PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na pellet + drewno - budynek warsztatowy



SizarDiD
19-04-2018, 11:32
Witam,
Bardzo proszę o pomoc w wyborze kotła. Jak w tytule zdecydowanie musi to być kocioł na pellet - główny i większościowy sposób opalania oraz możliwość spalania drewna w cyklach mniej/więcej 2 razy po 7 dni w sezonie. Kocioł ma być zainstalowany w budynku warsztatowym z biurem, łazienką i pom. socjalnym. O ile do warsztatu nie jest konieczna c.w.u. to w łazience i na potrzeby socjalne jak najbardziej. Wstępnie wybrałem kocioł defro ekopell z dodatkowym rusztem żeliwnym do spalania właśnie drewna (nie wiem czy rzeczywiście jest taka możliwość, ale sprzedawca w sklepie tak mi doradził).
Nie wiem czy jest to dobre rozwiązanie, liczę na jakieś propozycje. Chciałbym zmieścić się w kwocie do 10 tys. zł.

Dodatkowo nie wiem jak rozwiązać problem z c.w.u. w sezonie letnim ogrzewania nie będę potrzebował, a rozpalać kocioł tylko do podgrzania wody, chyba mija się z celem przy tak niskim zużyciu (nie przewiduję kąpieli pod prysznicem). Myślałem nad elektrycznymi przepływowymi podgrzewaczami wody zlokalizowanymi pod umywalkami. Do umycia rąk, sprawdzi się ale gdy jednak zajdzie potrzeba skorzystania z tego prysznica to już nie bardzo. Mam bardzo małą wiedzę na temat dostępnych rozwiązań i może jest jakieś sensowne wyjście w tej sytuacji. Będę bardzo wdzięczny za pomoc :(

Pello
24-04-2018, 15:45
Nic nie piszesz o wielkości warsztatu, choć sądząc po budżecie na kocioł - do 10 000 zł. niewielki. Czym chcesz ogrzewać warsztat ? Grzejnikami, nagrzewnicami wodno-powietrznymi ? Pamiętaj o buforze, bo nagrzewnice wodno-powietrzne potrafią rozebrać całe ciepło z kotła i później trzeba całej zmiany, aby rozgrzać warsztat.
Pamiętaj, że montowane kotły muszą już być w klasie 5, a więc niewiele jest kotłów które mogą spalać pellet i drewno na ruszcie. Jeżeli chcesz ofertę na taki kocioł, mogę wysłać na priv.

Zastanów się również nad ogrzewaniem warsztatu ciepłym powietrzem z nagrzewnicy powietrznej pelletowej. To wygodny i bardzo oszczędny sposób ogrzewania większych powierzchni. Ale w tym wypadku tylko pellet. są nagrzewnice od 20 kW. Mam nagrzewnice powietrzne na pellet i drewno ale dopiero od 120 kW.

Myślę, że przy niewielkim zużyciu c.w.u. sensowne będą ogrzewacze elektryczne przepływowe - są chyba również dla prysznicy. Myślę, że wygodnym wyjściem jest zasobnik cwu z grzałką elektryczną. Masz warsztat, a więc koszt podgrzewu cwu nie będzie duży w ogólnym bilansie.
Oczywiście ogrzewanie kotłem pelletowym zasobnika c.w.u. w lecie jest możliwe, ale warto i tak zastosować w tym wypadku bufor.

A i widzę, że jesteś z Kozienic - a więc dwa kroki ode mnie (Radom). Jeżeli chcesz, mogę podjechać - pogadać....
pzdr

SizarDiD
26-04-2018, 11:38
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Warsztat rzeczywiście nie jest duży - 140m2 z czego 110m2 - pow. warsztatowa wys. pom. 3.5m i 30m2 pow. socjalna wys. pom. 2.8m. Przewidywałem kocioł do 15 kW na taką kubaturę.
Hala warsztatowa ma być ogrzewana nagrzewnicami wodno powietrznymi (załączam rzut parteru z instalacjami CO, zaznaczyłem zmianę położenia jednej nagrzewnicy), pom. socjalne grzejnikami.
Bardzo chętnie umówie się na spotkanie, jestem kompletnie zielony w tym temacie, a nie chcę potem żałować podjętych decyzji.
Napiszę na priv.
411940