pomysł, ale zapewnij sobie dobrą wentylację i grzej na 5-10 stopni. Przy dobrym ociepleniu styropianem koszt ogrzewania będzie pomijalny,

Temperatrę 5 czy 10 stopni mam bez ogrzewania garażu.

admiralbar
17-04-2018, 19:42
Jednym odpowiada to, że będą zasuwać z zakupami z podjazdu do domu a potem odstawić auto, innym nie.
Na Twoje pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć - dla jednych garaż w bryle to strata pieniędzy, dla innych konieczność. Ja bym takiej blaszanej perły na działce nie postawił i już.

brencik
17-04-2018, 21:29
Jednym odpowiada to, że będą zasuwać z zakupami z podjazdu do domu a potem odstawić auto, innym nie.
.
Nie musi być w bryle aby zakupy przenieść do domu. Może być dostawiany z przejściem do części mieszkalnej (drzwi)

Elfir
17-04-2018, 21:49
Może po to, żeby przy trzaskających mrozach móc spokojnie coś robić w garażu?
Ogrzewanie garażu to dobry pomysł, ale zapewnij sobie dobrą wentylację i grzej na 5-10 stopni. Przy dobrym ociepleniu styropianem koszt ogrzewania będzie pomijalny,

Jak chcesz coś robić w garażu raz na ruski rok, to sobie podłączasz wentylator z nagrzewnicą (farelkę) a nie inwestujesz kupę kasy w ogrzewanie działki (bo ciepło wypuszczasz każdym uruchomieniem bramy)

A co do ścian - ocieplasz jak zewnętrzne. I nie zgodzę się, że działający kaloryfer w garażu to żadne koszty. To akurat ogromne koszty strat ciepła.

Robinson74
17-04-2018, 22:35
Tak, to ogromny koszt włączyć kaloryfer przez 2-3 tygodnie w roku, żeby nagrzać do temp. +10C przy większym mrozie.

Kaizen
17-04-2018, 22:43
Tak, to ogromny koszt włączyć kaloryfer przez 2-3 tygodnie w roku, żeby nagrzać do temp. +10C przy większym mrozie.

Przy takich założeniach, to bez sensu robić tam CO - ryzyko, że zapomnisz włączyć i rozsadzi kaloryfer czy rury jest duże. A za sam koszt instalacji będziesz mógł odpalać termowentylator przez 10 lat albo i dłużej.

brencik
18-04-2018, 06:55
Tak, to ogromny koszt włączyć kaloryfer przez 2-3 tygodnie w roku, żeby nagrzać do temp. +10C przy większym mrozie.

Pewnie jakieś 30zł szacunkowo. Czyli przeliczając jak Ty to wychodzi 0.7 litra :lol2:

brencik
18-04-2018, 06:56
Przy takich założeniach, to bez sensu robić tam CO - ryzyko, że zapomnisz włączyć i rozsadzi kaloryfer czy rury jest duże. A za sam koszt instalacji będziesz mógł odpalać termowentylator przez 10 lat albo i dłużej.

A co ma zamarznąć skoro bez ogrzewania jest kilka stopni na plusie w najcięższe mrozy?

Kaizen
18-04-2018, 07:00
A co ma zamarznąć skoro bez ogrzewania jest kilka stopni na plusie w najcięższe mrozy?

Jak nie dasz izolacji od gruntu. A jak robisz ogrzewanie, to trzeba odizolować od gruntu - wtedy temperatura spada poniżej zera.

wg39070
18-04-2018, 07:07
Jak nie dasz izolacji od gruntu. A jak robisz ogrzewanie, to trzeba odizolować od gruntu - wtedy temperatura spada poniżej zera.

Mam izolację pod posadzką garażu (tylko 5 cm ale jednak) i temperatura nigdy nie spadła poniżej zera.

Misterhajt
18-04-2018, 16:43
Jak nie dasz izolacji od gruntu. A jak robisz ogrzewanie, to trzeba odizolować od gruntu - wtedy temperatura spada poniżej zera.

Że jak??
Jak masz kaloryfer w garażu, który jest w bryle domu, to musisz izolować garaż od gruntu??

https://www.youtube.com/watch?v=OO3FANjwKHY

wg39070
18-04-2018, 21:02
Że jak??
Jak masz kaloryfer w garażu, który jest w bryle domu, to musisz izolować garaż od gruntu??

https://www.youtube.com/watch?v=OO3FANjwKHY

Nabijasz posty, czy czegoś się najarałeś?