PDA

Zobacz pełną wersję : Koszt ogrzewania 330 m^2 domu energooszczędnego



mateusz_c
10-05-2018, 12:48
Witam wszystkich,
od razu zaznaczę, że jestem kompletnym laikiem w sprawie budownictwa. Od przyszłego roku biorę się za budowę domu 330 m^2 i chciałbym podpytać trochę o ogrzewanie. Dom jest energooszczędny, wyliczenia energooszczędności wyglądają następująco:

EUco+w 15,18 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe - ekogroszek) 93,10 [kWh/(m2*rok)]
EP (gaz) 90,16 [kWh/(m2*rok)]
U ściany 0,17 W/(m2*K)
U dachu < 0,18 W/(m2*K)

4 osoby, zużycie ciepłej wody standardowe/statystyczne.

Piec na ekogroszek chciałbym zastąpić piecem na pellet, ale nie wiem jaką moc pieca powinienem wziąć pod uwagę. W projekcie jako opcja zastosowana jest również wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Woda ma być ogrzewana jak sądzę z tego pieca na paliwo stałe.

I teraz konkretnie moje pytania:

- czy może mi ktoś doradzić jaką moc pieca powinienem zastosować w tym domu?
- ile przy podanych współczynnikach piec na pellet może spalić w skali roku?

Konsultant Viessmann
10-05-2018, 13:25
Witaj, aby dobrać moc kotła, potrzebne są konkretne wyliczenia - OZC.
Najpierw zrób taką analizę a potem pytaj o kocioł. Co to samego typu ogrzewania - jesteś przekonany do ogrzewała stałopalnego? Nie myślałeś o gazie, czy pompie ciepła? Będzie ogrzewanie podłogowe?

Pozdrawiam!

mateusz_c
10-05-2018, 13:36
Witam, dostępu do gazu nie mam, zbiornika na gaz na działce nie biorę pod uwagę. Kiedyś brałem pompę ciepła pod uwagę, ale przyznam szczerze, że boję się trochę tego typu ogrzewania, ponieważ słyszałem wiele negatywnych opinii od osób, które miały tą instalację źle założoną czy wyliczoną. Dodatkowo nie wiem czy w domu piętrowym takie rozwiązanie wchodzi w grę... nie wiem też czy teren na którym będę budował dom jest odpowiedni pod pompę ciepła - nie robiłem jeszcze żadnych badań geodezyjnych. Ogrzewanie podłogowe obejmuje ok 35% powierzchni domu, rozlokowane jest na parterze i na piętrze.

Jeżeli chodzi o OZC to projektowe obciążenie cieplne budynku wynosi 16,75 kW

Liwko
10-05-2018, 13:45
Podłogówkę rób w całym domu!

mateusz_c
10-05-2018, 13:49
Liwko, widzę po sygnaturce, że jesteś przeciwnikiem przejników w nowych domach. Jakie są namacalne korzyści względem tego, że zastosuje w całym domu ogrzewanie podłogowe? No i jakie są minusy ogrzewania podłogowego pomijając czynnik ekonomiczny?

Mniej więcej czytałem o większym komforcie cieplnym ogrzewania podłogowego, no i nie ma grzejników zajmujących miejsce, ale czy są inne korzyści?

Liwko
10-05-2018, 14:08
Np. niższa temperatura czynnika grzewczego, co przy niektórych źródłach wiąże się z niższymi rachunkami za CO. W dodatku odczuwalna temperatura jest nieco wyższa, więc można grzać nieco mniej.
Ale to są względy ekonomiczne, natomiast przede wszystkim jest to nieporównywalny komfort i tak powinieneś to traktować.

Minusów po dziewięciu latach mieszkania z podłogówką w całym domu nie widzę, poza jednym. Jeżeli chcesz "wachlować" temperaturami w domu, to grzejniki podbiją ci temperaturę szybciej. Ale w nowych domach, z dobrą izolacją, jest to raczej zbędne.

mateusz_c
10-05-2018, 14:15
Liwko, raczej nie przewiduję dużych wahań temperatur w domu nie spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Wolę raczej utrzymywać stałą, komfortową temperaturę, jednak o sprawę szybkości nagrzewania muszę dopytać. Wiem, że jest to kwestia super indywidualna dla każdego domu, ale przy zastosowaniu 100% podłogówki ten czas dłuższego nagrzania domu w przypadku skoków temperatury na zewnątrz mam traktować w ilu godzinach? 6/12 czy więcej?

Powiedz mi jeszcze proszę jak ma się podłogówka do podłogi drewnianej lub paneli, na których może być jakiś np. dywan.

agb
10-05-2018, 14:29
EUco+w 15,18 [kWh/(m2*rok)]
(...)
U ściany 0,17 W/(m2*K)
U dachu < 0,18 W/(m2*K)





Jeżeli chodzi o OZC to projektowe obciążenie cieplne budynku wynosi 16,75 kW

Jesteś pewien tych danych z dachem ledwo spełniającym WT2017?

mateusz_c
10-05-2018, 14:36
Projekt jest jednym z gotowych projektów chyba najpopularniejszej strony z gotowymi projektami domów (nie chcę tutaj robić reklamy). Dach jest wielospadowy, a dane przekopiowałem ze strony projektu.

