PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kociołek redy czy coś innego ?



słupski
16-05-2018, 07:11
Witam
Proszę o poradę posiadam domek 50m2dół +50 m2góra +dołączony garaż (podłoga grafit 10cm, dach pianka pur 20 cm fasada 20cm styropian ,okna 3 szybowe .Na parterze podłogówka plus garaż 2 grzejniki + łazienka wiszące piętro podłogówka plus grzejniki (nie wiedziałem co się bardziej sprawdzi ) Instalator polecił mi Kocioł red slim 15 kw gdyż kotłownia jest wąska oraz zbiornik na cwu 140 litrów tylko wiszący wejdzie, znalazłem tez 200L wiszący nie wiem który praktyczniejszy do tych kotłów . Latem kocioł będzie zasilał ciepła wodę (2 dorosłych 1 dziecko)
Proszę o poradę czy ten piec będzie dobry czy cos innego wybrać? zbiornik na wodę lepszy będzie 140 czy 200l ?
Posiadam w domu cyrkulacje czy ja podłączać ?nie będzie wychładzała wody ?

Kroitz
16-05-2018, 08:26
Witam
Proszę o poradę posiadam domek 50m2dół +50 m2góra +dołączony garaż (podłoga grafit 10cm, dach pianka pur 20 cm fasada 20cm styropian ,okna 3 szybowe .Na parterze podłogówka plus garaż 2 grzejniki + łazienka wiszące piętro podłogówka plus grzejniki (nie wiedziałem co się bardziej sprawdzi ) Instalator polecił mi Kocioł red slim 15 kw gdyż kotłownia jest wąska oraz zbiornik na cwu 140 litrów tylko wiszący wejdzie, znalazłem tez 200L wiszący nie wiem który praktyczniejszy do tych kotłów . Latem kocioł będzie zasilał ciepła wodę (2 dorosłych 1 dziecko)
Proszę o poradę czy ten piec będzie dobry czy cos innego wybrać? zbiornik na wodę lepszy będzie 140 czy 200l ?
Posiadam w domu cyrkulacje czy ja podłączać ?nie będzie wychładzała wody ?

Witaj

Jakie wymiary ma kotłownia? Jeżeli zmieścisz to lepiej wrzucic Red Compacta który ma 60 x 60 cm.

Pello
16-05-2018, 09:33
Kotły RED to dobre kotły, czy Compact czy Slim każdy będzie na pewno dobry. Moim zdaniem na 3 osoby zasobnik wiszący 140 litrowy zdecydowanie wystarczy. U mnie przy 4 osobach ( w tym trzech kobitkach :confused:) przy tym samym 140 litowym zasobniku problem braku ciepłej wody był tylko wtedy, gdy jedna po drugiej chciała napełnić wannę. Tylko w tym wypadku trzeba było trochę poczekać.
Pzdr

eliks
16-05-2018, 16:03
Ew. Edilkamin Termika 12KW, masz troszke taniej kocioł tej samej klasy, również Włoch. Wymiary 80x80, nie ma problemu z serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym a 12KW spokojnie Ci to obskoczy.

timon120777
17-05-2018, 16:29
przy takiej powierzchni i izolacji potrzeby domu będą na poziomie maks 6KW przy -20stC co oznacza średnie potrzeby na poziomie 3KW
kupowanie kotła o mocy 15KW z mocą minimalną palnika wyższą niż średnie potrzeby domu to rozrzutność i bezsensowna inwestycja
mas podłogówkę więc pakuj tam pompę powietrze woda i zapomnij o pomieszczeniu jakim jest kotłownia. Rozwiązania oparte na spalaniu paliw stałych są przy tak małych potrzebach domu głupotą. koszty nawet przy gazie nie będą zbyt wysokie a komfort i bezobsługowość to dodatkowe zalety.
nie dla paliwa stałego w tak niewiele potrzebującym energii domku

eliks
17-05-2018, 19:14
Przy jego domku też nie pchal bym się w paliwo stałe, ale również na pewno nie w pompę, z różnych powodów, wolał bym kable. Pytanie jednak było jaki kocioł i zbiornik do CWU, więc koledzy zareagowali odpowiadając na pytanie. Łazenie po tematach i naklanianie każdego na PC twierdząc że pellet jest be w niczym nie pomaga. Można skończyć jak wieczny banita Arturo.

timon120777
17-05-2018, 20:42
a kto mówi że pellet jest Be??? i dlaczego nie pompa skoro ma instalację niskotemperaturową i w połączeniu z pompą będzie miał koszt niższy niż przy kablach. z nich nie uzyska średniej sprawności 250% a z pompy owszem

eliks
17-05-2018, 23:15
Na 250% owszem, ale chyba nie w 4 i 5 strefie w domku owiewanym z każdej strony, albo z sąsiadami skarżącymi się na dźwięk wydawany przez pompę. Ja np. mam sąsiadkę (pani z PiSu) której przeszkadza dźwięk siłowników bramy a poprzedni właściciel przegrał z nią sprawę w sądzie, jak się okazało, jego pies nie ma prawa szczekac...
Śledzę dziennik Kaizena i uważam że kable to genialne rozwiązanie dla małego, dobrze ocieplonego domu. Koszty prądu w porównaniu PC są troszkę większe, ale sam koszt PC dużo większy.

timon120777
18-05-2018, 09:57
troszkę?? ile to jest troszkę ?
jak uzyska z pompy 200% to i tak to jest koszt dwukrotnie niższy niż kabli a do tego on już ma instalację więc gdzie ma sobie te kable "wsadzić"

eliks
18-05-2018, 13:06
Czytaj trochę ze zrozumieniem. O kablach pisałem ogólnie, tak jak ty o pompie, w tym konkretnym przypadku zaproponowałem model kotła pelletowego. Jeśli uważasz że Cop3 oznacza że PC jest 3 razy tańsza od kabli to żyjesz w innym świecie.

timon120777
18-05-2018, 19:56
eliks
pisałem o kosztach ogrzewania a nie wykonania samego modelu grzania
kable wyjdą taniej niż zakup pompy i wykonanie instalacji to raczej nie podlega dyskusji. to jednak połowa sukcesu bo zostaje użytkowanie i tu sa różnice
jeśli jednak planujesz od początku grzać kablami i pod to wykonasz dom od początku do końca to będzie to tani i komfortowy sposób na ciepły tyłek zimą.
tu jednak rozmawiamy o konkretnym przypadku i do niego się odnoszę. ma instalację więc proponuję PC zamiast pelletu bo taniej wyjdzie.
kotły pelletowe tanie nie sa a do tego trzeba jednak nadal sypac i wybierać oraz czyścić. paliwo po 1000PLN za tonę przy dupnej kaloryczności więc moim zdaniem nietrafione.
masz prawo jednak mieć swoje i szanuję to

eliks
18-05-2018, 20:14
Rozumiem, do momentu pelletu się z Tobą zgadzam. Trochę niepotrzebnie demonizujesz kotły. Takie włoskie konstrukcje można kupić w dobrej cenie, wybierasz popiół 2-3 razy bo mają prasę, turbulatory jak i palnik czyszczą się automatycznie, kocioł odpala w półtorej minuty a dobry pelet można kupić u mnie za 650zł. Na prawdę gdybym miał kupować pelet za 1000zł, w życiu nie kupił bym kotła na pellet.

karoka65
20-05-2018, 09:49
Eliks, z tego co czytałem Twój kocioł to stoi jeszcze na palecie a pierwsza zima dopiero przed Tobą zatem pianie o bezobsługowości kotła na paliwo stałe jest na razie na etapie tego co napisali Ci w folderach reklamowych :)
Z rzeczywistością przyjdzie Cie się dopiero zderzyć :)

eliks
20-05-2018, 15:23
Nie czytam folderów reklamowych ale rozmawiam i słucham mądrych ludzi, w szczególności takich którzy już taki kocioł mają, a za miedzą już mam kolegę który 2 sezony na przewymiarowanym pelleciaku pojechał w podobnie ocieplonym domu, więc jakiś tam pogląd na sprawę już mam. Oczywiście nie omieszkam się z wami podzielić wrażeniami w trakcie sezonu, będą zdjęcia, filmy, pełna relacja :-)

słupski
21-05-2018, 15:04
Witam
I teraz mam dylemacik co to kupić redy compacty wycofują, wchodzi nowa linia pewnie jeszcze większe żarłacze. A ktoś użytkuje red 15 selecta ? pompa to trochę duży koszt z tego co słyszałem .Może jakieś pomysły ?

słupski
21-05-2018, 16:21
Witam
I teraz mam dylemacik co to kupić redy compacty wycofują, wchodzi nowa linia pewnie jeszcze większe żarłacze. A ktoś użytkuje red 15 selecta ? pompa to trochę duży koszt z tego co słyszałem .Może jakieś pomysły ? A jak to jest na jednej stronie podają że selecta ma minimalnie 6,8 a na drugiej 4,2 moc minimalna??.

Kroitz
21-05-2018, 19:25
A jak to jest na jednej stronie podają że selecta ma minimalnie 6,8 a na drugiej 4,2 moc minimalna??.


Twój problem sam się rozwiązał Red Compact 18 nie ma już w sprzedaży. Włosi wygasili produkt zastępując go Selectą i z tego co wiem sprzedały się właśnie ostatnie sztuki.

eliks
21-05-2018, 19:29
@słupski - Selecta 15 ma 4,2kW

A jak chcesz lepszy pomysł to tak jak ci pisałem, zobacz TO (http://sanitsystem.pl/id,2084/prod,kociol-edilkamin-termika-12-kw+montaz)

Moduluje niżesz niż RED a jakościowo to ta sama półka, z tym że ten kocioł jeszcze łatwiej się czyści. Przy turbulatorach potrząśniesz tylko jedną dźwignią i dziękuję. A jak masz trochę więcej kasiory to najlepszą opcją jest jednak Laguna P. (http://sanitsystem.pl/id,2072/prod,kociol-na-pellet-edilkamin-laguna-p-12-+-montaz)

Zauważ że te kotły są już z układami pompowymi w komplecie, gdzie w sklepach krzyczą za to nawet 1300 netto dodatkowo. A TUTAJ (https://imgur.com/a/sIbDm) zobacz jak wygląda ten kocioł na żywo.

słupski
22-05-2018, 13:54
@słupski - Selecta 15 ma 4,2kW

A jak chcesz lepszy pomysł to tak jak ci pisałem, zobacz TO (http://sanitsystem.pl/id,2084/prod,kociol-edilkamin-termika-12-kw+montaz)

Moduluje niżesz niż RED a jakościowo to ta sama półka, z tym że ten kocioł jeszcze łatwiej się czyści. Przy turbulatorach potrząśniesz tylko jedną dźwignią i dziękuję. A jak masz trochę więcej kasiory to najlepszą opcją jest jednak Laguna P. (http://sanitsystem.pl/id,2072/prod,kociol-na-pellet-edilkamin-laguna-p-12-+-montaz)

Zauważ że te kotły są już z układami pompowymi w komplecie, gdzie w sklepach krzyczą za to nawet 1300 netto dodatkowo. A TUTAJ (https://imgur.com/a/sIbDm) zobacz jak wygląda ten kocioł na żywo.
Kocioł całkiem spoko mało na forum o nim jest opisane . Chyba większą popularność ma Red w Polsce .Poczekam jeszcze poczytam może coś innego wejdzie mam jeszcze 4 miesiące do zakupu .

eliks
22-05-2018, 15:40
Na pewno nie masz się czego obawiać jeśli chodzi o serwis. To też włoski kocioł firmy która robi kotły na pelet od ponad 50 lat.
Na forum masz wątek o kotłach Edilkamin.