PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa systemu nawadniania ogrodu z własnej studni



bartek70
08-05-2018, 12:17
Witam,

Chciałbym wykorzystać wodę ze studni, bardzo dobre źródło, głęboka, duże betony.

Chce wykorzystać pompę głębinową, ponieważ hydrofor jest głośny. Mam prośbę aby w skrócie opisać z jakich elementów musi składać się taki system? Czy konieczne jest użycie zbiornika na wodę? czy woda z pompy może iść prosto do węży kroplujących i zraszaczy?

bartek70
08-05-2018, 12:20
i jak zapewnić odpowiednie ciśnienie? tak aby nie rozsadziło węży itp

PiterBo
08-05-2018, 13:53
musi pójść przez hydrofor, armatura hydroforu zapewni odpowiednie ciśnienie przy pompie głębinowej..

CityMatic
08-05-2018, 14:39
Moim zdaniem trzeba przez zbiornik, dodatkowo wodę przepuścić przez filtr jeden przed zbiornikiem drugi za. Jeden zabezpieczy przed dużymi zanieczyszczeniami zbiornik drugi zraszacze i linie kroplujące przed zatkaniem.

CityMatic
08-05-2018, 14:41
Tutaj jest podobny wątek więc może będziesz miał lepszy pogląd na sprawę :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?344891-Sterowanie-pomp%C4%85-g%C5%82%C4%99binow%C4%85-podlewanie-kran&p=7624289#post7624289

bartek70
08-05-2018, 20:21
musi pójść przez hydrofor, armatura hydroforu zapewni odpowiednie ciśnienie przy pompie głębinowej..

Czy pompa głębinowa nie może być bezpośrednio podłączona do zbiornika? Czy każdy hydrofor jest tak głośny ze słychać go w całym domu...?


Moim zdaniem trzeba przez zbiornik, dodatkowo wodę przepuścić przez filtr jeden przed zbiornikiem drugi za. Jeden zabezpieczy przed dużymi zanieczyszczeniami zbiornik drugi zraszacze i linie kroplujące przed zatkaniem.

Zgadzam się w pełni :). Dzięki za radę

agb
08-05-2018, 20:37
Czy pompa głębinowa nie może być bezpośrednio podłączona do zbiornika? Czy każdy hydrofor jest tak głośny ze słychać go w całym domu...?
Co masz na myśli? Pisząc hydrofor miał pewnie na myśli zbiornik hydroforowy z pompą głębinową. Co tam ma być głośnego?

bartek70
08-05-2018, 21:14
Co masz na myśli? Pisząc hydrofor miał pewnie na myśli zbiornik hydroforowy z pompą głębinową. Co tam ma być głośnego?

Dla mnie to jest hydrofor https://image.ceneostatic.pl/data/products/13942776/i-omnigena-hydrofor-jy-1000-50l.jpg

Chciałbym pompę głębinową podłączyć bezpośrednio to https://www.arpomp.com.pl/media/products/85ab27b58dfb9bd3120455fc8f8396e2/images/thumbnail/big_zbiornik-ocynk-01-500.jpg?lm=1486421629
najchętniej większego około 300l. Czy taki zbiornik może być na zewnątrz?

CityMatic
08-05-2018, 21:28
Dla mnie to jest hydrofor https://image.ceneostatic.pl/data/products/13942776/i-omnigena-hydrofor-jy-1000-50l.jpg

Chciałbym pompę głębinową podłączyć bezpośrednio to https://www.arpomp.com.pl/media/products/85ab27b58dfb9bd3120455fc8f8396e2/images/thumbnail/big_zbiornik-ocynk-01-500.jpg?lm=1486421629
najchętniej większego około 300l. Czy taki zbiornik może być na zewnątrz?

NIE
to jest głośne!!! mając pompę głębinową nic nie słychać , zbiornik napełnia się cichutko! słychać jedynie wodę jak płynie i napręża poduszkę powietrzną.
Tak taki zbiornik może być na zewnątrz, ale zimą albo nie będzie miał wody - co jest i tak konieczne do wypuszczenia z układu , albo będzie w pomieszczeniu ocieplonym lub ppg)

bartek70
11-05-2018, 06:13
Narysuje przez weekend plan jak chciałbym żeby to wyglądało. Działka ma 17ar, studnia jest po środku. Działka że średnim spadkiem. Wstępnie:
1. Linia kroplująca 110m
2. Linia kroplująca 70m
3. Linia kroplująca 50m
4. Linia kroplująca 200m

5. 3 zraszacze do ogródka warzywnego
6. Kran ogrodowy x 2
7. Wynuzalne dysze x5
8. Gniazdko przyłączeniowe x4

Całość działki jest zagospodarowana jako ogród i musi tyle być. Dokładne wyliczenia zrobię w weekend. Czy jeden zbiornik uciągnie całą działkę?

CityMatic
11-05-2018, 07:31
Tak, jeden zbiornik wystarczy, ja mam 18 ar i 150l zbiornik(w tym oczywiście dom i 11 linii zasilania automatycznym podlewaniem, 5 punktów czerpanych na zewnątrz, szklarnia z automatycznym nawadnianiem)
Wszystko zależy od dobrze napisanego programu działania układu - sterownik, czas pracy, okres w którym pracuje dany obwód podlewania)

Co do Twojego planu to pkt nr 4....zbyt duże opory hydrauliczne - taka linia kroplująca nie będzie działać dobrze jest zbyt długa, trzeba rozdzielić na 2 obwody.
oraz pkt 7 - trzeba przeliczyć wydajność źródła i zapotrzebowanie dysz(rodzaj , typ, ile wody potrzebują do prawidłowego działania)
Poza powyższym nie widzę jakiegoś problemu który mógłby się pojawić.
Pozdrawiam

PiterBo
11-05-2018, 12:46
Tak się zastanawiam bo mam zbiornik (mauzer) 1000L na deszczówkę postawiony na podwyższeniu około 50cm czy jest jakiś sposób na zrobienie nawadniania trawnika za pomocą pompy samozasysającej aby np uruchamiała kilka zraszaczy ( tryskaczy ) jednocześnie - aby nie trzeba było tego puszczać przez hydrofor..

