PDA

Zobacz pełną wersję : Skropliny w kanale wyrzutni dachowej



Kaizen
28-04-2018, 09:14
W sezonie grzewczym powietrze wychodzące z rekuperatora w kierunku wyrzutni ma 100% wilgotności (albo niewiele mniej). Nawet przy super ociepleniu przechodząc przez nieogrzewane poddasze a nawet w samym kominku powietrze musi się jeszcze schłodzić i musi skroplić się para. Tak przynajmniej jest w teorii.

A jak jest w praktyce? Warto przy przejściu kanału z poziomu do pionu zamiast kolana dać trójnik i odprowadzenie skroplin od dołu?
Czy są jakieś patenty seryjnie produkowane na odprowadzenie tych skroplin?

Pytajnick
28-04-2018, 10:10
Gdybam
- może trzeba tak położyć przewody (w przypadku pionowego wyrzutu) by woda dostawała się do reku, który ma jej odprowadzenie ?
- gdzieś kiedyś wklejałem zalecane ocieplenie przewodów WM w pomieszczeniach nieogrzewanych i było tego z 20cm wełny jak nie więcej a z tego co czytam, większość ludzi ma...2cm.

Kaizen
28-04-2018, 10:18
Muszę to jeszcze dokładnie obadać, ale chyba woda lałaby się wtedy na wentylator. Do tego poziomo wygodnie by mi było dać rurę izolowaną elastyczną z perforowaną wewnętrzną folią (i dodatkowo zaizolować), więc te 2,5cm wełny byłoby gnijącą, niewiele izolującą, mokrą breją.

SzymonKc
28-04-2018, 12:13
Faktem jest, że skropliny w wyrzutni mogą się pojawić niezależnie od ocieplenia, jeśli już w reku pojawia się kondensat to powietrze idące dalej ma już 100% wilgotności i nawet ochłodzenie o ułamek stopnia może powodować dalszą kondensację. Dlatego trzeba się na to przygotować, jak się da to spływ do reku, albo trójnik, tak jak pisałeś i ułożenie przewodów ze spadkiem w jego kierunku.

Pytajnick
28-04-2018, 12:31
Czyli, teoretycznie, może lepiej jest stosować wyrzut poziomy boczny, ze spadkiem w kierunku wyrzutni i niech tam sobie ścieka?
Dużo tej wody i tak łatwo o jej "produkcję" ? Mam w pamięci , że przewody powinny być w pomieszczeniach w których temperatura otoczenia i temperatura powietrza w przewodach, nie powinna mieć różnicy większej niż 12 stC i chyba właśnie o skraplanie chodziło. Jeśli różnica temp. jest większa, zalecano 20cm wełny dodatkowo na ocieplenie rur. To oczywiście teorie, które wyczytałem. Niestety, praktykę testujemy na sobie ;/

agb
28-04-2018, 13:15
Jak zrobisz tak, to woda będzie Ci ciekła po elewacji.

SzymonKc
28-04-2018, 13:17
To ocieplenie zapobiega wilgoci pojawiającej się na zewnątrz rury (zimna rura w cieplejszym otoczeniu).
Jeżeli chodzi o zimniejsze otoczenie, to ocieplenie zmniejsza ilość wody kondensującej wewnątrz, ale całkowicie tego nie wyeliminuje i trzeba przewidzieć, co zrobić z wodą, która w pewnych warunkach musi się tam pojawić, choć może jej być niewiele.

Pytajnick
28-04-2018, 15:42
Jak zrobisz tak, to woda będzie Ci ciekła po elewacji.

Stąd pytanie - jak wiele tej wody? Żeby nie ciekła po elewacji, można różne różności wymyślić - wypuścić parę cm rurę poza elewację, dodać gustowny łańcuszek, po którym będzie spływać woda zamiast się rozpryskiwać itd itp.
Opcja "spuszczania" wody pod prąd, w kierunku reku, nawet jeśli możliwa, to nie wiem czy słuszna. Nie miałem "w rękach" rekuperatora ale czy aby ciąg w rurze nie będzie pchał wody na zewnątrz lub "utrzymywał" ją w rurze? Wiem, odpowiedni spadek wszystko załatwi, ale kolejne pytanie, jak duży?

Kemotxb
28-04-2018, 16:27
Zależy z czego wykonane masz rury odprowadzające powietrze. Zehnder ma w ofercie rury styropianowe (albo coś podobnego) których się nie ociepla i nie powinna się w nich wykraplać woda. Jeśli masz rurę spiro to ocieplanie jej nic nie da i tak zajdzie kondensacja i będzie rosić zarówno w środku jak i na zewnątrz. Ocieplenie musiałoby być przyklejone do rury np natrysk pianki w warstwie powiedzmy tych 5 cm.

Wadolek
08-05-2018, 16:00
Jeśli masz rurę spiro to ocieplanie jej nic nie da i tak zajdzie kondensacja i będzie rosić zarówno w środku jak i na zewnątrz. Ocieplenie musiałoby być przyklejone do rury np natrysk pianki w warstwie powiedzmy tych 5 cm.

Możesz rozwinąć swoją tezę? Jak może ocieplona rura spiro rosić z obu stron? ?

wsowa
26-07-2022, 13:54
Jakieś wnioski po latach w tym temacie? Zmagam się dokładnie z tym samym problemem.

_John
27-07-2022, 12:14
Wyrzutnia pionowa musi być przystosowana do wentylacji - skropliny odprowadza na zewnątrz a nie do kanału
Kanały pionowe trzeba zaizolować szczelnie - np. kauczukiem spienionym (kflex, armaflex itp)
Żadnych problemów z takim rozwiązaniem

KDWJ
03-05-2024, 11:10
Odświeżam, muszę zamontować wyrzutnię przez ścianę szczytową, sztywna rura stalowa spiro kupiona. Jak Wasze doświadczenia w użytkowaniu instalacji:
- robić delikatne pochylenie w kierunku wnętrza i ewentualnie łapać skropliny?
- wysunąć 2-3cm poza planowaną elewację?