Liwko
10-05-2018, 15:00
Liwko, raczej nie przewiduję dużych wahań temperatur w domu nie spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Wolę raczej utrzymywać stałą, komfortową temperaturę, jednak o sprawę szybkości nagrzewania muszę dopytać. Wiem, że jest to kwestia super indywidualna dla każdego domu, ale przy zastosowaniu 100% podłogówki ten czas dłuższego nagrzania domu w przypadku skoków temperatury na zewnątrz mam traktować w ilu godzinach? 6/12 czy więcej?

Powiedz mi jeszcze proszę jak ma się podłogówka do podłogi drewnianej lub paneli, na których może być jakiś np. dywan.

W domu z 100% ogrzewaniem podłogowym wahań temperatury możesz nie mieć niemal wcale. Jedynie słońce przez okna może nieco namieszać.
Ja mam tak ustawioną temperaturę:
-salon 22
-sypialnie 20
-łazienki 23-24

Dla nas jest idealnie.

Wprawdzie nie mam ani desek, ani paneli, ale wielu forumowiczów je ma na podłogówce i sobie chwalą. Ja natomiast mam na podłogówce w sypialni grubą, włochatą wykładzinę i sprawdza się świetnie.

agb
10-05-2018, 15:17
Projekt jest jednym z gotowych projektów chyba najpopularniejszej strony z gotowymi projektami domów (nie chcę tutaj robić reklamy). Dach jest wielospadowy, a dane przekopiowałem ze strony projektu.

Bardzo wątpię w realność tych danych.

asolt
10-05-2018, 15:58
Witam wszystkich,
od razu zaznaczę, że jestem kompletnym laikiem w sprawie budownictwa. Od przyszłego roku biorę się za budowę domu 330 m^2 i chciałbym podpytać trochę o ogrzewanie. Dom jest energooszczędny, wyliczenia energooszczędności wyglądają następująco:

EUco+w 15,18 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe - ekogroszek) 93,10 [kWh/(m2*rok)]
EP (gaz) 90,16 [kWh/(m2*rok)]
....

Parametry na poziomie domu pasywnego bo samo Euco dla pasywnego musi byc ponizej 15 kWh/m2 a tu mamy jeszcze cwu. Dane z czapy, niewiarygodne i wyraznie oszukane, niemozliwe jest aby przy gazie uwzgledniajac wsp. nakładu 1,1 sprawnosc systemu grzewczego była na poziomie 19% bo tyle wskazują te parametry. Zeby tak na bezczelnego oszukiwac w projektach i to oszustwo sprzedawac. Dziwne ale gdyby ten peojektant miał za to odebrane uprawnienia moze inni by sie zabrali do porządnej roboty.
Opieranie sie takich danych i szukanie kotła na pelet o takiej mocy i w ogole kotła na paliwo stało to duzy bład, ale tak to jest jak sie bezktrytycznie wierzy we wszystko co napisano w projekcie.

Kaizen
10-05-2018, 18:02
EUco+w 15,18 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe - ekogroszek) 93,10 [kWh/(m2*rok)]
EP (gaz) 90,16 [kWh/(m2*rok)]
U ściany 0,17 W/(m2*K)
U dachu < 0,18 W/(m2*K)


Te dane żadną miarą się nie zgadzają. EP przy gazie nie może być 6x większe od EU.
Nazywanie ściany 0,17 energooszczędną to trochę naciągane, a dla dachu 0,18 to zaledwie spełnienie minimum z Rozporządzenia w sprawie WT.

agb
10-05-2018, 18:40
Parametry na poziomie domu pasywnego bo samo Euco dla pasywnego musi byc ponizej 15 kWh/m2 a tu mamy jeszcze cwu. Dane z czapy, niewiarygodne i wyraznie oszukane, niemozliwe jest aby przy gazie uwzgledniajac wsp. nakładu 1,1 sprawnosc systemu grzewczego była na poziomie 19% bo tyle wskazują te parametry. Zeby tak na bezczelnego oszukiwac w projektach i to oszustwo sprzedawac. Dziwne ale gdyby ten peojektant miał za to odebrane uprawnienia moze inni by sie zabrali do porządnej roboty.
Opieranie sie takich danych i szukanie kotła na pelet o takiej mocy i w ogole kotła na paliwo stało to duzy bład, ale tak to jest jak sie bezktrytycznie wierzy we wszystko co napisano w projekcie.