CityMatic
11-05-2018, 12:53
Tak się zastanawiam bo mam zbiornik (mauzer) 1000L na deszczówkę postawiony na podwyższeniu około 50cm czy jest jakiś sposób na zrobienie nawadniania trawnika za pomocą pompy samozasysającej aby np uruchamiała kilka zraszaczy ( tryskaczy ) jednocześnie - aby nie trzeba było tego puszczać przez hydrofor..
Nie ma najmniejszego problemu.......tylko filtry, filtry woda deszczowa jest wbrew pozorom bardzo zanieczyszczona i w krótkim czasie zapcha spryskiwacze(pomimo filtrów wbudowanych w nich samych)

PiterBo
11-05-2018, 12:59
Tak to mam świadomość, że filtry.. albo siateczkowy, albo dokładniejszy ja na instalację domową z płukaniem wstecznym...

CityMatic - nie chcę na to wydać worka pieniędzy, bo zwyczajnie na chwile obecną to wszystko tylko w głowie.
Jak w jakiś normalnych pieniądzach by to wyszło to kto wiec co będzie dalej..

CityMatic
11-05-2018, 13:14
Trzeba by wszystko policzyć, rury, elementy podłączenia, pompa z osprzętem jakiś prosty sterownik i będzie działało.
Gorzej jest zawsze wtedy gdy teren rozległy, a ziemia twarda - kopanie 30 cm ppt na długich odcinkach dla mnie jest zawsze uciążliwe.

bartek70
13-05-2018, 20:35
Trzeba by wszystko policzyć, rury, elementy podłączenia, pompa z osprzętem jakiś prosty sterownik i będzie działało.
Gorzej jest zawsze wtedy gdy teren rozległy, a ziemia twarda - kopanie 30 cm ppt na długich odcinkach dla mnie jest zawsze uciążliwe.

Wstępny projekt mam, ale chce go dokończyć zanim wystawię z prośbą o sprawdzenie. Mam jedno pytanie, zbiornik będzie w domu, po środku działki. Idąc w dół działka też idzie w dół ;) - jest pochyla. Idąc od zbiornika przed dom idziemy cały czas pod górę (nie jakoś znaczenie, ale jednak jest nachylenie. Czy ma to duże znaczenie?

Czy to zbiornika pompuje się tak samo jak przy hydroforze powietrze? zastanawiam się jak zapewnić odpowiednie ciśnienie

CityMatic
13-05-2018, 22:37
Wstępny projekt mam, ale chce go dokończyć zanim wystawię z prośbą o sprawdzenie. Mam jedno pytanie, zbiornik będzie w domu, po środku działki. Idąc w dół działka też idzie w dół ;) - jest pochyla. Idąc od zbiornika przed dom idziemy cały czas pod górę (nie jakoś znaczenie, ale jednak jest nachylenie. Czy ma to duże znaczenie?

Czy to zbiornika pompuje się tak samo jak przy hydroforze powietrze? zastanawiam się jak zapewnić odpowiednie ciśnienie

Masz przecież pompę , daje jakieś ciśnienie.Przyjmuje się, że jeden spryskiwacz to 1,4-13,7l/min wody oraz, by poprawnie działał, na spryskiwaczu musi być ciśnienie 2 barów.Pompa pracuje najlepiej z max wydajnością,. U ciebie jest 1m3 jak się orientuję tak napisałeś wyżej, więc obliczyć jakie ma ciśnienie pompa , ile spryskiwaczy , jak za duża to ustawić obwód reduktora i powrót do zbiornika i ...dawaj,. Zbiornika tego typu nie napompujesz bo czym? w Twoim przypadku za hydrofor ma" robić "pompa i akwarium(zbiornik)- to tak jak strażacy i woda w basenie p.poż już prościej się nie da wyjaśnić.
U mnie by to nie przeszło bo 1m3 nie wystarczy na podlanie ogrodu przez jeden cykl pracy programatora.:(
Pozdrawiam

CityMatic
13-05-2018, 22:43
A co do różnicy poziomów to zasada również prosta:
na 1 m następuje wzrost lub spadek ciśnienia o 0,1 bar. Więc podnieś zbiornik na 20 metrów i nie będzie potrzeba pompy :)
To taki żart, ale też się tak robi, na terenach górskich tak działają wodociągi , w miastach były specjalne wieże ciśnień itp ale to nie o to chodzi.
Pozdrawiam

CityMatic
13-05-2018, 22:45
Kurcze, przepraszam późno już, pomyliłem komu odpowiadam - ale zakręciłem - idę spać.

bartek70
21-05-2018, 01:31
Czy można pominąć zbiornik? tak aby woda ze studni poprzez pompę głębinową szła prosto do systemu nawadniającego?

agb
21-05-2018, 08:10
Można i tak jest nawet lepiej.

bartek70
21-05-2018, 18:29
Można i tak jest nawet lepiej.

Dlaczego lepiej? Jestem upierdliwy i dociekły :P:P:P:P

bartek70
02-06-2018, 22:27
up