PDA

Zobacz pełną wersję : schemat gniazda 3 fazowego



pawelurb
24-04-2005, 18:13
czy może mi ktoś opisać schemat podłączenia gniazda 3-fazowego 5-cio przewodowego?
żółto zielony - PE idzie do największego bolca , potem neutralny ( po lewej od PE patrząc od przodu gniazda ) , a fazowe L1, L2 i L3 ? czy ma znaczenie w jakiej kolejności się je połaczy ?
Chcę sobie zrobić przedłużacz do betoniarki a że nie mam co robić to chciałbym to zrobić sam, więc jakby ktoś mógł mnie oświecić co do czego i który przewód do jakiego styku to byłbym wdzięczny!:)

thalex
24-04-2005, 18:18
Kolejność faz nie jest istotna L1,L2,L3 mogą być pozamieniane miejscami między sobą.
PE i N muszą być połączone we właściwe według opisu na gnieździe lub wtyku
Opisy widać z tyły na rozkręconym wtyku lub gnieździe

pawelurb
24-04-2005, 18:25
Kolejność faz nie jest istotna L1,L2,L3 mogą być pozamieniane miejscami między sobą.
PE i N muszą być połączone we właściwe według opisu na gnieździe lub wtyku
Opisy widać z tyły na rozkręconym wtyku lub gnieździe

a kolory przewodów? które są fazowe ? który neutralny? bo ochronny to wiem zielono-zolty...

thalex
24-04-2005, 18:52
Przykład;
N niebieski (tak najczęściej jest)
L1 i L3 czarne
L2 brązowa

Ale czasem przytrafiają się inne podłączenia szczególnie w kablach z izolacją gumową. Trzeba sprawdzać.

Ps Sprawdź dwa razy kiedyś podłączałem wtyczkę do maszyny i okazało się, że na obudowie była faza :o bo wcześniej jakiś człowiek podłączył w maszynie przewód ż/zielony na niewłaściwy zacisk.

Przy betoniarkach, spawarkach, piłach stołowych itp też różnie widziałem na budowach.

Barbicha
24-04-2005, 19:08
Kolejnosc faz jest istotna dla kierunku wirowania silnika asynchronicznego a takowy jest w betoniarce z tego co pamietam z wykladow z maszyn a

thalex
24-04-2005, 19:18
Kolejnosc faz jest istotna dla kierunku wirowania silnika asynchronicznego a takowy jest w betoniarce z tego co pamietam z wykladow z maszyn a
Kierunek wirowania jest istotny ale wcale to nie oznacza, że kolejność ma być L1 L2 L3.
Na wykładach słuchałeś ale (jakby to napisać) nie myślałeś
:D :D :D

Barbicha
24-04-2005, 19:24
Fakt troszke nie jasno to napisalem
Nalezy podlaczy sobie fazy oraz PE oraz N sprawdzic jak sie betoniarka kreci jesli nie poprawnie to zamienic dwie dowolne fazy miedzy soba i powino juz byc w porzadku