PDA

Zobacz pełną wersję : Wiejski wymarzony potrzebuje pomocy! :)



Tinka_93
11-05-2018, 19:28
Witam.
Jestem na etapie projektowania domu i natknęłam się na mur, którego nie potrafię przebić. Mianowicie chodzi o ogrzewanie. Na początku nastawiliśmy się na pompę ciepła powietrze-woda, jednak po przeanalizowaniu cen oraz po usłyszeniu miliona opinii (każdej innej) stwierdziliśmy, że zamontujemy piec na ekogroszek. Jednak okazało się, że nasza kotłownia jest zbyt mała (kubatura nie spełnia wymagań) żeby zamontować kocioł na paliwo stałe do 10kW. Musielibyśmy powiększyć kotłownię, na co już nie mamy miejsca...
Stąd moje pytanie do Was, osób bardziej doświadczonych i tych, które znają się na rzeczy. Co myślicie na ten temat? Jakieś pomysły?
Może ktoś ma doświadczenia z pompą ciepła PW i chętnie się podzieli opinią odnośnie użytkowania i kosztów montażu . Może by jednak przy niej zostać? Mam straszny mętlik w głowie :(

Kaizen
11-05-2018, 19:39
Jakie OZC?

tkaczor123
11-05-2018, 21:16
Zawsze tak jest czym wiecej czytasz tym masz więcej wątpliwości i mętlik w głowie. Nic nie wiemy o twoim domu jaka ma powierzchnię lokalizację itp. Tak jak napisał Kaizen jak masz ozc to podaj. Wróżka nie jesteśmy:)

Tinka_93
12-05-2018, 12:45
No tak, w sumie racja, nic nie napisałam. Proszę o wyrozumiałość, nie bardzo znam się jeszcze na rzeczy ;)
Więc tak- dom z poddaszem użytkowym, około 140 m2 po podłogach, na planie prostokąta, dach dwuspadowy z dwiema lukarnami , salon od strony poludniowo -zachodniej. Bez garazu. Kotlownia niecale 6 m2 . Okna raczej trzyszybowe. Ogrzewanie podłogowe w całym domu plus dwa grzejniki w łazienkach . Fundament tradycyjny. Będziemy budować z Ytonga 24cm, ocieplenie styropian 15 cm. Hmm co jeszcze ? OZC niestety nie mam :( Jak ogarnę jak się wstawia zdjęcia to wrzucę rzuty ;)

nass
13-05-2018, 07:50
OZC, jakie by nie było, nie zmiania faktu,że w XXI wieku piec na paliwo stałe w nowym domu to archaizm. Pompa, kable, bufor... cokolwiek tylko nie daj się wpuścić w etat palacza;-)

Konsultant Viessmann
14-05-2018, 12:41
OZC, jakie by nie było, nie zmiania faktu,że w XXI wieku piec na paliwo stałe w nowym domu to archaizm. Pompa, kable, bufor... cokolwiek tylko nie daj się wpuścić w etat palacza;-)

Tak, zgadza się, zwłaszcza, że nie wiadomo jakie będą ograniczenia co do kotłów stałopalnych za kilka lat - wchodzą kolejne uchwały antysmogowe.
Poza tym, ciekawy jestem jakie opinie tak zniechęciły inwestora do pomp ciepła...

maaszak
14-05-2018, 14:09
Witam.
Na początku nastawiliśmy się na pompę ciepła powietrze-woda, jednak po przeanalizowaniu cen oraz po usłyszeniu miliona opinii (każdej innej) stwierdziliśmy, że zamontujemy piec na ekogroszek.

No właśnie, jaki jest główny argument (no może poza ceną) za odrzuceniem pompy ciepła?
Budując nowy dom starałbym się za wszelką cenę unikać węgla. Ekogroszek to ostateczna ostateczność, bezobsługowe systemy grzewcze (prąd, gaz) są chyba pod każdym względem lepsze. Przy okazji można by się zastanowić, czy na tych 6m2 nie dałoby się zrobić dodatkowo pralni - bo po co Tobie pralka w łazience? Przy ekogroszku nie da rady.

Tinka_93
14-05-2018, 20:53
@maaszak taki poczatkowo był plan, żeby kotłownię połączyć z pralnią- nawet tak mamy w projekcie ;)
Jaki argument zdecydowal że zastanawiam się nad rezygnacją z pompy? Chyba najbardziej cena za prąd, którą postraszyl mnie jeden z użytkowników (i mnóstwo innych osób , które urządzenia nie widziały na oczy- ale nimi juz się nie przejmuję ;) ). Druga rzecz to obawiam się o zywotność pompy. Żeby nie przyszło mi za jakieś 10 lat wykładać tysięcy na nową.
Ale kusi mnie strasznie ta opcja - chyba najbardziej to , że nie dokladalabym swoich pięciu groszy do zatruwania naszego środowiska :)

Konsultant Viessmann
15-05-2018, 10:59
@maaszak taki poczatkowo był plan, żeby kotłownię połączyć z pralnią- nawet tak mamy w projekcie ;)
Jaki argument zdecydowal że zastanawiam się nad rezygnacją z pompy? Chyba najbardziej cena za prąd, którą postraszyl mnie jeden z użytkowników (i mnóstwo innych osób , które urządzenia nie widziały na oczy- ale nimi juz się nie przejmuję ;) ). Druga rzecz to obawiam się o zywotność pompy. Żeby nie przyszło mi za jakieś 10 lat wykładać tysięcy na nową.
Ale kusi mnie strasznie ta opcja - chyba najbardziej to , że nie dokladalabym swoich pięciu groszy do zatruwania naszego środowiska :)

Witam, cena za prąd to jedno, bo tendencja jest wzrostowa, ale czy pytaliście o rachunki za ogrzewanie? Dobrze skonfigurowany system, w którym pompa ciepła może pracować w optymalnych warunkach jest naprawdę oszczędny. Na forum jest zresztą mnóstwo wątków o tym, ile kWh energii zużywa pompa ciepła miesiąc po miesiącu i dla systemów o różnych parametrach - może warto przeglądnąć rzeczywiste zużycia, a nie opierać się o cenę prądu.

Co do żywotność - to przecież takie obawy ma każdy i to nie tylko w przypadku pomp ciepła - kupujesz kocioł gazowy, samochód, nawet telewizor, czy pralkę..... Od tego nie uciekniesz - wątpliwości będą zawsze. Czy masz jakieś podstawy do tego, by sądzić, że pompa ciepła nie wytrzyma 10 lat? Wytrzyma spokojnie, jeśli będzie odpowiednio eksploatowana :)

eliks
15-05-2018, 13:25
A kiedy PC eksploatowana jest nieodpowiednio? Pytam bo kiedyś reklamowalem buty po 3 miesiącach użytkowania i usłyszałem ten sam tekst, dlatego mnie to ciekawi. Rozumiem że spotkał się już Pan z taką złą eksploatacją?

Konsultant Viessmann
16-05-2018, 12:55
A kiedy PC eksploatowana jest nieodpowiednio? Pytam bo kiedyś reklamowalem buty po 3 miesiącach użytkowania i usłyszałem ten sam tekst, dlatego mnie to ciekawi. Rozumiem że spotkał się już Pan z taką złą eksploatacją?

Pompa ciepła będzie miała odpowiednie warunki do działania, jeśli będzie skonfigurowana w odpowiedni system. Dla przykładu - chociażby kiedy nie będzie musiała się załączać zbyt często. Nie wspomnę tu już o użytkownikach, przestawiających parametry.
W razie wątpliwości, zapraszam do naszej dokumentacji technicznej dla projektantów - tam pozna Pan szczegóły.

Tinka_93
16-05-2018, 20:12
@nass zawód palacza nie jest moim wymarzonym ;) hehe
@eliks trafne pytanie
@konsultant viessmann dziękujemy za cenne wskazówki i porady.
A czy Wy używacie w swoich domach pompy ciepła?
I mam hita! Koleja wątpliwość czas start ! Jak pompa to musi być podłogowe czy lepiej jakby były grzejniki? Czy przy grzejnikach cyrkulacja powietrza jest lepsza? Czy od podlogowki "puchna nogi"? :o

nass
16-05-2018, 20:48
@nass zawód palacza nie jest moim wymarzonym ;) hehe
@eliks trafne pytanie
@konsultant viessmann dziękujemy za cenne wskazówki i porady.
A czy Wy używacie w swoich domach pompy ciepła?
I mam hita! Koleja wątpliwość czas start ! Jak pompa to musi być podłogowe czy lepiej jakby były grzejniki? Czy przy grzejnikach cyrkulacja powietrza jest lepsza? Czy od podlogowki "puchna nogi"? :o
Najlepiej podłogowe i nie tylko z powodu niższych temperatur jakie musi "wytworzyć" pompa ale po prostu jest bardziej komfortowe. Poza tym nie masz wtedy gratów (grzejników) wiszących na ścianach:)
Mi tam od podlogówki nic nie spuchło, może czasami głowa puchnie od tłumaczenia znajomym, że to jednak działa, nie puścilo mnie z torbami i nie mam "awaryjnego systemu ogrzewania;)

Konsultant Viessmann
18-05-2018, 12:17
Mi tam od podlogówki nic nie spuchło, może czasami głowa puchnie od tłumaczenia znajomym, że to jednak działa, nie puścilo mnie z torbami i nie mam "awaryjnego systemu ogrzewania;)

Miło czytać opinie zadowolonego użytkownika pompy ciepła! Musiał Pan pewnie też tłumaczyć jak to możliwe, że lodówka ogrzewa dom.
Przecież to takie magiczne urządzenie :)

Tinka_93
22-05-2018, 12:34
@nass a jak długo korzystasz juz z pompy? Jaki model zamintowales u siebie? No i jak duży masz dom? :)

CNC_POMPY_CIEPLA
22-05-2018, 13:56
Jak jesteś z Bydgoszczy to wsiądź w samochód podjedź do Starogardu masz około 1,5 jazdy. U mnie masz 5 pomp ciepła które możesz zobaczyć i posłuchać oraz każdą sobie potestowąć.

Ktoś ciężko został skrzywdzony przez instalatora i przez swoje złe doświadczenia zakłócić Ci podróż w dobrą stronę.
Firm które instalują duże ilości pomp ciepła jest mało a przez to niektórzy nie mają doświadczenia i źle dobiorą urządzenie i potem jest coś nie tak, np, droga eksploatacja, czy wyjąca pompa bo chodzi na 100% już od listopada.

