PDA

Zobacz pełną wersję : Ile miejsca na kocioł gazowy?



michaltab
27-04-2018, 17:32
Witam,

szacuje jaką duża kotłownie potrzebuję w planowanym domu. Trochę jestem zmieszany, bo sprawdzając różne instalacje czasami można zobaczyć zdjęcia gdzie kocioł zajmuje praktycznie taką przestrzeń jakie on sam ma wymiary, np:

412055

A innym razem obok kotła można znaleźć sieć tysiąca rurek, które zajmują 2x tyle miejsca, np:

412056

W praktyce interesuje mnie tylko szerokość urządzeń, tak*żeby wiedzieć jaka długa musi być ściana do której urządzenia będą*przymocowane.
Planuje następujące urządzenia:

- kocioł gazowy
- zmiękczacz wody
- rozdzielacz, czy co tam jest konieczne przy instalacji CO

teres
27-04-2018, 17:40
Prosta instalacja zabiera tyle miejsca ile na pierwszym zdjęciu. Bardziej rozbudowana (sprzęgło hydrauliczne) jest bliżej do drugiego zdjęcia, choć jeśli kupować firmowe grupy pompowe zamiast samemu skręcać, to całość jest o wiele zgrabniejsza.

Bertha
27-04-2018, 19:27
Minimum 8m^3 kubatury (6,5 gdy zamknięta komora spalania), wentylacja grawitacyjna nawiew/wywiew i minimalna wysokość
Więcej --> https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-gazowe/kotlownia-dla-pieca-gazowego-aa-Zwvx-PFSZ-2Bke.html

michaltab
27-04-2018, 19:49
Kubatura nie jest problemem w moim przypadku. Istotna jest dla mnie ile miejsca przy ścianie zarezerwować na instalacje - wiadomo, że wszystkie te rzeczy są przy ścianie.

Pytajnick
27-04-2018, 20:52
Minimum 8m^3 kubatury (6,5 gdy zamknięta komora spalania), wentylacja grawitacyjna nawiew/wywiew i minimalna wysokość
Więcej --> https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-gazowe/kotlownia-dla-pieca-gazowego-aa-Zwvx-PFSZ-2Bke.html

Hmm..czy TYLKO wentylacja grawitacyjna w przypadku kotła gazowego typu C ?

fachman19
28-04-2018, 08:40
Hmm..czy TYLKO wentylacja grawitacyjna w przypadku kotła gazowego typu C ?

wentylacja bo jest gaz a nie kocioł typu C

Pytajnick
28-04-2018, 08:45
wentylacja bo jest gaz a nie kocioł typu C

To jak zainstalować piec gazowy w pomieszczeniu z wentylacją mechaniczną ?

teres
28-04-2018, 09:29
To jak zainstalować piec gazowy w pomieszczeniu z wentylacją mechaniczną ?
Normalnie, zgodnie z przepisami ma być wentylacja (grawitacyjna lub mechaniczna).

Pytajnick
28-04-2018, 09:44
Normalnie, zgodnie z przepisami ma być wentylacja (grawitacyjna lub mechaniczna).

"Minimum 8m^3 kubatury (6,5 gdy zamknięta komora spalania), wentylacja grawitacyjna nawiew/wywiew i minimalna wysokość" - ten post sugeruje tylko wentylację grawitacyjną, dlatego zapytałem.

Bertha
28-04-2018, 11:27
Boszsze! Dalej nie chciało się poskładać literek?
Podałem linka
Więcej --> https://muratordom.pl/instalacje/ogr...PFSZ-2Bke.html

Pytajnick
28-04-2018, 12:04
Boszsze! Dalej nie chciało się poskładać literek?
Podałem linka
Więcej --> https://muratordom.pl/instalacje/ogr...PFSZ-2Bke.html

Ale nic o wentylacji tu nie ma...
Tymczasem niedomówienia tworzą takie problemy :
"15.01.2018, 11:41
Witam. Dzwoniłem dzisiaj do kilku kominiarzy i każdy z nich twierdzi że w kotłowni gazowej z kotłem kondensacyjnym nie może być wentylacji mechanicznej tylko grawitacyjna, co o tym myslicie bo słyszałem sprzeczne informacje ?"
"15.01.2018, 21:07
U mnie było to samo. Dwóch od projektu wewnętrznej instalacji gazu to samo. Nic im przepisy. Architekt/kierbud też że inaczej w urzędzie robią problemy"

teres
28-04-2018, 19:27
Przepisy są jasne, jak ktoś nie rozumie, to musi sobie doczytać.

fachman19
28-04-2018, 19:55
…3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania , przez co rozumie się urządzenia typu
C , mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych ,niezależnie od rodzaju
występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów
powietrzno-spalinowych z zachowaniem wymagań §175” .
Tutaj nasuwa się jednoznaczny wniosek , pomijanie wentylacji w kotłowniach z
kotłami CO gazowymi z zamkniętą komorą spalania – jako że powietrze do spalania czerpią z
zewnątrz jest ewidentnym naruszeniem prawa w świetle cytowanego powyżej przepisu.
Ponadto rozsądek dyktuje również wykonanie wentylacji – zawsze może nastąpić
rozszczelnienie instalacji gazowej i niekontrolowany wypływ gazu do pomieszczenia
kotłowni

Tak napisali
http://www.kominypolskie.com.pl/wp-content/uploads/2016/07/SKP_Budzynowski_wentylacja.pdf

Pytajnick
28-04-2018, 22:26
Przepisy są jasne, jak ktoś nie rozumie, to musi sobie doczytać.

