PDA

Zobacz pełną wersję : Podłaczenie pradu budowalnego jaki rodzaj skrzynek



Filemon_Wroc
20-04-2018, 13:19
Podpisalem z Tauronem dokumenty na prad budowlany na dzialce.

Ma to byc zrealizowane tak

-najblizszym punktem do podlaczenia jaki wskazal Tauron jest skrzynka sasiada 5 metrow od granicy dzialki
-stawiam skrzynke elektryczna kolo skrzynki sasiada z niej zasilam ta swoja
-na swojej dzialce stawiam DRUGA dowolna skrzynke elektryczna z tworzywa w niej beda gniazda 220 V i gniazda sily LACZE JA STOSOWNYM KABLEM z ta pierwsza skrzynka

elektryk mowi ze ta druga skrzynka ma byc po jakis pomiarach i z atestem

sciemnia zeby wyludzic pieniadze ??

Robinson74
20-04-2018, 13:24
Ta druga skrzynka to zapewne tzw. erbetka.
Elektryk Ci dobierze właściwą i podłączy.
A propos, na jaką moc podpisałeś umowę?

Filemon_Wroc
20-04-2018, 14:01
W dokumentach jest 13 KW. Mi chodzi o to ze elektryk chce kupowac NOWE I DROGIE SKRZYNKI ELEKTRYCZNE. Ma to jakies uzasadnienie?
Pracownik Taurona który wystawial te dokumenty w rozmowie tel powiedzial ze ta druga skrzynka to moze byc prawie dowolna uzywana.

Robinson74
20-04-2018, 15:36
Czy ta "druga skrzynka" będzie stała pod jakimś daszkiem czy nie? Jeśli nie, to musi mieć odpowiedni stopień ochrony, ale na pewno nie musi być nowa - może być używana.

Jaga0014
20-04-2018, 16:30
Jestem właśnie po podpisaniu umowy z Tauronem na prąd na plac budowy. U nas wyglądało to tak, że architekt składał nam wszystkie papiery w trakcie projektu, do wydania pozwolenia na budowę. Później zrobili nam skrzynkę na działce, zgodnie z projektem. Najbliższy słup też był u sąsiada na przeciwko, więc przewiercali się pod drogą, ale na koszty to nie wpływa- łącznie za przyłączenie zapłaciliśmy ok. 1000 zł. Teraz nasz elektryk zrobił nam taką prowizoryczną skrzynkę (2 gniazda 220 i siła, na drewnianym słupku, przykryte blaszanym daszkiem :) i podłączył się kablem pod skrzynkę Tauronu. Zgłosiliśmy gotowość tej instalacji, podpisaliśmy umowę i w przyszłym tygodniu przyjeżdża ktoś z Tauronu na założenie licznika i prąd ma śmigać. Na razie stawka budowlana, a jak będzie stan surowy zamknięty to zmieniają taryfę. Aha, i warunki mieliśmy wydane na moc przyłączeniową 14kW, ale teraz na budowę zmniejszyliśmy do 4kW, bo więcej nie potrzeba, a po co więcej płacić. I elektryk mówił, że jak będą potrzebowali jakieś pomiary do tej skrzynki to zrobi, ale w Tauronie o nic nie pytali.

Kemotxb
20-04-2018, 17:47
Kupujesz gotową erbetkę (rozdzielnicę budowlaną) na znanym portalu lub sklepie elektrycznym ... najprostsza to koszt 120 zł wraz z osznurowaniem i zabezpieczeniami nadprądowymi, masz w niej minimum gniazdo 1x230V 1X400V a częściej jest ich więcej. Podpinasz kabel z erbetki do skrzynki Tauronu i bryka prąd. Jedyne o co trzeba zadbać to to, że taka erbetka mimo jakiejś ochrony IP hm powiedzmy IP 44 to i tak warto a wg mnie trzeba zabezpieczyć ją przed dostępem osób postronnych, oraz przed deszczem i promieniami słonecznymi czyli najlepiej umieścić w jakiejś zamykanej skrzynce. Promienie UV mocno niszczą takie erbetki. A jak chcesz to możesz kupić używkę poszukaj na innym znanym portalu ludzie czasem sprzedają gotowce po budowie, za dobrą cenę.