Moja firma instaluje 150 pomp ciepła rocznie, jesteśmy największym instalatorem Panasonic i Mitsubishi w Polsce powyżej autostrady A2.

Przyjedź albo odezwij się na e-mail [email protected] a powiem Ci co możesz do Twojego domu odpowiedniego dostać.

Arturo72
23-05-2018, 22:17
@maaszak taki poczatkowo był plan, żeby kotłownię połączyć z pralnią- nawet tak mamy w projekcie ;)
Jaki argument zdecydowal że zastanawiam się nad rezygnacją z pompy? Chyba najbardziej cena za prąd, którą postraszyl mnie jeden z użytkowników (i mnóstwo innych osób , które urządzenia nie widziały na oczy- ale nimi juz się nie przejmuję ;) ). Druga rzecz to obawiam się o zywotność pompy. Żeby nie przyszło mi za jakieś 10 lat wykładać tysięcy na nową.
Ale kusi mnie strasznie ta opcja - chyba najbardziej to , że nie dokladalabym swoich pięciu groszy do zatruwania naszego środowiska :)
Bzdury,bzdury i jeszcze raz bzdury.
Ale co się spodziewać po społeczeństwie jak prawie 40% z niego jest zidiociale i same sobie zaklada powroz na szyję i jeszcze się z tego cieszy ale za to mają kilo kielbachy plus ;)

Do sedna,cena za prąd,zatem rozwijam jako uzytkujacy pompę p-w od 5 lat. Od 4 lat posiadam taryfę G12W i grzeje c.o i cwu w widelkach taniej taryfy czyli w cenie ok.0,30zl/kWh.
Biorąc pod uwagę,że pompa grzeje ze sprawnością ok.300% czyli z COP3 czyli produkuje 3× więcej ciepła niż zużywa na to energii cena 1kWh wychodzi ok.0,10zl.
A ile zuzyje tej energii na ogrzewanie zależy od domu i jego potrzebom na energię i każdy dom jest inny.
Mój dom na sezon grzewczy potrzebuje ok.5000-6000kWh energii czyli za ogrzewanie płacę ok.500-600zl za sezon. Bez cwu oczywiście.

Awaryjność ? Najdroższym elementem WYMIENNYM w pompie jest sprężarka,która ma przewidziane ok.40000h pracy.
Mi sprężarka w roku pracuje max.2000h zatem ?
Po 5 latach miałem pierwszy przegląd serwisowy pompy. Po badaniu ciśnień stan idealny.

Naprawdę nie wiem skąd się biorą takie kolki jak w przypadku tych "straszydel" no i "suwerena" ;)

Tinka_93
29-05-2018, 19:53
@Arturo72 dzięki za opinię - właśnie takiej konkretnej mi było trzeba :)
Jesteśmy już w 95,9 % przekonani co do pompy. Dlatego też postanowiłam napisać do lokalnych firm o wycenę PW. Postanowiłam podzielić się z Wami jedną z nich.
Co sądzicie? Czy taka cena jest warta uwagi?

Oferta na wykonanie kotłowni z pompą ciepła - powietrzną

Viessmann Vitocal 100-S A 08 o mocy 8,2 kW, COP = 4,8,
Klasa: A+ (ogrzewanie), A+ (ciepła woda użytkowa) (wersja A1)

Oferta została sprawdzona pod względem technicznym i dopasowana do Państwa potrzeb cieplnych obiektu, jak i ciepłej wody użytkowej.
1. Etap instalacje wod.-kan., c.o. podtynkowe
Instalacja wodna: rury i kształtki wodne; instalacja kanalizacyjna: rury i kształtki kanalizacyjne, uchwyty do rur (bez leżaka kanalizacyjnego i stelaży podtynkowych); instalacja c.o. podtynkowa, szafki rozdzielaczowe (szt.2), otuliny.
Materiał i robocizna: 5 300,00 zł + VAT8%

2. Etap instalacje wodna, c.o. podposadzkowe
Instalacja wodna wewnętrzna podposadzkowa, zespół wodomierzowy, filtry, instalacja cyrkulacyjna cwu, instalacja wodna ogrodowa, instalacja c.o. podłogowa (156 m2), rozdzielacze c.o. podłogowe z rotametrami (szt.2)
Materiał i robocizna: 12 300,00 zł + VAT8%

3. Etap pompa ciepła z buforem i zasobnikiem
Pompa ciepła powietrzna Viessmann Vitocal 100-S A 08 o mocy 8,2 kW 1 fazowa jednostka zewnętrzna i wewnętrzna z zasobnikiem c.w.u. Biawar Quattro 150 l i buforem Biawar UKV 100 l, osprzętem kotłowni, instalacją łączącą jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną z maskownicami instalacji wraz z robocizną, podłączeniem, uruchomieniem pompy i przeszkoleniem Inwestora.
Materiał i robocizna: 25 600,00 zł + VAT8%

Łączna wartość oferty: materiał i robocizna : 43 200,00 zł netto + VAT 8%

nass
30-05-2018, 09:06
@nass a jak długo korzystasz juz z pompy? Jaki model zamintowales u siebie? No i jak duży masz dom? :)

Tu akurat nie jestem przykładem reprezentatywnym bo pompę mam dopiero jeden sezon. W domu jeszcze nie mieszkam, miałem ustawione18stopni. Więcej zużywałem na oświetlenie i narzędzia niż zużyła pompa (mam podlicznik)
Dom jak w stopce (jak piszę z komórki to nie wyświetla...), pompa 6kW gruntowa.

Konsultant Viessmann
30-05-2018, 10:02
Co sądzicie? Czy taka cena jest warta uwagi?

Oferta na wykonanie kotłowni z pompą ciepła - powietrzną

Viessmann Vitocal 100-S A 08 o mocy 8,2 kW, COP = 4,8,
Klasa: A+ (ogrzewanie), A+ (ciepła woda użytkowa) (wersja A1)



Witam, nie mnie wypowiadać się na temat wyceny, jednak chciałem zaoferować się w kwestii udzielenia odpowiedzi na inne, techniczne, nurtujące Was pytania odnośnie samego urządzenia!

Służę pomocą i czekam na decyzję, jaka zapadła.

Pozdrawiam!

eryk77
30-05-2018, 11:50
Dziewczyna nic nie napisała o wentylacji, ociepleniu podłóg, stropu a wy jej wciskacie pompę ciepła bo "cyferki się nie mylą". Ciekawe czy przy -15 na zewnątrz też tak kolorowo będzie miała z tą pompą. A szczytem to już jest porównywanie tej pompy do pompy gruntowej. Zastanów się porządnie na tą pompą dziewczyno. Mi też doradzali pompę, prąd bo "dom mały" i "cyferki nie kłamią". I dobrze, że nie założyłem. Mam gaz, śmieciucha i śpię spokojnie. Przemyśl dobrze wszystko i rozważ ten kocioł z podajnikiem. Na kolegę arturo72 weź poprawkę


Najlepiej podłogowe i nie tylko z powodu niższych temperatur jakie musi "wytworzyć" pompa ale po prostu jest bardziej komfortoweZapomniałeś dopisać, że DLA CIEBIE jest bardziej komfortowo. Ja natomiast nie lubię ciepła z podłogówki dlatego mam grzejniki w całym domu. Świadomie wybrane


Poza tym nie masz wtedy gratów (grzejników) wiszących na ścianachNo popatrz, a ja mam grzejniki pod oknami a nie na ścianach. I tak pod okna nie dasz szafy czy biurka więc to żaden agrument

imrahil
30-05-2018, 12:37
Dziewczyna nic nie napisała o wentylacji, ociepleniu podłóg, stropu a wy jej wciskacie pompę ciepła bo "cyferki się nie mylą". Ciekawe czy przy -15 na zewnątrz też tak kolorowo będzie miała z tą pompą. A szczytem to już jest porównywanie tej pompy do pompy gruntowej. Zastanów się porządnie na tą pompą dziewczyno. Mi też doradzali pompę, prąd bo "dom mały" i "cyferki nie kłamią". I dobrze, że nie założyłem. Mam gaz, śmieciucha i śpię spokojnie. Przemyśl dobrze wszystko i rozważ ten kocioł z podajnikiem. Na kolegę arturo72 weź poprawkę


co za bzdury. pompa ciepła p-w z prawidłowo wykonaną instalacją ogrzewania podłogowego ma SCOP 3-3,5. czyli średniorocznie masz w tym założone te temperatury poniżej 15 stopni. świetna rada - kup se kocioł z podajnikiem, zostań jego niewolnikiem.


Zapomniałeś dopisać, że DLA CIEBIE jest bardziej komfortowo. Ja natomiast nie lubię ciepła z podłogówki dlatego mam grzejniki w całym domu. Świadomie wybrane

No popatrz, a ja mam grzejniki pod oknami a nie na ścianach. I tak pod okna nie dasz szafy czy biurka więc to żaden agrument

akurat we współczesnym budownictwie raczej nie czuć działania podłogówki. po prostu w domu jest ciepło. kaloryfery pod oknami? co jak okna są do podłogi? albo w kuchni pod oknem i ścianami zewnętrznymi są meble? na parterze np. nie mam w ogóle miejsca na grzejnik, a nawet gdybym miał to bym się w to nie wpakował.

eryk77
30-05-2018, 13:53
pompa ciepła p-w z prawidłowo wykonaną instalacją ogrzewania podłogowego ma SCOP 3-3,5Ah ta magia cyferek i copów

świetna rada - kup se kocioł z podajnikiem, zostań jego niewolnikiem.A może warto to przekalkulować? Jeżeli ogrzewanie w moim domu wyjdzie znacząco taniej to dorzucanie raz na tydzień do podajnika chyba nie będzie wielkim problemem. Robi się z ludzi teraz niemoty z lewymi rękami.

akurat we współczesnym budownictwie raczej nie czuć działania podłogówki. po prostu w domu jest ciepło.No dokładnie. Kwestia indywidualna. Ja lubię czuć działanie grzejnika. Ty nie lubisz

co jak okna są do podłogi? albo w kuchni pod oknem i ścianami zewnętrznymi są meble?Wszystko zależy od projektu, Mam jedno duże przeszklenie i grzejnik dałem ozdobny obok na ścianie. I w niczym mi to nie przeszkadza. A dom mam 80m2

eliks
30-05-2018, 14:05
To teraz Eryku rozpętałes wojnę z COPowcami :-)

imrahil
30-05-2018, 15:57
Ah ta magia cyferek i copów
fizyka to dla ciebie magia? masz na forum opomiarowane instalacje, nawet na kaloryferach


A może warto to przekalkulować? Jeżeli ogrzewanie w moim domu wyjdzie znacząco taniej to dorzucanie raz na tydzień do podajnika chyba nie będzie wielkim problemem. Robi się z ludzi teraz niemoty z lewymi rękami.

widocznie słabo kalkulowałeś. na forum zwykle jak się ktoś przesiada z ekogroszku na PC to ma niższe rachunki.