Wszystko prawda, tylko kto ma to weryfikować? Ludzie po wyższej szkole adm. publ. i kosmetologii? Dopóki w wydziałach architektury nie będę pracowali ludzie posiadający odpowiednią wiedzę, dopóty wszelkie WT będą martwe w tej kwestii.

mateusz_c
10-05-2018, 19:53
Dla zainteresowanych link do projektu:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-willa-weronika-4-m83d21094fe91e

mateusz_c
10-05-2018, 19:58
asolt, napisałeś:

Opieranie sie takich danych i szukanie kotła na pelet o takiej mocy i w ogole kotła na paliwo stało to duzy bład, ale tak to jest jak sie bezktrytycznie wierzy we wszystko co napisano w projekcie.

Podobnie jak błędem jest Twoje założenie, że bezkrytycznie wierzę we wszystko co napisane jest w projekcie. Projektu jeszcze nie kupiłem, po to założyłem do konto, żeby właśnie pewne sprawy zweryfikować i rozwiać swoje wątpliwości. Skoro piszesz, że szukanie kotła na paliwo stałe to duży błąd, to może rozwiń swoją myśl, bo tak jak napisałem w pierwszym poście jestem jak na razie kompletnym laikiem, a sama krytyka czegokolwiek bez uzasadnienia i ew. alternatywy niczego nie wnosi.

asolt
10-05-2018, 20:58
asolt, napisałeś:


Podobnie jak błędem jest Twoje założenie, że bezkrytycznie wierzę we wszystko co napisane jest w projekcie. Projektu jeszcze nie kupiłem, po to założyłem do konto, żeby właśnie pewne sprawy zweryfikować i rozwiać swoje wątpliwości. Skoro piszesz, że szukanie kotła na paliwo stałe to duży błąd, to może rozwiń swoją myśl, bo tak jak napisałem w pierwszym poście jestem jak na razie kompletnym laikiem, a sama krytyka czegokolwiek bez uzasadnienia i ew. alternatywy niczego nie wnosi.

Akurat moja krytyka duzo wnosi, nie krytykuję dla samej krytyki, nie jestem typem szukajacym dziury w całym, zajmuję sie takimi tematami zawodowo i wiem co piszę. Kocioł na pellet to kocioł na paliwo stałe, jestes z Katowic znasz sprawę smogu, spalanie drewna wiąze sie z emisją weglowodorów aromatycznych potencjalnie rakotworczych. Ogrzewanie pelletem to przyjęcie posady domowego palacza, co prawda kocioł pelletowy jest stosunkowo mniej uciazliwym od kotła na ekogroszek ale obsługa polegająca na noszeniu worków przyjemnoscią nie jest aczkolwiek niektórzy uwazają to swego rodzaju gimnastykę. Teren Katowic to obszar Tauronu który ma najnizsze cene energii w Polsce plus atrakcyjne taryfy w tym G13 z maksymalną mozliwa iloscią godzin w III strefie. Mozna grzac całkiem bezobsługowo i taniej niz pelletem czy pompą ciepła czy to buforem z grzałkami, mozna kablami, poszczegolne instalacje róznią sie ceną i kosztem eksploatacji. Aby to wszystko dokladnie ocenic i wybrac optymalny system grzewczy konieczne sa rzetelne obliczenia ozc, bo parametry podane na stronie są ponizej wszelkiej krytyki.

agb
10-05-2018, 21:46
330m2 bojlerem z grzałkami? To ile on będzie miał? :popcorn:

asolt
10-05-2018, 22:03
330m2 bojlerem z grzałkami? To ile on będzie miał? :popcorn:

To dopiero po dokladnych obliczeniach ozc, ale w Tauronie mamy taryfę G13 która ma najwiekszą ilosc godzin w najnizszej strefie a to pozwala zmniejszyc wymaganą pojemnosci bufora (nie bojlera, to nie to samo).
Taka mała uwaga dla komnetujących, patrzcie na lokalizację budynku, wbrew pozorom są bardzo duze róznice w senach energii i ilosci godz. niskiej taryfy. To co jest opłacalne w Tauronie moze i na ogol nie jest opłacalne w PGE.

agb
10-05-2018, 22:36
Oczywiście chodziło o bufor :)

mateusz_c
11-05-2018, 07:37
asolt, dziękuję za rzeczową odpowiedź. Trochę się obawiam ogrzewania elektrycznego, bo trochę się nasłuchałem jakie to drogie, ale generalnie nie mam żadnych konkretnych danych, muszę po prostu trochę zapoznać się z tym tematem. Zastanawia mnie jedynie wielkość zbiorników na wodę - o ile się nie mylę, nazywane buforami. Pobuszowałem trochę po forum i ludzie do domów ok 150m wstawiali 1000L, do domów 220 czy 240m 1500L, jak by to musiało wyglądać w moim przypadku (tak orientacyjnie), 2x1000L? Zastanawia mnie też czy system grzania jest sprzężony z systemem CWU. Jeżeli moi domownicy, a mam dwie córki, które będą lada moment nastolatkami, wejdą w zimę pod prysznic i będą tam siedziały każda po godzinę, to czy nie zużyją tyle ciepłej wody, że potem będzie problem z ogrzaniem domu.

mateusz_c
11-05-2018, 09:55
Otrzymałem odpowiedź od architekta w sprawie energooszczędności domu. EUco na poziomie 15.18 jest wynikiem prawidłowym, z tym, że wliczona jest w to wentylacja mechaniczna z rekuperacją, o której zapomniałem wspomnieć. W U dachu wystąpił błąd w zapisie na stronie internetowej, w projekcie "na papierze" wynosi < 0,13 W/(m2*K). Mają ponoć poprawić na stronie niebawem.

