PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana b25 na b20 pilne



Markuss86
18-04-2018, 21:48
Witam. W projekcie domu mam beton b25. Ekipa budowlana zmieniła mi na b20. Kierownik budowy w dzienniku zapisał b20. Dzięki uprzejmości osób trzecich w następnym tygodniu odwiedzi mnie PINB. Czy zmiana klasy betonu to zmiana istotna? Czy jak kierownik wpisał w dziennik budowy b20 to nie będzie problemu przed PINB? Czy potrzebuje projektu zamiennego? A jak z fakturą i atestem na beton? Wyczytałem że PINB może wymagać ode mnie takich dokumentów a jak jest w praktyce? Mam BIG stresa...pomóżcie...

jak_to_mozliwe
18-04-2018, 22:05
Jeśli kierownik wpisał tak w dziennik to za to odpowiada, niemniej jednak nie jest to zmiana istotna, choć dla mnie nie zrozumiała - raczej zwiększa się klasę betonu, a nie ją zmniejsza.
Co do wymaganych dokumentów - nie wiem, więc się nie wypowiadam w tej kwestii.

Kaizen
18-04-2018, 22:14
Dziwny kierbud i wykonawca. Mnie obaj namawiali częściej na mocniejszy beton. Np. żeby nie robić chudziaka pod ławy, tylko dać 10cm grubszy beton na ławy, bo taniej, szybciej i mocniej wyjdzie zrobić to na raz, niż dwa razy ściągać pompę i gruchy. Podobnie wylanie tarasu razem ze stropem.

Czemu w ogóle ma służyć obniżenie wytrzymałości betonu? Oszczędności 40zł? Z wibrowania też chcą zrezygnować?
O ile o sensie dawania "mocniejszego" betonu można podyskutować, o tyle dawanie słabszego IMO zupełnie bez sensu.

Markuss86
18-04-2018, 22:28
Obniżenie klasy betonu było podyktowane tym, że grunt na działce jest tzw "Opoka" czy jakoś tak. Biała ziemia bardzo twarda... Można w niej "rzeźbic". Mimo wszystko wiem że moja zgoda na obniżenie klasy betonu to nie był dobry pomysł. Trudno stało się. Teraz bardziej obawiam się jak to się ma ze strony papierkowej... Co na to PINB... Będzie kara?

d7d
18-04-2018, 22:33
Beton B20 na fundamenty czy na stropy i na słupy?
Jeżeli fundamenty to raczej zmiana nieistotna ze względu PnB.
Zapytaj jednak projektanta konstrukcji.
Ile zaoszczędziłeś ? :)

Robinson74
18-04-2018, 22:39
Ja bym się bardziej martwił tym, że jak im się np. wydawało, że beton, który przyjechał był za gęsty, to sobie jeszcze dolali wody i np. zrobił się z tego B15.

Markuss86
19-04-2018, 07:05
Tu niechodziło o oszczędności... Beton zamówiła ekipa w porozumieniu z kierownikiem budowy. Ja tego niedopilnowałem i masz babo placek... Ze to beton b20 dowiedziałem się w momencie jak beton był wyllany i masowali go wibrownicą. Reszta domu będzie już zgodna z projektem. Boję się tylko tej zmiany. To moja pierwsza kontrola PINB. Fakturę i certyfikat na stał mam. Reszta papierów też jest ok. Tylko ten beton nie daje mi spokoju.

jak_to_mozliwe
19-04-2018, 07:16
Moim zdaniem nie masz się czym martwić.

szpieg20
26-04-2018, 13:37
Dziwny kierbud i wykonawca. Mnie obaj namawiali częściej na mocniejszy beton. Np. żeby nie robić chudziaka pod ławy, tylko dać 10cm grubszy beton na ławy, bo taniej, szybciej i mocniej wyjdzie zrobić to na raz, niż dwa razy ściągać pompę i gruchy. Podobnie wylanie tarasu razem ze stropem.

czy po tych namowach coś zrobiłeś według ich propozycji?

jak_to_mozliwe
26-04-2018, 14:11
To pytanie raczej do autora wątku, czyli @Markuss86.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
26-04-2018, 14:30
Witam. W projekcie domu mam beton b25. Ekipa budowlana zmieniła mi na b20. Kierownik budowy w dzienniku zapisał b20. Dzięki uprzejmości osób trzecich w następnym tygodniu odwiedzi mnie PINB. ...
- a co na to projektant ?
1. ) do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy : ... " kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem "
2. ) " projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę "

Czopeks
23-06-2018, 08:12
Nie widzę sensu zmiany z B25 na B20(żadne oszczędności), ale również sądzę, że nie masz się czego obawiać.
Dawniej (lata 80-90 XXw.) standardem przy projektach domów było B20 i nic się z nimi poważnego nie dzieje do tej pory.