Wszystko zależy od projektu, Mam jedno duże przeszklenie i grzejnik dałem ozdobny obok na ścianie. I w niczym mi to nie przeszkadza. A dom mam 80m2

ozdobny grzejnik? wybacz, ale ładniejsze rzeczy można powiesić na ścianie. wstawiłeś kocioł na paliwo stałe do domu 80 m2 ? w jakim celu? taniej niż budowa całej kotłowni komina i instalacja kotła wyszłoby doprowadzenie domu do stanu mocno energooszczędnego i grzanie prądem.

warto zauważyć, że założyciel wątku nie ma miejsca na kocioł. z tego jasno wynika, że do kosztu instalacji kotła na paliwo stałe należy doliczyć koszt odpowiedniego pomieszczenia i komina (całego)

Tinka_93
31-05-2018, 13:07
A no gruntowa to już trochę inaczej :) niestety nie na moje warunki .

A co sądzicie o wycenie montażu ?

imrahil
31-05-2018, 14:28
A no gruntowa to już trochę inaczej

co inaczej? gruntowa to SCOP spokojnie 4, powietrzna spokojnie 3.

Tinka_93
31-05-2018, 21:42
co inaczej? gruntowa to SCOP spokojnie 4, powietrzna spokojnie 3.

To inaczej, że gruntowa różni się od powietrznej sposobem pracy, montażu, cena, zapotrzebowaniem na energię itd. Więc nie ma co kierować się opiniami i wskaźnikami gruntowki wybierając pompę powietrzną.

Arturo72
01-06-2018, 11:19
Dziewczyna nic nie napisała o wentylacji, ociepleniu podłóg, stropu a wy jej wciskacie pompę ciepła bo "cyferki się nie mylą". Ciekawe czy przy -15 na zewnątrz też tak kolorowo będzie miała z tą pompą. A szczytem to już jest porównywanie tej pompy do pompy gruntowej. Zastanów się porządnie na tą pompą dziewczyno. Mi też doradzali pompę, prąd bo "dom mały" i "cyferki nie kłamią". I dobrze, że nie założyłem. Mam gaz, śmieciucha i śpię spokojnie. Przemyśl dobrze wszystko i rozważ ten kocioł z podajnikiem. Na kolegę arturo72 weź poprawkę

Zapomniałeś dopisać, że DLA CIEBIE jest bardziej komfortowo. Ja natomiast nie lubię ciepła z podłogówki dlatego mam grzejniki w całym domu. Świadomie wybrane

No popatrz, a ja mam grzejniki pod oknami a nie na ścianach. I tak pod okna nie dasz szafy czy biurka więc to żaden agrument
I takich jaskiniowcow,którzy nie mają zielonego pojęcia o dzisiejszym życiu należałoby z powrotem do szkoły odsylac na lekcję fizyki.
I to nie przypadek,że wyborcami PIS jest głównie nie douczone i nie myślace społeczeństwo.
Powietrzne pompy ciepła człowieku z jaskini od dziesiecioleci stosowane są z powodzeniem w Skandynawii gdzie klimat jest "troszkę" ostrzejszy niż w Polsce.
Nie lubisz cyferek zatem przy temp.-20st.C pompa pracowała normalnie zużywając przy tym 3,45kWh na godzinę pracy z mocą 9kW.
Ba pracowała normalnie również przy najniższej zaobserwowanej od 5 lat -26st.C.

Wentylacja czy izolacja ma mało tu do rzeczy bo gdybym mial grawitacyjna i słaba izolację pompa zamiast 10h pracy na dobę pracowałaby 13 czy 15h i w tych mrozach nie zuzylaby ok.35kWh czyli ok.10zł na dobę tylko 52kWh czyli 20zl na dobę.

Już Ci zwracałem uwagę,żebyś mówił "nie lubię zimna z podłogowki" bo temp.podlogi przy podlogowce to 25-27st.a Twoja stopa ma 36,6st. Lubisz chodzić po lodowatej podlodze.

Arturo72
01-06-2018, 11:24
@Arturo72 dzięki za opinię - właśnie takiej konkretnej mi było trzeba :)
Jesteśmy już w 95,9 % przekonani co do pompy. Dlatego też postanowiłam napisać do lokalnych firm o wycenę PW. Postanowiłam podzielić się z Wami jedną z nich.
Co sądzicie? Czy taka cena jest warta uwagi?

Oferta na wykonanie kotłowni z pompą ciepła - powietrzną

Viessmann Vitocal 100-S A 08 o mocy 8,2 kW, COP = 4,8,
Klasa: A+ (ogrzewanie), A+ (ciepła woda użytkowa) (wersja A1)

Oferta została sprawdzona pod względem technicznym i dopasowana do Państwa potrzeb cieplnych obiektu, jak i ciepłej wody użytkowej.
1. Etap instalacje wod.-kan., c.o. podtynkowe
Instalacja wodna: rury i kształtki wodne; instalacja kanalizacyjna: rury i kształtki kanalizacyjne, uchwyty do rur (bez leżaka kanalizacyjnego i stelaży podtynkowych); instalacja c.o. podtynkowa, szafki rozdzielaczowe (szt.2), otuliny.
Materiał i robocizna: 5 300,00 zł + VAT8%

2. Etap instalacje wodna, c.o. podposadzkowe
Instalacja wodna wewnętrzna podposadzkowa, zespół wodomierzowy, filtry, instalacja cyrkulacyjna cwu, instalacja wodna ogrodowa, instalacja c.o. podłogowa (156 m2), rozdzielacze c.o. podłogowe z rotametrami (szt.2)
Materiał i robocizna: 12 300,00 zł + VAT8%

3. Etap pompa ciepła z buforem i zasobnikiem
Pompa ciepła powietrzna Viessmann Vitocal 100-S A 08 o mocy 8,2 kW 1 fazowa jednostka zewnętrzna i wewnętrzna z zasobnikiem c.w.u. Biawar Quattro 150 l i buforem Biawar UKV 100 l, osprzętem kotłowni, instalacją łączącą jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną z maskownicami instalacji wraz z robocizną, podłączeniem, uruchomieniem pompy i przeszkoleniem Inwestora.
Materiał i robocizna: 25 600,00 zł + VAT8%

Łączna wartość oferty: materiał i robocizna : 43 200,00 zł netto + VAT 8%
Z pdlogowka wygląda ok.
Oczywiście można taniej rozdzielając poszczególne etapy dla tańszych wykonawców i kupując tańsza pompę bo Viesseman cenowo jest z górnej półki co nie znaczy tak samo w przypadku technicznego aspektu.

Pytajnick
01-06-2018, 14:07
No tak, w sumie racja, nic nie napisałam. Proszę o wyrozumiałość, nie bardzo znam się jeszcze na rzeczy ;)
Więc tak- dom z poddaszem użytkowym, około 140 m2 po podłogach, na planie prostokąta, dach dwuspadowy z dwiema lukarnami , salon od strony poludniowo -zachodniej. Bez garazu. Kotlownia niecale 6 m2 . Okna raczej trzyszybowe. Ogrzewanie podłogowe w całym domu plus dwa grzejniki w łazienkach . Fundament tradycyjny. Będziemy budować z Ytonga 24cm, ocieplenie styropian 15 cm. Hmm co jeszcze ? OZC niestety nie mam :( Jak ogarnę jak się wstawia zdjęcia to wrzucę rzuty ;)

Hm.. przy takich parametrach budynku fachowcy polecają PC o mocy 8,2kW ? Ciekawe dlaczego, do mojego domku 3ch zapytanych zalecało mi 9kW a mam 84 mieszkalnej plus 26 garaż i nieco lepsze ocieplenie :)
Ktoś pytał jakie minusy pompy oprócz ceny? To jeden z nich - nie wiadomo któremu instalatorowi wierzyć :D

Arturo72
01-06-2018, 14:50
Hm.. przy takich parametrach budynku fachowcy polecają PC o mocy 8,2kW ? Ciekawe dlaczego, do mojego domku 3ch zapytanych zalecało mi 9kW a mam 84 mieszkalnej plus 26 garaż i nieco lepsze ocieplenie :)
Ktoś pytał jakie minusy pompy oprócz ceny? To jeden z nich - nie wiadomo któremu instalatorowi wierzyć :D
Mając obliczone OZC nie bazujemy na nikim i nie prosimy o dobór nikogo tylko konkretnie uderzamy o ofertę danej mocy.

Ileż to razy można powtarzać,że OZC to podstawa....chociażby dla własnej wiedzy jakich rachunkow spodziewać się po domu i ile dom potrzebuje mocy.
I to nie dotyczy tylko pompy ciepła ale każdego źródła ciepła czy to kotla na węgiel czy pellet czy gazowego czy elektrycznego czy kabli i mat grzewczych

Pytajnick
01-06-2018, 15:09
Mając obliczone OZC nie bazujemy na nikim i nie prosimy o dobór nikogo tylko konkretnie uderzamy o ofertę danej mocy.

Ileż to razy można powtarzać,że OZC to podstawa....chociażby dla własnej wiedzy jakich rachunkow spodziewać się po domu i ile dom potrzebuje mocy.
I to nie dotyczy tylko pompy ciepła ale każdego źródła ciepła czy to kotla na węgiel czy pellet czy gazowego czy elektrycznego czy kabli i mat grzewczych

Czy dla domu zbudowanego z BK klasy 400 wynik OZC będzie taki sam jak dla BK klasy 600? Czy różnica grubości 2cm styropianu na elewacji jest bez znaczenia? Czy ilość komór w ramach okiennych ma znaczenie?