OZC bez zmian na poziomie 16,75 kW

lolson28
11-05-2018, 12:27
To co jest opłacalne w Tauronie moze i na ogol nie jest opłacalne w PGE.

:)

Kaizen
11-05-2018, 12:49
EUco na poziomie 15.18 jest wynikiem prawidłowym

To zapytaj go, jakimi mnożnikami doszedł do

"EP (gaz) 90,16 [kWh/(m2*rok)] "

Nie może tyle wyjść ani na logikę przy rzetelnym liczeniu, ani na podstawie wskaźników z Rozporządzenia.

Rozporządzeniu w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fisap.sejm.gov.pl%2 FDetailsServlet%3Fid%3DWDU20150000376)

i tu jest tabelka ze współczynnikami:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=374575

i druga tabelka ze sprawnościami:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=374582

Czyli dla gazu i kotła z otwartą komorą EP wychodzi 15,18kWh/m2/r * 1,1 / 0,86=19,42kWh/m2/r

Te 90,16 to jakiś kosmos i bzdura a skoro się przy tym upiera, to architekt (jak to zazwyczaj architekci) nie ma pojęcia o EP, EU itp. To ślepy widzi, że EU z EP się tu nie zgadza.

mateusz_c
11-05-2018, 13:03
Panowie, dzięki za podpowiedzi, trochę się wdrożyłem w omawiane tematy energooszczędności, bo nie ukrywam, że wcześniej nie miałem o tym zielonego pojęcia, teraz już kwestia jest dla mnie trochę bardziej jasna.

Oczywiście skontaktowałem się z biurem architektonicznym, błąd na stronie pojawił się podczas kopiowania informacji, a dane o EUco, które dostałem przez telefon Pani źle przeczytała z tabeli - informacje jakie dostałem. Obecne wyliczenia wyglądają następująco:

EUco+w 26,97 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe - ekogroszek) 67,37 [kWh/(m2*rok)]
EP (gaz) 55,39 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe - pellet) 18,10 [kWh/(m2*rok)]
Uściany 0,16 W/(m2*K)
Udachu 0,113 W/(m2*K)

Z zastosowaniem wentylacji mechanicznej i rekuperatora.


Nie wiem czy pellet ma podany właściwy współczynnik, bo różnica tutaj pomiędzy ekogroszkiem, a pelletem jest chyba "trochę" za duża, czekam na odpowiedź w tej sprawie

Kaizen
11-05-2018, 13:24
EUco+w 26,97 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe - ekogroszek) 67,37 [kWh/(m2*rok)]
EP (gaz) 55,39 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe - pellet) 18,10 [kWh/(m2*rok)]



Dotąd umykała mi jeszcze EUcwu które jest też ujęte w EP. Przy 6m3/mies. wychodzi EUcwu wychodzi jakieś 12kWh/m2/r przy domu 330m2.

Dla tandetnego kotła gazowego EP= 38,97kWh/m2/r * 1,1 / 0,86 = 49,84kWh/m2/r. Dalej sporo brakuje. Nawet przy 12m3 CWU miesięcznie wychodzi mniejsze EP niż podają.

Pelet to biomasa - więc masz współczynnik z pierwszej tabelki aż 0,2 i EP wychodzi 26,97kWh/m2/r * 0,2 / 0,7 = 7,71kWh/m2/r - tu już nawet kosmiczne zużycie CWU nie wyjaśni EP.

JanWerbinski
12-05-2018, 07:26
Dom jest energooszczędny, wyliczenia energooszczędności wyglądają następująco:
Kosmiczna ilość W/m2 jak na dom energooszczędny. Mój bliźnak z PRL zużywa mniej energii.
Na ogrzewanie od listopada do początku marca poszło aż 25kWh/m2 bo przesadzaliśmy z temperaturami grzejąc do 24 i więcej, a ocieplenie nieskończone.

Dołóż >50-70 tys zł i będziesz miał dom ogrzany za darmo.
10-15 tys na dwie klimy kanałowe 3,5-5 kW które ogrzeje go przez 99% sezonu grzewczego.
1000 zł na grzejniki olejowe używane podczas rekordowych mrozów. Będą stały nieużywane latami. Chodzi o poprawę samopoczucia.
Maty grzewcze elektryczne w podłodze łazienek.
40 tys na PV 10kW.

Rekuperację zrobisz za darmo, za oszczędności z likwidacji komina i kotłowni więc tego nie liczę.