No tak... każdy inwestor powinien znać par.170 i pochodne...bo nie każdy kominiarz i urzędnik go zna :D

Arturo72
29-04-2018, 00:35
No tak... każdy inwestor powinien znać par.170 i pochodne...bo nie każdy kominiarz i urzędnik go zna :D
No niestety to Ty powinieneś wiedzieć co możesz i czego wymagać i tego rzadać.
Myślałem,że czasy PRL-u i PZPR minęły
gdzie partia wiedziała co "dobre" dla Polaka bez słowa sprzeciwu ale widać,że w genach zostaje bycie esbekiem lub "lepszym sortem" w odmianie PIS...

Złóż zażalenie do Ojca Dyrektora,że nie każdy Polak potrafi liczyć to może on wpłynie na Naczelnika i zrobią coś żeby "lepszy sort " nie blaznil się...

kemot_p
29-04-2018, 07:05
No tak... każdy inwestor powinien znać par.170 i pochodne...bo nie każdy kominiarz i urzędnik go zna :D

Widzę, że to problem wentylacji w kotłowni jest częsty. U mnie też w projekcie mimo kotła z zamkniętą komorą spalania architekt zaplanował kanał WG (mimo, że w cały domu jest mechaniczna) oraz drugi kanał WG w salonie obok kominka. Z KB dogadałem się, że z nawiewu w kotłowni zrezygnujemy, natomiast kluczowe jest znalezienie kominiarza, który daną instalację odbierze.

Pytajnick
29-04-2018, 08:47
Ano..czasy się zmieniają a Partia Kominiarzy niezmiennie trwa i trwa mać! Oni wiedzą, jak mamy robić by im pasowało!
Ale, nie trwóżmy się! Są jednostki, które znają przepisy, wiedzą, że WM może być w pomieszczeniu z "kondensatem" i te jednostki obalą reżim!

Sorki..udzieliło mi się od Arturo :evil:

Tak na poważnie - niewiedza tych panów, oczywiście nie wszystkich, potrafi ludziom bardzo życie utrudnić. Znam pewną starszą panią, która musi męczyć się z węglem, targać go na pierwsze piętro, a mogła mieć piec gazowy, zamiast na węgiel, Kilka lat temu, za zgromadzone pieniądze, robiła remont w mieszkaniu w kamienicy, łazienkę itd a przyszedł kominiarz i powiedział, że za mała kubatura na piec gazowy. Kilka miesięcy później kupiłem tam poddasze do adaptacji i przy okazji prac, zgadałem się z tą panią. Raz - kominiarz brał pod uwagę piec z otwartą komorą a były na rynku tzw "turbo" i już w łazience można było zastosować. Dwa - jest jeszcze kuchnia, której parametry nawet na otwartą komorę się nadawały. No ale, przecież pan kominiarz przyszedł w sprawie łazienki. Nie popatrzył, nie doradził ..a starsza pani, bez kompa, bez forum, bez znajomości przepisów. Zamiast mieć wygodę, to włożyła kasę w remont dwóch piecy kaflowych i kominów.
Z "mojego podwórka" - dostaję zlecenie na remont mieszkania w bloku, w tym przesunięcie pieca gazowego i podpięcie go w inny kanał. Przychodzi ekipa kominiarzy, wyznacza miejsce. Robimy łazienkę, wypuszczamy komin spalinowy w wyznaczone miejsce i..sąsiadka z dołu ma jakiś problem. Woła kominiarzy, TYCH SAMYCH, szukają, przychodzą do nas i,,,każą wszystko zrobić jak poprzednio! Inwestor mówi, że przecież sami tak kazali jak jest a mistrzu kominiarski na to "nie było takiej rozmowy"! Stracił pamięć w niecałe dwa tygodnie. Nauczka - pisać zalecenia i niech się podpisują.
Co najlepsze - pieca nie przestawialiśmy i całe szczęście, bo by to nic nie dało. Ponieważ kanały wentylacyjne nie idą w pionie, wpuściłem kamerkę na długim kablu i znaleźliśmy resztki gniazda, które wpadło do przewodu sąsiadki i czujnik go wyłączał :)

eliks
29-04-2018, 12:11
To teraz taka zagadka kominiarska. Czy można wsadzić wkład stalowy okrągły o średnicy 120mm do kotła pelletowego?