PDA

Zobacz pełną wersję : Małe mieszkanie w kamienicy 25m2 - ogrzewanie prądem czy gazem?



Alvaro77
25-04-2018, 11:19
Witam wszystkich serdecznie!

Planuje generalny remont mieszkania. Stad niniejsze rozważania. Porównuje koszty grzania C.O. i C.W.U. gazem i prądem (tj. koszt instalacji, konserwacji i eksploatacji) i do tej pory zastanawiam się nad wyborem: Prąd czy Gaz ? Mam nadzieję, że pomożecie z odpowiednim wyborem :)

Do ogrzania jest mieszkanie jednopokojowe 25m2. wysokość sufitu 3.3m w starej kamienicy, grubość murów z cegły co najmniej 53cm. nieizolowane. małopolska. Na piętrze jest podpięty gaz. W mieszkaniu jest prąd 3 fazowy moc: 11 kW z możliwością zwiększenia do 40 kW. Duże zapotrzebowanie na C.W.U. tj. ok 200 l. Raczej chciałbym uniknąć zmiany na II taryfę.

Rozważam:

brak ocieplania - stan zastany
ocieplenie zewnętrzne (jeśli wspólnota się zgodzi) albo
ocieplanie wewnętrzne (niestety straty na metrażu rozważam mase szpalchowa areo-term - ktoś próbował??).

zapotrzebowanie cieplne mieszkania 25m2 obliczyłem na cieplowlasciwe.pl i wyszło 4,2 kW w największe mrozy tj. -20C, i średnio 1,9 kWh w ciągu zimy (średnio 173 dni w roku śr. temp. 1.39C, ostatnia zima trwała 143 - sr. temp ok 2,3C) dla temp. w mieszkaniu 20C. Obliczenia bez zastosowania ocieplenia.

Przy rozwiązaniu elektrycznym:

C.O. - W szczególności interesuje mnie grzanie klimatyzatorami z dwoma jednostkami: zewnętrzną i wewnętrzną.

1. Czy ogrzewanie klimatyzatorami w tej sytuacji będzie opłacalne tj. wydajne - utrzymanie temperatury >20C w ciągu roku - jak i ekonomiczne ?


Z tego co już wiem wystarczyła by jednostka o mocy 2,5-3,5 KW z inwerterem (przykład w linku (http://haier-ac.pl/637/klimatyzatory-split/%C5%9Bcienne-dawn-(2.6-4.3-kw).html)). Taki klimatyzator zużywa do grzania średnio 0,8 kW. Pytanie jak długo w ciągu doby musi pracować - czy bez przerwy czy określoną liczbę godzin by utrzymać temperaturę? Przy koszcie 0,53 zł kWh i pracy cała dobę wychodzi 10,18 zł/doba i 305,28 zł/mc znowu producent podaje roczne zużycie na poziomie 715 kWh/a co kosztowało by w teorii tylko 379 zł . ... i komu/czemu tu wierzyć?

2. czy istnieją klimatyzatory zużywające zdecydowanie mniej prądu / jakie?

3. Czy grzanie klimatyzacją sprawdzi się jako jedyny system grzewczy ?

(pomijam sytuację kiedy temperatura spada poniżej -20 C i w tedy w ruch idzie dodatkowy grzejnik elektryczny na te parę dni w ciągu roku.)

C.W.U. - Myślę o podgrzewaczu przepływowym o mocy 18-24 kW firmy Kospel (https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/podgrzewacze-wody/podgrzewacze-przeplywowe-elektryczne/ogrzewacz-kospel-ppe2-18-21-24-kw.html) powinien się nadać do użytkowania prysznica jak i do napełnienia wanny w rozsądnym czasie (wydajność od 8.6-11.6 l/min delta T 30C). Ktoś miał z nim do czynienia? Ponoć można podłączyć zasobnik. Pytanie czy w trakcie użytkowania wody miesza wodę nagrzaną z zimną i w ten sposób uzyskuje się większą wydajność litrów na min czy "spusza" wodę z zasobnika, a potem przełącza się na ogrzewania przepływowe ?

Ktoś może zaproponuje lepsze rozwiązanie?

Słyszałem o kotłach elektrycznych dwufunkcyjnych. Może ktoś taki użytkuje i podzieli się wiedzą odnośnie kosztów użytkowania


Przy rozwiązaniu gazowym:

Jaki system byłby najlepszy do takiego mieszkania?

1. Rozważam zastosowanie kotłów dwufunkcyjnych przepływowo ogrzewającego wodę lub
2. takiego samego ale z wbudowanym małym zasobnikiem rzędu 46l - w celu zapewniania komfortu c.w.u. potrzebna spora ilość do napełnienia wanny

Wady:

Za duża moc minimalna kotłów - częste taktowanie.

obawiam się, że piec będzie miał za dużą moc (najmniejsza moc minimalna to 3 kW, a kotły z min. moc. rzędu 1,8 kW kosztują ok 12 tys zł...) i tym samym dojdzie do wielokrotnego wyłączania i załączania tj. taktowania pieca przy grzaniu mieszkania, ze względu na małą powierzchnię mieszkania + małą ilość grzejników (1-2 w pokoju i 1 w łazience/ewentualnie ogrzewanie podłogowe w łazience) , a klimatyzatory i tak będę montowane do chłodzenia latem. Z tego co wiem taktowanie nie służy ani oszczędności ani żywotności urządzenia. Może ktoś ma zdanie na ten temat?
Do tego dochodzą koszty rozprowadzenia instalacji, poprowadzenia kominów etc.

3. kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem 200l

Wady: przed wszystkim zajmują dużo miejsca. reszta jak wyżej tj. koszt instalacji, poprowadzenia kominów


Może ktoś już rozwiązywał podobną sytuację. Do tej pory moje rozmowy z instalatorem kończyły się na tym, że łapałem go na braku rozeznania w rozwiązaniach jakie obecnie funkcjonują na rynku np. widełek mocy kotła gazowego tj. zakresu modulacji mocy. Jestem ciekaw sugestii.