Arturo72
01-06-2018, 15:47
Czy dla domu zbudowanego z BK klasy 400 wynik OZC będzie taki sam jak dla BK klasy 600? Czy różnica grubości 2cm styropianu na elewacji jest bez znaczenia? Czy ilość komór w ramach okiennych ma znaczenie?
Dla każdego domu nawet identycznie zbudowanego technologicznie a zbudowanego w dwóch różnych strefach klimatycznych zapotrzebowanie na ciepło jak i obciążenie cieplne będzie RÓŻNE.
Zatem dobór mocy urzadzenia grzewczego będzie inny jak też i rachunki za ogrzewanie będą inne w tych dwóch domach.
Dlatego tak ważna jest wiedza o domu i jego zapotrzebowaniu na energię.

A co.do mocy samych pomp,9kW panasa przy -15śr może mieć dalej 9kW ale inna 9kW tez panasa może mieć przy -15st ok 5kW obie 9kW przeznaczone są do dwóch różnych domów lub tego samego ale grzanego innym schematem.

Silniki fiatowskie 1'9 jtd zależnie w jakim modelu były montowane miały moc od 80 do.110KM.

Pytajnick
01-06-2018, 21:38
Dla każdego domu nawet identycznie zbudowanego technologicznie a zbudowanego w dwóch różnych strefach klimatycznych zapotrzebowanie na ciepło jak i obciążenie cieplne będzie RÓŻNE.
Zatem dobór mocy urzadzenia grzewczego będzie inny jak też i rachunki za ogrzewanie będą inne w tych dwóch domach.
Dlatego tak ważna jest wiedza o domu i jego zapotrzebowaniu na energię.

A co.do mocy samych pomp,9kW panasa przy -15śr może mieć dalej 9kW ale inna 9kW tez panasa może mieć przy -15st ok 5kW obie 9kW przeznaczone są do dwóch różnych domów lub tego samego ale grzanego innym schematem.

Silniki fiatowskie 1'9 jtd zależnie w jakim modelu były montowane miały moc od 80 do.110KM.

Ja to rozumiem i dlatego, skoro na dzień dzisiejszy nie mogę zdobyć nigdzie materiałów z jakich chcę budować, to jaki ma sens robić OZC? To nie jest tak, że sobie wymyślę jedną opcję, pójdę do sklepu i kupię to co sobie chcę. Ba...gdzie nie pojadę, to wszędzie gadka - bierz pan co przywieziemy, bo nie wiadomo, kiedy będzie. Tu, na forum ludzie piszą, że np kupują BK po 9zł/szt. a w mojej okolicy 12/szt wołają.
Ale to już nie o to chodzi, bo zapytani instalatorzy dostają te same dane budynku a wyliczają co wyliczają. Pamiętam, że zwracałem uwagę na moc grzewczą proponowanych pomp i przy A-7 W35 i jedna miała 7,3Kw druga 5,9 trzecia była taka sama jak któraś z nich. Takie coś powoduje spadek mojego zaufania do tematu pomp, bo mam uczucie, że będę królikiem doświadczalnym ;)

Arturo72
01-06-2018, 22:09
Ja to rozumiem i dlatego, skoro na dzień dzisiejszy nie mogę zdobyć nigdzie materiałów z jakich chcę budować, to jaki ma sens robić OZC? To nie jest tak, że sobie wymyślę jedną opcję, pójdę do sklepu i kupię to co sobie chcę. Ba...gdzie nie pojadę, to wszędzie gadka - bierz pan co przywieziemy, bo nie wiadomo, kiedy będzie. Tu, na forum ludzie piszą, że np kupują BK po 9zł/szt. a w mojej okolicy 12/szt wołają.
Ale to już nie o to chodzi, bo zapytani instalatorzy dostają te same dane budynku a wyliczają co wyliczają. Pamiętam, że zwracałem uwagę na moc grzewczą proponowanych pomp i przy A-7 W35 i jedna miała 7,3Kw druga 5,9 trzecia była taka sama jak któraś z nich. Takie coś powoduje spadek mojego zaufania do tematu pomp, bo mam uczucie, że będę królikiem doświadczalnym ;)
Ty nie masz iść do sklepu i kupować. To jest najgorszy błąd jaki można popełnić,stąd masz takie reakcje sprzedających.
Ty masz za zadanie kupić a najbliższy sklep czy instalator zawsze będzie najdroższy.

Mocarny
02-06-2018, 13:50
A ja popieram Eryka. Osobiście wolę grzejniki i w nowo budowanym domu i będę miał piec na eko-groszek lub pellet. Instalowanie pompy mocno bym przemyślał. A już na pewno nie opierałbym się tylko na cyferkach i ludziach dla których PC to religia... a niestety na tym forum tak super doradzających jest wielu.

nass
02-06-2018, 18:01
A ja popieram Eryka. Osobiście wolę grzejniki i w nowo budowanym domu i będę miał piec na eko-groszek lub pellet. Instalowanie pompy mocno bym przemyślał. A już na pewno nie opierałbym się tylko na cyferkach i ludziach dla których PC to religia... a niestety na tym forum tak super doradzających jest wielu.
Skoro nie na cyferkach to na czym opierać wybór? Może być jeszcze wygoda/komfort, ale to nie dotyczy węgla czy pelletu.
Potem to już tylko wiara ;p

eliks
02-06-2018, 18:12
Dlaczego wygoda i komfort nie dotyczy peletu? Kolejny inwalida który napełnianie zbiornika na pelet nazywa ciężką pracą?

Mocarny
02-06-2018, 18:47
Skoro nie na cyferkach to na czym opierać wybór? Może być jeszcze wygoda/komfort, ale to nie dotyczy węgla czy pelletu.
Potem to już tylko wiara ;p

Na wiarygodnych i różnych opiniach innych oraz porównaniach różnych domów, a nie tylko na zachwyconych i zapatrzonych ludzi na forum który nic innego nie uznają. Mam kolegę ma PC i w rachunkach szału nie ma ... A z troszkę innej beczki nawet on sam mówi że nie jest zadowolony z WM, a przynajmniej nie jest to coś czego by oczekiwał. WM ja będę zakładał, ponieważ ja tego chce i jestem do tego przekonany ze wszystkimi wadami i zaletami. Ale to podkreślam ja chcę a nie ludzie z forum ...

nass
02-06-2018, 19:11
Kolejny inwalida który napełnianie zbiornika na pelet nazywa ciężką pracą?
Chyba się trochę zapędziłeś...
Nie napisałem, że obsługa pieca jest ponad siły przeciętnego użytkownika. Pytanie tylko po co?
Z kolei Ty chyba nie twierdzisz, że czynności związane z obsługą kotła można podciągnąć pod kategorię rozwiązań komfortowych?
Lepsze od eko? Pewnie tak.
Tanie w użytkowaniu? Być może.
Ale komfortowe?

Arturo72
02-06-2018, 19:20
Dlaczego wygoda i komfort nie dotyczy peletu? Kolejny inwalida który napełnianie zbiornika na pelet nazywa ciężką pracą?

Dokładnie jak wyżej.
W jakim celu i w imię czego trzeba się do tego zmuszać ?

eliks
02-06-2018, 19:28
Wszystko zależne jest od człowieka, dla mnie dołożenie peletu raz na kilka dni jest komfortowe bo kocioł sam się czyści. Oczywiście ja nie mówię o w/w przypadku, tylko generalnie. Tu macie rację. Rozumiem że również punkt patrzenia mam inny wychowując się jeszcze przy piecach kaflowych niż np. mieszcuch z wielkiej płyty.

Arturo72
02-06-2018, 19:30
A ja popieram Eryka. Osobiście wolę grzejniki i w nowo budowanym domu i będę miał piec na eko-groszek lub pellet. Instalowanie pompy mocno bym przemyślał. A już na pewno nie opierałbym się tylko na cyferkach i ludziach dla których PC to religia
I wszystko jasne.
Jeszcze jak napiszesz,że zamiast nowoczesnym autem jeździsz wozem drabiniastym wg Twojej ideologii bycia jaskiniowcem to zrozumie...

Pompa ciepła religią ?
Nie sądzę ale sądzę,że ma to podłoże w psychice i wychowaniu bo ten,który przez całe życie dokładal do pieca myśli,że to jedyny sposób na życie a ten któremu całe życie bezobslugowo grzano i do tego grona ja się zaliczam jako miastowy,blokmen od 46 lat nie wyobraża sobie żeby na starość pogarszac sobie komfort życia i dźwigać woreczki...

To jeszcze dodam do tego że jako blokmen że w 52m2 za ogrzewanie miejskie placilem 2000zl a teraz w 118m2 za ogrzewanie płace 500zł. Fajna religia i dlatego polecam ją.


Wszystko zależne jest od człowieka, dla mnie dołożenie peletu raz na kilka dni jest komfortowe bo kocioł sam się czyści. Oczywiście ja nie mówię o w/w przypadku, tylko generalnie. Tu macie rację. Rozumiem że również punkt patrzenia mam inny wychowując się jeszcze przy piecach kaflowych niż np. mieszcuch z wielkiej płyty.
No właśnie wyżej to napisałem...

nass
02-06-2018, 19:46
Rozumiem że również punkt patrzenia mam inny wychowując się jeszcze przy piecach kaflowych niż np. mieszcuch z wielkiej płyty.
No ja też pamiętam, jak rodzice zainstalowali centralne ogrzewanie z piecem na wszystko - wystarczyło dokładać w jednym miejscu a ciepełko wszędzie. Jaki to był luksus:)

Mocarny
03-06-2018, 09:40
Arturo72 500 zł super. Twoja PC jest tak dobra, że za 2 lata to będzie Ci jeszcze pieniądze dawała. Ta Twoja religia na papierku wygląda ślicznie, ale w rzeczywistości akurat się trochę rozjeżdża.
Co do auta to dziwiłbyś się. Ciekawe jakie ty masz auto? Pewnie elektryczne ...
Ciężko Ci przyjąć do wiadomości że są inne alternatywy i każdy z nas chce coś innego.

