PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie z paneli - jak wykonać?



Ksosik
22-04-2018, 01:10
Witam wszystkich...

planuję samemu postawić płot z paneli ogrodzeniowych, tylko jak to zrobić? Od czego zacząć? W zasadzie to z grubsza wiem, od czego...ale konkretnie chodzi mi o to, jak stawiać te słupki, bo montaż samych paneli to nie problem...czyli jak, wykopać najpierw wszystkie dziury i osadzić w nich słupki, a potem panele dokręcić, czy wkopać jeden słupek i potem drugi i od razu przykręcać panel i tak po kolei?

Doradźcie proszę laikowi, jak najlepiej będzie wykonać taki płot, albo podeślijcie proszę jakiś film instruktażowy.

Pozdrawiam

kaeres
24-04-2018, 07:14
Również będę się zabierał za stawianie ogrodzenia panelowego.
Teoria sama w sobie jest banalna ale gorzej z praktyką. Prosimy o porady od osób, które w nieprofesjonalny sposób zabierały się za to samo i wychodziły jakieś przeciwności losu podczas.
Firma lub znawcy tematu mogą się śmiać ale oglądając już kilka filmów, czytając poradniki na kilka tematów się naciąłem.
Np. musimy zadbać i zaplanować o to aby panel nagle nie zakończył się końcówką 40cm bo jak to będzie wyglądało.
A co zrobić gdy mamy nagle uskok na działce taki 50cm ? Zrobić skok płota o 50cm czy zrobić skos ?
Czy podmurówkę wkopać kilka cm w ziemię, czy położyć na glebie jedynie poziomując ?

Pozdrawiam.
kaeres.

szlapt
24-04-2018, 08:23
Tutaj w miarę dokładnie jest opisany montaż paneli ogrodzeniowych https://montazogrodzenia.com/blog/montaz-ogrodzenia-panelowego-z-podmurowka

dwiecegly
24-04-2018, 08:35
Metod jest kilka, włącznie ze stawianiem slupkow na jeden raz i podpieraniem z dwóch stron. Ale nie polecam tego.
Ja zrooblem słupek startowy dwa dni wcześniej i potem jechalisny już w dwie osoby. Ten pierwszy słupek zapewnia dobre podparcie następnym przeslom. Nie robi się raczej słupków osobno a potem paneli.
Podmurowke wedle uznania, ja chciałem żeby nie wystawala więcej niż kilka cm ponad ziemie.

kaeres
24-04-2018, 09:01
Tutaj w miarę dokładnie jest opisany montaż paneli ogrodzeniowych https://montazogrodzenia.com/blog/montaz-ogrodzenia-panelowego-z-podmurowka

Dokładnie z tego poradnika będę korzystał i na nim opieram swoją teoretyczną wiedzę.
Jednak nadal kilka kwestii o sprawdzone przez Was detale, np....

Metod jest kilka, włącznie ze stawianiem slupkow na jeden raz i podpieraniem z dwóch stron. Ale nie polecam tego.
Ja zrooblem słupek startowy dwa dni wcześniej i potem jechalisny już w dwie osoby. Ten pierwszy słupek zapewnia dobre podparcie następnym przenslom. Nie robi się raczej słupków osobno a potem paneli.
Podmurowke wedle uznania, ja chciałem żeby nie wystawala więcej niż kilka cm ponad ziemie.
...no właśnie, wybór metody.
Na blogu najpierw stawiamy słupki, kolega poleca jechać na bieżąco.
Wybór uzależniam od Waszych doświadczeń.

Teoretycznie nie wyobrażam sobie stawiać panele i słupki razem...
Jakim cudem to się ma trzymać ?

dwiecegly
24-04-2018, 09:21
No właśnie w praktyce trzyma się dużo lepiej niż same słupki w betonie które tracą pion. Podstawiasz tylko pod skręcone przeslo deskę które opiera się na podmurowce i poziomujesz. Przeslo trzyma ci pion słupka wzdłuż ogrodzenia, w poprzek podpierasz przeslo. Dużo łatwiej podpiera się przeslo niż gładki słupek. Dodatkowo nie musisz pilnować słupków żeby się nie zatapialy albo nie wyszły za wysoko bo przeslo je trzyma. W ten sposób postwialismy kilkanaście słupków w dwa dni po kilka godzin. Idealnie w linii.

kaeres
24-04-2018, 09:33
No i o takie rady mi chodzi. Dzięki serdeczne.
A co z narożnymi łącznikami podmurówki jeżeli róg nie ma kąta 90` ?

Aha i proszę o pomoc w wyborze samych paneli 3D.
Ceny są tak różne jak ich jakość.
W Leroy Merlin można kupić panel 250x123 za 30zł, a można i za 123zł
Rozumiem, że cena jest zależna od jakości ale bez przesady.
Po ogrodzeniu w swoim domu się nie chodzi tak jak po szkolnym za młodu :)

kaeres
26-04-2018, 09:38
Ktoś pomoże jeszcze ?
Co z tymi narożnikami pod kątem innym niż 90` ?

fukujin
26-04-2018, 14:13
Ktoś pomoże jeszcze ?