Wydasz raz i nie płacisz za ogrzewanie przez 15 lat, a może i znacznie dłużej.

mateusz_c
12-05-2018, 08:15
JanWerbiński, dzięki za post, myślę, że energooszczędność domu jest o wiele większa niż zapisane jest w projekcie na stronie internetowej. Skontaktowałem się z dwoma osobami, które postawiły już dom z tego projektu i mieli wyliczoną energooszczędność w zewnętrznej firmie. Muszą zajrzeć w papiery bo nie pamiętają, ale na podane przeze mnie wartości (ze strony internetowej) się "zaśmiali". Domy w projekcie mają dosyć dobrą izolację.

W grzejniki olejowe nie chcę się bawić, tak samo jak w żadne maty elektryczne. Biorę pod uwagę ogrzewanie podłogowe (wodne) w prawie całości domu.

Jako podstawowe źródło ciepła biorę na warsztat przemyśleń pompę ciepła (o ile warunki geologiczne na to pozwolą) lub piec na pellet + niezależnie od wcześniejszych opcji na pewno założę klimę mechaniczną + rekuperacją.

Liwko
12-05-2018, 08:24
Biorę pod uwagę ogrzewanie podłogowe (wodne) w prawie całości domu.



Możesz rozwinąć?

pandzik
12-05-2018, 10:18
JanWerbiński, dzięki za post, myślę, że energooszczędność domu jest o wiele większa niż zapisane jest w projekcie na stronie internetowej. Skontaktowałem się z dwoma osobami, które postawiły już dom z tego projektu i mieli wyliczoną energooszczędność w zewnętrznej firmie. Muszą zajrzeć w papiery bo nie pamiętają, ale na podane przeze mnie wartości (ze strony internetowej) się "zaśmiali". Domy w projekcie mają dosyć dobrą izolację.
W grzejniki olejowe nie chcę się bawić, tak samo jak w żadne maty elektryczne. Biorę pod uwagę ogrzewanie podłogowe (wodne) w prawie całości domu.
Jako podstawowe źródło ciepła biorę na warsztat przemyśleń pompę ciepła (o ile warunki geologiczne na to pozwolą) lub piec na pellet + niezależnie od wcześniejszych opcji na pewno założę klimę mechaniczną + rekuperacją.

Jaką mają izolacje, ile na scianach, dachu, fundamentach, jakie okna. Ile im kasy poszło na ogrzewanie? Dla jednego 2 tys to duzo dla innego 8 tys to mało. Moja kuzynka w BB ma 13 letni, klasyczny dom (porotherm, poddasze, grzejniki scienne, 12cm styro) 360m2 i płaci rocznie za gaz jakieś 10 tys. I jest zadowolona. Druga to samo. Dom 250m2, kominek, gaz, solary i na gaz jej idzie 7 tys.

Z tym peletem nie przesadzaj. Wczoraj jeździłem po mojej dziurze, chroniąc auto przed gradem i widziałem nowe smrodzące domy w temperaturze 25stopni. Koszmar. Zresztą serio 350m2 chcesz ogrzewać pelletem? Jak chcesz poćwiczyć to polecam rower.

Masz prąd to jesteś ustawiony. Nie musisz miec gruntowej pompy ciepła. Powietrze - woda, nawet ze wspomaganiem grzałką w silne mrozy. Podłogówka po całości, łącznie z drabinkami wspomaganymi grząłkami. Zmodyfikujesz ocieplenie ścian do 0,13, na dach wrzucisz z 40 cm wełny, okna prawie pasywne 0.6 - 0.7 W/m2K i powinno to hulać. Możesz zmodyfikować projekt i wyrzucić np. balkony, które pewnie będą mostkami.

Możesz też wybudować mniejszy dom wtedy oszczędności będą największe.

mateusz_c
12-05-2018, 10:52
Liwko - odpuszczam całkowicie ogrzewanie w pokoju przejściowym z garażu do domu (nie mylić z wiatrołapem), ponieważ zrobię sobie tam spiżarnie i wolałbym, żeby było tam trochę chłodniej - w sumie właściwie tyle (poza oczywistymi jak np. garaż).


pandzik - dopiero po szczegółowych rozmowach z osobami, które już wybudowały dom z "mojego" projektu będę mógł odpowiedzieć na te pytania, ale ogólne informacje o ociepleniu znajdziesz bezpośrednio w projekcie (link na poprzedniej podstronie podałem). Jeżeli pelletu wyjdzie mi na rok ok. 10-12 ton to jeszcze to przełknę, nie będzie problemu z wnoszeniem. Nie wiem na jakich sąsiadów trafiłeś (peleciarzy), ale mój sąsiad w miejscu gdzie mieszkam pali pelletem, ma dom ok 250m2. Kilka tygodniu temu pytałem go czy na ogrzewanie elektryczne się przerzucił, bo przez zimę nic mu z komina nie leciało. Wtedy wspomniał mi o pellecie, którym się zainteresowałem.