Arturo72
04-06-2018, 21:38
Arturo72 500 zł super. Twoja PC jest tak dobra, że za 2 lata to będzie Ci jeszcze pieniądze dawała. Ta Twoja religia na papierku wygląda ślicznie, ale w rzeczywistości akurat się trochę rozjeżdża.
Co do auta to dziwiłbyś się. Ciekawe jakie ty masz auto? Pewnie elektryczne ...
Ciężko Ci przyjąć do wiadomości że są inne alternatywy i każdy z nas chce coś innego.Raczej powiedziałbym,że to dom jest tak dobry bo potrzebuje ok.5500kWh energii na ogrzewanie a pompa jak pompa,u każdego dzięki COP3 obniża energię potrzebną do ogrzewania a w moim przypadkudo poziomu ok.1700kWh i za te 1700kWh płace 500zł.
I to nie tylko na papierku ale od 5 sezonów grzewczych gdzie przedzial zużycia energii na ogrzewanie za sezon to 1200-1800kWh

Ale Ty nie masz pojęcia co to znaczy zapotrzebowanie domu na energię,OZC to plonna nasza dyskusja.

Auta również nie mam zasilanego jakimkolwiek paliwem stałym,to nie IXXw.

eryk77
06-06-2018, 11:49
ozdobny grzejnik? wybacz, ale ładniejsze rzeczy można powiesić na ścianie. Idiotyczna dyskusja. Tobie się podoba goła baba na ścianie, mi powieszony na ścianie rower. I co, będziesz się przezbywał co ładniejsze? Gust jest jak tyłek, każdy ma swój

Nie napisałem, że obsługa pieca jest ponad siły przeciętnego użytkownika. Pytanie tylko po co? Dorabiacie głupią filozofię do palenia w kotle. Po co? Po to, żeby było ciepło i po to, żeby rachunki były mniejsze. Po co robisz pranie w domu, po co sprzątasz? Część obowiązków domowych, nie wszystkie muszą być przyjemne. Nie muszę się przynajmniej martwić, że mnie rachunki zabiją za ogrzewanie. A okazuje się, że taki jeden z drugim matematyk teoretyk od copów grzeje się w dwóch taryfach albo dogrzewa potem kominkiem, tylko zapomina o tym wspomnieć. Jak żona chce zrobić pranie w nietypowych godzinach to - "kochanie teraz nie rób prania bo mamy droższą taryfę, poczekaj do wieczora".

I to nie przypadek,że wyborcami PIS jest głównie nie douczone i nie myślace społeczeństwo.Skończ to osobiste pierdo lamento bo takimi onetowymi głupotami tylko sobie wystawiasz opinie

wstawiłeś kocioł na paliwo stałe do domu 80 m2Dokładnie tak zrobiłem. Mam piec gazowy w instalacji zamkniętej i śmieciucha 8kW w otwartej. Jak przyjdzie -15 albo ruskie zakręcą kurek to sobie rzucę wiadro węgla do śmieciucha i będę spał spokojnie

Rozumiem że również punkt patrzenia mam inny wychowując się jeszcze przy piecach kaflowych niż np. mieszcuch z wielkiej płyty.I dokładnie tak. Przez połowę studiów wynajmowałem drewniany domek z piecami kaflowymi, które w każdym pomieszczeniu trzeba było rozpalić jak chciałem ciepło. I czas znalazłem na wszystko bez marudzenia. Teraz takie niemoty z lewymi rękami robiące tragedię bo do kotła trzeba dołożyć raz na tydzień. Ręce opadają

Arturo72
06-06-2018, 12:19
Przez połowę studiów wynajmowałem drewniany domek z piecami kaflowymi, które w każdym pomieszczeniu trzeba było rozpalić jak chciałem ciepło. I czas znalazłem na wszystko bez marudzenia. Teraz takie niemoty z lewymi rękami robiące tragedię bo do kotła trzeba dołożyć raz na tydzień. Ręce opadają
Ty studiowałeś ???
Chyba studiowałeś obsługę pieca bo gdybyś chodził na uczelnie wyższą po szkole średniej z fizyki wiedziałbyś,że "ogrzewanie domu" to jest uzupełnianie strat energii cieplnej jakie dom ponosi,tylko tyle i aż tyle i im mniejsze straty energii tym mniej energii musimy dostarczyć do domu.
To jest czysta FIZYKA ze szkoły średniej A gdzie tam studia...
Dom 80m2,budowany wg dzisiejszych norm energii tej potrzebuje ok.50kWh/m2/rok czyli w Twoim przypadku jakieś 4000kWh a mocy z jaką dostarczałby tą ilość energii potrzebuje przy -20st.C ok.2-3kW.
I aż PO TO musiałeś wstawiać do domu smrodzącego buhaja ileś setek % ponad potrzebną moc by za gaz na ogrzewanie nie płacić 4000kWh*0,22zł=880zł tylko biorąc mega przewymiarowany kocioł ze sprawnością ok.30% i za opał płacić 2000zł.

I taka jest właśnie filozofia bezmyślnych i niezbyt douczonych użytkowników paliw stałych stałych w nowych domach z grzejnikami ściennymi lub instalacją mieszaną.
Chyba nie muszę pisać,że stanowią większość głosujacych na partię rządzącą bo wszyscy o tym wiedzą ;)
Zatem zasadne jest pytanie PO CO ??

asolt
06-06-2018, 16:37
Chyba nie muszę pisać,że stanowią większość głosujacych na partię rządzącą bo wszyscy o tym wiedzą ;)
Zatem zasadne jest pytanie PO CO ??

Własnie ze napisz, udowodnij ze to prawda, najlepiej powołując sie na wiarygodne dane statystyczne. Co prawda jak takich danych nigdy nie widziałem, ale moze masz do nich dostęp. Uzasadnij z jakiego powodu zwolennicy opozycji a szczegolnie PO są tak dobrze wyedukowani z zakresie energooszczednosci. Moze przy okazji wypowiedz sie na temat braku rozporządzenia o obowiązku instalowania wm w nowych budynkach o całkowitym zakazie stosowania kotłow stałopalnych w nowych budynkach. Opozycja rządziła 8 lat i nie zdazyła wprowadzic tych obostrzen. Dlaczego dopiero teraz obowiązuje zakaz instalowania kotłow o nizszej klasei niz V . Pytania mozna by mnozyc, ale dasz sobie rade z nimi.

Arturo72
06-06-2018, 16:58
Własnie ze napisz, udowodnij ze to prawda, najlepiej powołując sie na wiarygodne dane statystyczne. Co prawda jak takich danych nigdy nie widziałem, ale moze masz do nich dostęp. Uzasadnij z jakiego powodu zwolennicy opozycji a szczegolnie PO są tak dobrze wyedukowani z zakresie energooszczednosci. Moze przy okazji wypowiedz sie na temat braku rozporządzenia o obowiązku instalowania wm w nowych budynkach o całkowitym zakazie stosowania kotłow stałopalnych w nowych budynkach. Opozycja rządziła 8 lat i nie zdazyła wprowadzic tych obostrzen. Dlaczego dopiero teraz obowiązuje zakaz instalowania kotłow o nizszej klasei niz V . Pytania mozna by mnozyc, ale dasz sobie rade z nimi.
Bo myślała i traktowała polskie społeczeństwo jako myślący Naród,który wraz z ostrzejszymi normami dot.energochlonnosci domów stwierdzi i policzy samoistnie,że pakowanie do tychże domów parowozów nie jest w żaden sposób oplacalne ekonomicznie.
Ale właśnie to czyli wstawianie do 80m2 buhaja na węgiel czy pellet i ostatnie wybory pokazały,że część polskiego społeczeństwa to zwykły bezmyslny ciemnogród ,który ubielbia być prowadzony przez tzw zamordyzm tak jak to było w dawnych pgr i wśród chłopów panszczyznianych.

Już w 2010r jak zaczynalem budowę węgiel w nowych domach byl nie opłacalny.

asolt
06-06-2018, 17:23
Bo myślała i traktowała polskie społeczeństwo jako myślący Naród,który wraz z ostrzejszymi normami dot.energochlonnosci domów stwierdzi i policzy samoistnie,że pakowanie do tychże domów parowozów nie jest w żaden sposób oplacalne ekonomicznie.
Ale właśnie to czyli wstawianie do 80m2 buhaja na węgiel czy pellet i ostatnie wybory pokazały,że część polskiego społeczeństwa to zwykły bezmyslny ciemnogród ,który ubielbia być prowadzony przez tzw zamordyzm tak jak to było w dawnych pgr i wśród chłopów panszczyznianych.

Już w 2010r jak zaczynalem budowę węgiel w nowych domach byl nie opłacalny.

To tylko słowa i to bez pokrycia, ilu z tych wstawiających przysłowiowego buhaja jest zwolenikami tej czy inne partii. Podaj dane statystyczne, dane potwierdzone, twoje słowa nie znaczą nic w tym względzie. Kazde twierdzenie a szczegolnie takie kontrowersyjne wymaga uzasadnienia ktore ma pokrycie w faktach. Ty takich dowodów nie masz i miał nie będziesz bo i skąd. Co do norm to przez 8 lat rządziła dzisiejsza opozycja, popierało ją wtedy wiekszosc narodu. Tamta wiekszosc postepowała jeszcze gorzej niz obecna wiekszosc w zakresie energooszczednosci.

eryk77
07-06-2018, 08:47
Dom 80m2,budowany wg dzisiejszych norm energii tej potrzebuje ok.50kWh/m2/rok czyli w Twoim przypadku jakieś 4000kWh a mocy z jaką dostarczałby tą ilość energii potrzebuje przy -20st.C ok.2-3kW.OZC wyszło mi na poziomie 6-7kW. W MOIM domu.Fizycznie istniejącym, nie teoretycznym wydumanym przez takich inteligentnych inaczej. Dolicz sobie do tego CWU i ile wyjdzie? Powtórzę - W MOIM DOMU. Więc skończ waść pieprzyć te teorie z kosmosu o 2-3kW przy -20 stopniach bo jeszcze ktoś weźmie na poważnie twoje "obliczenia" i wdepnie w kanał

p.s. Politykę mam głęboko gdzieś, mam ciekawsze zajęcia do roboty więc skieruj te polityczne gorzkie żale np do rodziny

Mocarny
07-06-2018, 09:32
Raczej powiedziałbym,że to dom jest tak dobry bo potrzebuje ok.5500kWh energii na ogrzewanie a pompa jak pompa,u każdego dzięki COP3 obniża energię potrzebną do ogrzewania a w moim przypadkudo poziomu ok.1700kWh i za te 1700kWh płace 500zł.
I to nie tylko na papierku ale od 5 sezonów grzewczych gdzie przedzial zużycia energii na ogrzewanie za sezon to 1200-1800kWh

Ale Ty nie masz pojęcia co to znaczy zapotrzebowanie domu na energię,OZC to plonna nasza dyskusja.

