PDA

Zobacz pełną wersję : Posadzka na gruncie - nietypowo



Anax
04-05-2018, 06:21
Witam

Przygotowuję się do etapu stawiania ścian nośnych. Temat hydroizolacji jest mi doskonale znany, ale w tym przypadku nie jestem pewny czy sposób izolowania przeciwwilgociowego płyty posadzki jest prawidłowy.

Ściany fundamentowe i ławy oczywiście zaizolowane przeciwwilgociowo i termicznie. Ale posadzka zgodnie z projektem, wychodzi mi 15 cm poniżej ostatniej warstwy bloczka fundamentowego. Posadzka to oczywiście pierwsza warstwa, jedni nazywają ja ślepą inni chudy beton. U mnie to B15 grubość 15 cm. Na to przyjdzie 20 cm styro, potem podłogówka, dalej posadzka właściwa (miksokret) no i ostatnia warstwa wykończenie. Ale poniżej wklejam rysunek czy izolacja pierwszej posadzki jest właściwa. KB po rozmowach zapewnił mnie, że to jest poprawne wykonanie, ale ja mam wątpliwości. Wychodzi , że brak połączenia izolacji poziomej posadzki z izolacją pozioma ściany fundamentowej.
Budynek niepodpiwniczony, poziom lustra wody 1,1 m pod powierzchnią gruntu, okresowo może się podnieść. Grunt przepuszczalny wg. badań gruntowych do 5 m piasek i drobne żwiry.

412360

opis:
1 - płyta posadzki
2 - ława fundamentowa
3 - ściana fundamentowa
4 - izolacja pozioma ław
5 - izolacja pionowa ścian fundamentowych
6 - izolacja cokołu
7 - izolacja pozioma posadzki

Kemotxb
04-05-2018, 11:21
Brak ciągłości izolacji ... więc raczej nie jest prawidłowo.

Anax
04-05-2018, 12:31
No własnie też mi się tak wydaje, ale tłumaczenie KB było takie, że :
- po pierwsze płyta posadzki będzie oddzielona izolacją poziomą od styropianu
- po drugie ściana fundamentowa jak i ława są zaizolowane przeciwwilgociowo (podciąganie kapilarne), poza 15 cm odcinkiem, który znajduje się ponad gruntem i nie będzie miał żadnego kontaktu z wilgocią.
W sumie brzmi to logicznie, ale nie wiem dlaczego nie daje mi to spokoju. Naczytałem się o problemach przy źle wykonanej izolacji i teraz pewnie trochę " świruje":bash:

Kemotxb
04-05-2018, 15:55
No ale w czym problem ... mówisz że ma być zrobione tak jak chcesz i to jest tyle dyskusji. Gdybyś chciał zmieniać jakąś ważną rzecz na głupią stronę to rozumiem że KB by się dąsał bo miałby rację, ale ciągłość izolacji ... i prawidłowe wykonanie to masz po swojej stronie rozsądek. Z czego ta izolacja ? folia papa czy coś innego. Przed położeniem styropianu (ocieplenia) trzeba doszczelnić te 15 cm wywijając na ścianę izolację i po kłopocie.