Porada z wyrzuceniem balkonów lub mniejszym domem - nie biorę tego kompletnie pod uwagę, wiadomo, że jak postawię dom pasywny 120m2 to będzie on super oszczędny i tani... ja chcę dom 300-320 m z balkonami, ot co. Jedni budują dom za 250 tys zł, drudzy za 1 mln zł, ja nikomu do kieszeni nie zaglądam. Nie szukam też na siłę oszczędności przez kompromisy, a ten wątek założyłem właściwie tylko po to, żeby dowiedzieć się jaki będzie orientacyjny koszt ogrzewania domu i ile ton pelletu mogę spalić.

kulibob
12-05-2018, 13:07
Otrzymałem odpowiedź od architekta w sprawie energooszczędności domu. EUco na poziomie 15.18 jest wynikiem prawidłowym, z tym, że wliczona jest w to wentylacja mechaniczna z rekuperacją, o której zapomniałem wspomnieć. W U dachu wystąpił błąd w zapisie na stronie internetowej, w projekcie "na papierze" wynosi < 0,13 W/(m2*K). Mają ponoć poprawić na stronie niebawem.

OZC bez zmian na poziomie 16,75 kW

Mój dom Ściana 0,17 dach 0,14 + dodatkow stryszek 0,26 podłoga 0,23 rekuperator samoróbka. Za poprzedni sezon spalone ok 12300kwh ekogrochu po uwzględnieniu sprawności ok 65% daje ok 8000kwh na co i cwu co daje ok 54kwh/m2/rok co nijak się ma do twoich 15kwh przy podobnych parametrach.

marcin225
12-05-2018, 13:44
Porada z wyrzuceniem balkonów lub mniejszym domem - nie biorę tego kompletnie pod uwagę, wiadomo, że jak postawię dom pasywny 120m2 to będzie on super oszczędny i tani... ja chcę dom 300-320 m z balkonami, ot co. Jedni budują dom za 250 tys zł, drudzy za 1 mln zł, ja nikomu do kieszeni nie zaglądam. Nie szukam też na siłę oszczędności przez kompromisy, a ten wątek założyłem właściwie tylko po to, żeby dowiedzieć się jaki będzie orientacyjny koszt ogrzewania domu i ile ton pelletu mogę spalić.

Kolego skoro stać Cię na tak duży dom za 1 mln (minimum pewno) to wstawiaj pompę ciepła a nie jakieś piece na pellety itp.

Liwko
12-05-2018, 14:16
Kolego skoro stać Cię na tak duży dom za 1 mln (minimum pewno) to wstawiaj pompę ciepła a nie jakieś piece na pellety itp.

Dokładnie.
Mam kolegę co sobie wybudował dom 400m2 i wstawił do niego... kocioł na miał. Dramat.

Myjk
12-05-2018, 19:56
Mam kolegę co sobie wybudował dom 400m2 i wstawił do niego... kocioł na miał. Dramat.
No ale przecież bida w narodzie, bida... :popcorn:

brencik
12-05-2018, 22:59
No ale przecież bida w narodzie, bida... :popcorn:

Jak widać czytając ten wątek to głównie umysłowa...

JanWerbinski
13-05-2018, 05:20
JanWerbiński, dzięki za post, myślę, że energooszczędność domu jest o wiele większa niż zapisane jest w projekcie na stronie internetowej. Skontaktowałem się z dwoma osobami, które postawiły już dom z tego projekt.
Robiąc ogrzewanie wodne popełniasz spory błąd, bo zwiększasz sobie deltę temperatur pompy ciepła i zmniejszasz efektywność COP i SCOP.
Z 10kW PV masz 10MWh energii rocznie. Dasz ją w grzałki, to otrzymasz 10MWh ciepła. Zastosujesz klimatyzatory to otrzymasz 30-40MWh ciepła. Taką ilością ciepła ogrzejesz 1000m2 dobrze ocieplonego domu. To wszystko za głupie 50-70 tys. zł razem z kosztem energii na 20 lat.
Policz jakim kosztem osiągasz roczne oszczędności 1MWh cieplejszymi oknami czy drzwiami, bo od pewnego momentu to się nie opłaca mając darmową energię z PV.

Pompa ciepła wiercona to spory koszt. Nieopłacalne wg ostatnich wyliczeń. Przegrywa z powietrzną. Wydasz 70 tysięcy i drugie tyle na energię do niej przez 20 lat.
Polecam forum Darmowe Ogrzewanie - tam publikuję regularnie koszt energii w moim domu.
https://www.facebook.com/groups/329438764201077/

Liwko
13-05-2018, 09:44
Dobrze że o tym nie wiedziałem i mam pompę z odwiertami i niskie rachunki :)

mirekaudi
13-05-2018, 14:18
Dobrze że o tym nie wiedziałem i mam pompę z odwiertami i niskie rachunki :)

Niskie rachunki masz, bo dogrzewasz paląc w kominku i dużo podróżujesz, a wtedy utrzymujesz niskie temperatury. Tylko to trzeba powiedzieć by nie mącić innym forumowiczom w głowach.

mirekaudi
13-05-2018, 14:27
No ale przecież bida w narodzie, bida... :popcorn:



Jak widać czytając ten wątek to głównie umysłowa...


