PDA

Zobacz pełną wersję : Odprowadzenie deszczówki z nieprzepuszczalnego terenu



igla
04-05-2018, 11:45
Witam,

mam problem z odprowadzeniem deszczówki. Powierzchnia dachu wynosi 163,5 m2, kąt nachylenia 30o. Woda jest odprowadzona z dachu sześcioma rynnami i na ten moment trafia na trawnik. Niestety jest to teren gliniasty, czym głębiej tym gorsza przepuszczalność. Zastanawiam się nad takimi rozwiązaniami:

Studnia chłonna:
Próbowaliśmy wykopać studnię chłonną - wykop na głębokość 3 m, ale efekt był taki że jak nalałem do wykopu 50 cm wody, to po bezdeszczowym tygodniu nie ubył ani 1 cm wody. Później przyszły deszcze i wykop zalało do pełna i zamuliło. Obecnie zastanawiam się nad wykopem dużo płytszym ale w poprzek czyli taki sześcian głębokość 1 m, szerokość 1 m i długość 3 m. Wydaje mi się że na tym poziomie prędzej ta woda przeniknie do gruntu, tylko czy 3 m3 to wystarczająca pojemność?.

Zbiornik buforowy + odprowadzenie wody drenami:
Zbiornik buforowy ok. 2 m3 na wypadek gwałtownej ulewy, a ze zbiornika bezpośredni odpływ do dwóch drenów. Pytanie czy ich przepustowość będzie wystarczająca. Są to najprawdopodobniej dreny o średnicy 5 cm.

Zbiornik z pompą:
Może istnieje możliwość zbierania jej w zbiorniku w, którym będzie pompa i po przekroczeniu danego poziomu wody w tym zbiorniku, pompa uruchomi się automatycznie i na zasadzie zraszacza "wyrzuci" zawartość zbiornika na ogród? Nie jest to może najszczęśliwsze rozwiązanie bo będzie mokro i grząsko wokół domu, ale zawsze coś.
Niestety nie ma u nas kanalizacji, spad działki nie biegnie w stronę rowu tylko w kierunku sąsiedniej działki i tak jak pisałem wyżej wszędzie jest glina.

Może macie / stosujecie inne rozwiązania na odprowadzenie i rozsączanie deszczówki? Nie zależy mi na gromadzeniu jej do celów nawadniania ogrodu, itp., po prostu chcę się jej pozbyć.

Pozdrawiam.

Kemotxb
04-05-2018, 11:52
Ja mam podobny problem z gliną na działce. Zamierzam wkopać betonowy zbiornik o pojemności ok 10 tys litrów i magazynować deszczówkę, później pompa z pływakiem i rozbryzg po trawniku innego wyjścia nie ma. Studnia chłonna nie pomieści tyle wody i będzie w niej brudna po opadach. Wg wyliczeń bo mam podobną powierzchnię dachu muszę mieć min 7 m3 zbiornik żeby pomieścić opad. Nie wiem jaka wartość wyjdzie u Ciebie, możesz to sprawdzić.

Robinson74
04-05-2018, 19:40
Zbiornik buforowy + odprowadzenie wody drenami:
Zbiornik buforowy ok. 2 m3 na wypadek gwałtownej ulewy, a ze zbiornika bezpośredni odpływ do dwóch drenów. Pytanie czy ich przepustowość będzie wystarczająca. Są to najprawdopodobniej dreny o średnicy 5 cm.Tego raczej nie wolno robić.
W Twojej sytuacji chyba tylko sposób podany przez przedmówcę.

Bepo
04-05-2018, 20:02
Nam pani w gminie powiedziała, że nie możemy odprowadzać deszczówki do rowu, który jest przy wjeździe do działki. "No, chyba, że woda sama spłynie podjazdem..."(znacząco się uśmiechnęła i mrugnęła)

A tak serio- to albo zbierasz deszczówkę i potem podlewasz nią trawnik, jak wyżej było powiedziane, albo... wszystko inne jest niezgodne z zapisem, że nie możesz zmieniać warunków wodnych na działce. :(

igla
07-05-2018, 12:16
Za Waszymi sugestiami skłaniam się ku opcji zbiornik buforowy plus pompa plus zraszacze. Pytanie czy przy mojej powierzchni dachu poniższy zestaw da sobie radę:

zbiornik 1000 l lub 2000 l,
pompa GARDENA COMFORT POMPA DO DESZCZÓWKI 4000/2 AUTOMATIC (1742-20) zanurzona w w/w zbiorniku,
wąż od pompy będzie bezpośrednio podłączony do zraszacza GARDENA COMFORT ZRASZACZ DOOKOLNY VARIO NA SZPILCE lub NA SANKACH a następnie kolejny wąż od zraszacza nr 1 bezpośrednio do zraszacza nr 2 itd., łącznie 5 zraszaczy.

Według Was:

Czy pompa, którą wybrałem ma wystarczającą moc / generuje odpowiednie ciśnienie, żeby obsłużyć 5 zraszaczy?
Czy w momencie uruchomienia pompy, woda będzie tryskać jednocześnie z wszystkich 5 zraszaczy?
Czy ta pompa może być zanurzona w zbiorniku cały rok, szczególnie chodzi mi o zimę?

igla
20-01-2021, 06:09
Ostatecznie połączyłem wszystkie rynny w jedną rurę kanalizacyjną (pełna) a następnie ok. 10 m od domu rozdzieliłem na dwa odcinki (ok. 20m każdy) rur drenacyjnych 100 żółta z dziurami. Działa to tak od 2 lat i jak na razie zdaje to egzamin, nie jest grząsko, nie zalewam działki poniżej, woda nie wylewa się rynnami :) "system" jest wydajny.

googie
28-01-2021, 09:38
A te rury drenacyjne, to na jakiej głębokości?