PDA

Zobacz pełną wersję : Poniemiecka stodoła



Kierus
27-04-2018, 18:46
Witam, niosę się z zamiarem przebudowy stodoły na budynek mieszkalny.. Jednak tematem tego wątku nie będzie przebudowa budynku gospodarczego na mieszkalny, a moje pytanie do Was co myślicie na temat czy jest to wgl do zrealizowania. Otóż na mojej działce na której jest owa stodoła, jest też biegnąca linia średniego napięcia 15kV, która znajduję się 9.5m od wspominanego budynku. Czy jest szansa na uzyskanie pozwolenia przebudowy tej budowli na miejsce do mieszkania ? Czy lepiej zrezygnować z tego pomysłu?
Co myślicie na ten temat, może ktoś z was spotkał się z taką sprawą ?

Elfir
27-04-2018, 19:11
Zakład energetyczny udzieli ci odpowiedzi, bo z tego co widzę sa różne minimalne odległości, z tym, że wszystkie mniejsze od 9 m.

Zgodnie z normą odległość powinna wynieść:
L= 2 + b/2 + U/150

gdzie
b - odległość sąsiednich przewdów linii (zazwyczaj ok 1.8m dla 15kV zależy od typu linii)
U - napięcie linii w kV

I na wszelki wypadek wystąp o WZ (lub sprawdź w MPZP czy nie ma ograniczeń)

Kierus
27-04-2018, 19:18
Pytam dla tego, że nie jestem pewny.. a dla tego że internet mówi jedno, właśnie te mniejsze wartości niż u mnie.. ale jakiś czas temu sprzedałem działkę budowlaną na której wybudowany jest już dom, inwestorzy musieli zachować 12m od tej samej linii.

Elfir
27-04-2018, 19:33
byc może takie ograniczenia narzucał MPZP.
Dlatego forum jest złym miejscem na szukanie odpowiedzi dla tej konkretnej lokalizacji. Lepszy jest urząd gminy, starostwo i ZE

Kierus
28-04-2018, 16:07
Jeszcze tak czysto teoretycznie, gdy w MPZP była by własnie ta minimalna odleglosc 12m, to rozumiem ze wtedy nic juz nie da sie z tym zrobic ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
28-04-2018, 17:41
ale, ale :)
- zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 50341-1:2013 minimalny odstęp izolacyjny wynosi 3m
- odległość jest powiększana do 5m z uwagi na Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych
- inne odległości mogą wynikać z Warunków Zabudowy lub Zapisów Planu Miejscowego o które należy wystąpić do Urzędu i bez względu na jw ( 3m, 5m ) będą one obowiązujące dla przebudowy budynku.

Elfir
28-04-2018, 20:19
Jeszcze tak czysto teoretycznie, gdy w MPZP była by własnie ta minimalna odleglosc 12m, to rozumiem ze wtedy nic juz nie da sie z tym zrobic ?

Zawsze możesz wnioskowac o zmianę MPZP, ale to trwa i kosztuje.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
28-04-2018, 21:12
... gdzie się wnioskuje o zmianę Uchwalonego MPZP ?