PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie łazienki



kotarek
25-04-2018, 20:49
Witam wszyskich.
Niestety, nie znanazłem podobnego tematu na Formum (z racji wieku może nie umiem szukać) więc zakładam nowy wątek.
Być może ktoś z szanownych Formumowiczów będzie chciał podzilić się swoimi doświadczeniami lub wiedzą.
Do rzeczy.
Buduję domek (malutki 100 m2, z użytkowym poddaszem). W tej chwli jestem na etapie układania więżby więc myślę sobie powoli o instalacjach wewnętrzych. Jedną z nich jest ogrzewania. Tak mi się marzy, żeby w nowym domku łazienki były ciepłe nie tylko wtedy gdy mamy CO oplalone ale równieź wiosną, latem, jesienią. Wiecie, nie tylko temperatura ale równieź cieplutka podłoga żeby w stopy było miło....
Nadmienię*że jeszcze nie wiem co będzie źródłem ciepła bo nie mam ostatecznych warunków przyłączenia gazu więc albo gaz albo PC powietrzna.
Tak sobie myślałem i myślałem i wpadłem na taki pomysł. A dlaczego by nie zasilić ogrzewania łazienki z bufora CWU który i tak cały rok jest ciepły bo tą wodę użytkową przecież potrzebujemy zawsze? Wiecie, 2 wężownice, jedna zasila, druga ciepło pobiera. Niezależnie pobieramy sobie wodę ciepłąna potrzeby bytowe Jeśli trzeba to oczywiście kociołem czy pc dogrzeje.Jakoś to wysterować żeby łazienki nie grzały się cały czas tylko w określonych porach (rano i wieczorem ), po drabinke w każej łazience, zasilenie OP w tego samego miejsca (raczej równolegle nie szerogowo za grzejnikiem).
Obliczone zapotrzebowane na moc na łazienki to
1. na parterze 300W
2. na pięterku (łazienka głowna) 450W
Jak myślicie - da sie tak zrobić a jeśli tak to czy warto?

cezary.pl
26-04-2018, 09:33
Przy prawidłowo ocieplonym domu, przy ogrzewaniu podłogowym będziesz miał zimą temperaturę podłogi wyższą o 3*C może 4*C od temperatury powietrza. Tak więc, ciepłej podłogi raczej nie zaznasz, chyba że, w łazience zadasz temperaturę około 25-26*C.
Grzejniki drabinkowe latem można zasilić grzałkami elektrycznymi z termostatem100-150 W, albo ogrzać przysłowiową farelką powieszoną na ścianie włączaną na czas użytkowania łazienki.
Taki nadmuch ciepłego powietrza w łazience pewnie zastosuję u siebie, bo taniej będzie niż ciągłe, całodobowe utrzymywanie tam wyższej komfortowej temperatury.
Jak lubimy ciszę, można założyć promiennik podczerwieni, też uruchomiany czasowo.

Pozdrawiam
Cezary

kotarek
28-04-2018, 12:19
Witam
Dziękuję za odpowiedź.
Płomiennik to jedna z opcji którą rozważam i nie jest to złe rozwiązanie.
To że podłoga będzie raczej mizernie ciepła zdaję sobie sprawę dlatego kombinuję, żeby właśnie do łazienki zapuścić cieplejsze zasilanie - właśnie z CWU bo dawanie wyższej temperatury zasilania całego budyniu i ewentalnie jej obniżanie w jakiś mieszaczach trochę mija się z celem tak mi się wydaje. Instalacja trochę*bardziej skomplikowana ale może w perspektywie czasu użytkowania będzie tańsze (czy to z PC czy z gazu). Nikt takiego rozwiązanie nie zastosował nigdy?

Pytajnick
28-04-2018, 12:42
Pytasz, czy ktoś takie rozwiązanie stosuje? Mnie się wydaje, że naprawdę niewiele osób grzeje late podłogę w łazienkach i to zasilaniem o temp wyższej niż tradycyjna podłogówka..ale być może się mylę, bo to tylko mój punkt widzenia, a lubię latem, szczególnie bardzo gorącym, chłód płytek w łazience.

cezary.pl
29-04-2018, 18:57
@kotarek
Widzę komplikacje przy ogrzewaniu podłogi w łazience CWU. Przecież nie puścisz wody o temp. 50* w podłogę, więc trzeba rozbudować instalację o dodatkową pompę, zawór trójdrożny i może jeszcze inne elementy.
Można nie wyłączać kotła/PC, zamknąć pętle podłogówki oprócz łazienki, to będzie cieplej niż pozostałych pomieszczeniach.
Myślę jednak że na lato, grzałka w drabince i promiennik podczerwieni będzie wystarczający.

Pozdrawiam
Cezary

nass
29-04-2018, 19:08
@kotarek
Widzę komplikacje przy ogrzewaniu podłogi w łazience CWU. Przecież nie puścisz wody o temp. 50* w podłogę, więc trzeba rozbudować instalację o dodatkową pompę, zawór trójdrożny i może jeszcze inne elementy.
Można nie wyłączać kotła/PC, zamknąć pętle podłogówki oprócz łazienki, to będzie cieplej niż pozostałych pomieszczeniach.
Myślę jednak że na lato, grzałka w drabince i promiennik podczerwieni będzie wystarczający.

Pozdrawiam
Cezary

Ja mogę dogrzewać łazienkę w okresach przejściowych-mam zbiornik cwu przeplywowy i do jednej z wężownic podpięty grzejnik w łazience. Z tym że to drabinka, do podlogówki temperatura byłaby za wysoka.

Michał44
29-05-2019, 11:41
Witam , bardzo proszę o poradę. Mam łazienkę 2mx4m 3,5 m wys.. Jest to stara kamienica. Budynek ocieplony + nowe okna. Tylko 220V. Jakie urządzenia dobrać do ogrzania?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

cezary.pl
29-05-2019, 20:42
Tylko 220V. Jakie urządzenia dobrać do ogrzania?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Musisz zgłosić reklamację w rejonie energetycznym, bo powinieneś mieć jednak napięcie 230 V:D

Stare budownictwo, wysoka łazienka, pi razy oko, powinieneś zapewnić moc grzałki ok. 100W/m2.
Ja bym zastosował konwektor 1kW z nastawą temp. 20*C i na czas używania łazienki dodatkowo promiennik 500W na suficie.
Proste sterowanie promiennikiem. W okresie chłodów uruchamiane razem ze światłem w łazience.