Taaa, do doradzania to pierwszy, a na swojej budowie to byk na byku i bykiem pogania, żenada i tyle.

pandzik
14-05-2018, 12:43
pandzik - dopiero po szczegółowych rozmowach z osobami, które już wybudowały dom z "mojego" projektu będę mógł odpowiedzieć na te pytania, ale ogólne informacje o ociepleniu znajdziesz bezpośrednio w projekcie (link na poprzedniej podstronie podałem). Jeżeli pelletu wyjdzie mi na rok ok. 10-12 ton to jeszcze to przełknę, nie będzie problemu z wnoszeniem. Nie wiem na jakich sąsiadów trafiłeś (peleciarzy), ale mój sąsiad w miejscu gdzie mieszkam pali pelletem, ma dom ok 250m2. Kilka tygodniu temu pytałem go czy na ogrzewanie elektryczne się przerzucił, bo przez zimę nic mu z komina nie leciało. Wtedy wspomniał mi o pellecie, którym się zainteresowałem.

Porada z wyrzuceniem balkonów lub mniejszym domem - nie biorę tego kompletnie pod uwagę, wiadomo, że jak postawię dom pasywny 120m2 to będzie on super oszczędny i tani... ja chcę dom 300-320 m z balkonami, ot co. Jedni budują dom za 250 tys zł, drudzy za 1 mln zł, ja nikomu do kieszeni nie zaglądam. Nie szukam też na siłę oszczędności przez kompromisy, a ten wątek założyłem właściwie tylko po to, żeby dowiedzieć się jaki będzie orientacyjny koszt ogrzewania domu i ile ton pelletu mogę spalić.

Skoro od początku bierzesz pod uwagę jedynie pellet to po co ten wątek? Dla właściciela domu 400 metrowego za milionik, naprawdę tak bardzo ważne jest, czy spali 10 czy 13 ton sprasowanego miału drewnianego? Nikt Ci nie odpowie na takie pytanie na podstawie takich ubogich danych.

A jak będziesz miał 5 sąsiadów z opałem na pellet i przyjdzie bezwietrzny niż przy -15, to wierz mi, że poczujesz ten syf. Jedyny plus jest taki, że za kilka, kilkanaście lat jak przyjdzie ci wymienić piec po zmianie przepisów - otrzymasz dopłatę.

mateusz_c
14-05-2018, 13:50
Pandzik - przeczytaj pierwszy post, przeczytaj temat tego wpisu to będziesz wiedział po co ten wątek.

Chciałem jedynie dowiedzieć się ile orientacyjnie ton pelletu spalę, bo różnica pomiędzy 10 a 13 ton nie jest duża, ale pomiędzy np. 10 a 20 ton jest już spora, dlatego chciałem wiedzieć orientacyjnie czy warto iść w pellet czy zastanowić się nad innymi źródłami ciepła.

Nie wiem po co w tym temacie pojawiły się jakieś głupkowate komentarze, które w większości nie są związane z tematem.


Od czasu założenia tego wątku dowiedziałem się że:

- (dzięki Liwko) warto iść w podłogówkę "całym" domu (doczytałem też na innych forach, porozmawiałem trochę z ludźmi)
- (dzięki Asolt) muszę zrobić dokładne wyliczenie OZC, żeby móc oszacować ile będzie mnie kosztowało ogrzanie domu
- dopiero na podstawie OZC będę mógł porównać w miarę łatwy sposób różne źródła ciepła (do ogrzania domu i OWU)
- na stronie internetowej projektu, którym jestem zainteresowany ktoś wpisał błędne dane (które aktualnie oczekują na ich edycję)

wszystkie inne wiadomości w tym wątku to opinie autorów mniej lub bardziej rzeczowe i mniej lub bardziej rzetelne, lub po prostu próby leczenia własnej frustracji budowlanej.

Temat z mojej strony można zamknąć, dziękuję i pozdrawiam.

asolt
14-05-2018, 15:52
- na stronie internetowej projektu, którym jestem zainteresowany ktoś wpisał błędne dane (które aktualnie oczekują na ich edycję)

.

Nawet te dobre i tak nie będą na tyle dobre zeby sie na nich opierac. Nie uwzglednią lokalizacji tej konkretnej dla danego inwestora, usytuowania, ewentualnych zmian i wielu innych czynników. Pokazą pewien obraz parametrów budynku, ale niezbyt dokładny

mateusz_c
14-05-2018, 16:30
Nawet te dobre i tak nie będą na tyle dobre zeby sie na nich opierac. Nie uwzglednią lokalizacji tej konkretnej dla danego inwestora, usytuowania, ewentualnych zmian i wielu innych czynników. Pokazą pewien obraz parametrów budynku, ale niezbyt dokładny

Jasne, mam (już) tego świadomość, ale jak na ten moment przybliżone wartości mi wystarczą - wszak jestem jeszcze na etapie podejmowania ostatecznej decyzji co do projektu.

brencik
14-05-2018, 16:57
Taaa, do doradzania to pierwszy, a na swojej budowie to byk na byku i bykiem pogania, żenada i tyle.