Auta również nie mam zasilanego jakimkolwiek paliwem stałym,to nie IXXw.

Bardzo szybko wyciągnąłeś wnioski czego to ja nie wiem ... Ciekawe na jakiej podstawie?!
Widzę że jesteś bardzo wrogo nastawiony do ludzi którzy mają inne gusta i coś innego im się podoba. Bardzo szybko oceniasz innych pewnie tak szybko jak robisz OZC.
Zrozum i uszanuj, że nie każdy jest Tobą i przestań na siłę wciskać im to całe Twoje "dobro", bo nie każdemu to odpowiada. Budowa to nie tylko OZC i cyferki to możliwości finansowe, upodobania, rodzaj domu ... można tak wymieniać długo. Ale Ty wolałeś wsadzić wsztkich do jednego worka i każdemu wciskać PC.

funky_koval
07-06-2018, 10:09
Ale Ty wolałeś wsadzić wsztkich do jednego worka i każdemu wciskać PC.
Kolego taka jego praca nic nie poradzisz. To forum już dawno się skomercializowało.

Arturo72
07-06-2018, 14:00
OZC wyszło mi na poziomie 6-7kW. W MOIM domu.Fizycznie istniejącym, nie teoretycznym wydumanym przez takich inteligentnych inaczej. Dolicz sobie do tego CWU i ile wyjdzie? Powtórzę - W MOIM DOMU. Więc skończ waść pieprzyć te teorie z kosmosu o 2-3kW przy -20 stopniach bo jeszcze ktoś weźmie na poważnie twoje "obliczenia" i wdepnie w kanał

p.s. Politykę mam głęboko gdzieś, mam ciekawsze zajęcia do roboty więc skieruj te polityczne gorzkie żale np do rodziny

Chyba bez wstawionych okien w domu 80m2 obciążenie cieplne to 6-7kW .
W budowanym 6 lat temu moim 125m2 wyszło 3,5kW...

Arturo72
07-06-2018, 14:12
Bardzo szybko wyciągnąłeś wnioski czego to ja nie wiem ... Ciekawe na jakiej podstawie?!
Widzę że jesteś bardzo wrogo nastawiony do ludzi którzy mają inne gusta i coś innego im się podoba. Bardzo szybko oceniasz innych pewnie tak szybko jak robisz OZC.
Zrozum i uszanuj, że nie każdy jest Tobą i przestań na siłę wciskać im to całe Twoje "dobro", bo nie każdemu to odpowiada. Budowa to nie tylko OZC i cyferki to możliwości finansowe, upodobania, rodzaj domu ... można tak wymieniać długo. Ale Ty wolałeś wsadzić wsztkich do jednego worka i każdemu wciskać PC.
Po pierwsze nie wciskam nikomu pompy ciepła tylko reaguje na wypisywane brednie i skłaniam do myślenia.
Po drugie:


Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)
+wodna podłogówka.
+bojler do cwu:
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektromet.com .pl%2Fnordic-2400-elektronik%2F)
lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:
http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.abatronic.pl%2 Fpompa_ciepla_z_wentylacji.html)
Całość będzie grzana prądem w II taryfie
)
Gdybym grzal tym czym chciałem wyżej potrzeby domku na energie czyli ok.5500kWh dałoby rachunek za OGRZEWANIE ok.1700zl czyli zamierzamy po trzecie.
Po trzecie pisałeś o możliwościach finansowych czyli jak widać wyżej nawet ogrzewanie prądem jest nie dość że tańsze w inwestycji niż paliwo stałe to również w eksploatacji bo mało osób wydaje mniej niż 1700zl za węgiel czy pellet.

Zatem aktualnym jest pisanie PO CO paliwa stałe w nowych domach w imię czego bo przez te prawie 10 lat pojąć tego nie mogę...
Maniakalna chęć życia w syfie i idiotycznego i bezsensownego dzwigania ?
Bo ogrzewanie paliwami stalymi od X lat jest najdroższe w inwestycji i drogie w eksploatacji.t

kulibob
07-06-2018, 14:38
Arturek gada jak potłuczony jego sposób wypowiedzi jest wkur... ale ma racje ja upierałem się przy ekogrochu nie słuchałem go teraz bym zrobił inaczej. Z ciepło właściwe.pl po założeniu rekuperatora wychodzi mi 4,5kW i mniej więcej to prawda w styczniu-lutym kocioł na CO i CWU pracował ze średnią mocą ok 2kW.

Mocarny
07-06-2018, 19:21
Widzę że ciśniesz ostro. Ponoć kłamstwo powtarzane 100 razy staje się prawdą.
Tylko te całe wyliczenia po zderzeniu z rzeczywistością jakoś kiepsko wychodzą.
Kolega wybudował dom 200 m2 i również zainstalował pompę powietrze-woda. Jeszcze posiada kominek z rozprowadzenie ciepła oraz rekuperację. Dom bardzo dobrze docieplony. Tylko coś rachunki jakoś wysokie, ponieważ średnio 650 zł/miesiąc za prąd tylko na PC (licząc 6 miesięcy grzania) to troszkę dużo biorąc pod uwagę że jeszcze palił w kominku. Jego kolega również ma podobnie metrażowy dom tylko pompę gruntową i płaci jeszcze więcej za rachunki a dom wybudowany nie dalej jak 3 lata temu. Pewnie różnicę robi kominek.
I dla mnie są to FAKTY rzeczywistego przykładu, które jakoś nie przemawiają za takim rodzajem ogrzewania. Dlatego każdemu kto rozmyśla nad PC doradzam dobre zastanowienie się i zobaczenie przykładów "na żywo" a nie na kartce.

Ciekawe czy na forum są jeszcze inni tak bardzo zadowoleni ze swojej instalacji PC.

kulibob
07-06-2018, 19:36
To jest mój sterownik. https://esterownik.pl/device/14094 . Wejdź w statystyki wybierz jakiś dzień czy zakres daty.
Dom z poddaszem użytkowym 150m2 powierzchni grzewczej. Ocieplenie ściana 20cm biały, podłoga 12cm biały/grafit dach 28 wełna + stryszek nieużytkowy 18cm.Rekuperator i GWC. To nie są jakieś wybitne parametry domu porostu Warunki techniczne 2021 z małym hakiem.

W takim domu grzejąc prądem CO i CWU powinieneś zmieścić się w około 2200zł rocznie. A gdzie tu pompa do tego.

Arturo72
07-06-2018, 19:41
Widzę że ciśniesz ostro. Ponoć kłamstwo powtarzane 100 razy staje się prawdą.
Tylko te całe wyliczenia po zderzeniu z rzeczywistością jakoś kiepsko wychodzą.
Kolega wybudował dom 200 m2 i również zainstalował pompę powietrze-woda. Jeszcze posiada kominek z rozprowadzenie ciepła oraz rekuperację. Dom bardzo dobrze docieplony. Tylko coś rachunki jakoś wysokie, ponieważ średnio 650 zł/miesiąc za prąd tylko na PC (licząc 6 miesięcy grzania) to troszkę dużo biorąc pod uwagę że jeszcze palił w kominku. Jego kolega również ma podobnie metrażowy dom tylko pompę gruntową i płaci jeszcze więcej za rachunki a dom wybudowany nie dalej jak 3 lata temu. Pewnie różnicę robi kominek.
I dla mnie są to FAKTY rzeczywistego przykładu, które jakoś nie przemawiają za takim rodzajem ogrzewania. Dlatego każdemu kto rozmyśla nad PC doradzam dobre zastanowienie się i zobaczenie przykładów "na żywo" a nie na kartce.

Ciekawe czy na forum są jeszcze inni tak bardzo zadowoleni ze swojej instalacji PC.
Tja....
Sprzed chwili od marca 2013r,c.o+cwu:
414500

Arturo72
07-06-2018, 19:45
Czy są inni zadowoleni z pompy ciepła ?
Nie sądzę :D
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7659841&viewfull=1#post7659841

Bepo
07-06-2018, 19:51
Fascynuje mnie ta polityczna dyskusja przy zwykłym pytaniu skierowanym DO UŻYTKOWNIKÓW pomp ciepła :D

A wydaje mi się, że przy podanych danych przez forumowiczkę jest ważne jeszcze, że ma MAŁĄ kotłownię i zaplanowaną podłogówkę. A przy małej kotłowni nie dość, że piec na paliwo stałe się raczej nie zmieści(nie mówiąc już o składowaniu brudnego opału), to dodatkowo dochodzi kwestia schłodzenia wody z pieca do temperatury, którą może przyjąć podłogówka. I nagle okaże się, że inwestycja w piec na paliwo stałe nie jest wcale tak opłacalna, bo trzeba do niego jeszcze wiele innych instalacji lub rezygnacji z zaplanowanego układu wnętrz, bo zastawiony meblami grzejnik nie daje tyle ciepła, co powinien.

Co do grzejników na ścianach- mi się nie podobają, ale to kwestia gustu. Mój szwagier boi się, że mu "rury" od podłogówki pękną i będzie mu się lała woda w podłogę, więc chciał grzejniki... zapomniał, że rury do nich ma ukryte w ścianach. ;) :P

Tak serio- dziwi mnie naskakiwanie na osoby, które mówią, ile ich kosztuje ogrzewanie pompą ciepła. Widziałam wiele opinii użytkowników i wiele obliczeń, zanim sama zdecydowałam się na pompę. Wszystkie były zgodne- to najtańsza forma ogrzewania. Oczywiście na początku trzeba ponieść większy koszt inwestycji, ale to nie jest wymysł. Pompy ciepła to nie magiczna, nowa technologia/ To działa od kilkudziesięciu lat na zgniłym Zachodzie. Trochę luzu. To, że Wy nie zainwestowalibyście w taką technologię nie znaczy, że jest zła. Ja nigdy nie kupię auta w dieslu, ale nie krytykuję przyjaciół, którzy diesla mają. ;)

asolt
07-06-2018, 20:59
Dom z poddaszem użytkowym 150m2 powierzchni grzewczej. Ocieplenie ściana 20cm biały, podłoga 12cm biały/grafit dach 28 wełna + stryszek nieużytkowy 18cm.Rekuperator i GWC. To nie są jakieś wybitne parametry domu porostu Warunki techniczne 2021 z małym hakiem.