To ja jeszcze podpowiem własną myśl, gdyż właśnie przygotowuję się do grodzenia.

Mam zamiar zamówić suchy beton na jakiejś małej wywrotce wysypać na plandekę i przykryć drugą. Słupek po wypoziomowaniu mam zamiar obsypać, lekko ubić i zrosić wodą. Powinien od razu stać o własnych siłach bez żadnego podparcia.

Ponieważ ogrodzenie muszę dać lekko w górę (15-20cm) by dopasować się do rzędnej sąsiadów po dwóch stronach to mam jeszcze jeden pomysł. Zamierzam kupić niedrogie pojemniki - wiaderka o średnicy świdra i poodcinać im denka. Wypoziomuję je zgodnie z docelowym zerem działki i zasypię suchym betonem, na nich ustawię prefabrykowaną podmurówkę. Zdecydowanie taniej wyjdzie taka zabawa niż kupno kartonowego szalunku i cięcie na krążki.

kaeres
26-04-2018, 18:22
Aha, tego jeszcze nie ogarnąłem.
Nie chcę mieć placu budowy na ogródku.
Jakie są sposoby na osadzanie słupków ?

daniel.w
28-04-2018, 21:54
Witam, też mam kilka konkretnych pytań w tym temacie:
1. czy słupek może być na równo z panelem czy musi wystawać klika cm nad niego?
2. przerwa pomiędzy panelem i podmurówką aż 4cm -planuję tylko 2 cm -czy tak można?
3. czy łączniki powinny być przybetonowane do betonu słupka i usztywnione?
4. czy podmurówka musi być zamontowana swobodnie, czy może też na sztywno (beton) analogicznie jak łącznik?

kaeres
30-04-2018, 09:55
Wychodzi na to, że większość korzysta z firm.
Szkoda, że są takie drogie bo też bym tak zrobił :/

daniel.w
30-04-2018, 20:34
Ale jest to też jedna z niewielu prac, którą można zrobić nawet samemu...
ja przymierzam się do ogr. panelowego 153cm + podmurówka 25cm. i do tego słupki Joniec 11 szt + daszek = 183cm. Problem w tym, że zazwyczaj w okolicy widzę 8-10 pustaków, więc czy te moje 11 szt. i 183cm to nie będzie za wysoko?

dwiecegly
02-05-2018, 07:57
Witam, też mam kilka konkretnych pytań w tym temacie:
1. czy słupek może być na równo z panelem czy musi wystawać klika cm nad niego?

Może wystawać ale czym wieksza odleglosc miedzy mocowaniem panela do slupka a jego górną krawędzią tym bardziej sie bedzie krzywił z wiekiem.


2. przerwa pomiędzy panelem i podmurówką aż 4cm -planuję tylko 2 cm -czy tak można?

Ja mam 2cm i jest to chyba najlepsza odleglosc, poniżej nie zalecam np małe dzieci moga wsadzić palce i im sie zaklinują. Powyzej 3cm to już sporo zwierzaków może przechodzić...


3. czy łączniki powinny być przybetonowane do betonu słupka i usztywnione?

Kładziesz na lekko wilgotnym betonie slupka i ci ładnie złapie. Lepiej przykleić.


4. czy podmurówka musi być zamontowana swobodnie, czy może też na sztywno (beton) analogicznie jak łącznik?

Nie ma wiekszego znaczenia, jak robisz ogrodzenie na glinie to bezpieczniej bedzie zostawić swobodnie na gruncie,żeby mroz w zimę nie wysadził.

daniel.w
07-05-2018, 11:26
Dziękuję dwiecegly! A jakie są Twoje/Wasze zalecenia co do ogrodzenia frontowego -kilka słupków i podmurówka pod 2-3 warstwy "pustaków""
1. Słupki betonować na głębokość 1 m -to jasne
2. czy podmurówka powinna być połączona ze słupkami zbrojeniem, czy dać dylatację dla każdego przęsła?
3. głębokość betonowania podmurówki - pewnie też 1 m i byłoby jasne, ale czy na pewno? W zależności od wersji powiązania ze słupkami i niezależnej jak głęboko dawać fundament?

kaeres
07-05-2018, 19:01
Pytanie formalne.
Jak z wytyczaniem ogrodzenia ?
Wg. projektu budynku i terenu czy do urzędu miasta trzeba się wybrać aby wytyczyli ?

daniel.w
07-05-2018, 20:55
Ja np. mam porozumienie z 2 sąsiadami o ogrodzeniu w granicy a inni dwaj zażyczyli sobie dystans więc odsunąłem oś ok. 10cm. Na starcie ważne są aktualne słupki graniczne, a jak ich nie masz to dogadać się i wspólnie wezwać geodetę.

