PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie poddasza w remontowanym domu



bodel
04-05-2018, 11:18
Witam
Mam prośbę o pomoc w rozwiązaniu tematu wyprowadzenia rurek centralnego ogrzewania na strych, który na chwilę obecną nie jest szykowany do zamieszkania, ale gdyby finanse pozwoliły w przyszłości chcielibyśmy wykorzystywać poddasze bez budowania ścianek działowych. Zastanawiam się czy warto na etapie zakładania ogrzewania na parterze (w części podłogówka, w części kaloryfery), przed tynkami, profilaktycznie wyprowadzić wyjscia na kaloryfery na poddasze. Poddasze to jedna powierzchnia ok 70 m2, z jednym oknem w ścianie szczytowej i jednym oknem dachowym. Czy dwa wyjścia pod oknami wystarczą?

cuuube
04-05-2018, 11:49
Wyprowadź na górę grubsze rurki zasilające takie jak do zasilania rozdzielacza na parter np w centralne miejsce przy kominie i zaślep je. Ja tak robiłem u siebie , gdy przyszedł czas na poddasze , zamontowałem rozdzielacz na grzejniki pociągnąłem rurki tam gdzie potrzebowałem .
Teraz zrobisz dwa wyjścia , a później stwierdzisz , że inaczej chcesz podzielić i co wtedy ? Po drugie szkoda materiału na prowadzenie z piwnicy 4 rurek ,aż z piwnicy . Jeśli chcesz zrobić dwa grzejniki to będą chyba dość duże . Ja mam podzieloną taką powierzchnię na 5 pomieszczeń (mocno wykorzystuję skosy , np na szafy przesuwne ) . Mam tam sypialnię (tu nie potrzeba wiele miejsca ), dwa pokoje dla dzieci (mają miejsce na łóżko szafy oraz na zabawę) łazienkę z wanną , wc i umywalką i korytarz z klatką schodową okien w dachu mam 7 + 2 w szczytach . Nad pokojami jeszcze antresola 6x3 i 1,6 wysoka - zrobię tam graciarnię lub miejsce zabawy dla dzieci póki są małe .

bodel
04-05-2018, 12:53
Kotłownia znajduje się na parterze, ogrzewanie kotłem gazowym. Rozumiem, że bezpośrednio z kotłowni można poprowadzić rurki zasilające na poddasze, zaślepić je, a w przyszłości rozprowadzić je na poddaszu zgodnie z potrzebą?

eliks
04-05-2018, 14:00
Rób teraz póki możesz. Ja kupiłem dom z 65m2 poddaszem nieużytkowym i w tym roku planuję tam zrobić swój kąt. U góry mam zbiornik wyrownawczy przelewowy, teraz jest taki plan że z racji wymiany kotła zamykam instalację, muszę się w gryźć powrót w łazience na piętrze i poprowadzić rurę przez betonowy strop na strychu. Wtedy rozdzielacz, pexa i 2 kalafiory C33 1400x600 Armatury Krakowskiej po obu stronach, tam gdzie są okna, więc już trochę kombinacji mam a ty rób tak, żeby tego uniknąć.

cuuube
04-05-2018, 14:24
Kotłownia znajduje się na parterze, ogrzewanie kotłem gazowym. Rozumiem, że bezpośrednio z kotłowni można poprowadzić rurki zasilające na poddasze, zaślepić je, a w przyszłości rozprowadzić je na poddaszu zgodnie z potrzebą?

Tak.

bodel
04-05-2018, 21:54
No i tak mi pasuje :). Dzięki za info.