Te parametry nie spełnią WT2017, pewnie tez i WT2014, a co dopiero mówic o WT2021.
Niektórzy to mają fantazję

Bertha
07-06-2018, 21:36
.....dach 28 wełna ....

Jaka wełna? Z lamy, wielbłąda czy z barana polskiego nizinnego? Lambda 045 czy 032?

kulibob
08-06-2018, 05:10
Te parametry nie spełnią WT2017, pewnie tez i WT2014, a co dopiero mówic o WT2021.
Niektórzy to mają fantazję

A co Ci nie pasuje EP :lol2: Wszystkie przegrody mieszczą się w normie.


.....dach 28 wełna ....

Jaka wełna? Z lamy, wielbłąda czy z barana polskiego nizinnego? Lambda 045 czy 032?

18- 0,039
10-0,035

asolt
08-06-2018, 15:34
A co Ci nie pasuje EP :lol2: Wszystkie przegrody mieszczą się w normie.



Ano nie pasuje, aby budynek spełniał wymagania WT muszą byc zachowane 2 warunki jednoczesnie czyli izolacyjnosc przegród oraz Ep. Twój dom nie spełnia Ep wg WT2017 a dopiero WT2021. Ostatnio wykonywałem charakterystykę energetyczną dla domu liepj ocieplonego i grzanego PC. Ep wyniosło nieco ponizej 95 kWh/m2*a. Jestem pewny ze nawet dla WT2014 nie masz spełnionych wymagań. Oczywiscie kazdy moze sobie pisac co mu zywnie podoba, bajkopisartwo na forum jest powszechne, z rzeczywistoscią nie ma jednak nic wspolnego. Poprawia jedynie samopoczucie własciciela.

Pytajnick
08-06-2018, 15:41
Ano nie pasuje, aby budynek spełniał wymagania WT muszą byc zachowane 2 warunki jednoczesnie czyli izolacyjnosc przegród oraz Ep. Twój dom nie spełnia Ep wg WT2017 a dopiero WT2021. Ostatnio wykonywałem charakterystykę energetyczną dla domu liepj ocieplonego i grzanego PC. Ep wyniosło nieco ponizej 95 kWh/m2*a. Jestem pewny ze nawet dla WT2014 nie masz spełnionych wymagań. Oczywiscie kazdy moze sobie pisac co mu zywnie podoba, bajkopisartwo na forum jest powszechne, z rzeczywistoscią nie ma jednak nic wspolnego. Poprawia jedynie samopoczucie własciciela.

Qrka, ja się nie znam ale, jak patrzeć tylko na centymetry , to mój domek ma ich mniej tu i tam a ponoć spełnia WT2017...chyba że mnie sprzedający projekt oszukali :o
ściana 24+17cm styro grafit , podłoga ledwie 10cm a na sufit 20cm wełny.

kulibob
08-06-2018, 15:46
EP (ekopierdoła) niem ma wpływu na koszt eksploracji domu, izolacyjność przegród już tak ate mieszczą się W WT21.
Oboje wiemy żę Ep jest potrzebne i tyle warte co świni siodło :) założę peleciaka koszt wzrośnie EP się poprawi gdzie tu logika??

asolt
08-06-2018, 16:12
Qrka, ja się nie znam ale, jak patrzeć tylko na centymetry , to mój domek ma ich mniej tu i tam a ponoć spełnia WT2017...chyba że mnie sprzedający projekt oszukali :o
ściana 24+17cm styro grafit , podłoga ledwie 10cm a na sufit 20cm wełny.

Jezeli chodzi o charakterystykę energetyczną to na pewno oszukali, to powszechna praktyka architektów. Architekt wpisze kazdą bzdure byle tylko inwestor otrzymał PNB, jego nie interesuje jakie są rzeczywiste parametry energetyczne budynku który projektuje/adaptuje. W wielu przypadkach nie wie nawet jak sie to liczy. Ot jest przepis i trzeba stosowac, i tak w urzędzie nikt nie zweryfikuje tych obliczeń.

asolt
08-06-2018, 16:16
EP (ekopierdoła) niem ma wpływu na koszt eksploracji domu, izolacyjność przegród już tak ate mieszczą się W WT21.
Oboje wiemy żę Ep jest potrzebne i tyle warte co świni siodło :) założę peleciaka koszt wzrośnie EP się poprawi gdzie tu logika??

Logiki nie było ni nie ma jej obecnie, niemniej poki Ep jest wymagane to chwalenie sie spełnieniem WT2021 poprawia jedynie sampoczucie własciciela i noc wiecej.

kulibob
08-06-2018, 16:36
Jeśli to ma to dla Ciebie znaczenie to moje przegrody spełniają WT 2021 i jak dla mnie pod tym kątem zmieniałem ocieplenie a Ep można wytrzeć tyłek bo kasy to nie daje.

asolt
08-06-2018, 17:19
Jeśli to ma to dla Ciebie znaczenie to moje przegrody spełniają WT 2021 i jak dla mnie pod tym kątem zmieniałem ocieplenie a Ep można wytrzeć tyłek bo kasy to nie daje.

Kto mówi o kasie z Ep, Twoje zdanie na temat Ep mnie nie interesuje, tak samo jak przegrody. Po swojemu interpertujesz wymagania WT i to wszystko. Równie dobrze mozesz napisac ze ten naddatek wystarczy do nastepnych wymagan po WT2021. To wolne forum kazdy moze wypisywac rozne głupoty.

kulibob
09-06-2018, 05:37
O kasie z Ep ja mówię. Możesz uważać co chcesz celowałem w Wt2021 i to zrobiłem Ep pomijałem od samego początku bo nic z niego nie wynika czyli nie obniża kosztów eksploatacji.

funky_koval
09-06-2018, 08:33
Kto mówi o kasie z Ep, Twoje zdanie na temat Ep mnie nie interesuje, tak samo jak przegrody. Po swojemu interpertujesz wymagania WT i to wszystko. Równie dobrze mozesz napisac ze ten naddatek wystarczy do nastepnych wymagan po WT2021. To wolne forum kazdy moze wypisywac rozne głupoty.

No właśnie tak jak ty w audytach OZC. One są nic nie warte bez zbadania gotowego budynku pod kątem szczelności i błędów wykonawczych. Taki audyt to zwykłe myślenie życzeniowe a potem płacz i lament na forum że pompa niedogrzewa.

Arturo72
09-06-2018, 21:49
No właśnie tak jak ty w audytach OZC. One są nic nie warte bez zbadania gotowego budynku pod kątem szczelności i błędów wykonawczych. Taki audyt to zwykłe myślenie życzeniowe a potem płacz i lament na forum że pompa niedogrzewa.
Poka wypowiedzi na forum że pompa nie domaga.
A domy za kilkaset tys.zl budują ludzie niezbyt sprawni umysłowo,że olewaja błędy ?

asolt
10-06-2018, 12:54
No właśnie tak jak ty w audytach OZC. One są nic nie warte bez zbadania gotowego budynku pod kątem szczelności i błędów wykonawczych. Taki audyt to zwykłe myślenie życzeniowe a potem płacz i lament na forum że pompa niedogrzewa.

Zechciej podac listę tych którzy mają zle dobraną PC i im nie dogrzewa ze powodu błednie wykonanego przeze mnie OZC. Pokaz tych którzy płaczą i lamentują z mojego powodu. Podaj metodologie wykonywania ozc dla budynków projektowanych i sposób wykonania testu szczelnosci, pytałem o to nieraz TB i nie potrafił odpowiedziec. Pokaz punkt w metodologii obliczen ozc nakazujacy wykonanie testu szczelnosci. Powiedz jak bezinwazyjnie sprawdzic ukryte błedy wykonawcze i pokaz sposób wykonania badan
tych błedów. Zapewne tego nie wiesz bo i skąd laik ma to wiedziec ze zmiana n50=4,0 (normowo budynek szczelny) do n50=0,6 (normowo budynek pasywny) to spadek tylko o 10-12% calkowitego zapotrzebowania na ciepło.Zapewne nie wiesz bo i skad ze normowa wymiana powietrza jest duzo wyzsza niz rzeczywista. Ot kolejny głos laika ktory nie zna metodologii obliczen, nie zna wielkosci błedów tych obliczeń, ale za to zabiera głos w sprawie o której nie ma zbyt wiele wiedzy.

asolt
10-06-2018, 12:58
O kasie z Ep ja mówię. Możesz uważać co chcesz celowałem w Wt2021 i to zrobiłem Ep pomijałem od samego początku bo nic z niego nie wynika czyli nie obniża kosztów eksploatacji.

No cóz kazdy selktywnie wybiera sobie przepisy, wg Twoich ustalen Ep nie jest wazne do uznania wymagan WT, szkoda tylko ze inni nie mogą skorzystac z tego ułatwienia i ich przyszły dom musi jednak spełniac Ep. Moze zgłosisz taką poprawkę do rozporządzenia i ułatwisz zycie tysiącom inwestorów.

funky_koval
10-06-2018, 15:36
Ja na forum nie muszę szukać, wystarczy ulica na której mieszkam. A kolega to strasznie zapatrzony w siebie musi być jeżeli myśli że tylko on zajmuje się obliczeniami.

Arturo72
10-06-2018, 16:29
Ja na forum nie muszę szukać, wystarczy ulica na której mieszkam. A kolega to strasznie zapatrzony w siebie musi być jeżeli myśli że tylko on zajmuje się obliczeniami.

To.pozdrów tych sąsiadów i powiedz ode mnie że są "kołki" skoro nie wiedzą co zbudowali wywalajac nie swiadomie kilkaset tys.zl

kulibob
10-06-2018, 17:54
No cóz kazdy selktywnie wybiera sobie przepisy, wg Twoich ustalen Ep nie jest wazne do uznania wymagan WT, szkoda tylko ze inni nie mogą skorzystac z tego ułatwienia i ich przyszły dom musi jednak spełniac Ep. Moze zgłosisz taką poprawkę do rozporządzenia i ułatwisz zycie tysiącom inwestorów.

Muszą spełniać?? a kreatywny architekt ?Chce kasę to i Ep będzie dobre.
Powiedz mi jak EP przekłada się na oszczędności czy to tylko EkoPierdoła.

funky_koval
10-06-2018, 18:27
To.pozdrów tych sąsiadów i powiedz ode mnie że są "kołki" skoro nie wiedzą co zbudowali wywalajac nie swiadomie kilkaset tys.zl

Już przekazałem ale nie powtórzę co miałem odpowiedzieć, nie wypada. I budował deweloper który zapłacił po wyroku tyle ile ty płacisz za ogrzewanie przez 40lat. W sumie to nie wiem kto jest kółkiem?

asolt
10-06-2018, 19:17
Ja na forum nie muszę szukać, wystarczy ulica na której mieszkam. A kolega to strasznie zapatrzony w siebie musi być jeżeli myśli że tylko on zajmuje się obliczeniami.

Nie jestem zapatrzony w siebie, ale to Ty zarzuciłes mi błedy w obliczeniach, dlatego powtórnie prosze o podanie przykładów tych płaczących i lamentujących z mojego powodu.
A faktycznie moją winą jest scisłe trzymanie sie metodologii i rozporządzen dotyczących obliczen ozc. Skoro są błedy i to i powinni byc poszkodowani, na tym forum tez. Nielogicznym by było aby były błedy a brak było tych ktorzy ucierpieli z powodu tych błedów. Skoro ofiary błednych obliczen z twojej ulicy to klienci dewelopera to dlaczego wrzucarz mnie do tego samego worka razem z tym deweloperem a raczej z jego projektantami?. Czy uwazasz ze wszyscy liczą źle i niedokladnie? Czy masz jakiekolwiek dowody i przykłady moich błednych obliczeń? Pytania mozna by mnozyc, łatwo jest oskarzac nie mając zadnych dowodów, nie mając zadnego pojecia o meritum sprawy.

asolt
10-06-2018, 19:30
Muszą spełniać?? a kreatywny architekt ?Chce kasę to i Ep będzie dobre.
Powiedz mi jak EP przekłada się na oszczędności czy to tylko EkoPierdoła.

Literalnie nie spełna twoj dom WT2017 i cokowielk bys nie stwierdził to i tak to nie ma znaczenia. Nie jest wazne czy Ep sie przekłada na oszczednosci czy tez nie, wazne jest nie spełnia bo jest wieksze od wartosci granicznej.
Ta dyskusja nie jest o zasadnosci stosowania Ep tylko zwykłym jego porównaniu z wartoscia wynikającą z wymagan WT. Ja wiem ze usiłułujesz skierowac dyskusję na tor zwiazany z celowoscią stosowania i wynikających konsekwencji prawnych zwiazanych z Ep. Nie o tym ta dyskusja, jezeli tego nie zozumiesz to szkoda mojego pisania.
Co do mojego zdania na na temat Ep to moze załoz inny wątek i tam przenies swoje uwagi i spostrzenia. Co do twojego pytania to uwazam ze najwazniejszym dla inwestora jest zapotrzebowanie na ciepło Qh,nd [kWh] oraz projektowe obciązenie cieplne fihl [w]. Wbrew pozorom nie jest to Eu czyli tzw. współcznynik energii uzytkowej, dlaczego? to temat na inny wątek.

funky_koval
10-06-2018, 19:40
Nie jestem zapatrzony w siebie, ale to Ty zarzuciłes mi błedy w obliczeniach, dlatego powtórnie prosze o podanie przykładów tych płaczących i lamentujących z mojego powodu.
A faktycznie moją winą jest scisłe trzymanie sie metodologii i rozporządzen dotyczących obliczen ozc. Skoro są błedy i to i powinni byc poszkodowani, na tym forum tez. Nielogicznym by było aby były błedy a brak było tych ktorzy ucierpieli z powodu tych błedów. Skoro ofiary błednych obliczen z twojej ulicy to klienci dewelopera to dlaczego wrzucarz mnie do tego samego worka razem z tym deweloperem a raczej z jego projektantami?. Czy uwazasz ze wszyscy liczą źle i niedokladnie? Czy masz jakiekolwiek dowody i przykłady moich błednych obliczeń? Pytania mozna by mnozyc, łatwo jest oskarzac nie mając zadnych dowodów, nie mając zadnego pojecia o meritum sprawy.

Nie mam.

kulibob
11-06-2018, 07:03
Raczej dyskusja jest o tym czy ocielenie mieści się w WWt2021 ani o Ep co nie mówi niczego. Zresztą dyskusja jest bez sensu. Ja o tym co wpływa na koszty eksploatacji(i tu celem było WT2021) Ty o Ep narzuconym przez UE lub jakiegoś ministra co niema na to wpływu.

Tinka_93
12-06-2018, 21:19
Założyłam wątek, żeby pomógł mi w podjęciu decyzji, a zrobiła się gownoburza i nieprzyjemna dyskusja. Każdy ma swoje zdanie i doświadczenia, ale wyzwanie się od "inwalidów " , dyskusje polityczne, ocenianie (przeważnie negatywne) innych użytkowników - to nie jest fajne. Nie czyta się tego dobrze. Aż strach zadać kolejne pytanie :p
Ale to ważne, ponieważ stoję przed kolejnym wyborem.
Chodzi o wentylację mechaniczną z rekuperacją (o zgrozo jakże związane z pompą ciepła :p) . Architekt doradza , żeby zrobić, bo to niby fajna sprawa, ale zapewne i kosztowna. Ciekawa jetestem czy to działa? Jak to się montuje? Jaka cena montażu? Ma ktoś takie cudo ? ;)

Arturo72
12-06-2018, 21:23
Chodzi o wentylację mechaniczną z rekuperacją (o zgrozo jakże związane z pompą ciepła :p)WM z reku w żaden sposób nie jest związane z pompą ciepła,to zwykła wentylacja,która dotyczy każdego domu niezależnie czym będzie ogrzewany.
Architekt doradza , żeby zrobić, bo to niby fajna sprawa, ale zapewne i kosztowna. Ciekawa jetestem czy to działa? Jak to się montuje? Jaka cena montażu? Ma ktoś takie cudo ? ;)Jest to jedyny sposób na poprawną wentylację w nowych,dobrze zaizolowanych domach i tyle powinno wystarczyć.Koszt ?Zależnie od tego czy ktoś ma dwie lewe ręce czy jak natura dała po jednej z każdej strony czyli od 2 do 20tys.zł...W moim przypadku koszt to 5,5tys.zł z reku w cenie 4tys.zł.
-rekuperator ok.4000zł-kanały termoflex fi 125mm 80mb-1000zł-kanały termoflex fi 150mm 20mb-220zł-2*skrzynki 125-5*125-150zł-2*trójnik Y 3*125-40zł-2*trójnik 45 125/100-60zł-przepustnica GWC 150-120zł-2*redukcja 150/125-36zł-cybanty-80zł-taśma-40zł-robocizna-0złSuma za WM z reku=5746złDo tego trzeba doliczyć jeszcze 13szt anemostatów i kratkę czerpni i wyrzutni.Oczywiście jest to ekonomiczna wersja WM z reku ale sam reku jest z "wodotryskami" :)Tu bardziej czytelnie:https://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=5597487&viewfull=1#post5597487

Arturo72
12-06-2018, 22:28
A tak to wyglądało z punktu widzenia osoby mającej dwie różne ręce tam gdzie powinny być ;)

Tinka_93
13-06-2018, 05:35
Dzięki Arturo72 za odpowiedź :)
Jeśli chodzi o związek z pompą to podobno powietrze, które przepuszcza rekuperator jest ogrzewane, no i niby pompa nie zużywa tyle prądu.

kulibob
13-06-2018, 05:54
Rekuperator fajna sprawa. Płacąc panom z rekuperatory.pl zapłacisz pewnie z 30k :) Najlepiej zrobić samemu. w okolicy 6-9k powinno się zamknąć.
Chyba że chcesz rekuperator do lotu na Marsa to tyle zapłacisz za same urządzenie.

Arturo72
13-06-2018, 07:11
Dzięki Arturo72 za odpowiedź :) Jeśli chodzi o związek z pompą to podobno powietrze, które przepuszcza rekuperator jest ogrzewane, no i niby pompa nie zużywa tyle prądu.Spoko ;) Jest to po części prawda bo reku odzyskuje ciepło wywiewane z domu ale po pierwsze nie jest tego aż tyle po drugie dotyczy to każdego ogrzewania bo będzie potrzeba mniej gazu,mniej węgla,mniej pelletu a po trzecie to jest tylko dodatek do poprawnej i komfortowej wentylacji bo grawitacyjna wentylacja słabo sprawdza się w nowych domach a po czwarte odzysk ciepła akurat przy pompie ciepła ma małe znaczenie ze względu na niski koszt jednostki energii czyli kWh.Bardziej zasadny odzysk ciepła jest przy gazie czy prądzie lub pellecie i węglu .

Tinka_93
13-06-2018, 09:27
Postaramy się zrobić sami , może uda się zaoszczędzić, bo budżet napięty :p
Informacja poszła do architekta, niech kończy projekt i składam o PNB , bo ekipa juz na sierpień zamówiona , trzeba się uwijac ;)

Arturo72
13-06-2018, 14:19
Postaramy się zrobić sami , może uda się zaoszczędzić, bo budżet napięty :p Informacja poszła do architekta, niech kończy projekt i składam o PNB , bo ekipa juz na sierpień zamówiona , trzeba się uwijac ;)Żadna filozofia,dacie radę a przy kanałach PE to bajka.Mi rozkładanie kanałów zajęło dwie soboty i sam to robiłem.Projekt również sam zrobilem na podstawie forum ale profi projekt to koszt ok.200zl

Tinka_93
13-06-2018, 18:17
Żadna filozofia,dacie radę a przy kanałach PE to bajka.Mi rozkładanie kanałów zajęło dwie soboty i sam to robiłem.Projekt również sam zrobilem na podstawie forum ale profi projekt to koszt ok.200zl

Wrazie czego uderzę po poradę ;) ale to pewnie dopiero w przyszłym roku :)