I pytanie dot. ogr. panelowego -słupki są, zacząłem montować podmurówkę i łączniki i widzę, że poprzeczne luzy w łączniku wynoszą aż 1 cm i podmurówka może się przechylać. Jak to rozwiązać? Beton?

axel83
19-05-2018, 16:41
413338

Też zacząłem walkę z ogrodzeniem.
Zamiast łączników betonowych zastosowałem ceowniki metalowe - wygląda estetyczniej.

mandelbrot
20-05-2018, 10:10
413338

Też zacząłem walkę z ogrodzeniem.
Zamiast łączników betonowych zastosowałem ceowniki metalowe - wygląda estetyczniej.

Te ceowniki sam dospawałeś, czy można dostać już gotowe słupki ?

mariober
20-05-2018, 11:12
jak będziesz kosić podkaszarką , żyłka może uszkodzić powłokę lakieru i będzie rdzewieć - łączniki chronią słupki przed uszkodzeniem :P

axel83
20-05-2018, 15:16
Te ceowniki sam dospawałeś, czy można dostać już gotowe słupki ?

Ceowniki osobno kupione na allegro, mocowane na dołączone wkręty do słupka.


I jak wam idzie z budowa ogrodzenia? Ja powoli zbliżam się do końca ,f front też będzie panelowy, brama będzie na zamówienie 5m przesuwna za 2500 zł
414670

kaeres
25-09-2018, 13:12
Ja podliczyłem koszty (materiały, wynajem wiertnicy, betoniarki) i wyszło mi, że na 60m ogrodzeniu bym zaoszczędził 500zł.
Dałem to zrobić firmie. W 1 dzień się uwinęli. Po tygodniu jedynie dowieźli drugą furtkę i zamontowali.

Kamil_
13-02-2019, 04:41
Powracam do tematu - ktoś jeszcze robił ogrodzenie panelowe samodzielnie?

Pod
13-02-2019, 07:49
Ja podliczyłem koszty (materiały, wynajem wiertnicy, betoniarki) i wyszło mi, że na 60m ogrodzeniu bym zaoszczędził 500zł.
Dałem to zrobić firmie. W 1 dzień się uwinęli. Po tygodniu jedynie dowieźli drugą furtkę i zamontowali.

Interesujące bo mnie 22mb ogrodzenia na drogich panelach i slupkach od Wisniowskiego (drut 5mm) wyszło 2200zł. Zrobione w 2 dni po kilka h.
Najtansza wycena od firm ktore stosuja tanie panele 4mm (czesto 3.5mm) z pseudoocynkiem była na poziomie 140zł za mb. Z tym że widzialem jak robili to u sąsiada, slupek zatopiony w ziemi nie wiecej niz 50cm, podmurówka poprzycinana jak od siekiery, uskoki porobione tak zeby było szybciej a nie żeby było ładniej.
Takze zaoszczedzilem tysiaka, mam 2 razy lepszy materiał i wygląda to dużo lepiej.

pandzik
03-03-2019, 15:01
Powracam do tematu - ktoś jeszcze robił ogrodzenie panelowe samodzielnie?

Jak nie masz wiertnicy, betoniarki, drugiej osoby do pomocy to raczej jest to nieopłacalny pomysł.

riot
12-03-2019, 19:17
Stosował ktoś do osadzania słupków tzw. "mocny beton b20" w workach, dostępny w sieciówkach budowlanych ? Czy ceny ogrodzeń z panela poszly o 100% w górę w tym roku ? Dostaje wyceny na 62mb ogrodzenia z podmurówką na 15 tys.zł...woj. Śląskie

pandzik
16-03-2019, 20:39
Nie wiem. Ok 128m z furtką i bramą panelową rozwieraną , wysokość panela 133cm, plus podmurówka - 14 tys brutto. Dopłata do przesuwnej ok 1600zł.

DariuSz43
18-03-2019, 08:19
Ja jednak wybrałbym siatkę, a z przodu ewentualnie jakiś fajny mur samonośny

kaeres
16-04-2019, 12:33
Interesujące bo mnie 22mb ogrodzenia na drogich panelach i slupkach od Wisniowskiego (drut 5mm) wyszło 2200zł. Zrobione w 2 dni po kilka h.
Najtansza wycena od firm ktore stosuja tanie panele 4mm (czesto 3.5mm) z pseudoocynkiem była na poziomie 140zł za mb. Z tym że widzialem jak robili to u sąsiada, slupek zatopiony w ziemi nie wiecej niz 50cm, podmurówka poprzycinana jak od siekiery, uskoki porobione tak zeby było szybciej a nie żeby było ładniej.
Takze zaoszczedzilem tysiaka, mam 2 razy lepszy materiał i wygląda to dużo lepiej.

Jak się robi samemu, sobie to się dopieszcza i to jest normalne.
To jak robią Twojemu sąsiadowi nie oznacza, że firmy robią tak wszędzie.
Ja mam piony i poziomy nawet po zimie. Za 1mb zapłaciłem 92zł, a Ty 100zł.
Mam co prawda panele z drutu 4mm ale w cenie 1mb mam wliczone 2 furtki.
60mb robiłbyś z tydzień albo i lepiej, a pewnie w cenę nie wliczyłeś betoniarki i otwornicy, których ja nie mam.