PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki wymiennik płytowy do 16kW ekogroch/ogrzewanie mieszane z podłogówką



cezary.pl
23-04-2018, 19:43
Znajomy ma kocioł na ekogroch 16 kW, kilka kaloryferów i OP na 80 m2, rurki co 15 cm (DN16)
Poddałem mu pomysł zastosowania wymiennika płytowego kocioł/rozdzielacz z grupą pompową.
Jest to modernizacja ogrzewania starego domu, a puszczanie wody kotłowej na podłogówkę jakoś mi się nie widzi.

Jakiej powierzchni wymiany powinien być wymiennik płytowy, ażeby nie był niedoszacowany i bezsensownie przewymiarowany.

Pozdrawiam
Cezary

ironsmith
23-04-2018, 19:53
wymiennik musi przejąć całą moc kotła więc musi mieć moc większą od kotła o straty

cezary.pl
23-04-2018, 20:06
Czyli cirka 1,6 do 2 m2?

Pozdrawiam
Cezary

gersik
24-04-2018, 12:51
Wymiennik płytowy nie służy do rozdzielenia obiegów grzejniki- podłogówka. Jest on po to aby rozdzielić układy zamknięty od otwartego.
A dla czego Ci się nie widzi wpuszczanie wody kotłowej do podłogówki?

cezary.pl
24-04-2018, 13:52
@gersi Dokładnie tak. Pompa podłogówki musi pracować pod ciśnieniem, aby nie występowała kawitacja. Kocioł ekogroch na układzie otwartym, choć inwestor przebąkuje o zamkniętym z kilkoma zaworami bezpieczeństwa, ale odwodzę go od tej koncepcji.
W kotle występują różne syfy (rdza, kawałki kamienia kotłowego). Dopuszczanie kranówy i brak kultury technicznej w obsłudze. Dlatego lepiej oddzielić układy.

To jakiej powierzchni wymiany ma być ten wymiennik?:)

Pozdrawiam
Cezary

gersik
25-04-2018, 08:40
Czy w grupie pompowej będzie zawór 3d ? Jeśli tak to wymiennik 20kw lub większy.

cezary.pl
25-04-2018, 22:33
@gersik Dzięki.
Tak grupa z zaworem 3d.
Widziałem takie wymienniki płytowe 25 kW na alle... za dwie stówki. Taniocha.

Pozdrawiam
Cezary