Ja nie mam ani nie prowadzę żadnej budowy jeśli chodzi o ścisłość.

Liwko
14-05-2018, 20:40
Ja nie mam ani nie prowadzę żadnej budowy jeśli chodzi o ścisłość.

Jest na tym forum kilka osób, z którymi nie warto dyskutować. Typowe forumowe trolle (patrz moja stopka).

asolt
14-05-2018, 20:45
Jest na tym forum kilka osób, z którymi nie warto dyskutować. Typowe forumowe trolle (patrz moja stopka).

Przez skromnosc zapewne nie umiesciłeś swojej osoby na tej liscie.

Liwko
14-05-2018, 21:05
Przez skromnosc zapewne nie umiesciłeś swojej osoby na tej liscie.

Za to o tobie jest idealnie.

m&m0123
15-05-2018, 19:53
Jest na tym forum kilka osób, z którymi nie warto dyskutować. Typowe forumowe trolle (patrz moja stopka).

Dyskusja z tobą to jak zapasy ze śwnia w błocie... :yes: Typowego trolla idzie poznać po liczbie postów... szkoda, ze banów nie liczą, bo tez na podium byś był...

JanWerbinski
20-05-2018, 06:13
Dobrze że o tym nie wiedziałem i mam pompę z odwiertami i niskie rachunki :)
Co to znaczy że masz niskie rachunki?
Czy 54 zł za energię miesięcznie, które płacę to więcej od Ciebie?
Co powiesz na to, że będę płacił 20 zł miesięcznie?
Ile wynoszą Twoje rachunki za energię?

Liwko
20-05-2018, 07:19
Co to znaczy że masz niskie rachunki?
Czy 54 zł za energię miesięcznie, które płacę to więcej od Ciebie?
Co powiesz na to, że będę płacił 20 zł miesięcznie?
Ile wynoszą Twoje rachunki za energię?

Dla mnie 800zł rocznie za CO i 400 za CWU jest wystarczająco niskim rachunkiem i nie mam zamiaru się brandzlować jakimś nawiewem z klimy żeby je obniżyć.

mirekaudi
20-05-2018, 08:01
Co to znaczy że masz niskie rachunki?
Czy 54 zł za energię miesięcznie, które płacę to więcej od Ciebie?
Co powiesz na to, że będę płacił 20 zł miesięcznie?
Ile wynoszą Twoje rachunki za energię?


Nie dyskutuj z TROLLEM, popatrz na jego stopke.
Większość czasu spędza poza domem, (chwali się, że zwiedził pół świata), a dodatkowo dogrzewa kominkiem-stąd jego niskie rachunki.


Dobrze że o tym nie wiedziałem i mam pompę z odwiertami i niskie rachunki :)

Zapytaj go ile wydał na pompe z odwiertami, i kiedy niskie rachunki ten wydatek zamortyzują?

Konsultant marki Buderus
05-06-2018, 09:29
Witam wszystkich,
od razu zaznaczę, że jestem kompletnym laikiem w sprawie budownictwa. Od przyszłego roku biorę się za budowę domu 330 m^2 i chciałbym podpytać trochę o ogrzewanie. Dom jest energooszczędny, wyliczenia energooszczędności wyglądają następująco:

EUco+w 15,18 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe - ekogroszek) 93,10 [kWh/(m2*rok)]
EP (gaz) 90,16 [kWh/(m2*rok)]
U ściany 0,17 W/(m2*K)
U dachu < 0,18 W/(m2*K)

4 osoby, zużycie ciepłej wody standardowe/statystyczne.

Piec na ekogroszek chciałbym zastąpić piecem na pellet, ale nie wiem jaką moc pieca powinienem wziąć pod uwagę. W projekcie jako opcja zastosowana jest również wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Woda ma być ogrzewana jak sądzę z tego pieca na paliwo stałe.

I teraz konkretnie moje pytania:

- czy może mi ktoś doradzić jaką moc pieca powinienem zastosować w tym domu?
- ile przy podanych współczynnikach piec na pellet może spalić w skali roku?

Witam,

Zachęcam Pana również do zastanowienia się nad wyborem pompy ciepła zamiast kotła na pellet lub na paliwa stałe. Takie rozwiązanie mimo wyższych początkowych kosztów inwestycyjnych, pozwoli na uzyskanie niższych rocznych kosztów eksploatacyjnych w każdym sezonie grzewczym. Dodatkowo pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa oraz ekologiczna, ponieważ wytwarzanie ciepła nie zachodzi na drodze spalania. W ofercie marki Buderus znajdują się zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła z rodziny Logatherm, które posiadają jeden z najwyższych współczynników COP na rynku. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o pompach ciepła zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: moderowano.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus